ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #23997

    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΙΤΕΧΝΟΥΠΟΛΗ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΑ ΚΑΜΙΑ15ΑΡΙΑ ΤΡΥΓΟΝΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΥΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΠΕΛΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΟ ΣΕ 92 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #297671

    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΙΤΕΧΝΟΥΠΟΛΗ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΑ ΚΑΜΙΑ15ΑΡΙΑ ΤΡΥΓΟΝΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΥΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΠΕΛΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΟ ΣΕ 92 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

    η μεγα απαντιση ειναι


    ΟΧΙ
    :P :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #174756

    ΜΕ ΑΦΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΝΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ. ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΣΤΗΝ ΒΡΑΥΡΩΝΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ 4 ΤΡΥΓΟΝΑΚΙΑ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΑΛΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #297486

    Εγώ εδώ και πέντε μέρες πούπουλο δεν βλέπω , που είναι τα τρυγόνια πάει τα πήρε το ΔΝΤ και αυτά :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #174763

    ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΤΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΕΙΧΑΝΕ ΠΑΙ ΣΤΗΝ ΚΩΠΑΙΔΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΑΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΗΤΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΔΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΝΟ ΣΤΗΣ ΛΕΥΚΕΣ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΟ ΟΤΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #297325

    Πιστεύω ότι τα τρυγόνια αρχίζουν τήν μετανάστευσή τους στίς αρχές Σεπτεμβρίου.Επειδή είναι πουλιά καχύποπτα,με τις πρώτες τουφεκιές αλλάζουν τόπο αποζητώνταν
    πρώτα ησυχία και μετά επάρκεια τροφής και νερού. :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #297268

    Πιστεύω ότι τα τρυγόνια αρχίζουν τήν μετανάστευσή τους στίς αρχές Σεπτεμβρίου.Επειδή είναι πουλιά καχύποπτα,με τις πρώτες τουφεκιές αλλάζουν τόπο αποζητώνταν
    πρώτα ησυχία και μετά επάρκεια τροφής και νερού. :P

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΜΑΓΙΑΣ. ΤΥΧΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #297208

    Πάντος γεγονός είναι ότι πρίν την έναρξη τα πουλιά είναι ευκολοπλησίαστα ανυποψίαστα και χάρμα οφθαλμών να χαζεύεις τα "τσαλίμια τους".Αυτό όμως που πολλοί
    αποκαλούν "εντοπισμό" με συνεχείς διελέυσεις με 4χ4 με κορναρίσματα κοντά στα δέντρα που αναπαύονται με ένα σωρό "γκαρακγιοζιλίκια" τα κάνει καχύποπτα και
    ανήσυχα με ότι αυτό συνεπάγεται γιά τήν έκβαση του κυνηγίου τήν μέρα της έναρξης. :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #297204

    Πάντος γεγονός είναι ότι πρίν την έναρξη τα πουλιά είναι ευκολοπλησίαστα ανυποψίαστα και χάρμα οφθαλμών να χαζεύεις τα "τσαλίμια τους".Αυτό όμως που πολλοί
    αποκαλούν "εντοπισμό" με συνεχείς διελέυσεις με 4χ4 με κορναρίσματα κοντά στα δέντρα που αναπαύονται με ένα σωρό "γκαρακγιοζιλίκια" τα κάνει καχύποπτα και
    ανήσυχα με ότι αυτό συνεπάγεται γιά τήν έκβαση του κυνηγίου τήν μέρα της έναρξης. :P

    Συνήθως την 1η μέρα πουλιά κάνουν όσοι πάνε τελευταία στιγμή σε άκυρα μέρη που τις προηγούμενες μέρες δεν ειχε πουπουλο….
    Αυτό οφείλεται κυριως σε τοπικές μετακινησεις της τελευαταιας εβδομαδας με κύριο αίτιο την οχληση….

    Την εχουμε παθει πολλες ενάρξης την ζημια, σε μερη που βραζανε απο τρυγονια μεχρι και την παραμονη και το πρωι της εναρξης ειδαμε συνολο 10 πουλια….

    Τα μονα μερη που δεν επηρεαζονται απο την οχληση ειναι τα ρεματα που πιανουν τα πουλια για τις μετακινησεις τους….
    Μακρυά απο την κουρνια δλδ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #174843

    Εγώ πιστεύω πάντως ότι πέρα από την όχληση που όντος είναι ένας μεγάλος παράγοντας, πεζή πόλη μεγάλο ρολό και ο καιρός. Μου κάνει εντύπωση φέτος που έχω δει τόσα τρυγόνια. Είχα τουλάχιστον 5 χρόνια να δω τόσα πολλά …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #174846

    Τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει οι καλλιέργιες στην ελλάδα. Πάρα πολλά στρέμματα ηλιόσπορα που είναι η βασική πηγή τροφής για τα τρυγόνια. Ο πρώτος λόγος που έχει αυξηθεί η παραμονή τους στην χώρα μας αλλα και ο πληθυσμός τους πιστεύω ότι είναι αυτός.Τώρα τα πουλιά δύσκολα θα μεταναστεύσουν εαν υπάρχει τροφή και δεν πέσει η θερμοκρασία, από τους κυνηγούς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλάξουν το μέρος που τρέφονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #174853

    το προοιγουμενο σκ ειχα ανεβει αρτα και για τα δεδομενα τις περιοχης εχει αρκετα πουλια ακομα και στο χωριο μου που εχει 900 υψομετρο ειδα 4 πουλια . .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #297162

    ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ ΕΙΔΕ ΑΡΚΕΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ 88 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ :P :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #174882

    Φτυστετα μη τα ματιασετε και 20 Αυγουστου τα ψαχνουμε με το κυαλι.

    Η αληθεια ειναι πως φετος εχει παρα πολλα σε πολλες περιοχες τις χωρας μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #297052

    [size=3]Φτυστετα μη τα ματιασετε και 20 Αυγουστου τα ψαχνουμε με το κυαλι.

    Η αληθεια ειναι πως φετος εχει παρα πολλα σε πολλες περιοχες τις χωρας μας.[/size]

    ΣΚΟΡΔΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων