ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,616 έως 3,630 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    TRYGONAS στις #436968

    Και απο Αρτα παλι τιποτα σημερα. Μονο μελισοφαγια πεταγαν αντε και κανενας συκοφαγος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #436973

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
    ΟΝΤΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8 ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΝΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΜΠΑΛΚΟΝΑΡΑ ΜΟΥ….ΑΧΑΧΧΑ… ΠΕΡΝΑΓΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΛΙΣΟΥΡΓΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ…
    ΜΕ ΠΗΡΕ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΤΗΛ. ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ,ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΤΡΙΧΩΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΕΧΕΙ ΜΠΟΛΙΚΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ..
    ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΕΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΠΡΙΝ 5-6 ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ..ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΥΚΟΦΑΓΙΑ.
    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΟΤΙ ΠΟΥΛΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΠΟΛΛΑ,ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΚΟΜΑ…ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΙ 4-5 ΕΠΟΜΕΝΕΣ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #436976

    Τις 2 τελευταιες μερες ουτε το εχουμε δει. Το διασταυρωσα απο πολυ κοσμο, την Κυριακη ειχε αρκετα πουλια Μεθωνη-Φοινικουντα-Κορωνη. Αρη ησουν μια μερα πριν δυστυχως…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #436978

    Δεν σχολιασα τα γραφομενα σου φιλε akardos αλλα αλλου φιλου που εγραψε οτι τα πουλια που βαραγαμε στα περασματα παλιοτερα δεν ηταν των βαλκανιων αλλα της βορειας ευρωπης.Τρυγονια οπως γραφεις υπαρχουν αρκετα και στη ρουμανια για μολδαβια δεν ξερω αλλα παμε πολυ ανατολικα τωρα σε δρομο που συμπιπτη με το περασμα της κριμαιας.Η καρδια των τρυγονιων που μας αφορα ειναι στην πρωην Γιουκοσλαβια και βουλγαρια.Εν πασει περιπτωση δεν αφηνουμε τα τρυγωνια μεχρι και της 20 του μηνος.Εγω πεταγομε βαρκιζα καθε πρωι ενα δυωρο και μετα δουλεια.

    φιλε  μου εχεις την γνωμη σου και εγω εχω την δικη μου…….δυστυχως δεν μιλανε τα μαμημενα για να δουμε σε ποια γλωσσα μιλανε και να καταλαβουμε απο που ερχονται τελικαBig Smile

    γενικος παντος ειναι χαζο να σταματανε καθε 200 χιλιομετρα οταν μπορουν να διανυσουν αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα με ασταματητη πτηση!!!!………..What?!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #436979

    Αν πεσει κανενα τραυματισμενο, καντε του βασανιστηρια να ομολογησει απο που ροβολησεHit with Brick

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #436983

    Μια απο τα ιδια και εδω… Η απολυτη ησυχια…
    Σπυρο ειχε πουλια αλλα οχι για ολους…

    Πολυ ωραιες αποψεις εχουν γρφατει παραπανω, τα τελευταια 12 χρονια που κραταω αναλυτικο ημερολογιο και δεν εχω χασει μερα στα τρυγονοκαρτερια εχω πειστει πως μονο ο καιρος θα καθορισει αν θα δουμε πουλια η οχι… Απλα την τελευταια πενταετια τουλαχιστον στην νοτια Ελλαδα ο καιρος ειναι πολυ ηπιος… Μια δυο μερες καθε χρονο κακοκαιρια και αν…Το ιδιο λιγα ειναι και τα εμφανη περασματα σε εμας… Οι βραδυνες υγρασιες εχουν περιοριστει πολυ επισης… Τα τρυγονια περανε, καποιες φορες σταματουν για λιγο το βραδυ και πριν χαραξει ξαναφευγουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    alexios στις #436986

    ΧΕΡΕΤΙΖΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.
    ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΔΑ ΗΛΕΙΑΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΣΜΗΝΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΣ.
    ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΗΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΕΞΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!
    ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΩ ΣΥΝΧΙΣΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΥΣΧΥΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ Τ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #436987

    ΣΤΗΝ ΜΠΑΛΚΟΝΑΡΑ ΜΟΥ….ΑΧΑΧΧΑ…

    Α ρε πώς φαίνονται τα λεφτά!!!!Μπαλκονάρα ε!!!!Λοιπόν κανόνισε να πάμε να βαρέσουμε κανά γουρούνι την Κυριακή…Με την κωλοφαρδία που έχω αυτές τις ημέρες είναι σίγουρος ο κάπρος….Αντε περιμένω τηλ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #436988

    Α ρε πώς φαίνονται τα λεφτά!!!!Μπαλκονάρα ε!!!!Λοιπόν κανόνισε να πάμε να βαρέσουμε κανά γουρούνι την Κυριακή…Με την κωλοφαρδία που έχω αυτές τις ημέρες είναι σίγουρος ο κάπρος….Αντε περιμένω τηλ….

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ ΜΗΤΣΑΡΑ…ΟΥΤΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ Μ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ…ΑΧΑΧΑΧΑ
    ΑΠΟ 26 Κ ΜΕΤΑ…
    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΕΝΑ 70 ΚΙΛΟ ΚΑΠΡΑΚΙ…ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ..
    ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΠΑΙΖΕ ΣΑΛΙΟ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ….Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΓΡΟΥΥΥΝΝΝ…ΑΧΑΧΑ
    Υ.Γ.ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ OF TOPIC….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #437003

    Σήμερα τελείωσα νωρίς από την δουλειά και πήγα για ένα 2ωρο στο ηλιόσπορο που επισκέπτομαι εδώ και ένα μήνα,και τα τρυγονάκια ήταν και πάλι εκεί(μειωμένα σε σχέση με τις άλλες φορές βέβαια,αλλά έκανα τις τουφεκιές μου).Παρόλα αυτά μπόρεσα και κρέμασα μόνο ένα πουλί λόγο ανεξήγητης αστοχίας.Λες και έριχνα πρώτη φορά.Τα έχει αυτά το κυνήγι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #437019

    να παμε αυριο ;το σίγουρο ειναι οτι λογο καιρου δεν θα ειναι ψυχή..
    θα φτιάξω μια φραπεδια κ θα την πιω στο χαραμα .ποιος ξερει. ..μπορει να ξεκουρνιασει κανα μικρο κουρασμένο να ρίξω καμια. .
    με τρώει ο κ.. ς μου για κουλούρι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #437023

    Ρε παιδια το οτι έβγαλε στην Κορώνη την Κυριακή 10 πουλια παραπανω απο τις αλλες μέρες δεν σημαινει οτι κάτι έγινε.. Ορτύκια είχε πολλα,αλλα έφυγαν με το ξημέρωμα…
    Τρυγόνια ο καλύτερος έκανε κανένα μέχρι 1 και 2 ατομα σε όλη την περιοχή βαρεσαμε απο 5 μετα απο τρελό περπάτημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #437027

    Απο Ακ.Κριος (Νοτια Χανια) μαυρα χαλια παλι σημερα….
    Δεν εχει ξαναματαγινει τετοιο πραγμα…..
    Αντε να δουμε τι θα γινει φετος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #437037

    Απελπισια…δεν πεφτει ντουφεκια σε ολο τον καμπο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #437045

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nike air wrote:</div>
    Η συγκεκριμενη μελετη κατα την ταπεινη μου αποψη και την ελειπη μου γνωση… απανταει σε πολλα ερωτηματα και αξιζει να διαβαστει απο καθε κυνηγο αποδημητικων. http://users.uoa.gr/~alegakis/index_el_files/PDFfiles/TelikiAnafora.pdf

    Παραθετω και την οδηγια του ευρωπαικου κοινοβουλιου «περι της διατηρησεως των αγριων πτηνων» και θεωρω το θεμα ληχθεντα χωρις να μπορεσω να σχηματισω αποψη μιας κι οπως προειπα…η γνωση μου ειναι ελειπης.

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:020:0007:0025:EL:PDF

    Απο οτι καταλαβα το θεμα δεν θεωρειται ληχθεντα.
    Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι με την γνωση που μας παρεχει το εργαλειο μετρησης αποστασεων που με ολη τη καλη θεληση παρεθεσε ο φιλος και συναδελφος και με την συγκεκριμενη “εκσυγχρονισμενη” (κατ απαιτηση)μελετη …μπορω πλεον και εγω…και ο καθενας μας να αποκτησουμε την γνωση που χρειαζεται για να σχηματισουμε αποψη…για ενα θεμα που μας αφορα ΟΛΟΥΣ.
    http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0059396

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,616 έως 3,630 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων