ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,196 έως 3,210 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #429459

    Για να απαντήσω και στον πατριώτη μου Tirnavo , όλα τα ηλιόσπορα δεν αποτελούν πόλο έλξης για τα τρυγόνια. Οι νέες καλλιέργειες ηλίανθου είναι κατά μεγάλο μέρος τους υβρίδια. Αυτό έχει δύο αρνητικά στοιχεία ως παροχή τροφής για το τρυγόνι. Πρώτα τα σπόρια είναι πολύ πιό μεγάλα σε μέγεθος (δυσκολία κατάπωσης) σε σχέση με τα παλιά ηλιόσπορα και το άλλο και πιο σοβαρό τα υβριδικά σπόρια δύσκολα αποκολλούνται από το «κεφάλι» του ηλίανθου με αποτέλεσμα τα πουλιά να μην μπορούν εύκολα να τραφούν από αυτούς. Γιαυτό συμβουλή, ψάχνουμε μέρη που έχουν φυτευτεί με παραδοσιακά λιόσπορα και όχι με τα βιομηχανικής χρήσης για βιοντίζελ υβρίδια.

    αυτο το ξερω αν και εδω απο οτι βλεπω δυο χρονια τωρα τα περισσοτερα ειναι παραδοσιακα ευτιχως!!!το θετικο ειναι οτι ενω αυτην την εποχη δεν εγιναν ακομα τα ηλιοσπορα εχει αρκετη κινησηWink!!ειδομεν μεχρι την εναρξη γιατι με το φετινο καλοκαιρι πολλα  μπορουν να γινουν!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #429572

    τι εγινε ρε παιδια κανενα τρυγωνακι νομο ηλειας παιζει?για εναρξη τι προτεινεται?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #430579

    καλησπερα σε ολους ευχομαι να μας κρατησει ο καιρος γιατι οπωσ βλεπω φετος εχει αρκετα τριγωνακια ακομα και στα ηλιοσπορα οιυ δεν εχουν ωριμασει που λεει και ο φιλος τιρναβος26….αλλα εχει ακομα πιο πολλα και στισ καλαμιες γιατι βρισκουν σιταρακι….ενας μηνας ακομα φιλοι μου υπομονη….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    110
    gregwng στις #430694

    Για Σέρρες άκουσε κανείς ????? Παίζει κανα τρυγόνι?

    Πρόκειται να κυνηγήσω περιοχή Δήμου Εμ. Παπά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #432209

    απο αρτα τα πραγματα πολυ καλα για την εποχη κατι θα κανουν η λιγοι τυχεροι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    120
    xristos στις #432529

    Για τις λιγες μερες που ημουνα στα Συβοτα Θεσπρωτιας,και σε διαδρομες  προς τις παραλιες με το αυτοκινητο συναντουσα ζευαρακια τρυγονακια.Παιζανε σε λιοστασακια διπλα σε πευκοφυτες εκτασεις…Αν ειχα χρονο για ψαξιμο πιστευω θα εβλεπα περισσοτερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #432538

    δεν μας τα λεει καλα ο καιρος χτες 4 ωρες χαλασμο κυριου με αρκετες ζημιες!!τωρα παλι εκλεισε και μπουμπουναει συνεχεια!!!!Hit with Brick πανε τα τρυγωνια!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #432679

    δεν μας τα λεει καλα ο καιρος χτες 4 ωρες χαλασμο κυριου με αρκετες ζημιες!!τωρα παλι εκλεισε και μπουμπουναει συνεχεια!!!!Hit with Brick πανε τα τρυγωνια!!!!!

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    ..Φιλε Πασχαλη, θα ελθουν τα πουλακια πιο κατω, προς εμας…Wink…καποιοι θα κλαψουν καποιοι θα γελασουν !!! μαλλον με βλεπω στους χαμογελαστους..Feeling Good

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #432681

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>TIRNAVOS26 wrote:</div>
    δεν μας τα λεει καλα ο καιρος χτες 4 ωρες χαλασμο κυριου με αρκετες ζημιες!!τωρα παλι εκλεισε και μπουμπουναει συνεχεια!!!!Hit with Brick πανε τα τρυγωνια!!!!! <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    ..Φιλε Πασχαλη, θα ελθουν τα πουλακια πιο κατω, προς εμας…Wink…καποιοι θα κλαψουν καποιοι θα γελασουν !!! μαλλον με βλεπω στους χαμογελαστους..Feeling Good

    θεολογη με λενε!!!Big Smileτι να πω θα δειξει το πορισμα μετα τον 15αυγουστο που θα κατσει η μπιλα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #432682

    Φιλε Θεολογη…σορρυ Embarassed…για το λαθος στο ονομα…ελπιζω να μην το ξανακανω ..Sad

    Αυτη η <μπιλια>…μπιλιες μας εχει κανει πολλες φορες..Σου ευχομαι τα καλυτερα στην εναρξη..

    ΥΓ…μην φοβασαι δεν ειμαι γκαντεμοευχος…συνηθως οι ευχες μου πιανουν…συνηθως..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #432683

    Φιλε Θεολογη…σορρυ Embarassed…για το λαθος στο ονομα…ελπιζω να μην το ξανακανω ..Sad Αυτη η <μπιλια>…μπιλιες μας εχει κανει πολλες φορες..Σου ευχομαι τα καλυτερα στην εναρξη.. ΥΓ…μην φοβασαι δεν ειμαι γκαντεμοευχος…συνηθως οι ευχες μου πιανουν…συνηθως..

    μην μου αγχωνεσαι!!!Ha Ha

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #432684

    ΟΚ…θα ηρεμησω..

    θα κανω και ασκησεις ηρεμιας – χαλαρωσης..και μασαζ στους ωμους…για να ειμαι <πληρης>..<χαλαρος> και <κακος>, στην εναρξη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #432685

    ΟΚ…θα ηρεμησω.. θα κανω και ασκησεις ηρεμιας – χαλαρωσης..και μασαζ στους ωμους…για να ειμαι <πληρης>..<χαλαρος> και <κακος>, στην εναρξη…

    που θα κυνηγησεις εναρξη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    dikis στις #433478

    Επειδη απο ορτυκια δε βλεπουμε ασπρη μερα κ απ’ οτι βλεπω θα το ριξουμε στα τρυγονια τις πρωτες μερες, θα ηθελα να ρωτησω τους κλασσικους τρυγοναδες, τι φυσιγγια προτινουν?(μάρκες,νουμερα κλπ) Ευχαριστω εκ των προτερων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #433480

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>akardos wrote:</div>
    ΟΚ…θα ηρεμησω.. θα κανω και ασκησεις ηρεμιας – χαλαρωσης..και μασαζ στους ωμους…για να ειμαι <πληρης>..<χαλαρος> και <κακος>, στην εναρξη…

    που θα κυνηγησεις εναρξη?

    <hr />

    Φιλε Θεολογη, με τα τωρινα ισχυοντα, εν σχεση με τα τρυγονια….με κοβω μαλλον προς Αλεποχωρι-Πολια – κεραιες Λαδης..καπου εκειθα χωθουμε…ΕΕΕαν βρεξει και αλαξουν τα δεδομενα….θαααα προσαρμοστει και η παρεα…

    Τις επομενες μερες, θα δουμε….ορτυκια μαλλον στα δροσερα μερη στου Ερυθροποταμου…Βρυσικα-Αυρα .. πλευρα ?..ισως

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,196 έως 3,210 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων