ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,946 έως 3,960 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #462756

    καλησπερα σε ολους ….4 πουλακια στο χερι μιας και ημουν μονος διοτι η υπολοιπη παρεα εχει παθει οικονομικο εγκεφαλικο και δεν ακολουθησε ….επελεξα ηρεμα μερη διοτι στον καμπο χθες γινοταν πολεμος …δεν ξερω που ριχνανε διοτι κυνηγω εκει απο 5 ετων με τον πατερα μου και τετοιο πανηγυρι δεν ειχα ξανακουσει ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #462760

    Καλημερα και απο μενα !!! Απο Ξανθη πλευρα 2 – 3 τρυγονια ο καλυτερος. Και του χρονου να μαστε καλα !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #462769

    Καλή χρονιά σε όλους!
    Εμείς οικογενειακά στην Ειδομένη του νομού Κιλκίς 2 τρυγόνια και 3 ορτύκια στην τσάντα.Δυστυχώς τα πουλιά δεν έβγαιναν από τα απαγορευμένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    franchi o vazelos στις #462777

    Καλή χρονιά σε όλους!<br>
    Εμείς οικογενειακά στην Ειδομένη του νομού Κιλκίς 2 τρυγόνια και 3 ορτύκια στην τσάντα.Δυστυχώς τα πουλιά δεν έβγαιναν από τα απαγορευμένα…

    καλα πηγατε παντως ρε σε σχεση με περσυ αντε και του χρονου σκοπια με 3 τρυγονια και 4 ορτυκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    franchi o vazelos στις #462778

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>diego wrote:</div>
    Καλή χρονιά σε όλους!<br><br>
    Εμείς οικογενειακά στην Ειδομένη του νομού Κιλκίς 2 τρυγόνια και 3 ορτύκια στην τσάντα.Δυστυχώς τα πουλιά δεν έβγαιναν από τα απαγορευμένα…

    καλα πηγατε παντως ρε σε σχεση με περσυ αντε και του χρονου σκοπια με 3 τρυγονια και 4 ορτυκια

    καλη χρονια φιλε μου και απο εδω να στο πω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #462780

    Καλησπερα και απο εμενα παιδια, καλη κυνηγετικη χρονια να εχουμε, με υγεια…
    Περιοχη σερρων χθες, 5 ατομα 15-16 τρυγονια..ενω 2 μερες πριν την εναρξη του κυνηγιου, ειχε πολλα πουλια, στην εναξη ειχε το 1/3 αυτων…που πηγαν ΟΕΟ??? Δεν πειραζει, καλα περασαμε, πανω απο ολα η καλη παρεα.
    Παντως για να πιασουν τα καρτερια οι κυνηγοι, απο τις 4.00 η ωρα το πρωι, και 14.00 το απογευμα ερχοταν για να πιασουν τα καρτερια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462784

    καλησπέρα και καλη κυνηγετικη χρονια σε ολους! σημερα εκανα την πρωτη εξοδο μιας και χθες τελικα δεν μπορεσα να παω..αυτή η πρωτη εξοδος μου επιφυλασε μια μεγαλη εκπληξη,καθως είναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που ειδα στα μερη μου φασσες (ένα ζευγαρι)..καταφερα και πηρα την μια με nsi 206 formula N8..οσον αφορα τα τρυγόνια,ειχε μερικα όπως κάθε χρονο,και πηρα 3..και δυο φωτο από την σημερινη μερα..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #462789

    καλη κυνηγετικη χρονια σε ολα τα παιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #462795

    πηγα μια βολτα σημερα παλι μονος μου….μαλλον πρεπει να πετυχα κανενα παπα …τουφεκισα 7 τρυγονια (τα 2 καθιστα) και πηρα τοσα πουπουλα που θα ανοιξω μαγαζι για στρωματα …αφου δεν με πηγε η μερα εφυγα νωρις για το γραφειο ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #462804

    Χαιρετώ το Forum.Σήμερα τρίτη μέρα του κυνηγίου επέλεξα νωρίς το πρωί να πάω στο ίδιο μέρος της έναρξης.
    Μέχρι τις 9 είδα τέσσερα πουλιά όλα κι όλα,τουφέκισα το ένα μακριά αλλά τζίφος.
    Τα μαζεύω και πάω στο ρέμα της περιοχής,όπου μετά τις 9 πάντα κάνω κάποιες τουφεκιές.
    Και όντως έτσι έγινε.Δεν πρόλαβα να ταχτοποιηθώ στο καρτέρι,μου περνάν 2 και παίρνω το ένα.
    Συνοπτικά μέχρι τις 12 είδα καμιά 15αριά τρυγόνια,τουφέκισα τα 7 και έβαλα τα 2 στην τσάντα.Έχασα και ένα μέσα στο ρέμα.

    [/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462811

    καλησπέρα! αλλα 5 τρυγόνια από τις 6 το απόγευμα μεχρι το βραδυ,χτυπησα σημερα,στο ιδιο ακριβως σημειο με χθες..δυστηχως εχασα ένα που κρεμαστηκε σε δασωμενο πλατανο..δεν ξαναπαω μαλλον εκει καθως φαινετε να εχουν μεινει πολύ λιγα μετα και το σημερινο κυνηγι..πολύ καλα τα 206 formula της nsi νουμερο 8..επισης ειχα βαλει τριτο φυσιγγι rio pichon νουμερο 7 και εκανα 2 τουφεκιες με αυτά στο δευτερο τρυγονι σε ζευγαρια τρυγόνιων, αρκετα μακρια,φοβερο φυσιγγι και αυτό και μαλακο για 36γρ..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    chris στις #462818

    καλησπερα απο τη Λεσβο.τα πουλια ειναι λιγα στο νησι αλλα με καλο ψαξιμο κατι γινεται.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462821

    καλησπερα απο τη Λεσβο.τα πουλια ειναι λιγα στο νησι αλλα με καλο ψαξιμο κατι γινεται.

    Ωραια πουλια! Το τριτο και το τεταρτο πρεπει να ειναι φετινη γεννα καθως δεν κανουν τις μπλε γραμμες στο λαιμο,και δεν εχουν πολυ εντονα χρωματα.καλη συνεχεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #462830

    Καλησπέρα και από μένα!!!ένα τρυγονι κυκλοφορούσε σε ολόκληρο κάμπο και ήρθε και έπεσε πάνω μου!!απίστευτη τύχη αν και γενικά δεν είμαι τυχερός στα κυνηγια μου!!το πρώτο της χρονιάς και πεταρουδι σε μια περιοχή που δεν κυκλοφορεί τίποτα..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #462835

    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Από την περιοχή της Ορεινής Τριφυλίας τα νέα είναι πολύ καλά σχετικά με τον αριθμό των τρυγονιών. Εκεί που άλλες χρονιές δεν έβλεπα ούτε ένα, φέτος και ενώ είχα βγει μόνο για καρακάξες και κοράκια σε συκιές, μαντριά και μποστάνια, βάρεσα σε 3 μέρες (20-21-22 Αυγούστου) 9 πουλιά. Έχασα τα άχαστα και πήρα κάποια πολύ δύσκολα, αλλά για αυτό είναι ωραίο το κυνήγι. Ευτυχώς με τη βοήθεια του σκύλου δεν χάθηκε κανένα χτυπημένο, που είναι και το μόνο που πραγματικά με στενοχωρεί όταν πάω για κυνήγι. 6 Την πρώτη μέρα, 2 την επόμενη και 1 την τρίτη. Τα πιο πολλά ήταν φετινά και μικρά πουλιά και είχαν φάει σπόρο λυγαριάς. Εντούτοις είδα εκτός από τα τυπικά μονά και ζευγαρωτά πουλιά και κοπαδάκια των 5-6 ατόμων. Καλή συνέχεια σε όλους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,946 έως 3,960 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων