ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,601 έως 3,615 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    kotzi στις #436897

    Είμαι απόλυτα σύμφωνος με τον akardo και faraodim κ γω και θα ήθελα να προσθέσω οτί πριν 6-7 χρόννια (δεν θυμάμαι ακριβώς) σημειώθηκε γερό μπάσιμο απο τρυγόνια στην φλώρινα 17 Οκτωμβρίου παρακαλώ όσο απίστευτω και αν ακούγεται. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν σήμεία στην Ελλάδα που περνούν τρυγόνια σε ικανοποιητικούς αριθμούς. Γνώμη μου είναι οτι έχουν ψιλοαλλάξει διαδρομές και όχι μόνο, αφου όπως τα πάντα εξελίσονται, ετσι εξελίσονται και αυτά καταγράφοντας στο DNA τους τα πάντα. Αρκετά συχνά ακούγεται πως οι μπεκάτσες εχουν αλλάξει συμπεριφορά μαθαίνοντας να τις κυνηγάμε γιατί λοιπόν όχι και τα αγαπημένα μας τρυγόνια; Τραβηγμένο; Ίσως…  ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    TRYGONAS στις #436912

    Το θεμα ειναι ομως τωρα, εμεις εδω στην Νοτια Ελλαδα παμε για τρυγονια η οχι αυριο?? Εδω στην Ρτα ειναι κλασσικο φαινομαινο να περνουν τρυγονια προς την ημερα του Σταυρου αλλα με ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα οτι πουθενα δεν πεταει τιποτα αρχιζω και πιστευω πως δεν πρεπει πρεπει να χασω παλι τον υπνο μου αυριο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #436922

    Η συγκεκριμενη μελετη κατα την ταπεινη μου αποψη και την ελειπη μου γνωση… απανταει σε πολλα ερωτηματα και αξιζει να διαβαστει απο καθε κυνηγο αποδημητικων. http://users.uoa.gr/~alegakis/index_el_files/PDFfiles/TelikiAnafora.pdf

    Παραθετω και την οδηγια του ευρωπαικου κοινοβουλιου “περι της διατηρησεως των αγριων πτηνων” και θεωρω το θεμα ληχθεντα χωρις να μπορεσω να σχηματισω αποψη μιας κι οπως προειπα…η γνωση μου ειναι ελειπης.

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:020:0007:0025:EL:PDF

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #436923

    Δεν σχολιασα τα γραφομενα σου φιλε  akardos  αλλα αλλου φιλου που εγραψε οτι τα πουλια που βαραγαμε στα περασματα παλιοτερα δεν ηταν των βαλκανιων αλλα της βορειας ευρωπης.Τρυγονια οπως γραφεις υπαρχουν αρκετα και στη ρουμανια για μολδαβια δεν ξερω αλλα  παμε πολυ ανατολικα τωρα σε δρομο που συμπιπτη με το περασμα της κριμαιας.Η καρδια των τρυγονιων που μας αφορα ειναι στην πρωην Γιουκοσλαβια και βουλγαρια.Εν πασει περιπτωση δεν αφηνουμε τα τρυγωνια μεχρι και της 20 του μηνος.Εγω πεταγομε βαρκιζα καθε πρωι  ενα δυωρο και μετα δουλεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    alex hunter στις #436928

    παρακολουθω της τη συζητησεις που γινοντε για το τη φταιει και δεν υπαρχουν τριγωνια…οταν κοιταμε τον καιρο κοιταζουμε τον καιρο που κανει εκει που κανουμε το κυνηγι μας πχ. στην πελοπονησο…το αν θα ξεκηνησουν τα πουλια το ταξηδι τουσ εξαρταται και απο τον καιρο που κανει στην αφετηρια τους…πχ.http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=3183875&la=2 στην Αλβανια δινει βροχες αρα το επομενο 2μερο δινει βροχες αν τα πουλια ξεκηνησουν απτην πολωνια ο καιρος θα τα σταματησει στην αλβανια…και μετα δεν εχοθν λογο να σταματησουν και στην ελλαδα που προσωπικα δεν νομιζω πως δεν καταλαβαινουν ποτε πρεπει να κανουν το ταξηδι τους…δυο καλες μερεσ κατα την αποψη μου ειναι 14-15 ενοικες για μεταναστευση…τωρα πουλια ειναι κανενας δεν ξερει τη σκεφτοντε αλλα πιστευω οτι υπαρχει μια λογικη εξηγηση…καλες τουφεκιεσ και μακαρι τα πουλια να μας βρουν στα καρτερια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #436941

    Ο xristos εγραψε ..<Δεν σχολιασα τα γραφομενα σου φιλε  akardos  αλλα αλλου φιλου…κλπ>

    Φιλε Χρηστο, ειλικρινα ζητω συγγνωμη για την παραξηγηση…ολα καλα Smile

    βεβαια οπως και να ειχε δεν τιθεται θεμα, αυτα που εγραψες, εχουν αληθεια στο περιεχομενο τους….οι περισσοτεροι για το υποψη θεμα, λιγο πολυ, λεμε σωστα πραγματα…

    αυτο που πρεπει να ευχομαστε, ειναι οτι η καμπυλη της πληθουσμου των αγαπημενων τρυγονιων και ορτυκιων, να αρχισει παλι να παρουσιαζει ανοδο και να τα ξαναχαρουμε πιο πολυ σε μελλοντικα χρονια .

    Βεβαια πιστευω  και ειμαι υπερμαχος οτι, πρεπει να βαλουμε μυαλο  και να μας γινει συνειδηση η τηρηση των οριων καρπωσης ( ειτε μας αρεσει ή οχι) και να επικρατει η λογικη και ο ρεαλισμος στα νεα και συγχρονα δεδομενα, για να μπορεσουμε και στο μελλον να τα χαιρομαστε τα θηραματα αυτα, και να μην αποτελεσει η παραλογη συσσωρευση αριθμων θηραματων στους καταψυκτες, αιτια να τα χασουν οι επομενες γεννιες…Cry

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #436942

    Καλημερα παιδια,σημερα εκανα 5 τρυγονακια,τα βρηκα αργα,γυρω στις 9 μεσα  σε ενα κομμενο ηλιοσπορο,πολυ ψαξιμο ομως απο τις 6:30 για να εχω αποτελεσμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #436944

    τι εγινε βρε παιδια κανενα μπασιμο πουθενα? αυριο χαλαει και ο καιρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #436947

    Χθες και σημερα μεγαλη μαυριλα παλι….

    Περιοχη Ακ.Κριος (Νοτια Χανια)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #436949

    ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΑΠΟ ΘΗΒΑ ΠΑΙΔΙΑ..? ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ?….ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΝΕΚΡΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #436950

    Καλημερα παιδια,σημερα εκανα 5 τρυγονακια,τα βρηκα αργα,γυρω στις 9 μεσα σε ενα κομμενο ηλιοσπορο,πολυ ψαξιμο ομως απο τις 6:30 για να εχω αποτελεσμα!

    ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΦΙΛΕ…?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #436952

    Καλημερα παιδια,σημερα εκανα 5 τρυγονακια,τα βρηκα αργα,γυρω στις 9 μεσα σε ενα κομμενο ηλιοσπορο,πολυ ψαξιμο ομως απο τις 6:30 για να εχω αποτελεσμα!

    ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΦΙΛΕ…?

    Κοντα στην Καβαλα φιλε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #436953

    Καλημέρα σε όλη την παρέα.Σήμερα 10.30 το πρωί πίνω τον καφέ μου στο μπαλκόνι του σπιτιού μου στα Μελίσσια (κάτω από Πάρνηθα).Ξαφνικά ενώ κάθομαι στο μπαλκόνι ακούω ένα χαρακτηριστικό ήχο που τον έχουμε όλοι όσοι κυνηγάμε….ΜΕΛΙΣΟΥΡΓΟΙ!!!!Ναι ναι καλά διαβάσατε Μελισουργοί μέσα στην Αθήνα στο σημείο που σας είπα. Ηταν ένα κοπαδάκι γύρω στα 30 πουλιά….Μάλλον κάτι σημαίνει αυτό….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    GiannisEvoIX στις #436958

    Καλημέρα σε όλη την παρέα.Σήμερα 10.30 το πρωί πίνω τον καφέ μου στο μπαλκόνι του σπιτιού μου στα Μελίσσια (κάτω από Πάρνηθα).Ξαφνικά ενώ κάθομαι στο μπαλκόνι ακούω ένα χαρακτηριστικό ήχο που τον έχουμε όλοι όσοι κυνηγάμε….ΜΕΛΙΣΟΥΡΓΟΙ!!!!Ναι ναι καλά διαβάσατε Μελισουργοί μέσα στην Αθήνα στο σημείο που σας είπα. Ηταν ένα κοπαδάκι γύρω στα 30 πουλιά….Μάλλον κάτι σημαίνει αυτό….

    και εγω σημερα σε ενα σημείο κοντά στην αναβυσσο που είχα παει για κανα τρυγονι απέναντι μου στα 200 μέτρα παιζαν κατι μελισουργοι, πάντως δεν νομίζω οτι σημαίνει κατι γιατι τους εχω ξανα πετύχει στα πέριξ 2 φορές και απόλυτη νεκρα τις επόμενες μέρες, ατιμα τα τρυγόνια στην Αθήνα!!!

    Sent from my iPhone using Tapatalk – now Free[/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #436963

    Κυκλάδες εδω και δυο μέρες ούτε που έχει φανεί τίποτα, , ούτε για δείγμα.  Βέβαια με αυτό τον καιρό πολύ δύσκολο να κάτσουν τα πουλιά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,601 έως 3,615 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων