ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,316 έως 3,330 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #434693

    Η παραμονή έδειξε ότι την επόμενη θα ξημέρωνε μια αρκετα ικανοποιητική ημέρα,αλλά δυστυχώς κάποια ευτράπελα τη σημάδεψαν & δεν μπορεσαμε να το ευχαριστηθούμε……

    λογο του οτι αρκετα ευτραπελα ακουστηκανε θα ηθελες να μας πεις την δικη σου ιστορια???

    ως τωρα εχω τις εξης ιστοριες

    ο κολητος μου που πηγε στης σερρες ενω κοιμηθηκαν ολη την νυχτα επανω στο βουνο μεσα σε ενα λιοσπορο τελικα το πρωι πηγαν 10 νταηδες απο τα γυρω χωρια και εγινε της κακομοιρας…..τελικα ο φιλος μου με την παρεα του αποχωρησανε διοτι τους απειλησαν στα ισα οτι θα πεφτανε τουφεκιες διοτι αυτα ηταν δικα τους λιοσπορα!!!!!!!!

    επισης στα ελληνοσκοπιανα συνορα  μια παρεα που παρακολουθουσε τα τρυγωνια μαζι με φασσες και ηταν σε πραγματικα μεγαλους αριθμους τα πουλια,κατσανε εκει απο της 15 αυγουστου και στις 19 αυγουστου το πρωι βαλανε οι χωρικοι τις μηχανες μεσα και τα κουρεψαν ολα τα λιοσπορα …..εγινε κακος χαμος…απειλες…βρισιες….το αποτελεσμα ηταν οτι τελικα η ολη εξορμηση πηγε στραφι…..κριμαUndecided


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #434701

    Έγκυρη πληροφορία και όποιος θέλει την πιστεύει: Από άνθρωπο που δουλεύει στα ρανταρ του FIR Αθηνών στο Ελ.Βενιζέλος , στις 19 Αυγούστου το βράδυ περνάγανε τρυγόνια κοπαδιάρικα σε 7 χλμ μήκος και 5 πλάτος!!!!Μιλιούνια!!!!Και επειδή ο αδερφός μου έκανε έναρξη στην Μάνη, από τις 6.30 μέχρι τις 8.30 είδε τουλάχιστον 10 κοπάδια από 50 έως 250 πουλιά (πέρα από τις σκόρπιες) αλλά σε μεγάλο ύψος…Αν αναρωτιέστε ακόμα γιατί δεν είχε τρυγόνια είναι για το γεγονός ότι τα ρημάδια φύγανε την παραμονή….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #434702

    Θα τα έστειλε η Αλ Κάιντα για να ρίξουν κανένα αεροπλάνο!!!! Το 5 χλμ πλάτος τί εννοείς? ήταν τόσα πολλά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #434703

    Θα τα έστειλε η Αλ Κάιντα για να ρίξουν κανένα αεροπλάνο!!!! Το 5 χλμ πλάτος τί εννοείς? ήταν τόσα πολλά?

    Αδερφέ αν το άκουγα από κάποιον άλλον και εγώ δε θα το πίστευα.Ο συγκεκριμένος όμως είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος και άρρωστος με το κυνήγι..Και ξέρω (το βασικότερο) ότι ψέματα δε λέει….Τώρα τι να πώ, ξέρω εγώ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #434704

    Λαθροθηρία με αερόστατο αυτή είναι η λύση… α θέλει και διόπτρα νυκτός… πέρα από την πλάκα εγώ όσα χρόνια θυμάμαι, καμιά τριανταριά, επειδή είμαι σε μέρος που έχουμε μόνο περάσματα, δεν έχει γίνει ποτέ μα ποτέ μεγάλο πέρασμα εκτός ημερομηνιών 1 – 17 Σεπτέμβρη! Με φοβερή συνέπεια ως προς το 1η Σεπτέμβρη κυρίως!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #434705

    Φιλε χαντερ 21 την πρωτη περιπτωση την ειχα δει και εγω μια χρονια σε ενα λιοσπορο που ηρθαν αυτοι που  ειχαν

    το χωραφι και εγινε τις ποπης γιατι ηθελα να κυνηγισουν εκει,,στο τελος δεν ξερω τι εγινα αλλα αυτοι που το ειχαν πιασει

    δεν εφυγαν με τιποτα,μαλον ξυλο θα επεξαν τελικα,τοση μαλακια εχει ο ελληνας,,αν ειναι δικο σου παντος το χωραφι

    μπορεις να βαλεις ταμπελα και αμα παει κανενα αυτος θα εχει το προβλημα,,αλλα χωρις ταμπελα που να ξερει ο αλλος

    οτι εσυ θα πας το πρωι εκει για κυνηγι,με τον νομο παντος να ξερεις οτι αμα θελει σε βγαζει μεσα απο το χωραφι του για πλακα

    και στο κατο κατο εχω δει κυνηγους να γαμανε στην κυριολεξεια ξενα χωραφια,ειδικα στα ορτυκια κανουν μεγαλη ζημια στα μποστανια

     

    η αλλη περιπτωση οτι και να λεμε αυτος που εχει το χωραφι μπορει να παει να τα κοψει οτι ωρα θελει

    οποτε το να φαει και μπινελικα δεν ειναι το σωστο,,δικο του χωραφι ειναι οτι ωρα θελει παει,και να κανει οτι θελει

    μην τα θελουμε ολα δικα μας,,αλλα γενικα δεν υπαρχη σεβασμος αναμεσα στους συναδελφους

    για αυτο μπεκατσα και περδικα και δεν εχεις με κανενα μαλακα παρελκομενα,,γιατι ζουμε και σε νευρικες εποχες

    και δεν θελει και πολυ να κανεις τουμπανο στο ξυλο κανενα μαλακοκουδουνα και να τρεχεις και εσυ μετα

    αμα δεις τον μαλακα κανεις το κοροιδο και πας παραπερα γιατι πραγματικα δεν αξιζει τον κοπο

     

    εγω μια φορα μονο αρπαξα ενα μαλακα και τον εβγαλα απο το παραθυρο του αυτοκινητου του με μπουνιες

    γιατι εκει που παρκαρα το αμαξι μου γυρισα και βρηκα σπασμενα μπυρομπουκαλα σε ολες τις ροδες

    και μετα μου εκλεισε και τον δρομο να μην φυγω γιατι μου ειπε οτι πριν δυο μερες του εκλεψαν το σπιτι

    και ειχε υποψιες οτι το εκαναν κυνηγοι, ε ρε φιλε αφου δεν επερνε απο λογια

    και δεν με αφηνε να φυγω πηρε απο μπουνιες και τελειωσε εκει το θεμα,περημενα να μου κανει καμια μυνηση

    αλλα τελικα δεν εκανε τιποτα,,ισως γιατι του ειπα ταχα μου οτι αμα μου κανει μυνηση θα των σκοτωσω στον υπνο του ενα βραδυ

    χα χα ρε το μαλακα το πιστεψε μαλον,,εμενε και μονος του στο βουνο και εκλασε λιγο πατατες

    και εγω δυο μερες εξαφανιζολ απο το σπιτι μου φυσικα,,και απο τοτε ορκιστηκα οτι αμα ξαναβρω μαλακα θα κανω περα

    εκτος και αν μου κανει κατι που θα μου στριψει το ματι,,αμα κατεβει αυτο το γαμηνο το μαυρο πεπλο δεν βλεπεις τιποτα

    μακρια απο τσακωμους παιδια,ειδικα αμα κρατας οπλο σε βαζει ο διαβολος και κανεις ευκολα την μαλακια

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #434709

    Έγκυρη πληροφορία και όποιος θέλει την πιστεύει: Από άνθρωπο που δουλεύει στα ρανταρ του FIR Αθηνών στο Ελ.Βενιζέλος , στις 19 Αυγούστου το βράδυ περνάγανε τρυγόνια κοπαδιάρικα σε 7 χλμ μήκος και 5 πλάτος!!!!Μιλιούνια!!!!Και επειδή ο αδερφός μου έκανε έναρξη στην Μάνη, από τις 6.30 μέχρι τις 8.30 είδε τουλάχιστον 10 κοπάδια από 50 έως 250 πουλιά (πέρα από τις σκόρπιες) αλλά σε μεγάλο ύψος…Αν αναρωτιέστε ακόμα γιατί δεν είχε τρυγόνια είναι για το γεγονός ότι τα ρημάδια φύγανε την παραμονή….

    εμενα μου λες???ξερεισ τι ειναι να τα βλεπεις τις προηγουμενες μερες και μετα να τρως το ακυρο του αιωνα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #434729

    Καλή κυνηγετική χρονιά σε όλους μας,με υγεία πάνω από όλα!!!σε εμάς κάτι ντοπιάρικα παίζαν στο χωριό μου αλλά ένας αγρότης έβαλε κανονάκι σε μια καλαμποκιά που είχε παραδίπλα τις τελευταίες μέρες και τα πουλάκια γίναν άφαντα…!τελικά φανήκαν κανα 5αρι και στις 21/8 βάρεσα το πρώτο της χρονιάς!καλή συνέχεια σε όλους μας,και να περιμένουμε να γυρίσει και κανα μαιστράκι μπας και κάνουν κατά κάτω,χαχα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #434733

    αλλα 4 τρυγονια χτυπησαμε αποψε με την παρεα…ειχαμε παει στο μερος που πηγα  χθες το απογευμα και τα ειχα μπανισει …το θεμα ειναι οτι ενω τους ειπα πως θα μπουνε στο μερος και που ακριβως θα καθισουν καρτερια,αυτοι εκαναν του κεφαλιου τους ….ο ενας πηγε μεσα σε κατι σπιτια και αρχισε τα τουφεκιδια στα κοπαδια τρυγονιων που σηκωνε(δεκαοχτουρες ) ,ο αλλος τον εβαλα σε ενα ανοιγμα συγκεκριμενο και αυτος εστελνε εναν αλλο και του εδινε πληροφοριες επι μιση ωρα που ακριβως να κατσει με αποτελεσμα να μπουνε 10 πουλια και να φυγουν ατουφεκιστα αφου εκει δεν βρισκοταν κανεις ….τεσπα 2 περασανε απο εμενα και τα πηρα και αλλα 2 πηραν οι αλλοι 3 της παρεας …αυριο θα παω μονος μου και ας μην μπορω να κλεισω καλα το μερος ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #434734

    αλλα 4 τρυγονια χτυπησαμε αποψε με την παρεα…ειχαμε παει στο μερος που πηγα χθες το απογευμα και τα ειχα μπανισει …το θεμα ειναι οτι ενω τους ειπα πως θα μπουνε στο μερος και που ακριβως θα καθισουν καρτερια,αυτοι εκαναν του κεφαλιου τους ….ο ενας πηγε μεσα σε κατι σπιτια και αρχισε τα τουφεκιδια στα κοπαδια τρυγονιων που σηκωνε(δεκαοχτουρες ) ,ο αλλος τον εβαλα σε ενα ανοιγμα συγκεκριμενο και αυτος εστελνε εναν αλλο και του εδινε πληροφοριες επι μιση ωρα που ακριβως να κατσει με αποτελεσμα να μπουνε 10 πουλια και να φυγουν ατουφεκιστα αφου εκει δεν βρισκοταν κανεις ….τεσπα 2 περασανε απο εμενα και τα πηρα και αλλα 2 πηραν οι αλλοι 3 της παρεας …αυριο θα παω μονος μου και ας μην μπορω να κλεισω καλα το μερος ….

    με τον κουτσο και τον στραβο ησουν χαχαχαχα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #434740

    Έγκυρη πληροφορία και όποιος θέλει την πιστεύει: Από άνθρωπο που δουλεύει στα ρανταρ του FIR Αθηνών στο Ελ.Βενιζέλος , στις 19 Αυγούστου το βράδυ περνάγανε τρυγόνια κοπαδιάρικα σε 7 χλμ μήκος και 5 πλάτος!!!!Μιλιούνια!!!!Και επειδή ο αδερφός μου έκανε έναρξη στην Μάνη, από τις 6.30 μέχρι τις 8.30 είδε τουλάχιστον 10 κοπάδια από 50 έως 250 πουλιά (πέρα από τις σκόρπιες) αλλά σε μεγάλο ύψος…Αν αναρωτιέστε ακόμα γιατί δεν είχε τρυγόνια είναι για το γεγονός ότι τα ρημάδια φύγανε την παραμονή….

    αδερφε επετρεψε μου να εχω ενστασεις για την συγκεκριμενη πληροφορια…
    Στο λεω απο πρωτο χερι μιας και δουλευω στον συγκεκριμενο χωρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #434742

    Υπαρχουν ρανταρ που ανιχνευουν πουλια,γιατι απο οτι ξερω τα ρανταρ δεν τα πιανουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #434747

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>PANOS wrote:</div>
    Η παραμονή έδειξε ότι την επόμενη θα ξημέρωνε μια αρκετα ικανοποιητική ημέρα,αλλά δυστυχώς κάποια ευτράπελα τη σημάδεψαν & δεν μπορεσαμε να το ευχαριστηθούμε……

    λογο του οτι αρκετα ευτραπελα ακουστηκανε θα ηθελες να μας πεις την δικη σου ιστορια???

    Πολύ ευχαρίστως.
    Λοιπόν,η παρέα μου ήταν πάνω 2 μέρες πριν προκειμένου να εντοπίσουν τα πουλιά.Εγώ πήγα την παραμονη τα ξημερώματα να τα δω & γω.Καθήσαμε σ’ένα ηλίοσπορο & κατά τις 8 παρά αρχίσανε να παίζουνε & κοπαδάκια & μεμονομένα.Η κίνηση συνεχίστηκε μέχρι περίπου τις 11:45 μετά κόψανε για λίγο & κατά τις 3:30 αρχίσανε πάλι.Λέμε αυριο θα το ευχαριστηθούμε θα περάσουμε καλά.Υπ’όψιν κόσμος υπήρχε αλλά όχι πάρα πολύς.
    Κατά τις 6 το απόγευμα αρχίζουν να μπάινουν στον κάμπο αυτοκίνητα να γυρνάνε ασταμάτητα,άλλοι να μπαίνουν με τα σκυλιά μέσα στα σπόρια άλλοι να φωνάζουν άλλοι να περπατάνε & να βαράνε παλαμάκια & γενικά υπήρχε τέτοιος όχλος που ήταν αδύνατον να ηρεμήσει κάποιος.
    Μετά αρχίζανε να στηνουνε σκηνες,άλλη φασαρία εκεί.Μετά πάλι στα αυτοκίνητα να οργώνουν τον κάμπο να ντουμανιάζουν τον τόπο.Εκεί που το πρωί ήταν στην περιοχή για παράδειγμα 30 άτομα το βράδυ ήταν πάνω από 120,οπότε τα λόγια ήταν περιττά.για το τι έγινε.Οι περισσότεροι την έβγαλαν στο καρτέρι(άσε τους καβγάδες που έγιναν,εγω είμαι εδώ,όχι εγώ να λεει ο άλλος,δεν είδες την καρέκλα που έβαλα & άλλα τόσα.)Που να μείνει τρυγόνι με τέτοιαα φασαρία,ούτε χελιδόνι δεν θα υπάρχει….
    Λέμε αν το πρωί κάνουμε μπαμ θα’μαστε πολύ τυχεροί.
    Έτσι & έγινε,η μέρα πέρασε & δεν έπεσε τουφεκιά από κανέναν.Τουφεκιές ακούστηκαν από αλλου(αρκετά μακρυά) αλλά όχι στο μέρος που είμασταν.

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #434748

    θεολογη ημουν με τον κουτσο και τον στραβο οντως φιλε….σημερα το πρωι επισκεφθηκα ενα παλιο ενδοξο καρτερι …απο τις 6,45 μεχρι τις 8,10 δεν περασε ουτε ενα τρυγονι ….μετα αλλαξα μερος και πηγα σε ενα φετινο καρτερι και εκατσα καμια ωριτσα …παιξανε 4-5 πουλια αλλα δεν περασαν κοντα μου …απο 100-300 μετρα μακρυα …δεν πειραζει ομως ..την πληρωσε μια συκια ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #434761

    Υπαρχουν ρανταρ που ανιχνευουν πουλια,γιατι απο οτι ξερω τα ρανταρ δεν τα πιανουν<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    Καλημερα louis αυτο που λεει ο φιλος ισυει !!!

    Τα ρανταρ της αεροποριας αλλα και των αεροδρομιων δεν πιανουν τα μεμονομενα πουλια ( λογο του μικρου ογκου τους )
    Πιανουν ομως την μεταναστευση λογο του οτι γινεται σε πλατυ μετωπο. ( εως και χιλιομετρα )
    Το υψος ποικιλει βεβαια αναλογα τα πουλια ( ορτυκι, τρυγονι, φασσα κτλ. )

    Φιλικα Πετρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,316 έως 3,330 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων