ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,706 έως 3,720 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #438007

    παντος χτες βράδυ που έκοψε ο αερας άκουγα για πολυ ωρα νυχτοκορακες. .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #438015

    Mακαρι να δειξει πραμα, αλλα δε το βλεπω. Φυσουσε τοσες μερες και εννοειται οτι με τετοιο Δυτικο δεν ταξιδευει τιποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #438078

    επιστροφη απο γυναικοχωρι κ εναρξη στα γρεβενα για τρυγωνακια…κυνηγωντας με την Drosero Hunting Team (D.H.T.)
    εκανα ενα απο τα καλυτερα κυνηγια της ζωης μου καθως ευχαριστηθηκα τουφεκιδι κ απειρο γελιο με τη παρεα…ο απολογισμος με βρηκε με 11 τρυγωνια στη τσαντα..
    κοιτωντας το μερος με το που κατεβηκα λεω απο μεσα μου αμα βαρεσουμε 2 καλα θα μαστε.με το που αρχισαν το παιχνιδι τα πουλια τρελαθηκα δε προλαβαινα να γεμιζω..
    χρησταρα ευχαριστω για το κυνηγι που μου χαρισες,τετοιες στιγμες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #438086

    Σήμερα για εξόρμηση ένα είδαμε και τίποτα άλλο..!!νομίζω ότι το πανηγύρι τελείωσε φέτος για τα τρυγόνια,και ας αρχίσουμε να προετοιμάζόμαστε για τις μεγάλες”κυρίες” (φάσσες)αλλά και τις μικρές ”κυρίες” (τσίχλες) οι οποίες από ότι διαβάζω αρχίζουν και κάνουν νωρίς τις μικροεμφανίσεις τους στα βόρεια….!!ας ευχηθώ και του χρόνου με υγεία σε αυτό το τόπικ σε όλους μας και ραντεβού στις…“φάσσες” και “τσίχλες”!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #438176

    Καλησπέρα. Το Σαββατοκύριακο είχα πάει στην ιδιαίτερη μου πατρίδα (Τριφυλία) για αγροτικές εργασίες και κυνήγι. Είχα την τύχη να δω μπασίματα από μελισσουργούς, συκοφάγους και τσαλαπετεινάρια σε μικρά κοπαδάκια. Ειδικά τα δυο πρώτα δεν τα είχα πετύχει ποτέ εδώ και 15 χρόνια που κυνηγώ ούτε ως μεμονωμένα. Μόνο από φωτογραφίες και ιστορίες των παππούδων μου τα γνώριζα. Χάρηκα που ακόμα ομορφαίνουν τη φύση μας. Αν και είναι γνωστοί προπομποί και “συνοδοιπόροι” με τα τρυγόνια, δυστυχώς τρυγόνια δεν υπήρχαν πουθενά. Μετά την έναρξη και κάποια λίγα που υπήρχαν, ούτε που τα είδα, ούτε που τα άκουσα ξανά… Εν αναμονή των βόρειων επισκεπτών λοιπόν και για μένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #438218

    Καλησπερα παιδια,σημερα βγηκα για γρηγορη εξορμηση για τρυγονια,ντουφεκισα 3,αλλα μονο το ενα μπορεσα και πηρα,το δευτερο επεσε μεσα σε ενα περιφραγμενο ελαιωνα και το τριτο με χαιρεταει ακομη…
    Πιστευω οτι ειναι απο τα τελευταια πουλια για φετος,καθως ο καιρος αρχιζει και ψυχραινει εδω περα (βορεια Ελλαδα).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #438441

    Κι εκεί που είχα πει πως δεν θα το δω φέτος, χθες το απόγευμα ενώ είχα βγει για κουρουνοκαρακάξες, σηκώθηκαν 4 από κάτι λεύκες λέω μάλλον δεκαοχτούρες θά’ναι διότι κυκλοφορούν πολλές αφ’ενός και αφ’ετέρου δεν τα ξεχωρίζω εύκολα, συνεχίζω το περπάτημα τα ξανασηκώνω και εκεί τουφεκάω το ένα και το παίρνω, αλλά όπως θα δείτε και στις φωτό τα χρώματα στα φτερά δεν είναι καλοσχηματισμένα, δεν είναι έντονα δηλαδή, ισχύει ότι είναι πιτσιρίκι λόγω των χρωμάτων; κάτι τέτοιο έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Για βοηθήστε….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #438445

    Κι εκεί που είχα πει πως δεν θα το δω φέτος, χθες το απόγευμα ενώ είχα βγει για κουρουνοκαρακάξες, σηκώθηκαν 4 από κάτι λεύκες λέω μάλλον δεκαοχτούρες θά’ναι διότι κυκλοφορούν πολλές αφ’ενός και αφ’ετέρου δεν τα ξεχωρίζω εύκολα, συνεχίζω το περπάτημα τα ξανασηκώνω και εκεί τουφεκάω το ένα και το παίρνω, αλλά όπως θα δείτε και στις φωτό τα χρώματα στα φτερά δεν είναι καλοσχηματισμένα, δεν είναι έντονα δηλαδή, ισχύει ότι είναι πιτσιρίκι λόγω των χρωμάτων; κάτι τέτοιο έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Για βοηθήστε….<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Είμαι ένας άλλος, όχι άλλος ένας!

    </div>

    Φετινάρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #438447

    Φετινάρι.

    Αχά μάλιστα, ευχαριστώ! καλύτερα που δεν τουφέκισα και τα άλλα, να ζήσουν λίγο κι’αυτά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440041

    σημερα ειδα ενα μεγαλο τρυγονι ξεχασμενο να περναει απο το κτημα μου αλλα δεν ειχα οπλο και περεσα πολυ καλα και στροτα θα ηταν τετραπαχο ετσυ εδηχνε απο το πεταμα του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #440539

    Οσα τρυγονια δεν ειδα ολο τον Σεπτεμβρη τα ειδα σημερα το απογευμα… Πήρα 3, έχασα 1 σε ενα φραγμενο και αφου βριστηκα με τον ιδιοκτητη εφυγα 😛 Ειδα καμια 10αρια πουλια συνολο στον καμπο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #440541

    Οσα τρυγονια δεν ειδα ολο τον Σεπτεμβρη τα ειδα σημερα το απογευμα… Πήρα 3, έχασα 1 σε ενα φραγμενο και αφου βριστηκα με τον ιδιοκτητη εφυγα :P Ειδα καμια 10αρια πουλια συνολο στον καμπο

    Σπύρο υπάρχει και άλλη μαρτυρία για τρυγόνια μέσα στην εβδομάδα στην Στερεά Ελλάδα σε κάμπο 😉 .

    Πάντα τέτοια ευχάριστα απρόβλεπτα εύχομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #440543

    Εδω και 3 μερες κυκλοφορουν αρκετα τρυγονια,αλλα απο οτι βλεπω δεν βγαινει κοσμος εξω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440644

    Εδω και 3 μερες κυκλοφορουν αρκετα τρυγονια,αλλα απο οτι βλεπω δεν βγαινει κοσμος εξω.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    </div>

    που να το φανταστουν τετια εποχη τρυγονια μαζη με της τσιχλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #440840

    Σπύρο υπάρχει και άλλη μαρτυρία για τρυγόνια μέσα στην εβδομάδα στην Στερεά Ελλάδα σε κάμπο

    Πάντα τέτοια ευχάριστα απρόβλεπτα εύχομαι.

    Τα τρυγονια αποδεδειγμενα ειναι αψυχολογητα… Ευχαριστω ρε φιλε, θα δειξει για την συνεχεια γιατι με βλεπω να βγαζω τον χειμωνα εντος Αττικης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,706 έως 3,720 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων