ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #297033

    Αρχές Αυγούστου θα έχουμε μια σφαιρική αντίληψη του αριθμού των πουλιών που επέλεξαν τον τόπο μας για φωλεοποίηση και αναπαραγωγή.
    Επίσεις θέλω να επισημάνω ότι τίς καλύτερες "εικόνες" των πουλιών τίς έχω στο μυαλό μου όχι κατά την έναρξη του κυνηγίου τους αλλά πρίν ξεκινήσει αυτή
    (περίπου 15 εώς 20 μέρες πρίν) που το πρωίνο με βρίσκει να απολαμβάνω τον καφέ μου χαζεύοντας τα πουλιά που "εξασκούνται"και ετοιμάζονται για το μεγάλο
    ταξίδι στήν Αφρικανική ήπειρο. :rolleyes:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #174896

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #296420

    Αρπάζοντας την ευκαιρία,με αυτό που πιό πάνω εύχεται ο συναδελφός έχω να πώ ότι τήν προπέρσυνη περίοδο στήν έναρξη του τρυγονιού έτυχε το καρτέρι μου να
    είναι απέναντι περίπου 150 μέτρα από έναν άλλο,δέν τον αποκαλώ συνάδελφο αλλά,κουμπουροφόρο ο οποίος ενώ είχε δεί ότι απέναντί του βρισκόταν άλλος κυνηγός
    έντούτοις( επίτηδες) τουφεκούσε πρός το μέρος μου όχι με σκοπό να καρπωθεί τα τρυγόνια που περνούσαν(τόν έκοψα για καψοφισέκη)αλλά μάλλον γιά "εκφοβισμό"
    του ,κατά την αντιληψή του, "παρείσαχτου " :rolleyes: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #175222

    ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΛΕΓΡΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΝ, ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ . ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΕ ΕΝΑ ΤΡΥΓΟΝΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΕ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #296359

    [font=”Century Gothic”]Κυριακή πρωί πήγα είδα 3 μέρη…….. :(

    ένα ζευγάρι όλο κι όλο σε μέρος που πέρυσι είχα δει καμιά 50αρια πουλιά
    στα άλλα μέρη που έπρεπε να αντηχούν από τα γουργουρητά, κανένα :D :( :(
    για την έναρξη τα βλέπω χλωμά πολύ χλωμά τα πράματα…
    αλλά όλος ο Μάιος με καταιγίδες, βροχές και αστραπές πέρασε….
    μελισσοφάγοι κάμποσοι
    και 5-6 συκοφάγοι σε μέρος που ποτέ δεν βαστούσε[/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #296358

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Κυριακή πρωί πήγα είδα 3 μέρη…….. :(

    ένα ζευγάρι όλο κι όλο σε μέρος που πέρυσι είχα δει καμιά 50αρια πουλιά
    στα άλλα μέρη που έπρεπε να αντηχούν από τα γουργουρητά, κανένα :D :( :(
    για την έναρξη τα βλέπω χλωμά πολύ χλωμά τα πράματα…
    αλλά όλος ο Μάιος με καταιγίδες, βροχές και αστραπές πέρασε….
    μελισσοφάγοι κάμποσοι
    και 5-6 συκοφάγοι σε μέρος που ποτέ δεν βαστούσε[/font][/size][/color]

    Από το Μηλεσι πούπουλο δεν υπάρχει , που είναι τα πουλιά ? είναι αυτό που λέω πάντα έβρεξε ,έφυγαν τα τρυγόνια τέλος παμε για αλλα !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #175239

    Καπετάνιο το Μήλεσι δεν νομίζω ότι είναι τόπος φωλεοποίησης και αναπαραγωγής, τουλάχιστον σημαντικός…..
    Εδώ σας λέω για τόπο αναπαραγωγής….αν δεν έχει εκεί που θα έχει;
    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #175242

    την κυριακη το πρωι ειμουν πολιτικα και σε ενα χωραφακι ειδα 4 να βοσκανε ,περναγαν μηχανακια αυτοκινητα αυτα εκει δεν εφευγαν,αντε να δουμε . . .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #296344

    [size=5]Από το Μηλεσι πούπουλο δεν υπάρχει , που είναι τα πουλιά ? είναι αυτό που λέω πάντα έβρεξε ,έφυγαν τα τρυγόνια τέλος παμε για αλλα ![/size]

    Θες να παμε για καφε απο τωρα, μη φοβου κυρ θοδωρα πουλια υπαρχουν :( οχι πολλα αλλα θα την κανουμε την πλακα μας
    εχουν κανει φωλιες τωρα και δεν τα βλεπεις οπως πριν που επεφταν στο φαι με τα μουτρα,τωρα ειναι γενημενα και κανουν τα απαραιτητα
    εχω βρει που εχουν κανει φωλιες μερικα, αμα θες παμε καμια βολτα ενα πρωι να τα δουμε,η βροχες δεν εκαναν καλο παντος φετος
    και το τρυγονι σε μια νυχτα εχει αλλαξει χωρα αμα δεν του κανει ο καιρος,και πολλα απο αυτα αυτο κανανε,παντος εγω δεν φοβαμε οτι δεν θα
    κανουμε μπαμ στην εναρξη,ετσι και αλλιως και πολλα να ειχε παλι θα εφευγαν οι μανες πριν το κυνηγι,,το μονο καλο οταν εχουμε πολλα γενητουρια
    στην ελλαδα ειναι οτι,,τα μεγαλα θα φυγουν οπως κανουν καθε χρονο απο τις 10 του αυγουστου φευγουν, αλλα θα αφησουν εδω περισοτερο μικρα
    [δηλαδη τα παιδια τους] που αυτα κυνηγαμε καθε χρονο στην εναρξη ,,λιγες γεννες σημαινει οτι θα εχουμε πιο λιγα φετιναρια να κυνηγσουμε
    αλλα εγω δεν πιστευω οτι δεν θα εχει καθολου,ολο και κατι θα κανουμε, δυσκολα η ευκολα θα ριξουμε καμια τουφεκια στα μιραζ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #175245

    εγω πιστευω οτι με αυτο το καιρο πιο μετα τα τρυγονια θα παμε σε δευτερες γεννες ,και θα εχουμε αρκετα πουλακια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #175247

    ΕΧΤΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΕΓΑΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΤΡΥΓΟΝΑΚΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΝΟ ΣΤΑ ΠΕΥΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #296324

    [font=”Century Gothic”]και σήμερα ΝΕΚΡΑΑΑΑΑΑ ένα είδα σε άσχετο μέρος :( [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #175293

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ 80 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #175414

    τωρα μιλαγα με ενα φιλο που ειναι ωροπο καιειδε 4 πουλακια μεσα σε φυστικιες αντε να δουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #175604

    ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΑΥΤΕΣ Η ΒΡΟΧΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΙ AΛΛΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΙΑ ΤΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων