ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,571 έως 3,585 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #436698

    ΤΕΛΟΣ  οτι εκανα εκανα βαρεθηκα   δεν εκανα και τιποτα εκτος της πρωτης μερας τωρα θα περημενω την περδικα που κοντευει να ερθη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #436704

    φιλοι μου καλησπερα.Δυο πουλακια ειδα σημερα το ενα τουφεκισα και δεν το πηρα  ακριβως απο πανω μου στα 20 μετρα.γινονται και αυτα.Εγραψα χτες οτι η ανυπαρξεια  τρυγονιων στα περασματα οφειλετε σε μεγαλο βαθμο στην κυνηγετικη πιεση στα βαλκανια που υφιστανται τα πουλια  τα τελευταια 15 χρονια.Ενας φιλος εγραψε οτι τα πουλια των σκοπιων και της βουλγαριας δεν τα βλεπαμε εμεις  ,οτι βαρανε κατευθειαν αφρικη πλην σοβαρου καιρικου απροοπτου.Σιγουρα καποια πουλια το κανουν αυτο.οταν μιλαμε για πουλια σκοπιων και βουλγαριας μιλαμε για μεγαλο ποσοστο πουλιων της αποδημιας που παιρναει απο μας.Ποια πουλια βλεπαμε εμεις σε μεγαλα νουμερα και καθημερινη  σχεδον συχνοτητα?Λεω απλα οτι ειναι αλλο να περνανε απο πανω μας 1000 πουλια π.χ και αλλο 5000.Καποια θα πεσουν για διαφορους λογους.Ξερετε ποσα ατομα ανεβαζουν απανω στα βαλκανεια οι  5-6  γνωστοι διοργανωτες,ποσοι περνανε μονοι τους,σας πληροφορω παρα πολλοι.Βαλτε κυπριους, ιταλους , αυστριακους.κοντευει 15 χρονια αυτηη δουλεια.Λετε να μην επηρεαζει αρνητικα τον πληθυσμο τους αυτη η ιστορια  στα περασματα και γενικοτερα.Δεν ξερω αν εχει παει κανεις απο εσας απανω να βαρεσει τρυγονι 1η αυγουστου.Ουτε κοτσυφας σε μεγεθος τα 8 στα 10.Η  αλλαγη στις κλιματολογικες συνθηκες ενδεχομενος να ευθηνετε σε καποιο βαθμο αλλα δεν σκοτωνει πουλια τουλαχιστον μεχρι τωρα.Η μπιζνα στα βαλκανεια παιδια εχει κανει μεγαλη ζημια σε τρυγονια και ορτυκια,να το χωνεψουμε αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #436705

    τρυγωνια που καλυψαν 2800km σε μια μερα!!!

    Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις την πηγή τουλάχιστον της παραπάνω πληροφορίας σου για να μπορέσω να στα χώσω πιό άνετα μετά?😉 =D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #436706

    χρηστο δεν νομηζω να ειναι αυτο που λες  αλλα ο καιρος εδω  στην Σαμο  προπερσυ και  περσυ ειχε αρκετα ντοπια τρυγονια  εδω μονο ντοπια εχει που εχουν ερθη απο τον απριλιο  φετος ομως ηταν πολυ σπανια τα ντοπια τρυγονια υπαρχουν τα περασματα  μονο  των μελισουργων και λιγον συκοφαγων  και αετομαχον  δεν υπαρχουν αλλα περασματα των σεπτευριο ουτε τρυγονια ουτε ορτικια που εχουν να φανουν σε ικανοποιιτηκο και φυσιολογικο αρηθμο  χωρης κραχτες πανω απο 30 χρονια   υπαρχουν και μερικοι πονηροι με κραχτες αυτοι μονο χτυπουν ορτικια  ευτηχος ειναι λιγοι και γνωστοι σκυλοεκτροφεις  που κανουν αυτη την δουλεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #436710

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    τρυγωνια που καλυψαν 2800km σε μια μερα!!!

    Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις την πηγή τουλάχιστον της παραπάνω πληροφορίας σου για να μπορέσω να στα χώσω πιό άνετα μετά? ;) =D

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    Συμφωνα με αυτο   http://www.xaris1.gr/language/GREEK/map/map3-xaris/index.html η αποσταση Ζακυνθου- Κολπου της Συρτης ειναι 452  949 Ν Μ η 838 .861 χλμ και το πουλι  χρειαζεται 5 ωρες να την διανυσει,οποτε καταλαβαινουμε τι μπορει να κανει  αυτο το πουλακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    120
    xristos στις #436717

    Απο 1 Σεπτεμβριου σχεδον καθε μερα ταξιαρχη ελαχιστα πουλια πλην κατι λιγα που παιξανε στις 7 του μηνα.Λιγος ομως και ο κοσμος, εκτος απο την Κυριακη(ακουσα ακομη και για λεοφορειο στην εκλησια) βρισκεις απιαστα καρτερια εκει που αλλες χρονιες διανυκτερευαν.Τερμα το τρυγωνι για φετος κι ας γινει οτι θελει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    axeloos στις #436743

    Mεχρι να ξυπνησω στις 5 τα τρυγονια εμπαιναν  κοπαδια κοπαδια….οταν ξημερωσε ομως ουτε ενα το γαμ….νο  να μην υπαρχει…..δεν ξαναξυπναω πλεον για το τρυγονι….τελος….!!!!!!!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #436746

    Μαυρίλα μεγάλη απο Κουντουρα σημερα!! (Νοτια Χανια)…..

    Καθε πέρυσι και καλύτερα…..Too Sad

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #436749

    Κυκλάδες τίποτα πάλι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #436752

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>isrd wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>nikos4 wrote:</div>
    καλημερα ειμαι καινουργιο μελος χαιρετω την παρεα. Εχετε ακουσει τιποτα για κρητη και συγκεκριμενα νομο ηρακλειου για κανενα τρυγονακι? απο μοιρες που πηγαινω δεν εχω δει τιποτα …ευχαριστω

    Καλημέρα nikos4 Από περιοχή Αρκαλοχωρίου Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή που ήμουν εγώ τίποτα. Αν και ο καιρός ήταν ιδανικός για πέρασμα, άδικα περιμέναμε.

    μια απο τα ιδια και απο περιοχη μοιρων το σαββατοκυριακο το απολυτο μηδεν.που ειναι τα πουλια βρε παιδια.περυσι ειχε στην εναρξη τρυγονια και επαιζε και καμια φασσουλα στον καμπο εφετος δεν εχω δει τιποτα.

    Καλημερα συναδελφοι!Τετοιες ημερομηνιες ψαχνουμε τα νοτια παραλια.Την κυριακη δεχοντουσαν φερμα στις αστοιβιδες. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #436756

    Η συγκεκριμενη μελετη κατα την ταπεινη μου αποψη και την ελειπη μου γνωση… απανταει σε πολλα ερωτηματα και αξιζει να διαβαστει απο καθε κυνηγο αποδημητικων.

    http://users.uoa.gr/~alegakis/index_el_files/PDFfiles/TelikiAnafora.pdf

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    nikos4 στις #436770

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nikos4 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>isrd wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>nikos4 wrote:</div>
    καλημερα ειμαι καινουργιο μελος χαιρετω την παρεα. Εχετε ακουσει τιποτα για κρητη και συγκεκριμενα νομο ηρακλειου για κανενα τρυγονακι? απο μοιρες που πηγαινω δεν εχω δει τιποτα …ευχαριστω

    Καλημέρα nikos4 Από περιοχή Αρκαλοχωρίου Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή που ήμουν εγώ τίποτα. Αν και ο καιρός ήταν ιδανικός για πέρασμα, άδικα περιμέναμε.

    μια απο τα ιδια και απο περιοχη μοιρων το σαββατοκυριακο το απολυτο μηδεν.που ειναι τα πουλια βρε παιδια.περυσι ειχε στην εναρξη τρυγονια και επαιζε και καμια φασσουλα στον καμπο εφετος δεν εχω δει τιποτα.

    Καλημερα συναδελφοι!Τετοιες ημερομηνιες ψαχνουμε τα νοτια παραλια.Την κυριακη δεχοντουσαν φερμα στις αστοιβιδες. ;)

    εχεις δικιο συναδελφε σε αυτο που λες απλα πρεπει να ξερει καποιος και τα μερη που περνανε στα νοτια για να τα περιμενουμε και προσωπικα εγω δεν γνωριζω ακομα αρκετους κυνηγοτοπους.καλα να ειμαστε και θα βρουμε και πουλακια δεν απογοητευομαστε.καλη σεζον να εχουμε ολοι μας με αρκετα θηραματα εφετος για ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #436779

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nike air wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>nikos4 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>isrd wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>nikos4 wrote:</div>
    καλημερα ειμαι καινουργιο μελος χαιρετω την παρεα. Εχετε ακουσει τιποτα για κρητη και συγκεκριμενα νομο ηρακλειου για κανενα τρυγονακι? απο μοιρες που πηγαινω δεν εχω δει τιποτα …ευχαριστω

    Καλημέρα nikos4 Από περιοχή Αρκαλοχωρίου Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή που ήμουν εγώ τίποτα. Αν και ο καιρός ήταν ιδανικός για πέρασμα, άδικα περιμέναμε.

    μια απο τα ιδια και απο περιοχη μοιρων το σαββατοκυριακο το απολυτο μηδεν.που ειναι τα πουλια βρε παιδια.περυσι ειχε στην εναρξη τρυγονια και επαιζε και καμια φασσουλα στον καμπο εφετος δεν εχω δει τιποτα.

    Καλημερα συναδελφοι!Τετοιες ημερομηνιες ψαχνουμε τα νοτια παραλια.Την κυριακη δεχοντουσαν φερμα στις αστοιβιδες. ;)

    εχεις δικιο συναδελφε σε αυτο που λες απλα πρεπει να ξερει καποιος και τα μερη που περνανε στα νοτια για να τα περιμενουμε και προσωπικα εγω δεν γνωριζω ακομα αρκετους κυνηγοτοπους.καλα να ειμαστε και θα βρουμε και πουλακια δεν απογοητευομαστε.καλη σεζον να εχουμε ολοι μας με αρκετα θηραματα εφετος για ολους

    Για μενα ο χρονος τους τελειωσε και αν δε το σωνα λιγο την κυριακη θα ηταν εντελως χαμενος.Απο βδομαδα παμε για τα βασικα.Αν θελεις παντως μπορω να σε κατατοπισω στους βασικους νοτιους κυνηγοτοπους.Στειλε μου pm.  Λοιπον καλη σαιζον φιλε και απο το στομα σου και στου θεου το αυτι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    isrd στις #436780

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nikos4 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>isrd wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>nikos4 wrote:</div>
    καλημερα ειμαι καινουργιο μελος χαιρετω την παρεα. Εχετε ακουσει τιποτα για κρητη και συγκεκριμενα νομο ηρακλειου για κανενα τρυγονακι? απο μοιρες που πηγαινω δεν εχω δει τιποτα …ευχαριστω

    Καλημέρα nikos4 Από περιοχή Αρκαλοχωρίου Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή που ήμουν εγώ τίποτα. Αν και ο καιρός ήταν ιδανικός για πέρασμα, άδικα περιμέναμε.

    μια απο τα ιδια και απο περιοχη μοιρων το σαββατοκυριακο το απολυτο μηδεν.που ειναι τα πουλια βρε παιδια.περυσι ειχε στην εναρξη τρυγονια και επαιζε και καμια φασσουλα στον καμπο εφετος δεν εχω δει τιποτα.

    Καλημερα συναδελφοι!Τετοιες ημερομηνιες ψαχνουμε τα νοτια παραλια.Την κυριακη δεχοντουσαν φερμα στις αστοιβιδες. ;)

     

    Συνάδελφε για ποια νότια παράλια στο νομό Ηρακλείου συζητάς. Έχουμε δύο ζώνες διάβασης στη νότια Κρήτη στο νομό Ηρακλείου. Μια στο Λέντα, όπου πρακτικά πλέον δεν υπάρχει αφού εχει γεμίσει με αγροικίες (απαγορεύεται το κυνήγι σε ακτίνα 100 μέτρων γύρω απο  μεμονωμένες κατοικίες) και μια στη Δέρματο, όπου αντίστοιχα τα σημεία που έχουν απομείνει δεν έχουν καμία πρακτική κυνηγετική αξία. Άρα μέχρι τις 15 του Σεπτέμβρη δυστυχώς δεν έχουμε άλλη επιλογή εκτός από Μεσσαρά και Πεδιάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #436781

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    τρυγωνια που καλυψαν 2800km σε μια μερα!!!

    Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις την πηγή τουλάχιστον της παραπάνω πληροφορίας σου για να μπορέσω να στα χώσω πιό άνετα μετά? ;) =D

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    φιλε κωστα και εγω δεν γνωριζα για τετοια νουμερα αποστασεων ομως οι επιστημονες με διαφορα τεχνασματα ακομα και φοροντας  GPS  σε καποια μεταναστευτικα πουλια εβγαλαν αυτα τα αποτελεσματα……δεν τα εβγαλα εγω!!!Smile

    ο φιλος nike air  ανεβασε αυτο το λινκ http://users.uoa.gr/~alegakis/index_el_files/PDFfiles/TelikiAnafora.pdf διαβασε το βρε παλικαρι μου…….αυτα που μας λεγαν οι παπουδες μας σεβαστα ειναι αλλα πλεον υπαρχει βλεπεις και η τεχνολογια που βοηθα την επιστημη για να μαθουμε και εμεις την αληθεια……..2000-3000xm μπορουν να ταξιδεψουν τα περισσοτερα μεταναστευτικα σε μια ημεραWink 

    οσο για το ‘χωσιμο’ ενα εχω να σου πω…………ολο λογια εισαιBig SmileSweet Kiss

    Ποια πουλια βλεπαμε εμεις σε μεγαλα νουμερα και καθημερινη  σχεδον συχνοτητα?

    τα πουλια που ερχονται απο την βορεια ευρωπη και κανουν σταση εδω στην ελλαδα για να συνεχισουν μετα προς αφρικη……αυτα τα πουλια εβλεπες στα περασματα του σεπτεμβριου και αυτα τουφεκουσες!!!!!!

    γιατι να σταματησουν τα πουλια στα 200-500 xm απο σκοπια-βουλγαρια οταν μπορουν να καλυψουν πολλα περισσοτερα σε μια μερα (2000-3000xm) ????

     τα πουλια των βαλκανιων φευγουν με την μια και χωρις σταση για αφρικη χωρις αυτο να ειναι απολυτο διοτι ειπαμε οτι ολα εξαρτονται απο τις καιρικες συνθηκες που θα συναντησουν στο ταξιδι τους…….μιλαω απλα για ενα μεγαλο ποσοστο αυτων πουλιων και οχι για ολα!!!!!

    και κατι τελευταιο: δεν ειπα οτι οι γεωκλιματικες συνθηκες σκοτωνουν τα πουλια (οπως εγραψες) ομως πιστευω οτι οι γεωκλιματικες συνθηκες εδω στην ελλαδα εχουν αλλαξει πολυ τα τελευταια χρονια οπου σε συνδυασμο με τις μεγαλες πυρκαγιες εχουν αναγκασει τα πουλια να αλλαξουν δρομολογια και συνηθειες κατα την μεταναστευση τους…….μονο αυτο ειχα γραψει!!!!!!

    Η συγκεκριμενη μελετη κατα την ταπεινη μου αποψη και την ελειπη μου γνωση… απανταει σε πολλα ερωτηματα και αξιζει να διαβαστει απο καθε κυνηγο αποδημητικων. http://users.uoa.gr/~alegakis/index_el_files/PDFfiles/TelikiAnafora.pdf

    παρα πολυ καλο φιλε nike air …….αξιζει πραγματι να το ‘αποστηθησει’ καθε κυνηγος αποδημιτικων!!!!

    θα επρεπε να του βαλουμε και τιτλο ……: ΄μυθοι και πραγματικοτητες για την αποδημια’…….. Big Smile

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,571 έως 3,585 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων