Δισκάνδαλο Vs Μονοσκάνδαλο Δίκαννο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #174983

    [/b]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #296845

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]ολα τα είπες φίλε Ανδρέα….
    ΠΟΣΕΣ ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ!!!!! :rolleyes: :angry: :angry:

    είσαι "εκτός θέματος" γι αυτό δεν σου απαντώ! :P

    Υ.Γ. μια χαρά όπλο είναι και πιστεύω πως και η τιμή είναι καλή :angry: [/font][/size][/color]

    μαριε το εγραψα ..''πλαγιοκανου δισκανδαλου για μπεκατσα'' δεν υπηρχε περιπτωση να παρω πλαγιο με μια σκανδαλη …αν και το ποζε ειναι με μια …η καλσικουρα η τιποτε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #296843

    μαριε το εγραψα ..''πλαγιοκανου [u]δισκανδαλου [/u]για μπεκατσα'' δεν υπηρχε περιπτωση να παρω πλαγιο με μια σκανδαλη …αν και το ποζε ειναι με μια …η καλσικουρα η τιποτε!!


    [font=”Century Gothic”]Είδες τι έπαθα, με συγχύσανε τα παλιόπαιδα :angry:

    Πρώτο πρώτο το έγραψες κι εγώ δεν το πρόσεξα! κοιτούσα τις άλλες προδιαγραφές……. :rolleyes:

    χτύπα το χωρίς καθυστέρηση κάτι τέτοιο θα μ' ενδιέφερε και μένα :angry: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #296836

    Αγαπητέ κύριε Prowler_r (εκεί ψηλά εις τας εξοχάς) :D

    Ωραία τα λέτε , εσείς και οι ομοιδεάτες σας (αρθρογράφοι B) , οπλογνώστες :angry: , εραστές του κλασσικού :rolleyes: κλπ , κλπ , κλπ)

    Όμως όπως λέει και ο φίλος μου ο DIMHUNTER , όλα αποδεικνύονται στην πίστα… :angry:

    Τα μονοσκάνδαλα , αμερικάνικης συλλήψεως και ιταλογιαπωνέζικης προελέυσεως μονοσκάνδαλα αιρετικά δικαννάκια μας , είναι αρκούντως αξιόπιστα και ασύγκριτα πιο βολικά . Εδώ που τα λέμε πιο βολικές είναι οι καραμπίνες , αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση :D

    Α και κάτι άλλο , εγώ όταν κυνηγάω φίλτατε mr. prowler δεν θέλω δύο όπλα… ένα θέλω που να σκοτώνει :P :D :angry: :P .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #296835

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Α,α,α και μην ξεχνιόμαστε:

    [b][size=4]"το κλασικό είναι αξεπέραστο!"[/font][/size][/size][/color][/b]

    ++++++++++++++++++++++++

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #174987

    Εγώ πιστεύω ότι πλέον στο σημείο που φτάσανε οι καραμπίνες (ελαφριές με άριστο ζύγισμα και αξιόπιστους μηχανισμούς ) το μόνο πλεονέκτημα του δίκαννου είναι οι 2 σκανδάλες δλδ η επιλογή του τσοκ.

    Οπότε για κυνήγι πάντα μιλώντας το μονοσκανδαλο είναι σαν να κρατάς καραμπίνα με 2 φυσίγγια(με μεγαλύτερη ανάκρουση ) ….Οκ χοντράδα ακούγετε και ιεροσυλία αλλά δεν απέχει πολύ από την αλήθεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #296819

    Εγώ πιστεύω ότι πλέον στο σημείο που φτάσανε οι καραμπίνες (ελαφριές με άριστο ζύγισμα και αξιόπιστους μηχανισμούς ) το μόνο πλεονέκτημα του δίκαννου είναι οι 2 σκανδάλες δλδ η επιλογή του τσοκ.

    Οπότε για κυνήγι πάντα μιλώντας το μονοσκανδαλο είναι σαν να κρατάς καραμπίνα με 2 φυσίγγια(με μεγαλύτερη ανάκρουση ) ….Οκ χοντράδα ακούγετε και ιεροσυλία αλλά δεν απέχει πολύ από την αλήθεια.

    Ανάλογα το όπλο και το χρήστη. Εγώ με επιλογείς τύπου Beretta, αργώ πάρα πολύ. Με τύπου Browning επιλέγω πολύ γρήγορα. Το ίδιο και με τύπου Franchi – SKB, όπου ο επιλογέας είναι πάνω στη σκανδάλη. Πολύ έξυπνος και ο επιλογέας της Bernardelli ή της Blaser με το μικρό μοχλάκι μπροστά από τη σκανδάλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #296815

    Τα μονοσκάνδαλα , αμερικάνικης συλλήψεως και ιταλογιαπωνέζικης προελέυσεως μονοσκάνδαλα αιρετικά δικαννάκια μας , είναι αρκούντως αξιόπιστα και ασύγκριτα πιο βολικά . Εδώ που τα λέμε πιο βολικές είναι οι καραμπίνες , αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση :P

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Βολικά ως προς τι; είναι πολύ υποκειμενικό, ο καθένας βολεύεται με διαφορετικά πράγματα… εγώ ας πούμε π.χ. βολεύομαι καλά ΚΑΙ με την [size=1]καραμπίνα[/size] μου… (ωχ, ωχ τι είπα τώρα) :rolleyes: [/font][/size][/color]

    Α και κάτι άλλο , εγώ όταν κυνηγάω φίλτατε mr. prowler δεν θέλω δύο όπλα… ένα θέλω που να σκοτώνει :P B) :angry: :angry: .
    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Φαντάσου λοιπόν να έχεις ΔΥΟ που να σκοτώνουν και καλύτερα :D :angry: [/font][/size][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #296814

    λεωνιδα πιο ευκολα επιλεγεις με browning???αφου πρεπει πρωτα να παει πισω στην ασφαλεια να πας δεξια αριστερα και μετα ξανα μπροστα τουλαχιστον στο 525,ενω στο beretta ειναι πιο απλο το δεξια αριστερα,δεν ειναι? :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #296805

    ααααααχχχχ…. (αυτό ήταν αναστεναγμός για όσους δεν το κατάλαβαν)

    ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ!!!!
    Θέλω κι εγώ!!! (το classis, όχι τις τσίχλες!)

    καλημερα και ευχαριστω ολους για τα καλλασας λογια.(οχι οτι το οπλο δεν τα αξιζει) :angry: :angry:
    τωρα το συκγεκριμενο τουφεκι το πειρα για μπεκατσα αλλα επιδη ειναι καινουργιο και θελω να το συνηθεισω τις τουφεκιες γιαφτο του εκανα καποια τσιχλοκηνηγια να δω πως παει με της τουφεκιες. :rolleyes: :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #296802

    λεωνιδα πιο ευκολα επιλεγεις με browning???[size="7"][color=”#FF0000″]αφου πρεπει πρωτα να παει πισω στην ασφαλεια να πας δεξια αριστερα και μετα ξανα μπροστα τουλαχιστον στο 525[/color],ενω στο beretta ειναι πιο απλο το δεξια αριστερα,δεν ειναι? :rolleyes:

    :angry:Ωπα- γιατι εδω θα μπλεξουμε.Τι οπλο ειναι αυτο το 525 ,δικανο με κινητο ουραιο????? :angry: :angry: Ας με διορθωσει καποιος ,αυτο το"πισω -μπρος-αριστερα-δεξια" ετσι δεν οπλιζουν τα οπλα με κινητο ουραιο??heeelpppp!!!!Τελικα η τηγανια θα ηθελε λιγο πιπερι παραπανω ,ειδικα για το πιατο καποιου κρυφο-καραμπινολαγνου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #296799

    :rolleyes:Ωπα- γιατι εδω θα μπλεξουμε.Τι οπλο ειναι αυτο το 525 ,δικανο με κινητο ουραιο????? :angry: :angry: Ας με διορθωσει καποιος ,αυτο το"πισω -μπρος-αριστερα-δεξια" ετσι δεν οπλιζουν τα οπλα με κινητο ουραιο??heeelpppp!!!!Τελικα η τηγανια θα ηθελε λιγο πιπερι παραπανω ,ειδικα για το πιατο καποιου κρυφο-καραμπινολαγνου…

    Σε ενα Bettinsoli που εχω, ακριβως ετσι δουλευει ο επιλογεας. Φαντασου την κινηση σαν ενα αναποδο Π.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #296797

    λοιπον η ασφαλεια εχει ως εξης: στη μπροστινη θεση το οπλο ριχνει,πισω ειναι στη θεση S εχει ασφαλισει η σκανδαλη αριστερα λεει O (over) και δεξια U (under) στην θεση O ριχνει την πανω καννη και στην θεση U ριχνει τη κατω καννη,για να μετακινηθει ο επιλογεας απο την θεση O στην θεση U και αντιστροφα πρεπει πρωτα να πας στην θεση S να επιλεξεις καννη και μετα ξανα μπροστα για να ριξει το οπλο σε καλυψα? :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #296796

    λοιπον η ασφαλεια εχει ως εξης: στη μπροστινη θεση το οπλο ριχνει,πισω ειναι στη θεση S εχει ασφαλισει η σκανδαλη αριστερα λεει O (over) και δεξια U (under) στην θεση O ριχνει την πανω καννη και στην θεση U ριχνει τη κατω καννη,για να μετακινηθει ο επιλογεας απο την θεση O στην θεση U και αντιστροφα πρεπει πρωτα να πας στην θεση S να επιλεξεις καννη και μετα ξανα μπροστα για να ριξει το οπλο σε καλυψα? :angry:

    Με καλυψες απολυτα ,αλλα δεν μπορω να κρυψω την αντιπαθεια μου στους μοχλους "ασφαλειας" και ειδικα στους μοχλους που ασφαλιζουν αυτοματα .Που πας κυριε ,ποιος σου ειπε να μετακινηθεις?Ε?Πληροφοριακα ,κανενα απο τα οπλα μου δεν εχει αυτοματη ασφαλεια και αν ειχε θα την εβγαζα….Παρακαλω τον κυριο Μαριο να θεσει νεο ερωτημα για την αυτοματη -απλη ασφαλεια.Στα δικανα φυσικα ,μην μπερδευομαστε :angry: :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #175015

    το θέμα μας είναι μονοσκάνδαλο vs δισκάνδαλο…ας μην βγούμε εκτός θέματος…. η αυτόματη ή απλή ασφάλεια για μένα είναι δευτερεύων στοιχείο, εξάλλου η αυτόματη απενεργοποιείται πανεύκολα….[/size]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων