ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,331 έως 3,345 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #434764

    Τωρα αν την συγκεκριμενη νυχτα εγινε μεταναστευση ειναι αλλο θεμα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #434769

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>PANOS wrote:</div><br>
    Η παραμονή έδειξε ότι την επόμενη θα ξημέρωνε μια αρκετα ικανοποιητική ημέρα,αλλά δυστυχώς κάποια ευτράπελα τη σημάδεψαν & δεν μπορεσαμε να το ευχαριστηθούμε……

    λογο του οτι αρκετα ευτραπελα ακουστηκανε θα ηθελες να μας πεις την δικη σου ιστορια???

    Πολύ ευχαρίστως.<br>
    Λοιπόν,η παρέα μου ήταν πάνω 2 μέρες πριν προκειμένου να εντοπίσουν τα πουλιά.Εγώ πήγα την παραμονη τα ξημερώματα να τα δω & γω.Καθήσαμε σ’ένα ηλίοσπορο & κατά τις 8 παρά αρχίσανε να παίζουνε & κοπαδάκια & μεμονομένα.Η κίνηση συνεχίστηκε μέχρι περίπου τις 11:45 μετά κόψανε για λίγο & κατά τις 3:30 αρχίσανε πάλι.Λέμε αυριο θα το ευχαριστηθούμε θα περάσουμε καλά.Υπ’όψιν κόσμος υπήρχε αλλά όχι πάρα πολύς.<br>
    Κατά τις 6 το απόγευμα αρχίζουν να μπάινουν στον κάμπο αυτοκίνητα να γυρνάνε ασταμάτητα,άλλοι να μπαίνουν με τα σκυλιά μέσα στα σπόρια άλλοι να φωνάζουν άλλοι να περπατάνε & να βαράνε παλαμάκια & γενικά υπήρχε τέτοιος όχλος που ήταν αδύνατον να ηρεμήσει κάποιος.<br>
    Μετά αρχίζανε να στηνουνε σκηνες,άλλη φασαρία εκεί.Μετά πάλι στα αυτοκίνητα να οργώνουν τον κάμπο να ντουμανιάζουν τον τόπο.Εκεί που το πρωί ήταν στην περιοχή για παράδειγμα 30 άτομα το βράδυ ήταν πάνω από 120,οπότε τα λόγια ήταν περιττά.για το τι έγινε.Οι περισσότεροι την έβγαλαν στο καρτέρι(άσε τους καβγάδες που έγιναν,εγω είμαι εδώ,όχι εγώ να λεει ο άλλος,δεν είδες την καρέκλα που έβαλα & άλλα τόσα.)Που να μείνει τρυγόνι με τέτοιαα φασαρία,ούτε χελιδόνι δεν θα υπάρχει….<br>
    Λέμε αν το πρωί κάνουμε μπαμ θα’μαστε πολύ τυχεροί.<br>
    Έτσι & έγινε,η μέρα πέρασε & δεν έπεσε τουφεκιά από κανέναν.Τουφεκιές ακούστηκαν από αλλου(αρκετά μακρυά) αλλά όχι στο μέρος που είμασταν.

    </div>

    τι να πεις…..το ‘κριμα’ ειναι λιγο για την ταλαιπωρια που περασατε χωρις να μπορειτε να το ευχαριστηθειτε

    δυστυχως στα καλα καρτερια ειτε αυτα ειναι για τρυγωνια ειτε για φασσες ειτε για υδροβια ειτε για τσιχλακια γινονται παντα τα ιδια καταπτυστα πραγματα…….εγω το ζω καθε χρονο!!!!

    αυτα να τα βλεπουμε και εμεις οι ιδιοι και αν καποιος απο την παρεα μας κανει κατι παρομοιο να τον ‘επαναφερουμε στην ταξη’ μπας και αλλαξουμε νοοτροπια και μετα απο μερικα χρονακια τα παιδια μας να κυνηγανε με περισοτερη ασφαλεια χωρις να κινδυνευουν να τα τουφεκισουν για ενα καρτερι ουτε να φανε καμια αδεσποτη στο καρτερι απο τον ‘εξυπνο’ που πηγε και εκατσε διπλα στα 10 μετρα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #434776

    καλημερα κ απο μενα….πρωι πρωι για τρυγονια ,,,κ βολτα στην φυση πρωτη εξοδο σημερα…πουθενα τρυγονια!!!!!πηγε σημερα κανενασ απο κρητη ΄΄΄΄ηρακλειο΄

    Ευχομαι και εγω σε ολους με τη σειρα μου να εχουμε μια καλη σαιζον.Οσον αφορα τα τρυγονια τωρα…πηγα στην Μεσσαρα.Αλλαξα 3 καρτερια το πρωι αλλα ουτε φτερο στον οριζοντα.Μετα που καψωσε,περπατητο στα λιοφυτα μεχρι το απογευμα.Απολογισμος 12 τρυγονια στην βουρια,3 χαμενα και 4 αγριοπεριστερα.Τα πουλια ηταν ελαχιστα εως ανυπαρκτα,σκορπια και μεμονωμενα.Περιεργο για πρωτη μερα και ισως η χειροτερη εναρξη που εχω δει τα τελευταια 15 χρονια.Ακομα και οι ντοπιες φασες ειχαν εξαφανιστει απο τις κειτασες τους και παρα πολυ προσφατα μαλιστα οπως μαρτυρησαν οι αποδρομες τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #434777

    Τ’ απογεύματα τι ώρες ξαναρχίζουν να παίζουν και που τα κυνηγάμε;;Εγώ για παράδειγμα πάω σε ένα ρεματάκι και το πρωί κάτι ψευτοπαίζει..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #434784

    Τ” απογεύματα τι ώρες ξαναρχίζουν να παίζουν και που τα κυνηγάμε;;Εγώ για παράδειγμα πάω σε ένα ρεματάκι και το πρωί κάτι ψευτοπαίζει..

    Oλη την ημερα παιζουν [για φαι και νερο],,αλλα το απογευμα η πιο καλη ωρα ειναι
    απο τις 7 και μετα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #434785

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>louis wrote:</div>
    Υπαρχουν ρανταρ που ανιχνευουν πουλια,γιατι απο οτι ξερω τα ρανταρ δεν τα πιανουν<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    Καλημερα louis αυτο που λεει ο φιλος ισυει !!!

    Τα ρανταρ της αεροποριας αλλα και των αεροδρομιων δεν πιανουν τα μεμονομενα πουλια ( λογο του μικρου ογκου τους )<br>
    Πιανουν ομως την μεταναστευση λογο του οτι γινεται σε πλατυ μετωπο. ( εως και χιλιομετρα )<br>
    Το υψος ποικιλει βεβαια αναλογα τα πουλια ( ορτυκι, τρυγονι, φασσα κτλ. )

    Φιλικα Πετρος

    Δεν αμφιζβητω τον φιλο οτι περασαν πουλια,,απλα δεν ηξερα οτι πιανουν τα κοπαδια τα ρανταρ
    το οτι φευγουν μια μερα πριν η το τελευταιο βραδυ το ξερω,παντα αυτο κανουν
    γιατι απλα δεν ειναι χαζα,,ειναι εκει ολο το καλοκαιρι ξερουν το μερος σαν το σπιτι τους
    και ξαφνικα μεσα στη ησυχια τους βλεπουν ενα καρο τζιπακια,,κοσμο περα δωθε να δει που ειναι τα πουλια
    παλαμακια,κορνες,σφυριχτρες,σκηνες ψησταριες,,ε τι αλλο θελουν να δουν για να καταλαβουν οτι
    πρεπει να φυγουν απο εκει,,ο κοσμος περναει τα πουλια για χαζα,,αλλα κανει λαθος,ειναι πολυ εξυπνα
    και για αυτο μας αφηνουν χαζους με την συμπεριφορα τους,,αμα ηταν χαζα τα πουλια δεν θα υπηρχανε ακομα

    τα τρυγονια θελουν πονηρη παρακολουθηση για να μην χαλασεις το μερος που τα ειδες
    οταν γινετε το αντιθετο φερνει και τα γνωστα αποτελεσματα,,αλλα ειπαμε ο κοσμος
    τα νομιζει χαζοπουλα,,και τελικα μενει αυτος με την χαζομαρα του πρωι πρωι στο καρτερι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #434789

    καλησπερα και απο μενα συναδελφοι και καλη σεζον να εχουμε.την παραμονη στης 19 του μηνα πηγα πιασαμε το μερος που θα κυνηγουσαμε και αρχισαμε στο σουρουπο μετα την παρακολκουθησει των πουλιων το ψησημο,το στησημο της σκηνης και καναμε ενα ωραιο φαγοποτι.κοσμος πολυς αραδιασμενος σε δεντρα και ηλιοσπορα.αρκετα καλα και τα τρυγονακια στην περιοχη.περασαμε ωραια,καναμε και ντουφεκιες,το χουφτωσαμε κιολας και ολλα ειταν μια χαρα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #434791

    και την δευτερη μερα το πρωι μαζι με το φιλαρακι μου καναμε την βολτα μας και πηραμε καθαρο αερα.
    μαζι μας ειρθαν σπητι 5 τρυγονακια και ενα ορτυκακι!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #434795

    επιστροφη απο τετραημερη εξορμηση περιοχη λαγκαδα,25 τρυγονια 5 αγριοπεριστερα και ενα ψαρωνι[2 ατομα]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #434799

    αλλα 3 τρυγονακια προσθεσαμε σημερα το απογευμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #434806

    + 4 τρυγονακια σημερα το πρωι…-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #434807

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>PANOS wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Hunter21GR wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>PANOS wrote:</div><br><br>
    Η παραμονή έδειξε ότι την επόμενη θα ξημέρωνε μια αρκετα ικανοποιητική ημέρα,αλλά δυστυχώς κάποια ευτράπελα τη σημάδεψαν & δεν μπορεσαμε να το ευχαριστηθούμε……

    λογο του οτι αρκετα ευτραπελα ακουστηκανε θα ηθελες να μας πεις την δικη σου ιστορια???

    Πολύ ευχαρίστως.<br><br>
    Λοιπόν,η παρέα μου ήταν πάνω 2 μέρες πριν προκειμένου να εντοπίσουν τα πουλιά.Εγώ πήγα την παραμονη τα ξημερώματα να τα δω & γω.Καθήσαμε σ’ένα ηλίοσπορο & κατά τις 8 παρά αρχίσανε να παίζουνε & κοπαδάκια & μεμονομένα.Η κίνηση συνεχίστηκε μέχρι περίπου τις 11:45 μετά κόψανε για λίγο & κατά τις 3:30 αρχίσανε πάλι.Λέμε αυριο θα το ευχαριστηθούμε θα περάσουμε καλά.Υπ’όψιν κόσμος υπήρχε αλλά όχι πάρα πολύς.<br><br>
    Κατά τις 6 το απόγευμα αρχίζουν να μπάινουν στον κάμπο αυτοκίνητα να γυρνάνε ασταμάτητα,άλλοι να μπαίνουν με τα σκυλιά μέσα στα σπόρια άλλοι να φωνάζουν άλλοι να περπατάνε & να βαράνε παλαμάκια & γενικά υπήρχε τέτοιος όχλος που ήταν αδύνατον να ηρεμήσει κάποιος.<br><br>
    Μετά αρχίζανε να στηνουνε σκηνες,άλλη φασαρία εκεί.Μετά πάλι στα αυτοκίνητα να οργώνουν τον κάμπο να ντουμανιάζουν τον τόπο.Εκεί που το πρωί ήταν στην περιοχή για παράδειγμα 30 άτομα το βράδυ ήταν πάνω από 120,οπότε τα λόγια ήταν περιττά.για το τι έγινε.Οι περισσότεροι την έβγαλαν στο καρτέρι(άσε τους καβγάδες που έγιναν,εγω είμαι εδώ,όχι εγώ να λεει ο άλλος,δεν είδες την καρέκλα που έβαλα & άλλα τόσα.)Που να μείνει τρυγόνι με τέτοιαα φασαρία,ούτε χελιδόνι δεν θα υπάρχει….<br><br>
    Λέμε αν το πρωί κάνουμε μπαμ θα’μαστε πολύ τυχεροί.<br><br>
    Έτσι & έγινε,η μέρα πέρασε & δεν έπεσε τουφεκιά από κανέναν.Τουφεκιές ακούστηκαν από αλλου(αρκετά μακρυά) αλλά όχι στο μέρος που είμασταν.

    </div>

    τι να πεις…..το “κριμα” ειναι λιγο για την ταλαιπωρια που περασατε χωρις να μπορειτε να το ευχαριστηθειτε

    δυστυχως στα καλα καρτερια ειτε αυτα ειναι για τρυγωνια ειτε για φασσες ειτε για υδροβια ειτε για τσιχλακια γινονται παντα τα ιδια καταπτυστα πραγματα…….εγω το ζω καθε χρονο!!!!

    αυτα να τα βλεπουμε και εμεις οι ιδιοι και αν καποιος απο την παρεα μας κανει κατι παρομοιο να τον “επαναφερουμε στην ταξη” μπας και αλλαξουμε νοοτροπια και μετα απο μερικα χρονακια τα παιδια μας να κυνηγανε με περισοτερη ασφαλεια χωρις να κινδυνευουν να τα τουφεκισουν για ενα καρτερι ουτε να φανε καμια αδεσποτη στο καρτερι απο τον “εξυπνο” που πηγε και εκατσε διπλα στα 10 μετρα!!!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!

    </div>

    σκεψου οτι ο πανος εκανε και ενα καρο χιλιομετρα για να ανεβει μακεδονια…και το μερος που περιγραφει ειναι μια ανασα απο τα συνορα. στο τελος μας βλεπω του χρονου πχ απο τον πολυ καυγα να μπαινουν οι κυνηγοι μεσα στην γευγελη να την κατακτησουν!! (δεν θα ηταν και ασχημα). τοσος συνωστισμος, μια ανασα απο το τελευταιο κομματι της Ελλαδας…καταντια ρε πουστη μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #434813

    Συνηθες φαινομενο, η ενοχληση των πουλιων στην βοσκηση πριν την εναρξη, με τα γνωστα αποτελεσματα…και μυαλο δεν βαζουμε.
    Οσο δε για τους πρωινους καβγαδες…χαμος…Το ιδιο γινεται και στην εναρξη της παπιας, στο Δέλτα..αηδια καταντησε…Οχι εγω ηρθα πρωτος,..εγω ειμαι εδω απο 3 ημερες πριν…εγω εστησα σκηνη 1 εβδομαδα πριν…συν τα αλλα κολπα που αφηνουνε 3 ημερες νωριτερα, σκηνη με αλβανους (επι πληρωμη) στο ελεος της μπαίλας, της διψας και των κουνουπιων…Η παπαριά, σε ολο της το μεγαλειο…
    Εχεις παει το πρωι, στηνεσαι…κι ξαφνικα ανακαλυπτεις οτι πισω σου στα 10μ, εχει ταμπουρωθει αλλος, ο οποιος ηλθε μετεπειτα, αθορυβα, ερπειν, με βαρελακια, κλπ αθορυβες μεθοδους..και αμα τον δεις τσακωνεσε δικαιως,χαλας την διαθεση σου.. Εαν δεν τον παρεις ειδηση, πιθανον και να του σφυριξεις αθελα σου, καυτο μολυβι…

    ΥΓ.Στην χωρα που ανθει φαιδρα πορτοκαλεα, η μαλακια παει συννεφο με περικεφαλαια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #434814

    φανηκε ρε παιδια κανα τρυγωνι κατα αιτ/νια μερια;πολλη ησυχια βλεπω.αν ξερει κανεις ας πει 😕

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434817

    εδω ουτε που το ειδα ασ ειναι καλα ομως οι φασες και τα αγριοπεριστερα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,331 έως 3,345 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων