ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,361 έως 3,375 (από 4,860 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

• Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #434947

Καλησπερα σε ολους τους φιλους.

Μεγαλο προβλημα με τα τσοπανοσκυλα, απο του χρονου θα εχω και τρια πιτ-μπουλ μαζι.
    Καλο σας βραδυ.
    Σταυρος.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004

Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #434967

Επιστροφή μετά από 6 ημέρες αναζήτησης τρυγονιών. Η παραμονή με βρήκε στο καφενεδάκι του χωριού κάπου κοντά στο Σουφλί, να πίνω ένα αναψυκτικό περιμένοντας το ταλαπωρημένο φιλαράκι, που έγινε θυσία προκειμένου να με πάει να κυνηγήσω…πρέπει να φτάσαμε στον τόπο γύρω στίς 7 το απόγευμα..στήσαμε τα καρεκλάκια μας μπροστά στο ρέμα και χαζεύαμε μέχρι που σχεδόν βράδιασε τα πουλιά πέρναγαν το ρέμα κατά ομάδες των 3 έως 5 ατόμων τα πουλιά ήταν πολλά, το ανησυχητικό ήταν ότι έβοσκαν μέχρι εκείνη την ώρα και ήταν σε ομάδες…..το πρωί υπήρχε κόσμος αλλά όλοι μπορούσαμε να κυνηγήσουμε άνετα,τα πουλιά φανερά λιγότερα από το προηγούμενο βράδυ, δεν έκαναν την χάρη σε όλους να ευχαριστηθούν πολλές τουφεκιές,εγώ ήμουν απο τους τυχερούς και έριξα το κουτάκι μου, πέρνωντας κάποια και χάνοντας άλλα τόσα, λόγο του δύσκολου εδάφους….το απόγευμα σαφώς λιγότερα τα πουλιά, κατάφερα και κρέμασα άλλα δύο, αφού άφησα τον φίλο να ξεκουραστεί,για τις επόμενες δύο μέρες, τις πέρασα στο Διδυμότειχο, ερευνώντας κάτι κομάτια που είχα κυνηγήσει πρίν δυο χρόνια,αλλά με πενιχρά αποτελέσματα….

Τρείς μέρες κυνήγι 10 πουλιά….πολλά τα χιλιόμετρα και τα έφαγα μόνος μου,και απο τουφεκιές…ήθελα να ρίξω κι άλλα τουφέκια! ρωτώντας γνωστούς και φίλους τα νέα δεν ήταν ενθαρυντικά σε καμιά περιοχή της Βόρειας Ελλάδας δεν υπήρχαν πουλιά μαζεμένα και ιδίως μετά το τουφεκίδι της πρώτης μέρας, και τα θερίσματα των ηλιόσπορων ανά περιοχές, έπρεπε να γίνει ψάξιμο από την αρχή, η μόνη ελπιδοφόρα σκέψη ήρθε μετά απο ένα τηλέφωνο στον συνφορουμίτη Ksap , όπου ανέφερε για ικανοποιητικό αριθμό τρυγονιών σε κοντινή περιοχή γειτονικής χώρας, μου έδωσε ένα τηλ και το όνομα Ντάνιελ, ο οποίος θα ήταν και ο τοπικός σύνδεσμος, μετά τις σχετικές ερωτήσεις και συννενοήσεις, δόθηκε το ραντεβού στα σύνορα, όπου και με παρέλαβε την Παρασκευή το μεσημέρι και φυσικά μετά τις γνωστές γνωριμίες και φιλοφρονήσεις ,του ζήτησα να μου δείξει που είναι τα πουλιά, αφού ήπιαμε κάτι για να δροσιστούμε, ξεκινήσαμε και μετά από έξι χιλιόμετρα φτάσαμε σε ένα ηλιόσπορο ανάμεσα σε κάτι καλαμποκιές δίπλα σε ένα ποτάμι που κατέβαζε αρκετό νερό, μου πέσαν τα σαγόνια όταν είδα το πλήθος των τρυγονιών στο συγκεκριμένο χωράφι…πάνω απο 300 και ίσως να λέω λίγα , σε ένα χωράφι 4 στρέματα….όμως υπήρχε ένας σημαντικός περιορισμός, για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα δεν μπορούσα να κυνηγήσω πέρα απο το ποτάμι άρα όχι και μέσα στον ηλιόσπορο….τα διόλια μου…το βράδυ μετά απο το φαί, ο Ντάνιελ με πήγε σε ένα μπάρ πιο απελευθερωμένων απο τα γνωστά μπαράκια ηθών να << απολαύσω>> το ποτάκι μου, μίλησα με κάνα δύο υπάρξεις τις κέρασα και τα ποτάκια τους και πήγα για ύπνο ( καθότι μη παντρεμένος, δεν νοιώθω αυτή την ένταση της καταπίεσης ώστε να με ωθήσει να ξεσπάω σε τέτοιου είδους λύσεις…όσα περνάει η μπογιά μας….καλά περνάμε και με τις ντοπιάρες) Το πρωί με βρήκε στο ίδιο μέρος να κοιτάω τα πουλιά να παίζουν μέσα στο λιόσπορο και εγώ να κοιτάω να βρώ ένα μέρος να στηθώ..κατά τις 8.30 παρατηρώ μια συστάδα απο κάτι δέντρα και βλέπω κάποια πουλιά να πηγαίνουν να κάθονται…πάω και αρχίζει το πανυγήρι, μέχρι τις 11.30 ευχαριστήθηκα τουφεκιές και με πόνεσε ο ώμος μου,το σημείο που τουφεκούσα ήταν αρκετά καθαρό και δεν χάθηκαν αρκετά πουλιά αν και πάλι κάποια έπεσαν στις πυκνές γύρω καλαμποκιές…μετά απο τέτοιο πρωινό φυσικά δεν χρειαζόμουν και απογευματινό και έτσι πήγα με τον Ντάνιελ για καφέ και βολτούλα στην κοντινή πόλη,μετά φαί και ύπνο….η σημερινή μέρα επειδή έπρεπε να καλύψω χιλιόμετρα με βρήκε σε ένα σύντομο πρωινό μίας ώρας με κανένα πουλι κρεμασμένο αν και πάλι τις έριξα τις τουφεκιές μου….μετά τα μαζέψαμε και φύγαμε…γενικά το ευχαριστήθηκα,είδα φιλαράκια έριξα τουφεκιές και κρέμασα πουλιά…να είμαστε καλά και του χρόνου….αν και τα περάσματα πλησιάζουν.

Φάνης

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/7/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #434991

Επιστροφή μετά από 6 ημέρες αναζήτησης τρυγονιών. Η παραμονή με βρήκε στο καφενεδάκι του χωριού κάπου κοντά στο Σουφλί, να πίνω ένα αναψυκτικό περιμένοντας το ταλαπωρημένο φιλαράκι, που έγινε θυσία προκειμένου να με πάει να κυνηγήσω…πρέπει να φτάσαμε στον τόπο γύρω στίς 7 το απόγευμα..στήσαμε τα καρεκλάκια μας μπροστά στο ρέμα και χαζεύαμε μέχρι που σχεδόν βράδιασε τα πουλιά πέρναγαν το ρέμα κατά ομάδες των 3 έως 5 ατόμων τα πουλιά ήταν πολλά, το ανησυχητικό ήταν ότι έβοσκαν μέχρι εκείνη την ώρα και ήταν σε ομάδες…..το πρωί υπήρχε κόσμος αλλά όλοι μπορούσαμε να κυνηγήσουμε άνετα,τα πουλιά φανερά λιγότερα από το προηγούμενο βράδυ, δεν έκαναν την χάρη σε όλους να ευχαριστηθούν πολλές τουφεκιές,εγώ ήμουν απο τους τυχερούς και έριξα το κουτάκι μου, πέρνωντας κάποια και χάνοντας άλλα τόσα, λόγο του δύσκολου εδάφους….το απόγευμα σαφώς λιγότερα τα πουλιά, κατάφερα και κρέμασα άλλα δύο, αφού άφησα τον φίλο να ξεκουραστεί,για τις επόμενες δύο μέρες, τις πέρασα στο Διδυμότειχο, ερευνώντας κάτι κομάτια που είχα κυνηγήσει πρίν δυο χρόνια,αλλά με πενιχρά αποτελέσματα….

Τρείς μέρες κυνήγι 10 πουλιά….πολλά τα χιλιόμετρα και τα έφαγα μόνος μου,και απο τουφεκιές…ήθελα να ρίξω κι άλλα τουφέκια! ρωτώντας γνωστούς και φίλους τα νέα δεν ήταν ενθαρυντικά σε καμιά περιοχή της Βόρειας Ελλάδας δεν υπήρχαν πουλιά μαζεμένα και ιδίως μετά το τουφεκίδι της πρώτης μέρας, και τα θερίσματα των ηλιόσπορων ανά περιοχές, έπρεπε να γίνει ψάξιμο από την αρχή, η μόνη ελπιδοφόρα σκέψη ήρθε μετά απο ένα τηλέφωνο στον συνφορουμίτη Ksap , όπου ανέφερε για ικανοποιητικό αριθμό τρυγονιών σε κοντινή περιοχή γειτονικής χώρας, μου έδωσε ένα τηλ και το όνομα Ντάνιελ, ο οποίος θα ήταν και ο τοπικός σύνδεσμος, μετά τις σχετικές ερωτήσεις και συννενοήσεις, δόθηκε το ραντεβού στα σύνορα, όπου και με παρέλαβε την Παρασκευή το μεσημέρι και φυσικά μετά τις γνωστές γνωριμίες και φιλοφρονήσεις ,του ζήτησα να μου δείξει που είναι τα πουλιά, αφού ήπιαμε κάτι για να δροσιστούμε, ξεκινήσαμε και μετά από έξι χιλιόμετρα φτάσαμε σε ένα ηλιόσπορο ανάμεσα σε κάτι καλαμποκιές δίπλα σε ένα ποτάμι που κατέβαζε αρκετό νερό, μου πέσαν τα σαγόνια όταν είδα το πλήθος των τρυγονιών στο συγκεκριμένο χωράφι…πάνω απο 300 και ίσως να λέω λίγα , σε ένα χωράφι 4 στρέματα….όμως υπήρχε ένας σημαντικός περιορισμός, για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα δεν μπορούσα να κυνηγήσω πέρα απο το ποτάμι άρα όχι και μέσα στον ηλιόσπορο….τα διόλια μου…το βράδυ μετά απο το φαί, ο Ντάνιελ με πήγε σε ένα μπάρ πιο απελευθερωμένων απο τα γνωστά μπαράκια ηθών να << απολαύσω>> το ποτάκι μου, μίλησα με κάνα δύο υπάρξεις τις κέρασα και τα ποτάκια τους και πήγα για ύπνο ( καθότι μη παντρεμένος, δεν νοιώθω αυτή την ένταση της καταπίεσης ώστε να με ωθήσει να ξεσπάω σε τέτοιου είδους λύσεις…όσα περνάει η μπογιά μας….καλά περνάμε και με τις ντοπιάρες) Το πρωί με βρήκε στο ίδιο μέρος να κοιτάω τα πουλιά να παίζουν μέσα στο λιόσπορο και εγώ να κοιτάω να βρώ ένα μέρος να στηθώ..κατά τις 8.30 παρατηρώ μια συστάδα απο κάτι δέντρα και βλέπω κάποια πουλιά να πηγαίνουν να κάθονται…πάω και αρχίζει το πανυγήρι, μέχρι τις 11.30 ευχαριστήθηκα τουφεκιές και με πόνεσε ο ώμος μου,το σημείο που τουφεκούσα ήταν αρκετά καθαρό και δεν χάθηκαν αρκετά πουλιά αν και πάλι κάποια έπεσαν στις πυκνές γύρω καλαμποκιές…μετά απο τέτοιο πρωινό φυσικά δεν χρειαζόμουν και απογευματινό και έτσι πήγα με τον Ντάνιελ για καφέ και βολτούλα στην κοντινή πόλη,μετά φαί και ύπνο….η σημερινή μέρα επειδή έπρεπε να καλύψω χιλιόμετρα με βρήκε σε ένα σύντομο πρωινό μίας ώρας με κανένα πουλι κρεμασμένο αν και πάλι τις έριξα τις τουφεκιές μου….μετά τα μαζέψαμε και φύγαμε…γενικά το ευχαριστήθηκα,είδα φιλαράκια έριξα τουφεκιές και κρέμασα πουλιά…να είμαστε καλά και του χρόνου….αν και τα περάσματα πλησιάζουν.<br>

<hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φάνης

</div>

βρε Φανη γαμωτο μια μπυρα δεν ηπιαμε!!!!παλι καλα που καταλαβες την δουλεια και την κοπανισες απο εδω!!!

ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U
    http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004

Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #434992

Ναι ρε Θεολόγη, αλλά με την κούραση και την απογοήτευση, που να κάνεις όρεξη για μπύρα, καλά να είμαστε και θα ανταμώσουμε!

Φάνης

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/7/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #434994

Ναι ρε Θεολόγη, αλλά με την κούραση και την απογοήτευση, που να κάνεις όρεξη για μπύρα, καλά να είμαστε και θα ανταμώσουμε!

<hr>
    Φάνης

</div>

αυτο ειναι το μονο σιγουρο φιλαρακι!!!!

ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U
    http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/1/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #435007

Καλησπέρα σε όλους.Το Σάββατο ήμουνα Χαλκιδική και φυσικά πήρα και το όπλο μαζί,πιό πολύ για να δώ και εκεί τι παίζει.Τα περισσότερα ηλιόσπορα ήταν θερισμένα με αποτέλεσμα τα πουλιά να σκορπίσουν.Αφού πήρα 2 τρυγόνια μάλλον τυχερός είμαι.

[/url]

Γιώργος – Θεσσαλονίκη

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/3/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    1377
    Hunter21GR στις #435010

Καλησπέρα σε όλους.Το Σάββατο ήμουνα Χαλκιδική και φυσικά πήρα και το όπλο μαζί,πιό πολύ για να δώ και εκεί τι παίζει.Τα περισσότερα ηλιόσπορα ήταν θερισμένα με αποτέλεσμα τα πουλιά να σκορπίσουν.Αφού πήρα 2 τρυγόνια μάλλον τυχερός είμαι.

[/url]<br>

<hr>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

</div>

και ηπιες και ενα κιβωτιο μπυρες??????? ………μωρε Μπραβο!!!!!!! 😀

"οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει…..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!"

Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/1/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #435011

<div class=”d4p-bbt-quote-title”>freeman.1989 wrote:</div>

[/url]<br>

<hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

</div>

και ηπιες και ενα κιβωτιο μπυρες??????? ………μωρε Μπραβο!!!!!!! :D <br>

<hr>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

</div>

Χαχαχα….Μάλλον αυτοί που πήγαν πρίν από εμένα τις ήπιαν…:P

Γιώργος – Θεσσαλονίκη

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004

Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #435025

<div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>

<div class=»d4p-bbt-quote-title»>freeman.1989 wrote:</div><br>

[/url]<br>

<hr><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

</div>

και ηπιες και ενα κιβωτιο μπυρες??????? ………μωρε Μπραβο!!!!!!! :D <br>

<hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    «οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!»

</div>

Χαχαχα….Μάλλον αυτοί που πήγαν πρίν από εμένα τις ήπιαν…:P<br>

<hr>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

</div>

και εσύ βρήκες το καλύτερο καρεκλάκι για το καρτέρι σου, αρχοντιά το καφάσι

Φάνης

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/2/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    610
    Γιαννης-Χανια στις #435030

καλησπερα! δευτερη εξοδος σημερα τα τρυγονια λιγοστα..ειδα 4-5 τουφεκισα 2 και τα πηρα..

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    1101
    anrizoss στις #435041

απογευματινη βολτα σημερα λιγα πραγματα …τουφεκισα 2 τρυγονακια και πηρα το ενα …και η υπολοιπη παρεα τιποτε …ειδαμε 6-7 τρυγονια ,αλλα ειναι ανταρτες κανονικοι….εχουν τουφεκιστει και στο παραμικρο εξαφανιζονται…δεν πειραζει ομως ,την βολτα μας την πηγαμε ….

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/8/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #435060

Την Κυριακη, άλλα 5 τρυγονακια…καλα παει μεχρι τωρα.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/4/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    716
    maniakos στις #435062

και ηπιες και ενα κιβωτιο μπυρες??????? ………μωρε Μπραβο!!!!!!!

εισαι πολυ πηραχτηρι ρε αδερφε…… ασε και κανεναν ησυχο,,, αχαχχαχαχα

ΛΑΜΠΡΟΣ-SETTER FC………

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/5/2003

Αρ. μηνυμάτων:
    8661
    victz στις #435091

καλησπερα! δευτερη εξοδος σημερα τα τρυγονια λιγοστα..ειδα 4-5 τουφεκισα 2 και τα πηρα..

Mια χαρα Γιαννη. Σου κατσαν και τα Sporting βλεπω. Δυστυχως εμενα μου εχουν κατσει υποχρεωσεις και εκτος του πρωτου πρωινου που πηγα για χαβαλε, αλλη μερα δεν εχω βγει καν.

Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/9/2008

Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #435114

Ωραίος ο Γιάννης!!! Άντε και καλή αρχή.
    Σε ποια περιοχή πήγες στα Χανιά? Εγω πηγα τις 2 πρωτες μερες μονο λογο δουλειας και
    ουτε που το ειδα.
    Καλη συνεχεια να εχουμεεεεε!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,361 έως 3,375 (από 4,860 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων