ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,721 έως 3,735 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    ΧΡΗΣΤΟΣ στις #440848

    Σάββατο στην κοπαιδα είδα καμιά 10αρια να πετάνε στο ύφος των δέντρων πάνω από το κεντρικό κανάλι .

    Χρήστος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    mpekatsa20 στις #456641

    οπου και να ειναι συναδελφοι ξεκινουν τα περασματα τους να πανε πανω να γεννησουν. ευχομαι να πανε ολα καλα για του χρονου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #458762

    Χτες το πρωί, όσοι βρέθηκαν στο σκοπευτήριο της Πάρνηθας(έγινε αγώνας κυνηγετικής σκοποβολής) απόλαυσαν
    ένα μαζικό πέρασμα (μπάσιμο) τρυγονιών,που παρά την ασταμάτητη βροχή,αυτά σε ομάδες των 5-10 πουλιών από
    τις 9:00 περίπου π.μ. έγλειφαν τα πρανή του σκοπευτηρίου και κατευθύνονταν προς Βορά.
    Με το καλό και μακάρι να μείνουν όσο γίνεται περισσότερα στον τόπο μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    NAGGEL13 στις #458916

    Την ιδια ημερα ειχε αρκετα τρυγονια καιο Ασπροπυργος και τα Μεγαρα που ετυχε να ειμαι εκει ειδα αρκετα κοπαδακια απο εως δεκα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #459027

    ΧΤΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 3 ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #459118

    Σήμερα στα μεσόγεια είδα τόσα τρυγόνια που έχασα τα αυγά και τα πασχάλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #459119

    ΧΤΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 3 ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ!

    εγω ακομα δεν εχω δει και απορο τη κυνηγουσαν τον απριλιο παλια απο 14 απριλιου μεχρη 4 μαιου αφου ακομα δεν εχουν φανη εδω στα νησια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #459121

    To σ/κ στην Τριφυλία πέτυχα ένα εντυπωσιακό μπάσιμο από μελισσουργούς… Λιγότεροι αλλά παρόντες οι συκοφάγοι και τα σταλαπετεινάρια… Δυστυχώς τα τρυγόνια άφαντα… Είναι η δεύτερη φορά στη ζωή μου που βλέπω όλα αυτά τα όμορφα και σπάνια πουλιά σε καλούς αριθμούς, αλλά ταυτόχρονα συνεχίζεται η παντελής έλλειψη τρυγονιών στην περιοχή… Κατά συνέπεια έχω ανάμικτα συναισθήματα χαράς και απογοήτευσης όπως ακριβώς και το καλοκαίρι που μας πέρασε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #459122

    εγω το βλεπω τα ιδια περσινα χαλια και φετος που δεν ειχε τρυγονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459127

    Πιο πολλα βλεπεις τον Απριλη απο το Σεπτεμβρη παντοτε. Παντα ετσι το θυμαμαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #459130

    …… Είναι η δεύτερη φορά στη ζωή μου που βλέπω όλα αυτά τα όμορφα και σπάνια πουλιά σε καλούς αριθμούς, ……….…

    ποιά σπάνια; επειδή τα έχουν απαγορεύσει τα τζιμάνια οι οικωλογο-προστάτες “μας” δεν σημαίνει ότι οι μελισσοφάγοι είναι σπάνιοι!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #459132

    Φίλε Prowler κυνηγάω 12 χρόνια και μελισσοφάγους μέχρι και τον φετινό Σεπτέμβρη δεν είχα δει ποτέ, παρόλο που δεν χάνω έναρξη και είμαι σχεδόν κάθε 15 μέρες από Αύγουστο έως Δεκέμβρη εκείνη την περίοδο κάτω γιατί έχουμε τρύγο, καρύδια, μήλα, ελιές κτλ…

    Επίσης από αφηγήσεις γηραιότερων στα καφενεία έχω διαπιστώσει πως η πυκνότητα των πληθυσμών αυτών των πουλιών στην ίδια περιοχή ήταν το άκρο αντίθετο με σήμερα… Το ίδιο ισχύει και για συκοφάγους, κεφαλάδες κτλ…

    Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές, μακάρι να ισχύει αυτό που λες…Εγώ σχολιάζω με βάση αυτά που βλέπω σήμερα και γνωρίζω για το χθες στην γενέτειρά μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #459133

    καλημέρα! οσον αφορα την περιοχη μου (βορειοδυτικη Κρητη),αυτή την εποχη ο πληθησμος των πουλιων που περνανε και κυριως των τρυγονιών,μελισοφαγων,και συκοφάγων είναι αρκετα μεγαλος..καμια σχεση με τον Σεμπτεβρη.ηδη εχω δει πολλους τσαλαπετεινούς,τουλαχιστον 10 μεγαλα σμαρια από μελισοφαγους,αρκετους συκοφάγους και αρκετα τρυγόνια..πριν δυο μερες ειδα 20 τρυγόνια και καθοταν στα καλωδια της ΔΕΗ.τα μεγαλύτερα σμαρια τρυγονιών (40-50 πουλια) τα εχω δει αυτή την εποχη..βεβαια όπως λεει και ο φιλος Tsakalos τα πουλια σε αριθμούς εχουν λιγοστεψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σχεση με τα προηγουμενα χρονια.παντως συμφωνα με μαρτυριες παλιων κυνηγων που προλαβαν το κυνηγι την ανοιξη,το χωριο μου αποτελουσε πολύ καλο περασμα αυτή την εποχη σε αντιθεση με το Σεμπτεβρη που διαχρονικα δεν εχει πουλια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #459137

    εδω στην Σαμο ποιο πολλους μελισουργους και συκοφαδες βλεπεις και ειδικα τον σεπτευρη παρα τρυγονια που ειναι πολυ σπανια φτανει και ειδικα τους σκουφαδες να βρησκεσε στην περιοχη που συχναζουν και θα βαρεθης να μετρας και να τους χαζευης που πηγενουν στα συκα σε κουκουριτζες σε λευκες ψηλες σε πλατανια και σε μερη με υγρασια και δροσια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #459144

    Ρωτήστε και κανένα μελισσουργό (άνθρωπο που έχει μελίσσια) να σας πει για τους μελισσοφάγους αν είναι “σπάνιοι”, τώρα όσον αφορά την “πυκνότητα” των διάφορων πουλιών μην ξεχνάτε πως έχουν γίνει τεράστιες αλλαγές στο περιβάλλον (μονοκαλιέργειες, αναδασμοί κ.λ.π.) που να σταθούν τα πουλιά;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,721 έως 3,735 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων