ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,586 έως 3,600 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #436787

    Απο 1 Σεπτεμβριου σχεδον καθε μερα ταξιαρχη ελαχιστα πουλια πλην κατι λιγα που παιξανε στις 7 του μηνα.Λιγος ομως και ο κοσμος, εκτος απο την Κυριακη(ακουσα ακομη και για λεοφορειο στην εκλησια) βρισκεις απιαστα καρτερια εκει που αλλες χρονιες διανυκτερευαν.Τερμα το τρυγωνι για φετος κι ας γινει οτι θελει…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    BREDA ASTRO

    </div>

    απο 24 αυγουστου,μερα παρα μερα,στην ακροποταμια κ τις 3 τελευταιες μερες στο σκουπα.συνολο 2 τρυγωνια ολα κ ολα.απογοητευση σκετη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #436792

    Σε χωράφι με λιοσπορα στην Ημαθία που είχε τρυγονάκια κάθε μέρα (καμια 30-40 μέχρι την προηγούμενη ‘βδομάδα) πήγα πάλι μετα απο 5-6 μέρες (προχθές) κ είδα….2!!!…τα υπόλοιπα δεκαοχτούρες που γέμισε ο τόπος!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    Babbis στις #436797

    Καλησπέρα σας φίλοι μου απο Πύργο..! Σήμερα στο μέρος που πηγαίνω πρέπει να ήταν μακράν η χειρότερη μέρα της περιόδου. Ήμουν κ λίγο τυχερός βέβαια ένα φάνηκε κ εκείνο πέρασε απο πάνω μου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #436806

    Καλησπερα.

    Πράγματι, τα περαματα στα τρυγονια φετος δεν ηταν τα αναμενομενα..

    το σιγουρο ειναι οτι εχει ακομα πουλια στις <ζωνες>, που ανοιγουν στις 15 Σεπ, σε καποια μερη εδω βλεπουμε ακομα οντως πολλά…και ελπιζω να μεινουν ακομα μεχρι τις 15 και σε συνδυασμο τις οποιες ντοπιες φασουλες που φαινονται εκει, να ικανοποιησουν την παρεα μου.

    μετα βλεπουμε και ελπιζω σε καποιο καθυστερημενο περασμα, των πουλιων που ειναι ακομα πισω, στην Βαλκανικη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #436858

    τιποτα σημερα στη βαρκιζα.Ενα ξεκλαρωσε ενας ορτυκας αλλα εφυγε αναποδα απο μενα.Το οτι βαραγαμε τοσα χρονια στα περασματα  τα τρυγονια της σουηδιας οπως μας γραφει ο φιλος αυτο δεν το ηξερα.Το λινκ που αναφερετε σχετικα με  τις αποδημιες του φθινοπορου ειναι καλο  βασιζετε βεβαια σε μελετες πολυ παλιες για να τεκμηριονη καποια πραγματα αλλα δεν παυη να ειναι κατατοπιστικο.Σιγουρα τα τρυγονια καλυπτουν μεγαλες αποστασεις , οχι μονο γιατι μπορουν αλλα γιατι αυτο θελουν να κανουν το συντομοτερο δυνατο.Σε ενα κυμα αποδημιας ομως που ξεκινανε τα γεματα λιπος πουλια παρασυρουν και αλλα ανετοιμα αυτα ακομα και αν ειναι απο τα βαλκανια σιγουρα θα σταματησουν καπου σε εμας.Ως αναφορα τη σφαγη των βαλκανιων σε τρυγωνια και ορτυκια το 2008 ειχα παει  με ενα φιλο στα σκοπια στο μπελες συγκεκριμενα με γνωστο διωργανωτη.6 κυνηγια καναμε 82 τριγωνια 11 φασοπεριστερα σε μετρια καρτερια, τα καλα τα παιρνουν οι παλιοι,2 ατομα.Υπολογησα οτι ο συγκεκριμενος διοργανωτης βαζει καθε  Σεμπτεβρη  πανω απο 150 ατομα.Καντε τωρα μετριοπαθεις υπολογισμους  και υπολογιστε τι πουλια σκοτωνονται καθε εναρξη εκει απο ολους αυτους.Πουλια που πριν απο 15 χρονια δεν χανοντουσανΣταδιακα αυτες οι απωλειες επηρεαζουν τον πλυθησμο τους.Οι ντοποι βαλκανιοι  δεν κυνηγουσαν τρυγονια παρα ελαχιστα.Η   σταδιακα μειωμενη παρουσια τους σε ντοποια και περασματα οφειλετε σε μεγαλο βαθμο σε αυτη την ιστορια.Για τα ορτυκια ακουσα ιστοριες πανω εκει που μου σηκωθηκε η τριχα και δεν ηταν παραμυθια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #436874

    Φιλε Χρηστο…

    Για να μην μακρυγορω, η Σουηδια δεν ανηκει στην Βαλκανικη που εγραψα…τελειως ασχετη η γεωγραφικη σου αναφορα.

    Λογω συγγενικων και πρωην επαγγελματικων δεσμων, κυνηγησα τρυγονια περασματα, σε Ρουμανια και Μολδαβια και εχω δει και κυνηγησει τρυγονια που εχεις δει μονο στο Youtube ( και δεν ημουν  με κυνηγετικα γκρουπ, ημουν με αλλες σπεσιαλ παρεες)…εκει εχουν περασματα κατα χρονιες ακομα και μετα τις 20 Σεπτ…

    Αυτα τα τρυγονια, κινουμενα νοτια, καποια σιγουρα θα περασουν απο ΒορΑνατ Ελλαδα (κοιλαδα Εβρου) και νησια…και τα περισσοτερα ακολουθουν την παράλια γραμμη του Ευξεινου προς Κων/πολη και μετα νοτια…

    Μπορει να κανω και λαθος, μπορει και οχι…ΔΕΝ ειναι ομως αντικειμενο ειρωνικης αντιμετωπισης η αποψη μου…εχει καποια βαση.

    Σε ευχαριστω και παντα φιλικα για συζητηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #436875

    Δεν καταλαβαινω τον λογο που καποιοι συναδελφοι εμμενουν και επιμενουν στα ιδια και τα ιδια,κατα 99% το αν δουμε τα πουλια εξαρταται απο τις κλιματικες συνθηκες που θα συναντησουν στο ταξιδι τους και οχι απο τον μικρο η μεγαλο πληθυσμο τους.Εδω κατω παλια δεν προλαβαιναμε να αγοραζουμε ναυλον πανια για να σκεπασουμε την σταφιδα,τωρα εχουν να αγοραστουν πανια 15 χρονια,χαθηκαν οι πρωινες υγρασιες και οι παχνες,πως εχουμε απαιτησεις να βαρεσουμε τρυγονια?Το τρυγονι για να σταματησει και να κλαρωσει θελει η κακοκαιρια η μεγαλη υγρασια που το αναγκαζει να καθησει.Αφου σχεδον καθε βραδυ ακουγουνται οι τρυγονοσουρτες,γιατι δεν βλεπουμε τρυγονια??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    axeloos στις #436877

    Η απολυτη ησυχιιιιιιιιιιιιιααααααα…σε ολα τα καρτερια στο Νεοχωρι δεν ακουστηκε ουτε μια τουφεκια…τωρα αν περνανε νυχτα,, αν περνανε μερα, αν γουσταρουν ηλιο, βροχη, βορια , νοτια αυτα λιγο μας ενδιαφερουν…..παλια που ειχε πουλια και περασματα γιατι δεν τα ψαχναμε….??? απλα η αφλογιστια μας εκανε φιλοσοφους και κουλτουριαρηδες και προσεχως……οικολογους….ευτυχως που ανηκω στη γενια που εζησε τα καλα τρυγονοπερασματα……!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #436878

    Συμφωνω  με τους φιλους  faraodim και axeloo.

    Ασχετα σε ποια πλευρα κυνηγαμε τρυγονια ή ορτυκια και απο που δεχομαστε τα πουλια…αυτα κανουν πιο σπανιες τις εμφανισεις τους.

    Μειωθηκαν ?…Αλλαξαν μεταναστευτικες συνηθειες…ισως λιγο απο ολα..

    Ομως θυμαμε, πριν 3 ή 4 χρονια νομιζω, και ενω ψαχναμε η παρεα μου μανιωδως, προσωπικα και με πληροφοριες, εαν και που φανηκαν τρυγονια (περασμα ) στην περιοχη μας εδω και με αρνητικες αναφορες και απο Βεννα- Ξυλαγανη στην Κομοτηνη και αναλωθηκαμε σε ωρες και φιλοσοφιες αναλυσης της απουσιας των τρυγονιων, εσκασε ενα 2ημερο, βιβλικου περασματος, κοντα στο Δελτα Νεστου…με την 1η ημερα σε ανεπαναληπτους για τα σημερινα δεδομενα αριθμους πουλιων..

    Επισης μια αλλη <τρυγονοκλαρινοπεριοδο>…πριν 6-7.. περιπου χρονια και ενω πιστευαμε οτι τελειωσαν τα τρυγονια, ημουνα για καθετή καπου κοντα  στην λεγομενη Λαδοξερα, ανατολ της Σαμοθρακης και ενω ηταν 26 Σεπ…μας βγηκαν τα ματια απο τα κοπαδια τρυγονια που ταξιδευανε με κατευθυνση προς Ιμβρο….τα οποια πουλια μετα απο πολυ ψαξιμο με επαφες, διαπιοστωθηκε οτι δεν φανηκαν ή δεν πεσανε πουθενα στην Θρακη, στα γνωστα τρυγονοπερασματα….

    Τα πουλια παντα θα μας εκπλησσουν ευχαριστα ή δυσαρεστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #436879

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nike air wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>nikos4 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>isrd wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>nikos4 wrote:</div>
    καλημερα ειμαι καινουργιο μελος χαιρετω την παρεα. Εχετε ακουσει τιποτα για κρητη και συγκεκριμενα νομο ηρακλειου για κανενα τρυγονακι? απο μοιρες που πηγαινω δεν εχω δει τιποτα …ευχαριστω

    Καλημέρα nikos4 Από περιοχή Αρκαλοχωρίου Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή που ήμουν εγώ τίποτα. Αν και ο καιρός ήταν ιδανικός για πέρασμα, άδικα περιμέναμε.

    μια απο τα ιδια και απο περιοχη μοιρων το σαββατοκυριακο το απολυτο μηδεν.που ειναι τα πουλια βρε παιδια.περυσι ειχε στην εναρξη τρυγονια και επαιζε και καμια φασσουλα στον καμπο εφετος δεν εχω δει τιποτα.

    Καλημερα συναδελφοι!Τετοιες ημερομηνιες ψαχνουμε τα νοτια παραλια.Την κυριακη δεχοντουσαν φερμα στις αστοιβιδες. ;)

    Συνάδελφε για ποια νότια παράλια στο νομό Ηρακλείου συζητάς. Έχουμε δύο ζώνες διάβασης στη νότια Κρήτη στο νομό Ηρακλείου. Μια στο Λέντα, όπου πρακτικά πλέον δεν υπάρχει αφού εχει γεμίσει με αγροικίες (απαγορεύεται το κυνήγι σε ακτίνα 100 μέτρων γύρω απο μεμονωμένες κατοικίες) και μια στη Δέρματο, όπου αντίστοιχα τα σημεία που έχουν απομείνει δεν έχουν καμία πρακτική κυνηγετική αξία. Άρα μέχρι τις 15 του Σεπτέμβρη δυστυχώς δεν έχουμε άλλη επιλογή εκτός από Μεσσαρά και Πεδιάδα.

    Εχεις δικιο συναδελφε οτι οι ζωνες διαβασης αποδημητικων στα νοτια ειναι περιορισμενες αν και δεν μιλαω μονο για τον νομο Ηρακλειου…αλλα τα σημεια που ανεφερες με εχουν εκπληξει ευχαριστα πολλες φορες.Φυσικα παντα σε συνδυασμο με κυνηγι ορτυκιου και παντα μετα τις 5 του σεπτεμβρη μιας και συνηθως πεφτουν μαζι…αλλα και γιατι τα πουλια ειναι δυσκολο να εντοπιστουν αφου δεν “παιζουν”για φαι και νερο(εκτος και αν ο καιρος τα καθηλωσει για μερες)Τωρα αυτα ειναι προσωπικες εμπειριες αλλα νομιζω οτι αξιζει να ειπωθουν γιατι τα τρυγονια στα νοτια ειναι διπλασια στο βαρος απο οτι στον καμπο…κατι που τα καθιστα τον απολυτο κυνηγετικο…καρβουνομεζε! 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    xpika στις #436886

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #436889

    Φιλε μου δεν εχω κυνηγησει ποτε τρυγονια στην Αττική αλλα διαβαζοντας παλαιοτερα ποστ, θα δεις οτι το παιχνιδι παιζεται στα νοτια παραλια της Αττικής,ειδικα τα νοτιοδυτικα οπως Λεγραινά (κυνδυνευεις απο αδεσποτα σκαγια), Ανάβυσσο, ισως Λάυριο και Σούνιο και απο νοτιοανατολικα ακουγονται και τα Μέγαρα. Τωρα ακριβως περιοχες δεν κατεχω αφου ειμαι απο χωριο 92 ναυτικα μιλια μακρυαToo Sad

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #436890

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    παρε κρανος κεβλαρ (για να μην ειναι βαρυ) βολευει στο περπατητο, παρε αλεξισφαιρο, καβαλα το αλεξισφαιρο επισης αυτοκινητο σου και πηγαινε στα λεγρενα,λαυριο,αγ.κωνσταντινο ,ακολουθησε τα τζιπακια που θα ανεβαινουν στην σειρα πορεια τα ξημερωματα στις πλαγιες και θα τα βρεις ευκολα………καλη τυχη αδερφε…Big Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #436893

    Γεια σας φιλοι,εχουμε κανενα νεο για περασμα βορεια Ελλαδα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #436896

    Δεν καταλαβαινω τον λογο που καποιοι συναδελφοι εμμενουν και επιμενουν στα ιδια και τα ιδια,κατα 99% το αν δουμε τα πουλια εξαρταται απο τις κλιματικες συνθηκες που θα συναντησουν στο ταξιδι τους και οχι απο τον μικρο η μεγαλο πληθυσμο τους.Εδω κατω παλια δεν προλαβαιναμε να αγοραζουμε ναυλον πανια για να σκεπασουμε την σταφιδα,τωρα εχουν να αγοραστουν πανια 15 χρονια,χαθηκαν οι πρωινες υγρασιες και οι παχνες,πως εχουμε απαιτησεις να βαρεσουμε τρυγονια?Το τρυγονι για να σταματησει και να κλαρωσει θελει η κακοκαιρια η μεγαλη υγρασια που το αναγκαζει να καθησει.Αφου σχεδον καθε βραδυ ακουγουνται οι τρυγονοσουρτες,γιατι δεν βλεπουμε τρυγονια??

    Φίλε και γείτονα (Ζάκυνθος-Κεφαλονιά) έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ μετά από 25 ενεργά χρόνια ενασχόλησης με το κυνήγι ειδικά των τρυγονιών που απολτελεί παράδοση στα νησιά μας, έχω παγιώσει μέσα μου την άποψη, ότι αυτό που κυνηγός αποκαλούσε και αποκαλεί ”πέρασμα”, δεν είναι τόποτε άλλο απρά ”σταμάτημα” στην πορεία ενός πουλιού ή ενός κοπαδιού. Και το ”σταμάτημα” αυτό θα γίνει μόνο και μόνο όταν οι συνθήκες πτήσεις γίνουν επικίνδυνες ή κουραστικές ,που θα βάλουν σε κίνδυνο την ζωή του μεμονομένου πουλιού ή του κοπαδιού ή των ποιο μικρών και ταλαιπωρημένων. Ξαφνική μπόρα, αυξημένη υγρασία , έντονα αντίθετος άνεμος , αστραπόβροντα και γενικά κάθε μετεωρολογική αλλαγή που δεν προέβλεψαν με το ξεκίνημα της αποδημίας, θα κατεβάσουν το κοπάδι και θα αποτελέσουν αυτό που εμείς λέμε πέρασμα….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,586 έως 3,600 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων