ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,766 έως 3,780 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460376

    Το κυνήγι το έκανα για να σας μπω στο μάτι φυσικά!!!

    Ο λόγος που μπήκαν οι φωτογραφίες είναι για να ανοίξει διάλογος για κυνήγι σε κάποιο άλλο κράτος, να πω πληροφορίες σε κάποιον που πιθανών να θέλει αλλά δεν ήξερε πώς να πραγματοποιήσει ένα τέτοιο κυνήγι και φυσικά όπως και εγώ χαίρομαι τις φωτογραφίες σας από Ελλάδα να υπήρχε η ιδία αντιμετώπιση.

    Τώρα αν σας έλεγαν εσάς να σας χαρίσουν (όχι ότι μου το χάρισαν) ένα τέτοιο κυνήγι … να λέγατε είτε ΟΧΙ είμαστε ευσυνείδητοι κυνηγοί …. Είτε να πηγαίνατε και στα 25 πουλιά να σταματούσατε και πίσω στο ξενοδοχείο …. Έλα μην τρελαθούμε τώρα και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΗΚΕΣ ΣΕ ΜΑΤΙ????
    ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ….. ΕΠΕΣΕΣ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΟΣ….
    ΜΟΥΚΑΤΣΕΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ….
    ΝΑΣΑΙ 100% ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΑΝΟΧΗΣ…ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ …..ΤΟ ΜΑΛΛΙ!!!!!!
    ΕΣΥ τωρα γιατι πιστευεις πως χρειαζονται καθοδηγητη?????..( .ξερεις υπαρχουν περιοδικα…διαδυκτιο…γιου τιουμπ…)
    και μιας και αυτοπροβαλεσε σαν <<γνωστης>> αυτης της χωρας…( εμεις ΔΕΝ….)
    ΓΙΑ ΠΕς ΜΑΣ…
    καθε κυνηγος εκει βαραει 300 500 την μερα….και οπως λες την αγαθοεργια των προστατων της καλιεργειας μεταλαγμενων συτηρων την λαμβανουν σαν θειο δωρο απο τα χερακια σας οι μαυρουλιδες…που οπως λες δεν κανουν το σκυλο σε εσας…( τωρα αν κανουν το σκυλο σε αλλο αφεντικο..δεν πειραζει….για πειραζει???)….
    ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ… ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ ΤΑ ΤΡΩΝ?????
    ΑΝ ΝΑΙ ΘΑΤΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΑ ΒΟΥΒΑΛΑΚΙΑ !!!! ΕΙΔΕΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΑΥΡΟΥΛΗ???
    ΓΙΑ ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΑΚΙ????
    Εγω ξερω απο αυτα που ξερει ο νοικοκυρης…και ποτε ο μουσαφυρης…..
    πως παν για αλεσμα… μυξη με σογια ( αυτη ειναι εμπλουτισμενη με γονιδια πηγολαμπιδας…μια μικρη μεταλαξουλα για επιταχυνση στο φαινομενο φωτοσυνθεσης…)
    και μετα γινετε θαυμασια σκυλογατοτροφουλα…. και εξτρα παραδακι…του κτηματια……..(αμα θες να σου πω και δυο πραματακια… για δαυτους..και απο που κρατα η σκουφια τους… νο προμπλεμ…)

    δεν ξερω αν ειδες το βιντεακι…οπου μικρα κοριτσακια…πληρωνουν για να χαδεψουν..λιονταρακια…που θα παν στην φυση…αμα μεγαλωσουν..λεει και που τελικα πανε..ΚΑΡΑΠΑΡΕΝΟΜΩΣ…Ελπιζω να τοδες…και μιας και γνωριζεις και ξενα…θα καταλαβες….αλλα δεν σε βλεπω να σχολιασες .ΤΟ αναρτησα χτες!!!!

    ΥΓ
    ενα μικρουλι ντεμο…περι προστασιας μεταλαγμενων…. και τροφουλα για τους εργατες ..οπως σουπαν ειδες με τα ματια σου..-γνωριζεις…
    ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΣΥΤΗΡΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ…ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΤΟΜΑΧΙΑ ΠΑΝ ΤΑ….. ΘΗΡΑΜΑΤΑ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460377

    ξερετε αυτα τα συτηρουλια τα μεταλαγμενα…. γινονται θαμασιες τροφικες βασεις..
    εχει βαση τετοια για κρεατα ας πουμε…που βγαζεις απο μοσχαρισια ανεφ οστου… μεχρι μπεργκερ
    εχει βασεις για ζυμαρικα..γαριδακια πατατακια
    εχει βασεις..γαλακτοκομηκων που βγαζουν απο γαλα… μεχρι τυρι και γιαουρτια… ασε γλυκα..
    αυτα λοιπον τα καλουδια οταν τα τρωμε..γωριζοντας η μη τι τρωμε…9 αυτο ειναι αλλο θεμα..)
    αναγκαζουν τον οργανισμο…οταν τα συναντα… να μη το αφομοιωνει..απλα γιατι δεν τα αναγνωριζει ως τροφη
    ( καπως οπως αν βαζεις λαθος κοδικο στην καρτα σου…)
    τα κανει λοιπον..λυπος…ενα λυπος στο σωμα..που απλα δεν ξερει τι να το κανει…( στα <<<ξενα>> του λεν ΤΡΑΝΣ )
    Αυτα λοιπον καποια στιγμη μας βγαζουν καποιες αρρωστιες… με χειροτερη τις καρκινογενεσεις…
    μεχρι εδω…το κακο ειναι…ΜΙΚΡΟ!! ναι ναι ΜΙΚΡΟ
    ΓΙΑΤΙ??? μα γιατι για τις αρρωστιες και για τις νεοπλασιες υπαρχουν θεραπειες!!!!!!!! ακομα και στις νεοπλασιες το 70% θεραπευετε!!!!
    ΑΛΛΑ οπως λεει και παραδοση… θα γυρισει ο τροχος…και θα απαυτωσει και ο φτωχος.
    …Η ΣΧΕΣΗ αυτη δεν ειναι παντα ετσι…. σε βαθος χρονου…ο οργανισμος μας ..απο το παρε παρε…καποια στιγμη θα καταναλλωσει.( τερμα του ΤΡΑΝΣ..)..θα βρει τροπο δηλ να περασει γονιδια στον ανθρωπινο οργανισμο….
    και δεν ξερω ποτε…αλλα υπαρχει μεγαλη περιπτωση τα εγγονια μου..ΣΟΥ …ΜΑΣ….ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 15 ΤΟΥΣ… η κατα την γεννηση…ναχουν κανα ζευγαρι αντενες πεταλουδας…καπου κοντα στο προσωπο,,,και να ψυλοφοσφορισουν οι ακρες των δαχτυλων τους….( κατι σαν πιγολαμπιδες δηλαδη…) ΨΥΛΟΠΡΑΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ…
    ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ..ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ…ΘΑΜΑΣΤΕ….ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΟΤΕ….
    ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΥΣΤΙΡΙΚΑΡΓΙΟ ,,,ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΚΕΛΟ ,,ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΨΥΧΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ,,
    ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΕΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΣΦΟΡΙΖΕ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙΑ ΘΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΦΑΣΚΕΛΑ ΦΩΣΦΟΡΙΖΕ ΚΑΤΑ ΟΥΡΑΝΟ ΜΕΡΓΙΑ ….
    ΣΤΟΝ ΠΡΟΠΠΑΠΟΥ ΤΟΥΣ αυτον τον τυπο πουχει το οικογεννειακο αλμπουμ…(το ντιτζιταλ φυσικα) με προσπαθειες καταπολεμησης των επιβλαβων των…μεταλαγμενων….
    γκουντ φιουτσερ …εντ γκουντ λακκ του δε προτεκτορ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    feel069 στις #460378

    ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 80% ΤΩΝ ΣΤΑΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460384

    AΝΑΡΤΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΩ ΕΓΩ ΤΟ ΜΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν ΑΦΡΙΚΗ…..
    ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΤΕΡΑΚΙΑ που κανουν απεργια….
    αλλα εχουν δραματικη αστοχια….. Ριχνουν καμια 500αρια μπορει και παραπανω μονοβολακια…μι τζακετ…φουσεκ…
    και ξαπλωνουν μολις 9….ΝΟΜΙΣΤΕΡΑΚΙΑ….. Αυτα τα γα…να δεν κανουν για μιξη με σογια…. λεγετε στην Ν αφρικη πως ουτε ο σκυλος δεν τα τρωει….

    ΒΙΝΤΕΑΡΑ.!!!..ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ….ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #460387

    Προσωπικά αντιλαμβάνομαι την έννοια του κυνηγίου και ασκώ το κυνήγι στην πιο “πρωτόγονη” μορφή του.
    Αυτό κατά την άποψή μου έχει δυο παραμέτρους Η πρώτη αφορά τα μέσα,εξοπλισμός αυτοκίνητο τετρακίνητο, άλλα βοηθήματα κ.τ.λ.
    Η δεύτερη αφορά τον τρόπο κυνηγίου.Η προσωπική μου προσέγγιση είναι πιο παλιομοδίτικη, ρετρό θα έλεγα.Στα μελλοντικά μου σχέδια
    είναι η απόκτηση ενός αξιόπιστου κοκοροντούφεκου που θα με συνοδεύει στους κυνηγότοπους.
    Για το τρυγόνι και γενικά για το θέμα που ενέσκηψε πιστεύω ότι είναι ένα θηραματικό κεφάλαιο το οποίο κάθε χώρα το χειρίζεται
    κατά το δοκούν.
    Δεν ξέρω αν το σύνολο των πουλιών μεταναστεύει σε πιο βόρειες χώρες προς φωλεοποίηση και αναπαραγωγή αλλά αν συνεχιστούν οι εκτός ελέγχου
    θηραματοκτονίες πιθανόν στο άμεσο μέλλων η παρουσία του να μειωθεί σημαντικά.
    Ας δούμε τι γίνεται με το ορτύκι ένα πουλί με μεταναστευτική συμπεριφορά όπως του τρυγονιού .Όσο και να λέμε ότι π.χ. φέτος ήταν ορτυκοχρονιά
    (τουλάχιστο για τα δεδομένα της χώρας μας) δεν νομίζω ότι ο πληθυσμός του προσεγγίζει το πλήθος που αριθμούσε πριν 20 ή 30 χρόνια.
    Τώρα αν οι γηγενείς της Αφρικανικής Ηπείρου περιμένουν τους αλλοδαπούς Δυτικούς και όχι μόνο για να συμπληρώσουν το καθημερινό τους σιτηρέσιο
    με το χτυπημένα από αυτούς θηράματα μου φαίνεται λίγο παράξενο.
    Φαντάζομαι ότι ακόμα και αν τους απαγορεύεται η χρήση και κατοχή όπλου καθώς και του ότι τα πυρομαχικά είναι γι αυτούς άπιαστο όνειρο, να έβρισκαν
    κάποιο τρόπο(όπως και οι δικοί μου πρόγονοι) ώστε να τα πιάνουν αυτά χωρίς τη χρήση όπλου.
    Επίσης να πω ότι η πεμπτουσία του κυνηγίου(προσωπική άποψη) είναι το αίσθημα εφορείας που γεννά στον θηρευτή-κυνηγό η ικανότητα να ανιχνεύει, να
    αξιολογεί το φυσικό χώρο που κινείται το θήραμα και βεβαίως να το αποκτά μετά από μια κοπιαστική και γεμάτη ένταση διαδικασία.
    Όλα τα άλλα δεν εμπεριέχουν κατά την άποψή μου (και με βάση τα παραπάνω),ορθή κυνηγετική δεοντολογία,θυμίζοντας περισσότερο μια στημένη αγορασμένη
    ή αγοραία αν θέλετε σκοπευτική ενασχόληση.

    Leatherman

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #460390

    δηλαδη σε αυτον τον κυριο τι πρεπει-προτεινεται να πουμε : https://www.youtube.com/watch?v=5Cn6MEymVXk

    τουλαχιστον αυτος ριχνει σε πραγματικα επιβλαβη σε κορακοΐδη.

    οπως ειπα και σε ποιο πανω μνμ , δεν ειδα να ποζαρει κανεις απο τα παλικαρια αντι με 500 επιβλαβη τριγονια της Ν.Αφρικηςμε αλλα με 500 επιβλαβη καρακαξες της Ελλαδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #460392

    Ψυχραιμια ρε παιδια.Δεν προκειτε για ενα Ελληνικο παραδοσιακο κυνηγι στα Ελληνικα προτυπα.Οποτε δεν πρεπει να κρινουμε απο δω επηρεασμενοι.Επισκεψη για κατι το εντελως διαφορετικο κανεις εκει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #460395

    εχεις δικιο, ποζαρει με 500 επιβλαβη κορακοειδη της αγγλιας και το δεχεσαι σαν εικονα , σκεψου οτι και ο αλλος απο την αφρικη ποζαρει με 500 επιβλαβη πουλια της “Χ” χωρας που τυχαινει να τα λενε τρυγονια, απο οτι φαινεται του αρεσει να κυνηγαει επιβλαβη στην αφρικη και οχι στην ελλαδα ,για τους λογους του,
    Υ.Γ. ο αγγλος δεν τουφεκαει μονο καρακαξες τουφεκαει και φασσες σε αλλα βιντεακια εαν δεις, που επισης θεωρουνται επιβλαβεις στην βρετανια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #460396

    Το να μην τρέφεσαι ή να συμπληρώνεις την τροφή σου με τα θηράματα που σκοτώνεις, σε κατατάσσει στο ό,τι σκοτώνεις για ευχαρίστηση – σήμερα τρυγόνια ή τσίχλες, αύριο τι; – το να σκοτώνεις για ευχαρίστηση λοιπόν, εκτός από επικίνδυνο είναι και παντελώς ανήθικο και αντίθετο με τους άγραφους νόμους, τόσο του κυνηγιού όσο και της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

    Αν λυπάσαι τους “μαυρούληδες” φροντίζεις να μην στηρίζεις με τα χρήματά και τις δραστηριότητές σου το καθεστώς που τους θέλει “μαυρούληδες”, αντιθέτως αντί όπλου παίρνεις την κάμερά σου, καταγράφεις τις αδικίες, τις συνθήκες διαβίωσης και την αγωνία αυτών των ανθρώπων και αντί να στην λένε 3-4 κυνηγοί σε ένα Ελληνικό forum, σε θαυμάζουν για την προσφορά σου στην αποκάλυψη της αλήθειας 2.000.000 μέλη παγκοσμίως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #460397

    ρε παιδιά το ότι κάτι είναι νόμιμο σε καποια χώρα δεν σημαίνει ότι είναι και ηθικό να γίνεται….( Εδώ κοντεύουν να νομιμοποιήσουν το βιασμό σε κανα0δυο χώρες, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάμε εκεί, να κάνουμε ότι κάνουμε και να το παίζουμε και ιστορία?)

    Η ποιότητα του κάθε ανθρώπου πιστεύω ότι φαίνεται και ορίζεται από δυο πράγματα, τα λεγόμενα του και τις πράξεις του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #460403

    εχεις δικιο, ποζαρει με 500 επιβλαβη κορακοειδη της αγγλιας και το δεχεσαι σαν εικονα , σκεψου οτι και ο αλλος απο την αφρικη ποζαρει με 500 επιβλαβη πουλια της «Χ» χωρας που τυχαινει να τα λενε τρυγονια, απο οτι φαινεται του αρεσει να κυνηγαει επιβλαβη στην αφρικη και οχι στην ελλαδα ,για τους λογους του,<br>
    Υ.Γ. ο αγγλος δεν τουφεκαει μονο καρακαξες τουφεκαει και φασσες σε αλλα βιντεακια εαν δεις, που επισης θεωρουνται επιβλαβεις στην βρετανια

    οχι δεν το δεχομαι ουτε αυτο! κατ΄εξερεση σχολειο εκανα, ειναι απλα απαραδεκτο γενικοτερα η υπερθηρευση. υπαρχουνε και τα σκοπευτηρια αν θελουμε να βαλουμε χιλιαδες φορες ανα ημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    jack35 στις #460405

    αυτοεπιβεβαιωση, παντελησ ελλειψη αυτωγνοσια.και μηδεν παιδια.το τρυπτυχοσ τησ αποτυχιασ του ελληνα κυνηγου.ευτυχωσ υπαρχου και παρα πολεσ εξαιρεσησ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #460406

    μην βιαζεστε ολοι να βγαλετε γρηγορα συμπερασμα και να καταδικασετε
    δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, μην τα ισοπεδωνετε ολα μεσω μιας εικονας και μιας προχειροσυζητησης απο την οθονη ενος κουτιου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460426

    Το να μην τρέφεσαι ή να συμπληρώνεις την τροφή σου με τα θηράματα που σκοτώνεις, σε κατατάσσει στο ό,τι σκοτώνεις για ευχαρίστηση –

    συμφωνο δεν σκωτονουμε τιποτα για πλακα και μετα να το πεταξουμε η να το δωσουμε γιατι δεν το θελουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460427

    γιαυτο εμενα δεν μου αρεσουν τα κυνηγιτηκα ταξιδια στο εξωτερικο γιατι δεν μπορεις να παρεις μαζη σου ολα τα θυραματα που χτυπας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,766 έως 3,780 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων