ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,736 έως 3,750 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #459146

    Την Κυριακή στο νότιο τμήμα του πρώτου ποδιού της Χαλκιδικής είδα τα πρώτα για φέτος.
    Ελπίζω να πάνε καλά οι γέννες και να έχουμε μια καλή χρονιά σε αυτό το πολύ όμορφο θήραμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #459151

    καλημέρα! οσον αφορα την περιοχη μου (βορειοδυτικη Κρητη),αυτή την εποχη ο πληθησμος των πουλιων που περνανε και κυριως των τρυγονιών,μελισοφαγων,και συκοφάγων είναι αρκετα μεγαλος..καμια σχεση με τον Σεμπτεβρη.ηδη εχω δει πολλους τσαλαπετεινούς,τουλαχιστον 10 μεγαλα σμαρια από μελισοφαγους,αρκετους συκοφάγους και αρκετα τρυγόνια..

    Έτσι όπως τα λέει ο Γιάννης είναι εδώ, κι εγώ βλέπω πολλά κάθε χρόνο. Και την περασμένη Κυριακή πέρασε ένα πολύ μεγάλο σμήνος μελισσοφάδες πάνω από το σπίτι μου στο χωριό. Και φέτος ειδικά, έχω δει και πολλούς συκοφάδες. Όσο για τα τρυγόνια, κάθε χρόνο μένουν κάμποσα ζευγάρια και φωλιάζουν στο χωριό μου, τα συναντώ συχνά ή ακούω το γουργουρητό τους. Το κακό είναι ότι “την κάνουν” λίγες μέρες πριν την έναρξη.
    Θα συμφωνήσω και με το Μάριο, ότι ειδικά οι μελισσοφάδες, κάθε άλλο παρά σπάνιο είδος είναι!
    Με την ευκαιρία να βάλω και μια φωτο: Τον συνάντησα ένα σούρουπο γυρίζοντας από κυνήγι, σε ένα χωματόδρομο και δεν μπορούσε να πετάξει. Βγήκα από το αμάξι, τον έπιασα, δεν φαινόταν τραυματισμένος, μάλλον εξαντλημένος ήταν, τον φωτογράφησα και τον άφησα στο χωράφι δίπλα στο δρόμο. Μάλλον θα έγινε “δείπνο” για καμιά ζουρίδα!

    melissofagos

    melissofagos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #459152

    Πριν πολλά χρόνια – 40 και βάλε – ήταν από τις τελευταίες χρονιές που πολλοί κυνηγοί της Αττικής κατασκήνωναν στο δάσος που βρίσκεται μεταξύ Λαυρίου και ακρωτηρίου Σουνίου, για κυνήγι τρυγονιών και ορτυκιών. Μέχρι τότε από τις παραμονές της έναρξης ολόκληρες οικογένειες στήναμε τις σκηνές και η κάθε μια είχε τον δικό της χώρο, τα φυσίγγια είχαν ήδη γεμιστεί, ο παγοπώλης μοίραζε πάγο στον καταυλισμό και οι μικρότεροι με τις σφεντόνες που είχαμε φτιάξει (κατά προτίμηση με Ιταλικά λάστιχα, ροζ νομίζω ήταν) κυνηγούσαμε κεφαλάδες και εκείνα τα εύκολα για τους πρωτάρηδες μικρά κίτρινα πουλάκια τα οποία λέγαμε “σουϊτάκια” – από εκείνο το “σουΐτ” που έκαναν σαν κελάϊδισμα – στην Κρήτη τα λένε “λαδιτάκια” από το λίπος που έβγαζαν σαν ψηνόντουσαν.

    Το μεσημέρι, όταν όλοι ξεκουράζονταν από το κυνήγι και την θάλασσα που ακολουθούσε στην παραλία του Ασημάκη, τότε συνήθως εμφανίζονταν οι μελισσοφάγοι σε μεγάλα κοπάδια, πλανάροντας και με εκείνο τον χαρακτηριστικό ήχο που τους πρόδιδε. Το τι γινόταν δεν περιγράφεται! Αστείο θέαμα πραγματικά, να τρέχουν όλοι από τις σκηνές με τα σώβρακα και τα δίκαννα! Υπέροχα χρόνια…

    Πριν χρόνια σε ένα κυνήγι μου για τρυγόνια στο Γιάμπολ της Βουλγαρίας εμφανίστηκαν μελισσοφάγοι, σήκωσα το όπλο και έριξα σε έναν ο οποίος τραυματισμένος άρχισε να πέφτει, μου έκανε τρομερή εντύπωση και παράλληλα στεναχωρήθηκα όταν συγκεντρώθηκε όλο το κοπάδι γύρω του φωνάζοντας και προσπαθώντας να τον βοηθήσει μέχρι που έπεσε σε ένα πυκνό, πέταγαν γύρω-γύρω και χαμηλά για αρκετή ώρα μέχρι να φύγουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    120
    xristos στις #460098

    Τελη Απριλιου αρχες Μαιου πολλα κοπαδακια με τρυγωνια αλλα και ζευγαρακια γυρω απο τον Αχελωο στο Αγρινιο.Πρεπει να ειχαμε περασματακι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    TOLISR1 στις #460324

    Επιστροφή από μια μαγευτική εξόρμηση στη Νότια Αφρική με μια υπέροχη παρέα. Τα θηράματα ήταν σε ασύλληπτους αριθμούς κ σε όλων των ειδών τις αποστάσεις και ύψη .. η καλύτερη προπόνηση ever !!
    Με τα το πέρας της κάθε ημέρας κ τις απαραίτητες φωτογραφίες ΟΛΑ τα θηράματα μοιράζονταν στους εργάτες των φαρμων … που πραγματικά ήταν γι αυτούς θησαυρός.

    H κάθε φωτογραφία είναι από μια ήμερα κυνηγίου.

    [/url] [/url]

    [/url] [/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460326

    Επιστροφή από μια μαγευτική εξόρμηση στη Νότια Αφρική με μια υπέροχη παρέα. Τα θηράματα ήταν σε ασύλληπτους αριθμούς κ σε όλων των ειδών τις αποστάσεις και ύψη .. η καλύτερη προπόνηση ever !!
    Με τα το πέρας της κάθε ημέρας κ τις απαραίτητες φωτογραφίες ΟΛΑ τα θηράματα μοιράζονταν στους εργάτες των φαρμων … που πραγματικά ήταν γι αυτούς θησαυρός.

    Nα φανταστω…ΑΡΑΠΑΚΙΑ θαταν οι εργατες που φαγαν τον θησαυρο….??? ασπρουληδες στις φαρμες αυτες <<εργατες>> μαλλον δεν υπαρχουν…
    Προπονηση σε τι αν επιτρεπετε εγινε?????? στην κυνηγετικη πρακτικη??? στην αντοχη του μυαλου στην ημικρανια απο δονηση???
    Πραγματικα θαθελα να ξερω σε τετοια αντριλικια αυτο που σπρωχνει καποιον ειναι το να ταισει μαυρους???? για η
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ?????

    Σε καθε περιπτωση θεωρω τις φωτο απαραδεκτες στο να κοσμουν αναρτησεις φορουμ οπως το αρτεμις..οπου το κυνηγετικο ιδεωδες εχει αλλα μεγεθη . Τετοιες εικονες ειναι θλιβερες!!!!!!!!!!

    ΤΩΡΑ αν εχουν νοτιοαφρικανικη νομιμοτητα για ελεγχο πεινας εργατων … για υπερκαλλιεργειες μεταλλαγμενων,,, διαφορες προπονητικες αναγκες καποιων,,,και οτι αλλο παρομοιας <<βαρυτητας>> εμενα προσωπικα περαν του οτι με βρισκει αδιαφορο,,, με αηδιαζει κιολας.

    Παρακαλω ΕΝΤΟΝΩΣ την διαχειρηση για ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #460328

    εχω δει video με συγκεκριμενο κυνηγι τριγονιου αλλα και αλλων θυραματων ,οι εργατες της φαρμας ειναι ντοπιοι κατικοι της αφρικης και εχουν τον ρολο σκυλου επαναφορας, οπου εκμεταλευονται απο τον ιδιοκτιτη της φαρμας συνιθος λευκο αλοδαπο οπου αγορασε την γη για ενα κοματι ψωμι και τα οικονομαει απο τους τουριστες χαριζοντας τους με το αζημιοτο να φωτογραφιθουν με 500 πουλια και να καυχιθουν οτι κατι κανανε!!, εκμεταλευομενος την φυσικη πανιδα της περιοχης οπου για τους κατωθεν λογους το επιτρεπει η χορα τους.

    η οικονομια τους ειναι διστιχος τετοια οπου το συναλαγμα και το ισχυρο ευρω ενοισχιει τον τουρισμο τους και την οικονομια τους με αυτον τον αποκρουστικο τροπο….

    ολοι μας θελουμε καποια θυραματα σε λογικα πλεσια , πρεπει να ειναι αρωστος κανεις για να ανεχεται πανω απο 300 βολες σε καλοκαιρινο περιβαλων ….
    και να φοτογραφιζεται με 500 πουλια ανα ημερα ..

    τελικα η ουσια ειναι τα νουμερα ή η ιδεολογια;;;

    τελος παντων η εικονα δεν ειναι και οτι καλητερο 🙁

    τελος εχω να πω τουλαχιστον ο φιλος μας να το ευχαριστιθικε βαλοντας πανω απο 300 πουλια ανα ημερα και βλεποντας συνανθροπους του κατικους της Νοτιας Αφρικης να πεζουν τον ρολο του σκυλου επαναφορας υπο τις διαταγες του ιδιοκτιτη της φαρμας εξασφαλιζοντας λιγη τροφη για τα πεδια τους ..

    αντε και του χρονου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    TOLISR1 στις #460329

    Από ότι φαίνεται κανένας σας δεν έχει πάει Αφρική, τώρα αν κάνουν τον σκύλο ή όχι … Έλατε να το δείτε.

    Επίσης ο λόγος που έβαλα τις φωτογραφίες είναι … επειδή ήμουν σίγουρος ότι πολύ από εδώ ψευτο οικολόγοι θα σκάσουν … και όχι δεν έκανα 300 πουλιά την ημέρα … προς τα 500 κοντά θα έλεγα.

    Κάτι που επίσης ΔΕΝ ξέρετε είναι ότι εκεί τα τρυγόνια καταστρέφουν τις φυτείες και θεωρούνται επιβλαβής … ότι δηλαδή και στο Σουδάν κ στην Αργεντινή

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    mod1 στις #460330

    Παρακαλω ΕΝΤΟΝΩΣ την διαχειρηση για ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

    Σύμφωνα με τους όρους χρήσης του FORUM http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-forum/ αναγράφετε ρητά ότι:

    {Δεν επιτρέπεται η προώθηση, προβολή ή παρότρυνση μεθόδων που ωθούν στη λαθροθηρία και απαγορευμένων προϊόντων στην άσκηση του κυνηγίου. Επίσης απαγορεύεται η ανάρτηση φωτογραφιών που παραπέμπουν σε λαθροθηρία όπως αυτή ορίζεται απο την Ελληνική νομoθεσία. Σε περίπτωση ανάρτησης φωτογραφιών απο κυνήγι στο εξωτερικό θα πρέπει να αναγράφεται αυτό με σαφήνεια.}

    Επειδή δεν είναι δυνατόν να εφαρμόζονται μονομερώς ή επιλεκτικά οι όροι χρήσης καθώς ισχύουν ανεξαρτήτως για όλα τα μέλη θα διαγραφούν μόνο οι αναρτήσεις των φωτογραφιών πέραν των τεσσάρων που επιτρέπονται σε κάθε απάντηση όπως ορίζεται στην παράγραφο “Φωτογραφίες” των όρων χρήσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460331

    φυσικα και δεν εχω παει Ν ΑΦΡΙΚΗ.( εχω επιβαλει ταξιδιωτικη οδηγια … στον εαυτο μου..αλλα και στα προιοντα αυτης της χωρας..)
    Αλλα εχω ανθρωπους συγγενεις Α βαθμου και μπορω να γνωριζω αρκετα πραγματα…. περαν αυτου αυτα τα οποια ερωτω στο ποστ μου ( για μαυρα και ασπρα ) δεν βλεπω να τα αναιρεις ……Η βλαβεροτητα των πουλιων αφορα καλλιεργειες μεταλλαγμενων προιοντων μαλιστα με το ερευνητικο προγραμμα της μοσαντο????? μηπως μιας και λες οτι γνωριζεις τα περι της χωρας ενω εμεις ΔΕΝ ….μηπως μπορεις να μας ενημερωσεις??????

    επειδή ήμουν σίγουρος ότι πολύ από εδώ ψευτο οικολόγοι θα σκάσουν … και όχι δεν έκανα 300 πουλιά την ημέρα … προς τα 500 κοντά θα έλεγα

    Προσωπικα μονο για αυτη την φραση ..δεν θα σε δεχομουν τουλαχιστον στον κυνηγετικο μου συλλογο.
    τετοιες θεσεις περι κυνηγιου ειναι θλιβερες και δειχνουν την μεγαλοσυνη της μαυρης οψης του τι τελικα ειναι κυνηγι.
    αληθεια εσυ σαν ατομο αισθανεσαι ειλικρινης οικολογος???? μαλλον… μιας και καποιοι αλλοι εδω μεσα ειναι οι ψευτο…

    ΣΕ καθε περιπτωση καντε αυτο που λεει ο νομος ταξη διαχειρισης,,, μαζι σας!!!!

    ΑΛΛΑ,,,, αλλα καντε και μια αναθεωριση…. γιατι αν ο καθε ενας αρχισει να ανεβαζει μεχρι 4 φωτο( νομιμοτατα) με 30 περδικες και 180 παπια και 80 ορτυκια…που εχει βαρεσει στην ΕΛΛΑΔΑ ,,,,και το ξεπλενει απλα γραφοντας απο κατω οπως λετε…. αργεντινα βουλγαρια μποζολανδη….
    καπου αρχιζει ναναι για στραβος ο γυαλος η στραβα να πλεει το καραβι….
    Εκτος και αν η υπερθηρευση σαν εικονα δεν σας πειραζει….και σας αρκει ναναι με καποιο τροπο νομιμη μεσα απο το προβλεπεται της καθε χωρας….
    δικο σας το μαχαιρι αλλα και το πεπονι….

    κοντολογις σας προτεινω την απαγορευση αναρτησεων κυνηγετικων μακελαρισμων…!

    ΥΓ η προταση μου θελω να παρθει ως καλοπροαιρετη για την αναβαθμιση του φορουμ .σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460332

    Από ότι φαίνεται κανένας σας δεν έχει πάει Αφρική, τώρα αν κάνουν τον σκύλο ή όχι … Έλατε να το δείτε.

    Επίσης ο λόγος που έβαλα τις φωτογραφίες είναι … επειδή ήμουν σίγουρος ότι πολύ από εδώ ψευτο οικολόγοι θα σκάσουν … και όχι δεν έκανα 300 πουλιά την ημέρα … προς τα 500 κοντά θα έλεγα.

    Κάτι που επίσης ΔΕΝ ξέρετε είναι ότι εκεί τα τρυγόνια καταστρέφουν τις φυτείες και θεωρούνται επιβλαβής … ότι δηλαδή και στο Σουδάν κ στην Αργεντινή

    πηστευω φιλε μου οτι θα εισαι παμπλουτος, και οτι θα ερηξες την ημερα 3πλασια σε αρηθμο φυσιγγια απο των αρηθμο πουλιων που χτυπησες ,δηλαδη γυρω στα 1500 με 2000 φυσιγγια την ημερα με αρκετους φτωχους θνητους να γεμηζουν τα ντουφεκια του αφεντη τους ,και αλλοι να μαζευουν πουλια για να φωτογραφηθη με αυτα ο αφεντης τους. Ετσυ ειναι δυστηχος σε ολα τα θεματα και οχι μονο στο κυνηγι, αλλος να μην εχει να φαει και αλλος να μην υπολογηζη και σεβετε τιποτα και να εκμεταλευται τον καθε κακομοιρη . ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΦΑΝΤΑΖΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΗΝΕΣΤΕ ΔΟΥΛΟΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460333

    Κάτι που επίσης ΔΕΝ ξέρετε είναι ότι εκεί τα τρυγόνια καταστρέφουν τις φυτείες και θεωρούνται επιβλαβής … ότι δηλαδή και στο Σουδάν κ στην Αργεντινή

    και πρεπει να τα ΕΞΑΦΑΝΙΣΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #460343

    Καλησπέρα! Συμφωνώ με τον Μάρκο,τον Νίκο και τον Λιουφκα. Αλλά καμία φορά όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο μουσαφίρης!!η Νότιος Αφρική ειναι απο την Ελλάδα σε θέματα κυνηγετικής διαχείρισης πολυ μπροστά!! Ο Τολης οτι κυνήγησε το κυνήγησε νόμιμα.η αλήθεια ειναι αυτή.οταν κανείς ενα τόσο μεγάλο ταξίδι πας να κυνήγησεις με τους νομούς της εκάστοτε χώρας..δεν πας να χτυπήσεις 10 πουλιά..εγώ προσωπικα προτιμώ να χτυπήσω 5 τρυγόνια στο χωριό μου παρά 500 στην Αφρική..αλλά αυτά ειναι προσωπικά γούστα..απλά Τολη χρειάζετε λίγο προσοχή στις φωτό,γιατί κάτι τετοιες φωτο αποτελούν άλλοθι των οικολόγων να μας κόψουν και άλλο το κυνήγι.ξερεις πως ειναι τα πράγματα εδώ..
    Υ.Γ..Τολη αν βρεθείς ποτέ Χανιά ελα να κανουμε προπόνηση στο σκοπευτηριο των Χανίων που διαθέτει καμία 30αρια μηχανές..μπορει να σου φανεί πιο ενδιαφέρον ακόμα και απο τα τρυγόνια,γιατί διαθέτει μηχανή ακόμα και λαγού..το λέω χωρίς ίχνος ειρωνείας αυτό και πάντα Φιλικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460344

    Aγαπητε Γιαννη μεγαλη μπουκια φαε ,,, μεγαλη κουβεντα μη πεις….λεει μια αλλη παροιμια αρκετα σοφη επισης.
    Για την λεξη διαχειριση..που συχνα καλυπτει την γευση την πραγματικη σε καθε τι που θελει ο εμπνευστης της στοχευμενα να κουκουλωσει….
    ανεβαζω ενα μικρο δειγμα περι λεοντων τροφι και το ποσο στημενο και διεφθαρμενο ειναι το μαγαζακι……

    αληθεια ειναι πως θελει καποια γνωση αγγλικων…
    .με λιγα λογια λεει πως το κρατος εκτρεφει λιονταρια για εμπλουτισμο ( εμπλουτισμο???? αλλη λεξη μαιμουδια….) διαφορων…ραντζων,,,, αλλα περιεργως τα ραντζα τα κανουν 10.οοο ντολαρ ανα κεφαλι…και η υπευθυνη και καλα οταν την ερωτουν.μα καλα??? εδω στο σαιτ του ταδε των ταδε ραντζων..γραφει και τιμες με το λιονταρι ξαπλα…..μασαει τα λογια της…. μη πω τιποτα αλλο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #460347

    Τι να πω φίλε Μάρκο.. Το χρήμα εχει διαφθειρει τα πάντα..εδώ κανουν εμπόριο ανθρώπων,εμπόριο ζώων δεν θα κανουν; Οταν στον συνχρονο κόσμο δεν μετράει καν η ανθρώπινη ζωή για λόγους χρήματος, δεν θα γίνετε εμπόριο ζώων;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,736 έως 3,750 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων