ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,811 έως 3,825 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460944

    περιεργως ουτε ο GTS ουτε ο KSP εχουν απαντησει ακομα… οπως και αρκετοι αλλοι…
    απ την αλλη ομως οπως βλεπω το μονο <<προβλημα>> που δειχνει να φρεναρει καποιους ειναι το κοστος…. αν κανει 300
    ΒΟΥΡΡΡ!!!
    τι να πω…
    αν τελικα το κυνηγι το βλεπουμε ετσι…. απουσια κυνηγετικης συνειδησης,,,απουσια σκεψης πως αυτη η αρχαιγονη σχεση φυσης ανθρωπου ειναι μια ΑΚΡΩΣ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΕΦ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ … ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΑ ΛΙΓΑ ΒΑΡΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ…ΠΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ… ΠΟΣΟ ΣΟΥΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΑ…ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ…
    ΝΑΣΤΕ ΒΕΒΑΙΟΙ ΟΤΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΘΑ ΤΑΧΘΕΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ… η ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΩΝ
    ( ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΝΕΦ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ… ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ λιαν επιοικως απαραδεκτους…φανελακιδες αποψεων,,,και μαλλον τους πλεον ασχετους με το θεμα φυση )με σοβαρους οικολογους που εχω συζητησει….οι αποψεις τους ειναι υγιεστατες…ατυχως ειναι ελαχιστοι!!!! και εχουν ενα κουσουρι..αρκετα ενδιαφερον…. ΑΠΕΧΘΑΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΝ…..ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ….

    δεν θα εχουμε γιατι η κυνηγετικη συνειδηση…αντε να το πως <<<χαλαρα>>> περναει κριση…

    ΑΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟΣ ΑΦΕΝΤΗΣ ΤΟΥ ΑΧΑΛΙΝΟΤΟΥ ΘΕΛΩ ΜΑΣ ( ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ )
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ…ΟΛΗ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΟΜΩΣ,,, ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΟΙΚΟΥΜΕ…ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΟΙΚΕΙ
    κλαφτα Χαραλαμπε.

    Καποτε στις μαυροασπρες ελαχιστες φυλλαδες..κυνηγετικων θεματων…( μονη πηγη πληροφορισης ) καποιες φωνες ..εγραφαν…πως και εδω αργα γρηγορα θα καταντησουμε Ιταλια…
    μου ηταν αδυνατο σαν πιτσιρικας τοτε να το πιστεψω… βλεπετε..τοτε..ακομα και οι τσιχλες..ηταν τοσες πολλες που ακομα και οι ασχετοι με το λειοκαννο καναμε πουλια….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #460945

    Mαρκο, αν διαβασεις καλα, θα δεις οτι δεν θα μπορουσα να κανω κατι παρομοιο σαν αριθμο. Μου ειχε τυχει περιπτωση σε τσιχλοκυνηγι, και σταματησα λιγο πριν το οριο, γιατι αισθανθηκα οτι ηταν αρκετο για μενα. Το μπραβο για την εμπειρια στον Τολη σαφως και το εννοουσα, ασχετως πως για μενα θα εφταναν και λιγοτερα πουλια για να αισθανθω οτι η εμπειρια μου ηταν ολοκληρωμενη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    TOLISR1 στις #460946

    Ρε mark cal20 Κατάλαβε το . Αν ήταν 300 euro , όλοι θα πήγαιναν, τι σου έχει κολλήσει στο κεφάλι και δεν καταλαβαίνεις . εσύ κάτσε Αθήνα και μην μας πρήζεις άλλο … κατάλαβε το εσύ είσαι ο περίεργος σε αυτό το Post , ΟΧΙ εγώ που έκανα το κέφι μου. Μακάρι να μπορούσα να βαρέσω και αλλά 1000 πουλιά , αλλά έφυγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #460947

    Εχουμε μπερδεψει καποια πραγματα μου φαινεται αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο… 😉
    Ο μοναδικος λογος που θα εκανα οποιδηποτε κυνηγετικο ταξιδι, με οποιδηποτε κοστος ειναι για να χαρω την πληθωρα θηραματων που δεν μπορω να χαρω στην Ελλαδα… Θα διαλεγα (και θα το κανω) προορισμους που να μου δινεται η δυνατοτητα να κυνηγησω τα θηραματα που κυνηγαμε και στην Ελλαδα… Θα πηγαινα για τρυγονια στην Αργεντινη η στη Νοτια Αφρικη αλλα δεν θα ηταν αυτος ο προταρχικος μου προορισμος και στοχος. Ο λογος… απλα γιατι τα θηραματα που κυνηγουν εκει μπορει να μοιαζουν αλλα δεν ειναι ιδια με αυτα που κυνηγαμε εδω… Εχω μεγαλωσει περιμενωντας να ¨μπουν¨ τα τρυγονια με τις λευκες κοιλιες και τα πορτοκαλι φτερα και αυτα θα ηθελα να χαρω καπου στο εξωτερικο, γουσταρω να βλέπω τα παπια να πλαναρουν στη φυλαχτρα αλλα να μην εχουν παρδαλα φτερα και περιεργες μυτες… Θελω αυτα που στερουμε εδω, για χιλιους δυο λογους…
    Θα πηγαινα στο Αζερμπαιτζαν, στο Σουδαν, στη Βουλγαρια, τη Σκωτια σε χιλια δυο μερη με οποιοδηποτε οικονομικο κοστος αρκει να χαρω αυτα που στερουμε εδω… Θα πηγαινα και στη νοτια ΑΦρικη και στην Αργεντινη αν ειχα τη δυνατοτητα, ασφαλως, απλα δεν θα ηταν ο πρωταρχικος μου προορισμος…
    Αυτα που στερουνται ψαχνουν να βρουν ολοι και πολυ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ…Μακαρι να ειχα κ εγω την οικονομικη δυνατοτητα να γυρισω κυνηγετικα ολον τον κοσμο και μακαρι να κοστιζαν 300 ευρω τα ταξιδια να το ζουσα, ακομα και αν επελεγα να μην ξαναπαω δευτερη φορα…
    Εχουμε χασει λιγο την αισθηση του μετρου μου φαινεται γενικα, αλλοι σε αυτα που κανουν, αλλοι σε αυτα που γραφουν, αλλοι… κτλ…κτλ… εξω απο τον χορο, χορευουν ολοι, το θεμα ειναι στο χορο τι κανουν…
    Μπραβο στα παιδια που πηγαν Αφρικη, πολυ καλα εκαναν και ο μοναδικος που εχει λογο να κρινει το κυνηγι και τους αριθμους τους ειναι αυτος που πηγε και σταματησε στα 50 περιστερια και οχι στα 150… Μονο αυτος… Ολοι οι υπολοιποι κανουν απλα εικασιες και κρινουν, βολεμενοι στην αδυναμια τους να κανουν ενα τετοιο ταξιδι…
    Δεν με συγκινει ενα κυνηγι σε μια χωρα που δεν εχει τα ιδια θηραματα με εμας αλλα Ναι αν το ταξιδι κοστιζε πολυ λιγοτερα χρηματα θα το εκανα για λογους εμπειριας. Το ποτε θα αφηνα το οπλο στην ακρη και θα επιανα τη φωτογραφικη ειναι κατι που δεν μπορω να το προσδιορισω αν δεν το ζησω, παρολλο που ειμαι αρκετα ολιγαρκης σαν ανθρωπος και οποιος νομιζει οτι μπορει, απλα κοροιδευει τον εαυτο του… Το ιδιο θα εκανα και εγω αν αρχιζα να ηθικολογω, αλλα ειναι αστειο… Ζηστε το πρωτα και μετα καντε οση κριτικη θελετε… Κ εμενα με σοκαρουν αυτες οι φωτογραφιες, ειναι μακρια απο την κυνηγετικη εικονα που εχω φτιαξει στο μυαλο μου αλλα θα ημουν το λιγοτερο ανοητος να κρινω κατι αν δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εκανα το ιδιο…
    Ολα στην ¨πιστα¨ φαινονται κ οποιος δεν περνα απο αυτη, οτι κ αν σημαινει η λεξη ¨πιστα¨, μπορει να το παιζει οτι θελει, οτι του αρεσει και οτι ονειρευεται… Ειναι κριμα παντως να μην εχεις διαθεση να γραψεις τη γνωμη σου, παλι πριν μερικους μηνες τα ιδια συζηταγαμε, ειχα πει δεν θα ξαναγραψω αλλα ευτυχως που διαβαζω και καποιες σοβαρες και συγκροτημενες αποψεις και παρασυρομαι καμια φορα…
    Ο μονος μου ενδυασμος σε ολο αυτο το σκηνικο ειναι το θεμα στο οποιο γινεταιο η συζητηση… Δεν θα επρεπε να ειναι στα ΤΡΥΓΟΝΙΑ αλλα στο ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ… Κ μαλιστα ουτε καν στο εξωτερικο, σε εξωτικους προορισμους με τελειως διαφορετικα θηραματα και συνθηκες, για να μην πεφτουμε σε παρανοησεις…
    Αλλα μερικες φορες, πραγματικα ΕΛΕΟΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #460948

    Αν είχα τη δυνατότητα ….και είχα λύσει όλα μου τα προβλήματα, βέβαια θα πήγαινα.
    Τώρα πώς θα διαχειριζόμουν το θέμα ‘πληθώρα θηραμάτων’,δέν ξέρω να πώ,μπορεί να δαιμονιζόμουνα και να ήθελα να πιάσω το ‘πλαφόν’ και να είμαι ο πρώτος τής παρέας ή μπορεί και να σιχαινόμουνα και να μήν ήθελα να ξαναπιάσω όπλο.
    Αν δέν δοκιμάσω…..δέν θα ξέρω τι να σας πώ.

    Μέχρι τότε θα τα σκέφτομαι μόνον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #460949

    Μάρκο δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό που θα σου πω παλιότερα ( έτη 1990 έως 1995) κυνηγούσα κάθε Αύγουστο τρυγόνια φασσες και ορτύκια στην Βουλγαρία (stara zagora..rakitovo Φιλιππούπολη Пловдив στα βουλγάρικα) από της 15 του μηνά και μετά Με την διαφορά ότι παλιότερα επί δραχμής και τα έτη 1990 έως και 1995 τα πράγματα θα έλεγα ότι ήταν κάπως διαφορετικά (αποταμίευες ρε αδελφέ .. με κόπο αλλά αποταμίευες) αν και τα λεφτά που δίναμε για 5 κυνηγητικές ημέρες ήταν ένας μισθός καλοπληρωμένου δημόσιου υπαλλήλου 180 με 200 χιλ δραχμές. Αυτό όσον αφορα το οικονομικό πακέτο του ταξιδίου… και τότε αλλά και τώρα το ίδιο θα μάτωνα για να πάω ..αν και τώρα θα ζητούσαν και κάνα 300αρια φιάλες αίμα.. αν μπορούσα θα ξανά πήγαινα. Θα σου πω ότι αρχικός πήγα για την εμπειρία αλλά και για το άγνωστο του τόπου αλλά και για την παρθένα τότε κυνηγητική φύση τις γείτονας χώρας.. ( μόνο τα αρχιλαμογια οι ιταλοί ήταν εκεί από την πτώση του κομμουνισμού στην χωρα… μεγάλοι πλιατσικαδοροι ) τα επόμενα χρόνια πήγαινα εκστασιασμένος ο λόγος προφανείς.. στο θέμα καρπώσεις θα έλεγα ότι δεν έπεσα κάτω από 200 πουλιά σε σύνολο σε όλο το κυνήγι… δεν θεωρό ακόμα και τώρα ότι έκανα κάποιου είδους γενοκτονίας ώστε να μην το εξιστορώ είτε να νιώθω άβολα. Αν σε ενδιαφέρει η άποψη μου θα σου έλεγα ότι καρφί δεν μου καίγεται αν πάνε στην Σκωτία για φασσα στην αργεντινή για τρυγόνι….. (το σαφάρι .. όντος με χαλάει και μάλιστα παρα πολύ ..ότι πιο Πουστικο και άνανδρο έχω δει μέχρι τώρα) .. τώρα αν πάνε μπαρμπάδες που τα έχουν τα λεφτά με το τσουβάλι.. και πάλι δεν με χαλαει.. όπως επίσης δεν με χαλαει το οτιδήποτε επάνω στο κυνήγι που διεξάγεται με τους θηρευτικούς νομούς τις κάθε χωρας.. ειδικά το θέμα αν γίνονται 300 πουλιά είτε 500 την ημέρα στην Αφρική … δηλαδή είναι κατακριτέο τα 500 στην Αφρική ενώ στην Αγγλία με ομοιώματα και όλα τα καλούδια τις φασσες τις χαϊδεύουν κάθε μέρα … και όλο τον χρόνο.. Ταμακι Λιγούρη και Μαζετα δεν σε κάνει το οποιοδήποτε νούμερο.. αυτό το έχεις είτε δεν το έχεις.. δηλαδή με κάνει λιγότερα ευσυνείδητο κυνηγητικά στα ματια κάποιον το αν βαρέσω 300 πουλιά σε μια ημέρα είτε 500 σε μια άλλη και μετά τις υπόλοιπες ημέρες να κάθομαι και να ξύνομαι βλέποντας αξιοθέατα… λέμε τώρα …. Τώρα αν διεξάγεται κάτω από άλλες κουλτούρες και κυνηγητικές νοοτροπίες από ότι στην χώρα μου γιατί θα πρέπει να κατηγορηθώ για κάτι το οποιο θα κάνω για 5 ημέρες ενώ στην χώρα αυτή όλο το κυνηγητικό διάστημα γίνεται ο κακός χαμός .. πολύ καλό το κυνήγι και αρκετά δυσκολότερο θηρευτικά στην Ελλάδα μας αλλά όσοι έχουν πάει και πιο έξω από τα σύνορα θα σας πουν ότι σε πολλές τάχαμου προοδευτικές δυτικές χώρες μονο κυνήγι δεν κάνουν … πάντα με τα ελληνικά κυνηγητικά πρότυπα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460950

    Μονο αυτος… Ολοι οι υπολοιποι κανουν απλα εικασιες και κρινουν, βολεμενοι στην αδυναμια τους να κανουν ενα τετοιο ταξιδι

    αγαπητε αρη καλαματα,,,σε διαβεβαιω πως καπου στα 1985 ( ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ,,ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΕΝΝΗΤΟΣ ΤΟΤΕ Η ΝΑΧΕς ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ ΗΛΙΚΙΑΚΟ ΑΡΙΘΜΟ..) εκανα κυνηγια καναδεζας χηνας..στην νορβηγια και ισως να εχω αρκετα παλια και αρκετα πλατια αποψη απ αυτη που νομιζεις,,και ναμαι τουλαχιστον εγω,,, ( μιας και αναφερεσε σε πληθιντικο αριθμο ) καθε αλλο παρα βολεμενος κατω απο καποια αδυναμια μου ,,,, να κρινω…..
    περι του λογου το αληθες… φωτο..( δεν υπηρχαν τοτε οι ψηφιακες…)εχουν δει ,,αρκετα παλια μελη του φορουμ αυτου…μελη απο το 2000 και κατι….)Απλα δεν ειχα σκοπο να βγαλω ματια…ουτε να ανεβασω την σιελοροια συνφορυμιστων μου εδω μεσα… ξερεις νεαρε μου…τα περισσοτερα υφασματα στην <<< ουγια>> εχουν την διαφορα.

    Ρε mark cal20 Κατάλαβε το . Αν ήταν 300 euro , όλοι θα πήγαιναν, τι σου έχει κολλήσει στο κεφάλι και δεν καταλαβαίνεις . εσύ κάτσε Αθήνα και μην μας πρήζεις άλλο … κατάλαβε το εσύ είσαι ο περίεργος σε αυτό το Post , ΟΧΙ εγώ που έκανα το κέφι μου. Μακάρι να μπορούσα να βαρέσω και αλλά 1000 πουλιά , αλλά έφυγα.

    εσυ φιλε ραμπο τερμινειτορ και ζορο…περαν των ματιων που μας εβγαλες… με ανησυχεις γιατι απλα εχεις παρα πολλους οπαδους και συν ιδεατες.( ΣΑΝ ΜΟΝΑΔΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΘΛΙΒΕΡΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ που ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΟ ΤΙ ΛΕΓΕΤΕ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΚΦΡΑΖΕΤΕ…)…. τα οποια πεπραγμενα σου νομιζω εχω πει πως με βρισκουν….
    ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΕΣ Η ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ ΚΑΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΤΙΣ 500ΑΡΕς…ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 300 ΒΡΟΠΟΥΛΑΚΙΑ ,,EVEN BETTER….

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΗ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΗΘΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ
    ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ!!!

    ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ

    ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ… ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΚΑΛΛΗΤΕΡΑ ,,ΑΠΟ 1000 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΤΙΑ ΒΓΑΛΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ……
    ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ??? ΥΠΕΜΟΝΗ!!!!! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΤΑΡΙΦΑ ΣΤΑ 300…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #460951

    Το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις.Έτσι είναι και με το κυνήγι στο εξωτερικό.
    Η μια άποψη που συμπίπτει και με την δική μου γνώμη,είναι ότι δεν θα έκανα ποτέ ένα τέτοιο κυνήγι για διάφορους λόγους.
    Για παράδειγμα, ένας λόγος είναι ότι στο κυνήγι μου αρέσει το στοιχείο της εξερεύνησης και αναζήτησης του καλού κυνηγότοπου.
    Δεν θα ήθελα να κάνω ένα κυνήγι όπου θα με στήσουν σε ένα σημείο και θα αδειάζω κουτιά.
    Από την άλλη όμως υπάρχουν κάποιοι άλλοι όπου το βλέπουν διαφορετικά.Σαν μια ευκαιρία να γνωρίσουν κάτι άλλο κάτι διαφορετικό.
    Και φυσικά παίρνοντας τα θηράματα που ορίζει ο νόμος της εκάστοτε χώρας.
    Σεβαστά και τα δύο.Ας μην ”πυροβολούμε” ο ένας τον άλλο…

    Φιλικά πάντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #460952

    περιεργως ουτε ο GTS ουτε ο KSP εχουν απαντησει ακομα… οπως και αρκετοι αλλοι…

    Τώρα γιατί φαγώθηκες να σου απαντήσω εγώ δεν το πιάνω αλλά θα προσπαθήσω να στο πω όσο πιο σύντομα μπορώ.
    Λοιπόν αν ήταν μια 300άρα ευρώπουλα να πάω σε κάποιον κυνηγετικό παράδεισο θα το έκανα αλλά όχι για να πιάσω το ημερήσιο νούμερο.
    Πιστεύω πως θα μου αρκούσαν πολύ λιγότερα θηράματα. Μάλλον θέλω να το πιστεύω αυτό!
    Θα το έκανα για να δοκιμάσω μερικά μισαδάκια σε 4 νούμερο σε παπιά π.χ. ανεβάζοντας κατά πολύ το βαθμό δυσκολίας. Θα το έκανα απλά για την ευκολία να τα βρώ, να τα χαζέψω και γιατί όχι να τα θαυμάσω.
    Πάντα μου προκαλούσαν μια αηδία οι εκατόμβες όσο νόμιμες κι αν είναι.
    Δεν ξέρω γιατί.
    Αλλά πάντα θα υπερασπίζομαι κι αυτόν που το κάνει ΑΝ το κάνει πάντα μέσα στο πλαίσιο του τοπικού νόμου.
    Μπορώ να σου γράψω κι άλλα πολλά αλλά σταματάω εδώ να δω που θες να το πας με αυτή σου την ερώτηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #460953

    Μαρκο, οι αποψεις μας δεν διαφερουν οσο νομιζεις… ο τροπος σκεψης και διαχειρησης τους, αλλαζει…
    Οι φωτογραφιες δεν ειναι για να βγαζουν ματια, για να θυμιζουν πραγματα και να δημιουργουν σκεψεις και συναισθηματα ειναι… Μπορει κ οι δικες σου να δημιουργουν ιδια συναισθηματα με αυτες του Τολη, που ξερεις…μπορει και οχι… Το μονο που ευχομαι, αν θες τουλαχιστον να σου αναγνωρισω το θαρρος της γνωμης (οσο ισχυρης και αν ειναι) ειναι τουλαχιστον το 1985, που ναι ειχα μονοψηφιο ηλικιακο αριθμο, να σταματησες να τουφεκας καναδεζες σε λογικα πλαισια(οπως τα οριζεις εσυ)… Τουλαχιστον ετσι σου αναγνωριζω τα οσα πιστευεις…
    Βαριεμαι να συζητησω κατι περισσοτερο πανω στο θεμα οποτε δεν εχει νοημα και να γραψω και να εξηγησω… Μενω στο αρχικο μου μυνημα(το οποιο η δεν διαβασες καλα, η δεν καταφερα εγω να σου μεταφερω σωστα τις σκεψεις μου), οποιος βρεθηκε στο μελι και σταματησε να γλυφει απο επιλογη, εχει το δικαιωμα να εχει γνωμη… Οι υπολοιποι απλα κανουμε εικασιες που καλο ειναι να μην παιρνουν την μορφη φανατισμου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #460954

    Είμαι σίγουρος ότι αυτή κουβέντα αν γινόταν σε κάποιο παραθαλάσσιο υοζερι θα είχε διαφορετική κατάληξη αλλά το pc τα κάνει αυτά,όλοι θα λέγαμε ποοο και να είχαμε λεφτά να πάμε εκεί να βαρέσουμε τρυγόνια φάσες παπιά και να ρίξουμε και 5 γα…ισια το βράδυ.Τα όνειρα απο την πραγματικότητα και την συνείδηση του καθενός εινα μακριααααα πολυ μακριααα.ΆΛΛΟ πράγμα το πραγματικό κυνήγι και άλλο το ξεκαβλωμα 1 φορά στην ζωή μας.Και κάτι άλλο πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις μετράει και τι παρέα εχεις αν είναι κάποιος συνειδητοποιημένος κυνηγός θα προσπαθήσει να κάνει κάποιες δύσκολες βολές θα προσπαθήσει να εξηγήσει στον νεότερο κάποια πράγματα κ.λ.Αν ειναι και οι δυο ότι περνάει πεθαίνει κλαυτα,τσάμπα το ταξίδι.Τώρα θα σας πω και την δικιά μου οπτική,εγώ κυνηγάω αποκλειστικά λαγό,φαντάζομαι να κυνηγάω στο εξωτερικό που τους βαράνε παγάνα και κλαίω γιατί το θήραμα αυτό εγώ το αγαπάω ξοδεύω χρονο χρήμα και κόπο για να φτιάξω ένα κοπρόσκυλο να κυνηγάει έχει περάσει στο dna μου αυτός ο τρόπος κυνηγίου, δεν είναι δυνατόν να σκοτώσω ούτε έναν λαγό με αυτόν τον τρόπο,συμπέρασμα ένα τέτοιο ταξίδι είναι προτιμότερο να το δούμε εκπαιδευτικό εμπειρικό ΕΚΤΟΣ και αν αγαπάμε το θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #460955

    αν είναι κάποιος συνειδητοποιημένος κυνηγός θα προσπαθήσει να κάνει κάποιες δύσκολες βολές θα προσπαθήσει να εξηγήσει στον νεότερο κάποια πράγματα κ.λ.

    Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα όσα θα ήθελα να πω.
    Ναι θέλω να πάω για να έχω τη δυνατότητα επιλογής της βολής που εδώ δεν θα μου δωθούν τόσες ευκαιρίες. Και θα ήθελα να μπορούσα να πάρω και το γυιό μου μαζί για να μπορέσω να του πω κάποια σκοπευτικά πράγματα σε θήραμα που εδώ θα μου έπαιρνε ολόκληρη σεζόν.
    Τώρα όσες φωτογραφίες κι αν έχω βγάλει με λίγα ή πολλά θηράματα αυτό που θυμάμαι και έμεινε σαν εικόνα στο μυαλό μου όλα τα χρόνια που κυνηγάω είναι μετρημένες βολές στα δάχτυλα που καμιά φωτογραφία δεν ήταν ικανή μέχρι σήμερα να μου το θυμίσει.
    Θέλω να φουλάρω εικόνες κι όχι πτώματα.
    Τώρα αν υπάρχει εκμετάλλευση των ιθαγενών του κάθε τόπου αυτό πραγματικά δεν το γνωρίζω αλλά αν όντως διαπιστώσω ότι γίνεται μάλλον θα αναθεωρήσω μια τέτοια εξόρμηση.
    Αν και το δικό μου όνειρο δεν είναι τα τρυγόνια αλλά φάσες σε Ισπανοαγγλία ή υδρόβια κάπου στη βόρεια ευρώπη όπου δε νομίζω να υπάρχει θέμα με τους εκεί ιθαγενείς

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΗ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΗΘΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ
    ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ!!!

    Κι άλλοι έχουν την ίδια ηθική σκοπιά με εσένα όσον αφορά τα νούμερα τουλάχιστον αλλά μόνο που μέσα από τον υγιή διάλογο ίσως καταφέρεις να τους κάνεις να αλλάξουν οπτική και να αντιμετωπίσουν κάπως διαφορετικά το τι μπορεί να προσφέρει ένα τέτοιο ταξίδι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #460999

    Συμφωνώ ότι σαν θέμα ,έπρεπε να αναρτηθεί στα κυνήγια στο εξωτερικό, και όχι στα τρυγόνια…Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να κρίνουμε και να συζητάμε για το τι είναι ηθικό και τι όχι, άλλοι αρέσκονται να σπάνε τα πόδια τους για δυό πέρδικες και να γυρίζουν υπερήφανοι και γεμάτοι εικόνες στο σπίτι τους, άλλοι αρκούνται να φωτογραφίζονται με πληθώρα θηραμάτων και να εξιστορούν πόσο καλά τουφέκια είναι….its ok μάγγες…και από τους δύο υπάρχουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #461032

    Ειναι ωραιες οι φωτογραφιες…Μολις δω μια κυνηγετικη φωτο με καμποσα θηραματα…ενστικτωδος ο κερσορας,το δαχτυλο η διακριτικα με τα ματια(αν ειναι διπλα ο κατοχος)μετραω τα θηραματα.Πολλες φορες 2-3-4-5 φορες για να σιγουρευτω αν δεν διακρινονται καθαρα.Μετα κανω μια νοητη συγκριση με δικες μου καρπωσεις του παρελθοντος.Ερχονται ευτυχισμενες μερες στο μυαλο που ειχα ξεχασμενες.Το φοντο της φωτογραφιας ελεγχεται εκατοστο εκατοστο.(Ενα σημαδι ισως προδωσει την τοποθεσια.)
    Αν υπαρχει ταυτιση στον αριθμο με καποια δικη μου κυνηγετικη εξορμηση…προσπαθω να θυμηθω την καθε λεπτομερεια…Τι ειχα κανει τοτε,τα σκυλια,τους τοπους…..Εεεεε καλο σκυλι εχει ο μπαγασας…εεε καλο τοπο βρηκε κτλ.
    Προσπαθω να δικαιολογησω αυτην την καρπωση.ΠΡΕΠΕΙ να την δικαιολογησω αυτην την καρπωση.
    Τωρα αν δεν υπαρξει ταυτιση.Ψαχνω να βρω τον λακο στην φαβα.Δεν ειναι δυνατον…καποια πονηρια-παρανομια θα εκανε…Μηπως αυτο???Μηπως το αλλο???Μηπως το παραλλο???
    Στην επομενη κυνηγετικη εξορμηση προσπαθω και κουραζομαι περισσοτερο.Ψαχνω καινουριους τοπους.Επισκεπτομαι παλιους.Κανω περισσοτερα απο αυτα που συνηθως κανω.Αυτη η φωτογραφια εκειιιιι…στο πισω μερος του μυαλου μου να μου υπενθυμιζει οτι μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις και εγω επιλεγω ποιες θα κρατησω.Μια ενεση παθους…που εχει την ταση να φθινει με τα χρονια.
    Αυτο δεν ειναι ενα μερος της γοητειας του κυνηγιου???Αυτη η αεναη αναζητηση του μαγικου τοπου με τα απειρα θηραματα.Ισως στην επομενη κορυφη???Ισως την επομενη σαιζον???Αν δεν εχεις αυτην την ελπιδα πως θα καταφερεις να ανταπεξελθεις σε ολες αυτες τις κακουχιες και τις δυσκολιες που αντιμετωπιζει καθε κυνηγος εξω απο τις”κυνηγετικες ρεζερβες”???Αν δεν εχεις αυτην την ελπιδα…γιατι να ψαξεις για καινουριο κυνηγοτοπο???για καινουριο σκυλο??Παιρνεις ενα σκυλο,ενα οπλο και βγαινεις σε εναν κυνηγοτοπο για κυνηγι…αν πετυχει πετυχε…αν δεν πετυχει δεν πετυχε.Γινεται…Πετυχαινει???
    Εμενα οι κυνηγετικες ιστοριες σε αυτους τους μαγικους τοπους με εκεινους τους μαγικους σκυλους και εκεινες οι λιγοστες ξεθωριασμενες φωτογραφιες με εκεινες τις στοιβες θηραματων με μαγεψαν στο κυνηγι.Τι κι αν μετα εφτανε στα αυτια μου οτι το κυνηγι στην συγκεκριμενη φωτο ηταν 5ημερο και απο 8 ατομα που δεν φαινονται στην φωτο…Δεν ηταν αυτο που με ενδιεφερε.Αυτο που κρατουσα ηταν οτι σε εναν συγκεκριμενο κυνηγοτοπο,σε μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη υπηρχε ενας αξιοσεβαστος αριθμος θηραματων και πρεπει να τα βρω κι εγω.Ειμαστε οπτικοι θηρευτες και καλες οι ιστοριες…που το 2 γινεται 50…αλλα…ααααλλο πραγμα η φωτο με αξιοσεβαστους αριθμους.

    Δεν θα μπορουσα να παω στην Βουλγαρια για τρυγονια…εχω εξηγησει το γιατι.Θα ηθελα να παω για καμπισιες ομως…η θα ηθελα να παω στην Αφρικη για λιονταρια,κουντου κτλ…εξαλου πιο το προβλημα???Εκει το λενε “canned” hunting και το ενδημικο τους θηραμα ειναι λιονταρια.
    Την ιδια ακριβως μεθοδο…στην Ευρωπη και στην Ελλαδα το λενε “put and take”hunting και συμβαινει σε ολες τις “κυνηγετικες ρεζερβες” και σε παρα πολλους κυνηγοτοπους του εξωτερικου.Εγω θελω 10 περδικες πχ…τις πληρωνεις και τις 10…γινεται απελευθερωση απο τον ευρωπαικο αραπακο 2 ωρες πριν φτασεις στον κυνηγοτοπο…και οσες πιασεις απο αυτες δικες σου να βγαλεις φωτο.10 θα πληρωσεις.Αν τυχει και δεις καμια αλλη απο προηγουμενη απελευθερωση και πιασεις 11..την πληρωνεις εξτρα.Ετσι ειναι πιο ευκολο να αποφευχθουν απωλειες απο αρπαγες,να ελεγχθουν ασθενειες,προβληματα επισητηστικα κτλ η να γινονται απελευθερωσεις αναλογα τον αριθμο των κυνηγων,αν δεν βρουνε φτερο η τριχα να μην φυγουν “ακαπνιστοι”κτλ ωστε να μην σταματησει η εισροη κυνηγοτουριστων κτλ.Δεν ειναι υποχρεωση να το δηλωσει…ουτε η φαρμα στον κυνηγο…αλλα ουτε ο κυνηγος στους φιλους του.Τωρα το τι κανει το καθε κρατος στο ενδημικο η στο επιδημητικο δεν με αφορα.
    Κυνηγετικο φορουμ ειναι ρε παιδια…αφηστε να μπει καμια φωτο να χαζεψουμε…και να ονειρευτουμε.
    Δεν εχει να κανει με την προστασια του θηραματος η τον “εκ ανωθεν”κατευθυνομενο “μπαμπουλα”των συγχρονων κυνηγων.Οι αντικυνηγοι ειτε 1 φωτογραφια με 1 αναποδο θηραμα δουν ειτε 1 φωτο με 100…τους γυρνανε τα εντερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #461049

    ρε παιδια καθε καλοκαιρι τα ιδια γινονται!!!
    φαινετε η αποχη απο το τελος του κυνηγιου εως την εναρξει της καινουργιας σεζον μας βρησκει ολους με τζιτομενα νευρα!!! υπομονη φιλοι μου και ολα θα γινουν!!!
    δεν υπαρχει λογος για τσακωμους ανευφ΄σημασιας!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,811 έως 3,825 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων