ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,556 έως 3,570 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #436637

    ενα και παλι σημερα με μετρημενες τουφεκιες. περιμενουμε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    settermania στις #436638

    Καλημερα στη παρεα τιποτα σημερα απο ανω Μεσσηνια υπομονη και βλεπουμε………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #436640

    Καλημέρα και Κυκλάδες τίποτα αν και ο καιρός είναι ιδανικός για να κρατήσει τα πουλιά αυτά δεν μας κάνανε την χάρη. Πρέπει να πεσαν λιγότερες απο 5 ντουφεκιες. Πηρα ενα που βρέθηκε μπροστά μου με τα χίλια ζόρια το οποιο ήταν και νηστικό….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    isrd στις #436648

    καλημερα ειμαι καινουργιο μελος χαιρετω την παρεα. Εχετε ακουσει τιποτα για κρητη και συγκεκριμενα νομο ηρακλειου για κανενα τρυγονακι? απο μοιρες που πηγαινω δεν εχω δει τιποτα …ευχαριστω

     

    Καλημέρα nikos4  Από περιοχή Αρκαλοχωρίου Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή που ήμουν εγώ τίποτα. Αν και ο καιρός ήταν ιδανικός για πέρασμα, άδικα περιμέναμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #436659

    Καλησπέρα.Μεγάλο μπάσιμο χθες στην περιοχή Καβάλας – Ξάνθης…Τρία άτομα με ευκολία πιάσανε το όριο…Σήμερα τα πουλιά λιγότερα και οι κυνηγοί πολλοί περισσότεροι…..Μάλλον αυτοί που τα βαράνε δεν γράφουνε εδώ μέσα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #436664

    καλημερα..

    σαββατο κουντουρα λιγος κοσμος,απνοια, 10 τουφεκιες.εγω ουτε που το ειδα.

    κυριακη αρκετος κοσμος λιγο βοριαδακι, παιξανε μερικα πουλακια ,επρεπε να εχω κανει 3 και επιασα ενα..

     

    το περιεργο..

    το σαββατο νυχτα 5 παρα η ωρα, πηγαινοντας στη καθια σηκωσα δυο ορτυκια με τα ποδια.

    την κυριακη ειδα στην ασφαλτο ενα οπως πηγαινα με το αυτ/το..

    μολις ξημερωσε ο θεος, δεν ειδα (παρολο που τα εψαξα με την σκυλα και πηρα λευκες φερμες) ουτε ενα..

     

    νομιζω οτι τα πουλια την κανουν πριν ξημερωσει…και χωρις φως.

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #436666

    Καλησπέρα.Μεγάλο μπάσιμο χθες στην περιοχή Καβάλας – Ξάνθης…Τρία άτομα με ευκολία πιάσανε το όριο…Σήμερα τα πουλιά λιγότερα και οι κυνηγοί πολλοί περισσότεροι…..Μάλλον αυτοί που τα βαράνε δεν γράφουνε εδώ μέσα…..

    Για ποια περιοχη μιλας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    nikos4 στις #436667

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nikos4 wrote:</div>
    καλημερα ειμαι καινουργιο μελος χαιρετω την παρεα. Εχετε ακουσει τιποτα για κρητη και συγκεκριμενα νομο ηρακλειου για κανενα τρυγονακι? απο μοιρες που πηγαινω δεν εχω δει τιποτα …ευχαριστω

    Καλημέρα nikos4 Από περιοχή Αρκαλοχωρίου Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή που ήμουν εγώ τίποτα. Αν και ο καιρός ήταν ιδανικός για πέρασμα, άδικα περιμέναμε.

    μια απο τα ιδια και απο περιοχη μοιρων το σαββατοκυριακο το απολυτο μηδεν.που ειναι τα πουλια βρε παιδια.περυσι ειχε στην εναρξη τρυγονια και επαιζε και καμια φασσουλα στον καμπο εφετος δεν εχω δει τιποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #436668

    Η κυνηγετικη πιεση σε σκοπια βουλγαρια αποδεκατιζει τα πουλια και ανακατεβειτη συμπερηφορα τους στις μετακινησεις

    φιλαρακι εδω κανεις λαθος…… τα πουλια απο τα σκοπια και την βουλγαρια ταξιδευουν κατ’ευθειαν για αφρικη…….εχουν μετρηθει τρυγωνια που καλυψαν 2800km σε μια μερα!!! αρα Ποτέ δεν τα τουφεκουσες στην ελλαδα αυτα τα πουλια (απο σκοπια-βουλγαρια) παρα μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις λογο καποιας καταιγιδας ισως οπου αναγκαζε τα πουλια να ‘κατεβουν’  

    επισης φετος ειδικα στα σκοπια ακομα περιμενουν τα πουλια να κατεβουν απο τα βουνα και κανενας σχεδον δεν εχει τουφεκισει τα χιλιαδες πουλια των προηγουμενων ετων………οποτε που ειναι τα πουλια???? σκοπια δεν ειναι…….και βουλγαρια εχει λιγα πουλια σε σχεση με προηγουμενες χρονιες!!!!! 

    Πηγαινα στο Νιοχωρι και στην Κατοχη απο το 93 φιλε Χρηστο(φετος δεν θα δω τα φιλαρακια μου λογω δουλειας δυστηχως).Μεχρι το 2003 τα βραδια ριχναμε κουβερτουλες πανω μας γιατι εκανε ψυχρα στην μεση του καμπου ,εκει που μεναμε.Τα κουνουπια? δις μυρια απο δαυτα,μεχρι να παω,συνηθως 3-4 του μηνα ειχε ριξει και 3-4 βροχουλες και μεχρι του Σταυρου εριχνε καμια μπορα.Απο το 03 και μετα?να μενουμε ξεβρακωτοι μεσα στην σκηνη απο την τρομερη ζεστη,να ανεβαινουμε στον Ταξιαρχη η τα γυρω λοφακια η ακομα και στον Σκουπα και ζητημα αν μας τσιμπαγαν 10 κουνουπια λιγο πριν χαραξει,απο βροχες?τιποτα ,εχουν ξεραθει ακομα και τα αγριλιδια απο την ξηρασια η κανω λαθος?πως λοιπον περιμενουμε να δουμε τρυγονια αφου ξερουμε οτι θελουν υγρασιες και μαλατσες για να μεινουν στα δεντρα και να μην συνεχησουν το ταξιδι τους?τα ιδια ισχυουν και για τα μικροπουλα παιδια και μην ψαχνετε αλλες δικαιολογιες.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY</div>
    πολυ καλα τα λες φιλε……..ετσι ακριβος ειναι τα πραγματα οι γεωκλιματικες συνθηκες αλλαξαν πολυ γρηγορα τα τελευταια χρονια και αυτο το βλεπουμε στην συμπεριφορα των αποδημητικων θηραματων και στην αλλαγη των προτιμησεων τους!!!!!!!

    επισης πολλοι λενε……..’αλλαξανε το δρομολογιο τους τα πουλια’……….εμ, φυσικο ειναι με τοσες μεγαλες φωτιες που μπαινουν καθε χρονο στην ελλαδα

    οποτε ας μην ψαχνουμε δικαιολογιες οπως μας φταινε οι ‘του εξωτερικου’……..καμια σχεση δεν εχει ο γαιδαρος με την πορτοκαλαδα….Big Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    axeloos στις #436672

    το απολυτο μηδεν και στο νεοχωρι…..η απογοητευση πλεον κανει πολλους να λενε οτι δεν προκειτε να το δουνε φετος……..13 μερες καθημερινα στα καρτερια με συγκομιδη 7 πουλια…..καθε χρονο και χειροτερα…..!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #436673

    το απολυτο μηδεν και στο νεοχωρι…..η απογοητευση πλεον κανει πολλους να λενε οτι δεν προκειτε να το δουνε φετος……..13 μερες καθημερινα στα καρτερια με συγκομιδη 7 πουλια…..καθε χρονο και χειροτερα…..!!!!!!!!!!!!!!

    απο ορτυκι ακουσες τιποτα πατριοτ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #436677

    γεια σας παιδια σαββατοκυριακο στα λεγραινα το σαββατο ειδα ενα την κυριακη δυο.το ενα μαλιστα πρεπει να εφαγε 20 τουφεκιες αλλα στο υψος που ηταν δεν καταλαβε τιποτα.σημερα φιλος φιλου ειπε οτι πηρε 4 τρυγονια στο ον δε ροκς στη βαρκιζα μεταδιδω την πληροφορια με επιφυλαξη γιατι δεν ειδα με τα ματια μου.αλλος φιλος τηλεφωνησε απο πορτο χελι ειχε παρει δυο χθες.αυτα τα ολιγα.εγω προσωπικα μενω στα 5 της εναρξης και το γυρναω στο ορτυκακι μεχρι τις τσιχλες.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #436685

    γεια σας παιδια σαββατοκυριακο στα λεγραινα το σαββατο ειδα ενα την κυριακη δυο.το ενα μαλιστα πρεπει να εφαγε 20 τουφεκιες αλλα στο υψος που ηταν δεν καταλαβε τιποτα.σημερα φιλος φιλου ειπε οτι πηρε 4 τρυγονια στο ον δε ροκς στη βαρκιζα μεταδιδω την πληροφορια με επιφυλαξη γιατι δεν ειδα με τα ματια μου.αλλος φιλος τηλεφωνησε απο πορτο χελι ειχε παρει δυο χθες.αυτα τα ολιγα.εγω προσωπικα μενω στα 5 της εναρξης και το γυρναω στο ορτυκακι μεχρι τις τσιχλες.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ………..

    Ειναι γεγονος για Βαρκιζα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #436686

    το απολυτο μηδεν και στο νεοχωρι…..η απογοητευση πλεον κανει πολλους να λενε οτι δεν προκειτε να το δουνε φετος……..13 μερες καθημερινα στα καρτερια με συγκομιδη 7 πουλια…..καθε χρονο και χειροτερα…..!!!!!!!!!!!!!![/quo

    Κανε υπομονη,στα καλητερα μερη εισαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #436697

    Γύρισα χθες από μία εβδομάδα στα πάτρια εδάφη.

    Μετά από 4 πρωινά στο Γαλατά, 2 πρωινά στο Μόρνο και 1 στο Αντίρριο ο απολογισμός… 2 τρυγόνια!!!

    Εκτός από την Τρίτη 3/9 που είδα κάτι λίγα, τις υπόλοιπες τίποτα. Τα πουλιά είναι πίσω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,556 έως 3,570 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων