ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,796 έως 3,810 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460809

    MATIA,, ,ΤΣΟΥΡΕΚΙ,ΤΡΑΓΙΚΟ… ..ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ ΤΟ …ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!
    (πειραγμενη ατακα..απο βεγγο στον ΦΑΝΕΡΟ ΠΡΑΚΤΟΡΑ.. )


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #460865

    Αν και δεν πολυσυμμετέχω στα θηράματα γενικά διαβάζοντας αυτά που γράφηκαν στα ΤΡΥΓΟΝΙΑ τις τελευταίες μέρες πραγματικά έπαθα πλάκα.
    Ομολογώ ότι πάντα θα ήθελα (κι ακόμα το θέλω) να καταφέρω κάποια στιγμή να κάνω κι εγώ ένα τέτοιο κυνήγι στο εξωτερικό.
    Απ’την άλλη διαβάζοντας αυτά που λέει ο Μάρκος κάπου άρχισα να το ξανασκέφτομαι αλλά……………….
    Ας το πάω λίγο απ’την αρχή.
    Αν και είμαι κατά της ανάρτησης φωτογραφιών γενικά με θηράματα, ο Τόλης πολύ καλά έκανε και έβαλε κάποιες φωτογραφίες από το τρυγονοκυνήγι του στο εξωτερικό αφού πρόκειται για μια καθ’όλα νόμιμη ενέργεια και κρίμα που δεν πρόλαβα να τις δω όλες γιατί τις σβήσανε. Το κακό που έκανε ήταν που έγραψε “η καλύτερη προπόνηση ever “. Αυτό πραγματικά με χάλασε λίγο αλλά αν σκεφτεί κανείς τον παρορμητισμό και τη χαρά που είχε από το συγκεκριμένο κυνήγι δικαιολογείτε εν μέρη. Και μην αρχίσετε όλοι τα ηθικά γιατί αν πας σε ένα καφενείο και ακούσεις τι σκατά λένε οι κυνηγαρέοι για να δειχθούν θα σου γυρίσουν τ’άντερα.
    Τώρα αν είναι λεφτάς ή φτωχομπινές (sorry Τόλη) δεν μου καίγεται καρφάκι καθώς σύμφωνα με τη λαϊκή ρήση: -Με τα λεφτά μου γαμάω και την κυρά μου” οπότε δεν μου πέφτει λόγος όπως δεν θα έπρεπε να πέφτει λόγος και σε κανέναν άλλο για το κόστος τουλάχιστον αυτής του της εξόρμησης.
    Απ’την άλλη διαβάζοντας τα μηνύματα της αντίπερα όχθης περί νομιμότητας – νομιμοφάνειας και εκμετάλλευσης ανθρώπινου πόνου συμφωνώ.
    Όμως ο Τόλης όπως γράφει έκανε αυτή την ανάρτηση για να ξεκινήσει ένας διάλογος για του τι γίνεται στο εξωτερικό και να ανταλλάξουμε απόψεις.
    (Το έκανε λίγο λάθος δε λέω)
    Αντ’ αυτού τον πλακώσατε στις φάπες έφαγε και την κατραπακιά απ’το σερίφη και ξεσαλώσατε με μηνύματα που και χαλάνε το θέμα ΤΡΥΓΟΝΙΑ αλλά και θα μπορούσαν αν είχαν μεταφερθεί (σε λίγο πιό κόσμιο τόνο βέβαια) σε ένα νέο θέμα.
    Τον τίτλο του θέματος τον αφήνω στον φίλο μου το Μάρκο όπου θα ήταν προτιμότερο να κάνει πρόταση στη διαχείριση να μεταφερθεί σε ένα νέο θέμα με τίτλο π.χ. Κυνήγια στο εξωτερικό ή απλή εκμετάλλευση????? και όχι η διαγραφή των φωτογραφιών με όλα τα συνεπακόλουθα.
    Εκεί θα μπορούσαμε να δούμε πιό όμορφες απόψεις σε κόσμιο τόνο κι όχι να τα κάνουμε όλα μπάχαλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #460868

    ωραιος ο KSAP……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #460890

    Τα αγόρια …οι άνδρες μεγαλώνουν μέχρι τα 7 τους χρόνια….
    Μετά απλώς ψηλώνουν!!! [Λαική ρήση…κλεμμένη].

    Από το 1992 μέχρι 2001 περίπου είχα σταματήσει το κυνήγι.Είχα μεγαλώσει όμως σε μιά μεγάλη κυνηγετική οικογένεια,παππούς ,πατέρας θείοι,η κυρία Αριάδνη γειτόνισα με τα Epagneul της….από 7 χρονών με κουβαλούσανε μαζί τους στα κυνήγια τους.Καλοκαίρι στη Μαρώνεια ..ορτύκια και τρυγώνια,μόλις χειμώνιαζε στα Βαρδούσια και στα μέρη της Αμφιλοχίας για μπεκάτσες και τσιχλοκότσυφα….ήταν η ”ρουτίνα”μου!!!
    Χαλάσανε όμως οι παρέες μου και τα παράτησα…..πού να τρέχω μονάχος στα βουνά…..
    Επειδή όμως είχα περάσει τα 7 και είμουν 30 και.. ακόμα ψήλωνα,είχα και μιά άλλη διέξοδο…τα ταξίδια και τις βόλτες με τη μοτοσυκλέττα.
    Εκείνη την εποχή γνώρισα το Κύριο Δημήτρη απ’του Παπάγου….μόλις είχε πάει τη σύνταξή του,Ταξίαρχος και το ”εφ’απαξ”και ήθελε να αγοράσει μια μοτοσυκλέττα bmw γιατί έλεγε αυτές κάνουν καλά ταξίδια!!!!
    Κατάφερε..εξηντάρης πιά ,έβγαλε δίπλωμα οδήγησης,αγόρασε τη μοτοσυκλέτα του….ήταν μιά άσπρη πέρλα βαμμένη θυμάμαι, μέ όλο τον εξοπλισμό και έφτιαχνε τα σχέδια του ταξιδιού.
    Ηθελε να πάει Βόρεια Ελλάδα μου έλεγε Καστοριά ,Πρέσπες να γυρίσει Φλώρινα Εδεσσα και σε όλα τα ωραία μέρη που έχουν αυτοί οι Βόρειοι.

    Το ταξίδι θα ξεκινούσε μιά Τρίτη πρωί….τή Δευτέρα έγινε ο τελικός έλεγχος στη μοτοσυκλέττα…όλο το πρωί ήταν στο συνεργείο….
    Το ίδιο απόγευμα ,πρίν πέσει για ύπνο είπε να δοκιμάσει τον εξοπλισμό του,κράνος ,γάντια,μπότες, μπουφάν…η μηχανή”μοτοσυκλέττα”τήν έλεγε πάντα ,ήταν στη πυλωτή…έτοιμη…και τον περίμενε……

    Και θα τον περίμενε για πολύ ακόμη….τον βρήκε η Κα Καίτη …η γυναίκα του κατά τις 11 το βράδυ,μόλις είχε γυρίσει από μπιρίμπα,καθισμένο στο καναπέ φορώντας όλο τον εξοπλισμό του….αλλά ξέπνωο….μόνο στα μάτια του φαίνοταν ακόμα ότι στρίβει τις ονειρεμένες στροφές από Βέροια για Παναγία Σουμελά ή πάει για Φλώρινα από Βίγλα Πισσοδέρι!!!!!

    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ είχε ένα όνειρο,ένα όνειρο ζωής.Περάσανε τα χρόνια…. Πάντα τον θυμάμαι να σχεδιάζουμε διαδρομές….ξανακύλησα στο κυνήγι ,έκανα καινούργια παρέα…καλή … όλη μέρα τουφεκάμε,εγώ ρίχνω τίς πιό πολλές,τό σύνδρομο στέρησης βλέπετε,ονειρεύομαι….ονειρευόμαστε….μέχρι που αγοράζω λαχεία…ένα κυνήγι μεγάλο….
    Στην Argentina για τρυγόνια,εκεί είναι εμένα το όνειρό μου και μάλιστα με πλαγιόκανο…στη Νορβηγία για ασπρομετωπόχηνες…στην Αγγλία για φάσσες,μπορεί να πετύχω και το πατριώτη μου το Birigogo …πού ξέρεις…..ονειρεύομαι….

    Κάποιοι μπορούν και πραγματοποιούν τα όνειρά τους…μή μου πείτε ότι υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που δέν ”ονειρεύεται”ένα τέτοιο κυνήγι,ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!Να τουφεκάει μέχρι να μήν μπορεί να σηκώσει τα χέρια του και το όπλο…… δέν θα το πιστέψω…..απλά!!!!
    Γιατί είμαστε ένα κυνηγετικό forum,για κυνήγια και τουφέκια θα μιλάμε και θα ονειρευόμαστε και όχι για το επισιτιστικό πρόγραμμα του ΟΗΕ γιά την Αφρική και άν οι μαύροι δέν παίρνουν ”μία”από τους τόνους διαμάντια που εξορύσσουν.Γι’αυτά περάστε από το μουτσουνοβιβλίο και εκεί θα βρείτε ‘ευήκοον ούς’για τίς απόψεις σας.
    Δέν θα ζηλέψω όμως γιατί δέν τα κατάφερα,δέν θα κακολογίσω κανέναν για πράγματα που δέν μπορώ να κάνω τώρα ούτε κάν τη μεταλλαγμένη σόγια ….θα συνεχίσω όμως να ονειρεύομαι……
    Μπράβο σ’αυτούς που κατάφεραν και πραγματοποίησαν τό όνειρό τους…. πρίν από μένα!!!!

    Μή μου πειράζετε τα όνειρα…..Θα ξυπνήσω απότομα και άν είμαι μονάχος μου ,τήν πάτησα!!![Ο Ksap αυτό το τελευταίο αλλιώς θα το έγραφε…στη καθαρεύουσα!!!!]

    Προς τη διαχείρηση

    Ξέρω ότι έγραψα πολλά….Αν ενοχλούν κι’όλας ….διαγράψτε τα.
    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #460919

    Λαλιστατα τα δυο μελη του ΣΣΚΠ αλλα…… θα συμφωνησω σε ολα μαζι τους!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460924

    Ρε παιδια
    θαθελα να κανω μια ανοιχτη ερωτηση..ερωτηση απλη ..προς ολους εσας που με αμεσο-εμεσο τροπο βλεπετε το ολο θεμα να εχει κυνηγετικη βαση τοσο απο πλευρας νομων..οσο και απο πλευρας..σχεσης κυνηγου θηραματος.Σχεση ανθρωπου φυσης,,,..οσο και απο πλευρας απιατσου…η μη ονειρου…
    ..λεω ερωτω λοιπον…
    ΑΝ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΥΝΗΓΙ…ΚΟΣΤΙΖΕ 300 ΤΟ 4ΗΜΕΡΟ….ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΠΛΑΦΟΝ 200 500..1500.. ΠΟΥΛΙΑ.( την μερα την νυχτα ,,σημασια δεν εχει…)
    ΠΟΣΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΑΤΕ…??? ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #460925

    Αν κοστιζε 300 € δεν θα ηταν απιαστο ονειρο ενα ταξιδι στο Αrgentina.Και εγω θα ηθελα ενα τετοιο ταξιδακι,ή για τριγωνια ή στη Σουηδια χια χηνες ή Αφρικη για ενα σαφαρι.Βλεπεις κ..οι υπαρχουν,λεφτα δεν υπαρχουν.Εγω προσωπικα χαιρωμαι αυτους που μπορουν,ποιος ξερει,ισως καπου καποτε να βρεθω στη θεση τους.
    Προς το παρον κοντευει να γινει απιαστο ονειρο το κυνηγι και στην Ελλαδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #460932

    Αν κοστιζε 400 ευρω ναι, θα πηγαινα.
    Το τι πλαφον να ειχε, ή θα εβαζα εγω στον εαυτο μου ειναι αλλο θεμα.
    Οπως προειπαν ομως και οι προηγουμενοι, ειναι ονειρο, και τα ονειρα ειναι αυτο που μας κραταει ζωντανους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460934

    Αν κοστιζε 400 ευρω ναι, θα πηγαινα.<br>
    Το τι πλαφον να ειχε, ή θα εβαζα εγω στον εαυτο μου ειναι αλλο θεμα.<br>
    Οπως προειπαν ομως και οι προηγουμενοι, ειναι ονειρο, και τα ονειρα ειναι αυτο που μας κραταει ζωντανους<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    φιλε βκτωρα η ερωτηση ειναι σαφης… 300 το κοστος και οχι 400
    το κυνηγι ειναι 200- 500 κλπ την μερα!
    οχι κατι αλλο που αοριστα θα εβαζε ο καθε ενας …

    με αριθμους θετω το ερωτημα καλο ειναι πανω στους αριθμους να απαντησετε… καθαρα πραγματα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #460936

    Αν είχαμε την οικονομική δυνατότητα και την άδεια από τη γυναίκα μας όλοι θα πηγαίναμε στο εξωτερικό. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που δεν θα το έκανε γιά ηθικούς λόγους, γιατί με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να πάει ούτε και για ένα τριήμερο κυνήγι σε κάποιο μακρινό χωριό της πατρίδας μας. Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό και όποιος έχει τη δυνατότητα να το πραγματοποήσει ας το χαρεί όσο μπορεί, εμείς που δεν μπορούμε απλώς ονειρευόμαστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stelios στις #460937

    Αντε να πω και εγω την γνωμη μου γιατι εχουμε αρχισει τις ιδιες φιλοσοφιες.Ο Τολης και οσοι κανουν εξορμησεις στο εξωτερικο κανουν πολυ καλα και για αυτο τον λογο πηγαινουν για να ριξουν οσα φυσιγγια μπορουν.Εαν μπορουσα να παω με 300e που λεει ο marc θα το εκανα και εγω και το οριο μου θα ηταν μεχρι να μελανιασει ο ωμος μου.Ας βολευτουμε οσοι δεν μπορουμε να παμε με τους τσακωμους και τον συνωστισμο της 20ης Αυγουστου και τα πενιχρα αποτελεσματα και ας αφησουμε τους αλλους να κανουν το κεφι τους και να βαζουν και τις φωτο να φτιαχνομαστε ειπαμε το σαιτ ειναι κυνηγετικο και οχι οικολογικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #460939

    Θα μαζευα το ποσο που χρειαζεται και θα πηγαινα. Αν τωρα εννοεις πλαφον οτι πρεπει ντε και καλα να χτυπησεις τα πουλια που αναφερεις (200-500-δε ξερω και γω ποσα) αυτο δεν στο οριζει κανενας. Υποθετικα αν μιλαμε, οτι επρεπε να πιασεις το οριο οπωσδηποτε, θα εκανα οτι χρειαζεται για να φαινεται πως το παλευω, αλλα δεν θα το καταφερνα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460940

    επαναφερω την ερωτηση για ναναι ορατη .. να απαντησουν οσοι δεν εχουν ακομα απαντησει
    θερμη παρακληση να απαντατε οχι μονο αν θα πηγαινατε…αλλα και ΓΙΑΤΙ…( γιατι κανει 300… γιατι βαρας 500…Και για τους δυο λογους???? κλπ…)</strong>

    Ρε παιδια
    θαθελα να κανω μια ανοιχτη ερωτηση..ερωτηση απλη ..προς ολους εσας που με αμεσο-εμεσο τροπο βλεπετε το ολο θεμα να εχει κυνηγετικη βαση τοσο απο πλευρας νομων..οσο και απο πλευρας..σχεσης κυνηγου θηραματος.Σχεση ανθρωπου φυσης,,,..οσο και απο πλευρας απιατσου…η μη ονειρου…
    ..λεω ερωτω λοιπον…
    ΑΝ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΥΝΗΓΙ…ΚΟΣΤΙΖΕ 300 ΤΟ 4ΗΜΕΡΟ….ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΠΛΑΦΟΝ 200 500..1500.. ΠΟΥΛΙΑ.( την μερα την νυχτα ,,σημασια δεν εχει…)
    ΠΟΣΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΑΤΕ…??? ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #460941

    Συμπληρωνω λοιπον, οτι θα πηγαινα επειδη με 300 ευρω θα εκανα το ονειρο μου πραγματικοτητα, να κυνηγησω δηλαδη ενα θηραμα που μ’αρεσει ο τροπος που περναει και εχει θεαματικοτατες τουφεκιες. Δεν θα πηγαινα επειδη θα μπορουσα να κανω 100-200 δε ξερω ποσα, αλλα επειδη θα ειχα τη δυνατοτητα να δω και να ευχαριστηθω ενα περασμα τρυγονιων απο κοντα, και οχι μονο απο τις ταινιες. Οσοι με ξερετε γνωριζετε πως οι αριθμοι της τσαντας δεν με ενδιεφεραν ποτε, η πληθωρα των θηραματων ομως με ενδιαφερει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460943

    Συμπληρωνω λοιπον, οτι θα πηγαινα επειδη με 300 ευρω θα εκανα το ονειρο μου πραγματικοτητα, να κυνηγησω δηλαδη ενα θηραμα που μ’αρεσει ο τροπος που περναει και εχει θεαματικοτατες τουφεκιες. Δεν θα πηγαινα επειδη θα μπορουσα να κανω 100-200 δε ξερω ποσα, αλλα επειδη θα ειχα τη δυνατοτητα να δω και να ευχαριστηθω ενα περασμα τρυγονιων απο κοντα, και οχι μονο απο τις ταινιες. Οσοι με ξερετε γνωριζετε πως οι αριθμοι της τσαντας δεν με ενδιεφεραν ποτε, η πληθωρα των θηραματων ομως με ενδιαφερει<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Nασαι καλα ρε συ βικτωρα ,,, αλλα,, αλλα λες εδω… αλλα μπραβω στην εμπειρια της 500 την μερα….εγραψες πριν μερες…
    μαλλον απαξ και βαφτισουμε μια πραξη ως<<< εμπειρια>>> αυτοματα εχουν ιδιο βαρος……

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,796 έως 3,810 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων