ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,541 έως 3,555 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    diazz στις #436496

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ ΚΑΙ ΕΔΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΠΤ ΝΕΚΡΑ..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #436498

    Καλό μεσημέρι φίλοι μου. Πρωσοπικά δεν έχω ασχοληθεί με το τρυγόνι γιατί ακόμη έχω την άδειά μοθ στον σύλλαγο λόγο δουλειάς. Η αρρώστια όμως διατηρήτε ακόμη και με ένα τηλεφώνημα στην μάνα στο χωριό.Μαθαίνω ότι έπεσαν τουφεκιές σήμερα και εχθές στην κεφαλονιά….Που έριχναν άγνωστο….υποθέτω ότι είναι σε τρυγόνια γιατί οι  κεφαλονίτες δεν φημίζονται για σπάταλοι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #436511

    Μέγαρα το πρωί ορτυκάδες τρυγονάδες all together mixed, ντουφεκιές λίγες για κανά μισάωρο ,τρυγονάκι ενα είδα και το πήρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #436521

    Καλησπέρα σας απο Πύργο. Δεν έχω να πω πολλά πράγματα η κατάσταση ηταν απελπιστική σήμερα. Προσωπικά δεν έκανα μπάμ.

    μπαμπη που πας; σπιατζα χθες ειχε πουλακια εμαθα. εγω σημερα πηρα ενα και ειδα αλλα 3…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    axeloos στις #436529

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>axeloos wrote:</div>
    ελαχιστα τα πουλια και στο Νεοχωρι………νηστικα τελειως με ελαχιστο σταρι καποια απο αυτα……μαλλον προκειτε για μετακινησεις τοπικες…..

    .φιλε μου οταν λες νεωχωρι αναφερεσαι ακροποταμια η στα διαφορα υψωματα τριγυρω;μποχωρι απο οτι εμαθα κατι κινηθηκε

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.</div>

    και ακροποταμια και υψωματα …μια απο τα ιδια…το ιδιο και μποχωρι…απλα σημερα ακουστηκαν καποιες τουφεκιες παραπανω λογω των παρα πολλων κυνηγων που υπηρχαν…….ειχα χρονια να δω λεωφορειο στον ταξιαρχη….!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    Babbis στις #436543

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Babbis wrote:</div>
    Καλησπέρα σας απο Πύργο. Δεν έχω να πω πολλά πράγματα η κατάσταση ηταν απελπιστική σήμερα. Προσωπικά δεν έκανα μπάμ.

    μπαμπη που πας; σπιατζα χθες ειχε πουλακια εμαθα. εγω σημερα πηρα ενα και ειδα αλλα 3…

    Γειά σου φίλε Σπύρο..Στη στροφιλιά πηγαίνω. Κ εγώ χθές εκεί είδα κάτι πουλάκια πήρα κ δύο. Σήμερα όμως τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #436557

    Ακη το φυσιγγι ειναι αγοραστο , τραποφυσιγγο για να σε κανω να καταλαβεις .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #436560

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mpemphs wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>axeloos wrote:</div><br>
    ελαχιστα τα πουλια και στο Νεοχωρι………νηστικα τελειως με ελαχιστο σταρι καποια απο αυτα……μαλλον προκειτε για μετακινησεις τοπικες…..

    .φιλε μου οταν λες νεωχωρι αναφερεσαι ακροποταμια η στα διαφορα υψωματα τριγυρω;μποχωρι απο οτι εμαθα κατι κινηθηκε

    <hr />

    <div class=»bbp-reply-signature»>ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.</div>

    και ακροποταμια και υψωματα …μια απο τα ιδια…το ιδιο και μποχωρι…απλα σημερα ακουστηκαν καποιες τουφεκιες παραπανω λογω των παρα πολλων κυνηγων που υπηρχαν…….ειχα χρονια να δω λεωφορειο στον ταξιαρχη….!!!!!!!!!!!

    λεωφορειο!!!!χα χα.πολυ καλο.αντε τωρα μπας κ δω κανενα το αλλο σ/κ γιατι μες τη βδομαδα λογω δουλειας δν παω,μου φαινεται φετος θα τη πατησω,δν μπορει ολο κ καποιο περασματακι θα παιξει μες τη βδομαδα,τουλαχιστον στα υψωματα

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mpemphs wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>axeloos wrote:</div><br>
    ελαχιστα τα πουλια και στο Νεοχωρι………νηστικα τελειως με ελαχιστο σταρι καποια απο αυτα……μαλλον προκειτε για μετακινησεις τοπικες…..

    .φιλε μου οταν λες νεωχωρι αναφερεσαι ακροποταμια η στα διαφορα υψωματα τριγυρω;μποχωρι απο οτι εμαθα κατι κινηθηκε

    <hr />

    <div class=»bbp-reply-signature»>ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.</div>

    και ακροποταμια και υψωματα …μια απο τα ιδια…το ιδιο και μποχωρι…απλα σημερα ακουστηκαν καποιες τουφεκιες παραπανω λογω των παρα πολλων κυνηγων που υπηρχαν…….ειχα χρονια να δω λεωφορειο στον ταξιαρχη….!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #436578

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>STAVRAETOS wrote:</div>
    ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΙΣΟ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΒΟΛΗΣ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΡΤΥΚΙΑ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ?

    ENA KAI AYTO ME TA XΙΛΙΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #436580

    Τα τελευταια 7-8 χρονια τα περασματα τρυγονιων ειναι σχεδον ανυπαρκα.Τα ορτυκια φαινετε 2-3 χρονια τωρα να σπανιζουν και αυτα απλα αντεχουν περισσοτερο λογο αριθμου.Η κυνηγετικη πιεση σε σκοπια βουλγαρια αποδεκατιζει τα πουλια και ανακατεβειτη συμπερηφορα τους στις μετακινησεις.Στην περιοχη Κρανιδιου περασμα τρυγονιων εχει να κανει  απο το 2005 ορτυκια 2 χρονια τωρα δεν φανηκαν καθολου στα κλασικα μερη περασματων.Συκοφαδες και κουκους εχω δει 2-3 τα τελευταια 3 χρονια.Τωρα λεμε δικαιολογιες τα πουλια περνανε με ευνοικους καιρους και δεν τα βλεπουμε και αλλα τετοια.Και παλια γινοταν αυτο αλλα εγω εκανα 3ο -40 περαστικα τρυγονια τη χρονια.Περσυ εκανα 5 φετος μεχρι τωρα 2.Απλα τα πουλια ηταν πολυ περισσοτερα και οταν περνανε πολλα παντα κατι μενει πισω.Οσο τα ρημαζουν επανω οι μαγκες περασματα μην περιμενετε.Φετος ειχαν λιγοτερα πουλια στα σκοπια και γινανε ιστοριες με γκρουπ που ψαχνανε πουλια απο δω και απο εκει.Ας ελπισουμε σε κατι καλυτερο φετος τουλαχιστον στα ορτυκια αλλιως  κριμα τα σκυλια μας, τα τρυγονια ειναι τελειωμενη ιστορια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #436584

    Φιλε Χρηστο εχεις απολυτο  δικιο.

    Ξερεις τι γινεται ομως ?

    Αν παραδεχτουμε αυτο που λες, οτι καθε χρονος που περνα τα πραγματα θα ειναι και χειροτερα, στο τελος θα τρελαθουμε.

    Σε ολους τους τομεις της ζωης μας βλεπουμε τα πραγματα να χειροτερευουν.

    Αντι να παραδεχτουμε την πραγματικοτητα, σκεφτομαστε οτι ολα θα πανε καλυτερα, θα γινουν περασματα, θα παρουμε πουλια, κλπ, απλα και μονο για να εχουμε το κινητρο να ξαναβγουμε για κυνηγι, να σταθουμε στα ποδια μας και να συνεχισουμε τον αγωνα μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #436585

    Συκοφαδες και κουκους εχω δει 2-3 τα τελευταια 3 χρονια

    Aκόμα συκοπούλια, κεφαλάδες-αιτομάχους, λιάρους, ασπρόκωλους, μελισουργούς, στραβολαιμίνες κτλ. Πουλιά που δεν κυνηγιόντουσαν ή που δεν κυνηγιόντουσαν τόσο πολύ τι έγιναν άραγε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #436610

    Πηγαινα στο Νιοχωρι  και  στην Κατοχη απο το 93 φιλε Χρηστο(φετος δεν θα δω τα φιλαρακια μου λογω δουλειας δυστηχως).Μεχρι το 2003 τα βραδια ριχναμε κουβερτουλες πανω μας γιατι εκανε ψυχρα στην μεση του καμπου ,εκει που μεναμε.Τα κουνουπια? δις μυρια απο δαυτα,μεχρι να παω,συνηθως 3-4 του μηνα ειχε ριξει και 3-4 βροχουλες και μεχρι του Σταυρου εριχνε καμια μπορα.Απο το 03 και μετα?να μενουμε ξεβρακωτοι μεσα στην σκηνη απο την τρομερη ζεστη,να ανεβαινουμε στον Ταξιαρχη η τα γυρω  λοφακια η ακομα και στον Σκουπα και ζητημα αν μας τσιμπαγαν 10 κουνουπια λιγο πριν χαραξει,απο βροχες?τιποτα ,εχουν ξεραθει ακομα και τα αγριλιδια απο  την ξηρασια  η κανω λαθος?πως λοιπον περιμενουμε να δουμε τρυγονια αφου ξερουμε οτι θελουν υγρασιες και μαλατσες για να  μεινουν στα δεντρα και να μην συνεχησουν το ταξιδι τους?τα ιδια ισχυουν και για τα μικροπουλα παιδια και μην ψαχνετε αλλες δικαιολογιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #436621

    Σημερα επεσαν δεν επεσαν 10 ντουφεκιες σε ολη την περιφερεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #436634

    Χωρις τιποτα ιδιαιτερο περνανε οι μερες κ εδω… Τα πουλια ελαχιστα και ολα μονά…

    Στο ενα – κανενα περνανε ολες οι μερες αλλά μιας και φετος τα κυνηγαω με δικα μου φυσιγγια καθε επιτυχια εχει ιδιαιτερη σημασια…

    Ετσι κ αλλιως ευχαριστιεμαι πολυ την τουφεκια στο τρυγονι, αλλά φετος εχω εναν ακομα λογο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,541 έως 3,555 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων