ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,991 έως 4,005 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #462983

    σημερα αλλα 3 πουλακια μπηκαν στη τσαντα….θα δουμε και το απογευμα

    Καλημέρα! Anrizoss μια χαρά τα πέλεκας,καλή συνέχεια σου εύχομαι.εγω χθες το απόγευμα,είδα δυο πολυ μακριά και έτσι δεν τουφεκισα κανένα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #462988

    γιαννη ειχε πουλακια και σημερα αλλα η παρεα εκανε περπατητο στις 7-8 το πρωι παρολο που τους ειχα παρει 3 φορες τηλεφωνο να ερθουν να κλεισουμε το μερος …τελικα κατα τις 8,30 ηρθαν σε κατι ιτιες που τους ειχα πει οτι βλεπω να μπαινουν πουλια και σηκωσανε 6-7 μαζι και πηρανε και αυτοι αλλα 3…

    εχθες το απογευμα πηγα σε ενα σημειο – ρεμα μονος μου….λεω θα καθισω απο αριστερα στο ρεμα διοτι ολες τις αλλες μερες ερχοντουσαν απο εκεινη τη μερια …παρεπιπτοντως πριν παω στο μερος αυτο πετυχα δυο φορες στο δρομο καταμεσημερο και με 36 βαθμους ενα παππα………φτου ρε γαμωτο λεω μεσα μου….τεσπα ,καθομαι λοιπον απο αριστερα και σε δεκα λεπτα περναει ενα τρυγονι απο δεξια(εκει ειχα στηθει 3 μερες και δεν ειχε περασει ουτε ενα )…..μετα απο μερικα λεπτα τσουπ και ενα δευτερο και αυτο απο δεξια…μετα απο λιγο τσουπ και ενα ζευγαρακι παλι απο δεξια ….τυχαιο;;;;μαλλον λεω μεσα μου…δεν περνανε 10 λεπτα και σκανε 3 μαζι το ενα πισω απο το αλλο …και αυτα απο δεξια…αποτελεσμα;;;εφυγα ατουφεκιστος ….συμπερασμα; αμα δεις παππα μπροστα σου μην ξεκινας για πουθενα…αχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #462994

    Εγώ εχθές πήγα Βοιωτία σε δύο διαφορετικά μέρη. Όχι Κωπαίδα. Σήκωσα ένα δίπλα σε ένα αμπέλι και το πήρα και είδα δύο στο δεύτερο σημείο αλλά εκτός βολής. Εκεί βρήκα και 5-6 φρέσκους κάλυκες που σημαίνει ότι κάποιος τα έχει εντοπίσει και τα τουφέκισε πιθανόν στην έναρξη. Κράτησα και δύο κοτσυφάδες, φετινοί και οι δύο.
    καλή συνέχεια σε όσους προλαβαίνουν και πάνε κάμιιά βόλτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #463005

    Πολύ αισιόδοξο ή κακώς πληροφορημένο βρίσκω τον φίλο μου τον ΚΑΡΑΜΑΟΥΝΑ όσον αφορά τον αριθμό των τρυγωνιών στήν κοιλάδα του Βοιωτικού Κηφισσού.
    Παρεμπιπτόντως δε ήθελα να τον πληροφορήσω οτι δεν υπάρχει ΑΝΩ ΤΙΘΟΡΕΑ.
    Υπάρχει Τ Ι Θ Ο Ρ Ε Α χωρίς ΑΝΩ καθώς και ΚΑΤΩ ΤΙΘΟΡΕΑ.
    Καλή συνέχεια σε ολους μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #463024

    Σάββατο απόγευμα(23-8) σε κλασικό τρυγονότοπο της Ελασσώνας.Είμαστε στο καρτέρι με το φίλο μου σε ένα “λαιμό” απέναντι ο ένας από τον άλλο που από εκεί αραδιάζουν τα τρυγόνια από τον τόπο βοσκής προς τις βραδυνές κούρνιες.
    Είμαι μέσα σε κάτι παλιούρια ,εμπρός μου άπλα όλος ο τόπος, αριστερά ο Όλυμπος και ο ήλιος πάει να γείρει πίσω απ΄τα Καμβούνια.Κάποια στιγμή με
    ζυγώνει χωρίς να με αντιληφθεί (ούτε αυτός ούτε τα σκυλιά του)ένας ηλικιωμένος τσοπάνος.
    Ο άνθρωπος απέχει από το καρτέρι μου σκάρτα 10 μέτρα οπότε ακούγεται η φωνή του συν-κυνηγού μου (Μήτσος και αυτός) “πάνω σου Μήτσο..πάνω σου”.
    Γυρίζω και βλέπω ένα ζευγάρι τρυγόνια να ίπτανται κανά μέτρο πάνω από βοσκό πρόβατα και σκυλιά και να περνά πάνω μου .Αφού τα άφησα να απομακρυνθούν
    καμιά 20αριά μέτρα τουφέκισα και κατάφερα να “πάρω” το ένα ενώ το άλλο δεν μπόρεσα να το κρατήσω.
    Αμέσως γύρισα στον τσοπάνο ο οποίος,ο ίδιος,τα πρόβατα και οι σκύλοι είχαν μείνει “στήλη άλατος”.Αναφέρω το περιστατικό για δύο λόγους ,ο ένας έχει να
    κάνει με την οικειότητα των πουλιών με τους ανθρώπου της υπαίθρου και τα ζώα τους ,ο άλλος με το πόσο εύκολο είναι να γίνει κάποιο ατύχημα αν ο κυνηγός
    παρασυρθεί από το πάθος του και χάσει την ψυχραιμία του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #463038

    χθες το απογευμα αλλα 2 πουλακια…βασικα το ενα ηταν τραυματισμενο απο το πρωι και το πηρε ο φιλος μου(το ειχα τραυματισει το πρωι ,εκανε κατι τρελες βολτες πανω απο το κεφαλι μου στα 5 μετρα και εκανε φτερο και εφυγε…) και ενα ακομη χτυπησα εγω…δεν περασε τιποτε αλλο ,παρολο που το πρωι σε εκεινη την περιοχη περασανε πανω απο 25-30 πουλια …περιεργο πραγμα …φοβερη κινητικοτητα το πρωι και νεκρα το απογευμα ….μηπως ηταν τιποτε περαστικα και την εκαναν;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #463049

    Καλη χρονια και απο μενα.
    Σημερα πηγα πρωτη μερα σε ενα μερος που περνανε αλλα
    κραταει και ντοπιαρικα. Ειδα 7 πουλια και τουφεκισα τα
    δυο τα οποια και κρατησα.
    Καλη συνεχεια να εχουμε!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #463067

    χθεσινο απογευματινο δεν περασε ουτε φτερο παρολο που πηγα σε μια μερια οπου υπηρχαν 6-7 πουλακια που παιζανε…τι εγινε;;;φυγανε ηδη ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #463068

    Καλημέρα σας, θα κάνω μία πρόβλεψη για την φετινή αποδημία των τρυγωνιών χρησιμοποιώντας ως δεδομένα την όποια εμπειρία έχω όλα αυτά τα χρόνια κυρίως όσον αφορά τον καιρό ο οποίος παίζει και τον σημαντικότερο ρόλο!!
    Εάν ο καιρός πάει όπως προβλέπουν τα περισσότερα site που ενημερώνομαι, θα έχουμε μία από τις χειρότερες χρονιές σε περάσματα από τα μέρη μας (Κυκλάδες). Τώρα από που θα περάσουν? Δεν ξέρω αλλά επίσης ξέρω ότι όταν υπάρχει πέρασμα μεγάλο τα πουλιά περνάνε σε μεγάλα πλάτη (π.χ. Αττική, Εύβοια, Πελοπόνησσος και Κυκλάδες σε μεγάλα περάσματα έχουν την ίδια μέρα καλό πέρασμα).
    Επειδή τα πουλιά έχουν μειωθεί σε αριθμό δραματικά, ίσως κάποια μέρα μέχρι τις 17-18 Σεπτέμβρη, και σε κάποιο μέρος μόνο, από αυτά που ανέφερα, πέσουν σε μικρό αριθμό για καμιά 15αριά τουφεκιές… Είδωμεν αλλά….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463070

    Να αναφέρω και εγώ κάτι για τα τρυγόνια, έχοντας τριάντα στρογγυλά χρόνια εμπειρίας. Τα τρυγόνια μεταναστεύουν από τις αρχές Αυγούστου. Επανειλημμένα θα ακούσετε κυνηγούς που ανέβαίνουν Β.Ελλάδα πριν την έναρξη να χάνονται τα πουλιά μία-δύο ημέρες πριν ξεκινήσει το κυνήγι ή το χειρότερο την ίδια ημέρα της έναρξης.
    Σε μύνημα που υπάρχει στις αρχές Αυγούστου, φίλου που βρέθηκε στις Κυκλάδες φέτος, αναφέρεται η θέαση μεταναστευτικών τρυγονιών στην συγκεκριμένη περιοχή. Ντοπιάρικα στις Κυκλάδες από όσο γνωρίζω δεν έχει. Αυτό ενδεικτικά.
    Επίσης αν συναντήσετε αρκετά πουλιά το πρωί σε μέρος που κυνηγάτε και το απόγευμα έχουν χαθεί, το πλέον πιθανό είναι ότι ήταν πουλιά περάσματος. Ένας τρόπος να το διαπιστώσετε είναι από το λίπος των χτυπημένων. Αν είναι αδύνατα τότε μάλλον πρόκειται για τοπικές μετακινήσεις που οφείλονται κυρίως στην όχληση από το κυνήγι.
    Αν τα πουλιά δεν έχουν προλάβει να φορτώσουν λίπος, δεν φεύγουν αλλά αλλάζουν τόπο, προτιμόντας σημεία που συναντούν στην πορεία τους και έχει άλλα ντοπιάρικα τρυγόνια, που δεν έχουν ενοχληθεί. Έτσι υπάρχει συχνά το φαινόμενο, να μαζεύονται πολλά πουλιά σε σημεία που δεν είναι ζώνες και τα πουλιά δεν κυνηγιούνται. Αν μάλιστα κάποιος τα εντοπίσει και είναι τυχερός και τα πουλιά δεν φύγουν ως τις 15/9, μπορεί να κάνει και δεύτερη έναρξη, ενδεχομένως και καλύτερη από την 20/8.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #463073

    Για τις Κυκλάδες αναφέρω τα εξής (από προσωπική εμπειρία περίπου 30 χρόνια, αλλά και από μεταφερόμενες μαρτυρίες και παλαιοτέρων κυνηγών). Ουδέποτε έχει σημειωθεί μεγάλο πέρασμα, και όταν λέω μεγάλο, εννοώ πέρασμα που θα τραβήξουν όλα τα καρτέρια τουλάχιστον 20 τουφεκιές και πάνω, σε ημερομηνίες εκτός από 31/8 – 24/9. Πέραν αυτών των ημερομηνιών τα τρυγόνια που μεταναστεύουν και περνάνε από εδώ είναι πολύ λίγα (άντε να σκοτώσουν κάποιοι 4-5 κουφαγελάδες μετά τις 25/9 και πριν τις 31/8) και αναφέρομαι σε όλα τα έτη και κυρίως τα παλαιότερα. Τελευταία αυτό έχει εκλείψει! Ντόπια δεν υπάρχουν καθόλου.
    Οι με μεγαλύτερη πυκνότητα ημερομηνίες που έχουν παρατηρηθεί μεγάλες μετακινήσεις είναι : 2/9, 8/9, 12/9, 14/9, 15/9 πρωτίστως (από 3-5 φορές τα τελευταία 30 έτη), και σε όλες τις ενδιάμεσες έχουν γίνει μεγάλα περάσματα από 1-3 φορές. Μεγάλα περάσματα έχουν παρατηρηθεί έως και 4 μέγιστο ανά σεζόν, με τάση πτωτική τα τελευταία έτη.
    Στα τελευταία 8 έτη έχουν γίνει συνολικά 5 μεγάλα περάσματα εκ των οποίων τα 2 την ίδια σεζόν, οπότε αν έχουμε 1 μεγάλο πέρασμα ανά σεζόν θα είμαστε ικανοποιημένοι! έχουν παρατηρηθεί επίσης μεγάλα περάσματα κατά τη διάρκεια της νύχτας, χωρίς αυτά τα πουλιά να είναι και στο ξημέρωμα στον τόπο (μετακινούνται τοπικά μάλλον στα νησιά λίγο πριν ξημερώσει και οφείλεται κατά τη γνώμη μου στην ενόχλησή τους, και από το ότι ο καιρός και οι ώρες ξεκούρασής τους τα ευνοούν για τη συνέχιση του ταξιδιού τους!
    Αυτά τα ολίγα και αναμένουμε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #463075

    Καλημέρα σας.. κάθε μέρα.. ( νύχτα επί το πλείστον) γίνονται μικρά περάσματα τρυγονιών από βορρά προς νότο και από προσωπικές εμπειρίες όλα αυτά τα χρόνια αλλά και από μαρτυρίες ανθρώπων που δεν χωρά αμφισβήτηση τα λεγόμενα τους.. δειλά δειλά αρχίζουν να εμφανίζονται από το πρώτο δεκαήμερο του Αύγουστου τέτοιου είδους μικρό μεταναστεύεις … πουλιά υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν ..δεν μειώθηκαν ..άλλο δεν βλέπουμε τρυγόνια σε παραδοσιακά μέρη και άλλο μειωθήκαν. Μόνον ο καιρός ξέρει και φυσικά τα πουλιά θα κρίνουν σε ποιους τόπους θα πιάσουν … ειδικότερα φέτος από τις 5 του Αύγουστου έχουν φάνει αρκετά μπουλουκια από 8 με 10 πουλιά να ταξιδεύουν από βόρειες Σποράδες μέχρι λαυρεωτική με ρότα προς νότο… δεν είναι τυχαίο που 27 και 28 φάνηκαν αλλά και καρπώθηκαν στην ευρεία περιοχή τις λαυρεωτικής τα πρώτα πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #463076

    πως δεν ταξιδευουν ρε παιδια,μεχρι και αφρικη εχουν φτασει μερικα,παρακολουθω κατι αραβες στο instagram,οπου εδω και 5-6 μερες τα τριγονια και τους συκοφαγους τους πανε ηδη τρενο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #463079

    λοιπον το παρακατω αποτελει προσωπικο βιωμα και εχει συμβει-τυχει μονο μια φορα ,διοτι στο εν λογω μερος πηγαινω για κυνηγι(για τρυγονια) με τον πατερα μου απο τοτε που ημουν παιδακι 5 χρονων ….ειναι γυρω στο 1982 (εγω ειμαι 8 ετων) απογευμα και με τον πατερα μου βαδιζουμε προς μια ιτια γνωστη για την αγαπη που της ετρεφαν τα τρυγονια …καθως φταναμε εκει ημασταν ακαλυπτοι ,οποτε καποια στιγμη αρχισαν να φευγουν τα τρυγονια 5-5 και 10-10 μαζι….πρεπει να σηκωθηκαν πανω απο 50 πουλια απο αυτη την ιτια …πραγματι λοιπον φτασαμε εκει και πιασαμε μια καλη κρυψωνα εχοντας την ιτια στα 25-30 μετρα περιπου…ηρθαν 3-4 πουλια και ο πατερας μου τα πηρε…καποια στιγμη που η κυκλοφορια τους σταματησε ,μου λεει να παω μια βολτα προς τα πανω (οπου ειχε πολλες σταριες και αλλες ιτιες ) μηπως και η παρουσια μου τα αναγκαζε να κατεβουν προς το μερος που φυλαγε ο πατερας μου (επειδη δεν ειχε αλλους κυνηγους ωστε να τα ανακατευουμε και να παιζουν)….

    να τονισω στο σημειο αυτο οτι η ημερομηνια που ελαβε χωρα το εν λογω γεγονος ηταν πολυ κοντα στην εναρξη (δηλαδη αντε 22-25 αυγουστου)..πραγματι λοιπον ξεκινησα σιγα σιγα και ανηφορισα προς τις σταριες αυτες …μετα απο 300 μετρα περιπου και αφου βγηκα μεσα απο ενα μονοπατι απο το κλειστο που με εμποδιζε να βλεπω την κομμενη σταρια ,βλεπω μπροστα μου στα 20 μετρα να σηκωνεται ενα συννεφο(κυριολεκτικα τα πουλια ηταν αμετρητα) απο τρυγονια το οποιο καλυπτε ολη τη σταρια με την πυκνοτητα του και το μεγεθος του ….μιλαμε για ενα χωραφι το οποιο υπαρχει ακομη και σημερα και οι διαστασεις του ειναι 200*100 μετρα περιπου ….τα τρυγονια αντι να κατηφορισουν προς τον πατερα μου χαθηκαν ψηλα πανω στις πουρναριες στους προποδες του ορους ελικωνα και δεν τα ξαναειδαμε ….επειδη στο μερος αυτο κυνηγω ακομη και σημερα ποτε αλλωτε δεν ξανασυναντησα τετοιο αριθμο τρυγονιων ….η περιοχη παντα κρατουσε πουλια που ο αριθμος τους δεν ξεπερνουσε τα 25-30 κομματια ….αρα επροκειτο καθαρα για μεταναστευση και αποδημια αυτων των πουλιων εκεινη τη χρονικη στιγμη, δηλαδη τελη αυγουστου …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    kogas drakos στις #463081

    Πηγαίνοντας χθες σε παραποταμιο μέρος στη λάρισα για ορτύκια είδα αρκετα τρυγόνια μαζεμένα στις ρεματιές και παίζαν συνέχεια…μάλλον κοπαδιαζουν για να αρχίσουν μετανάστευση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,991 έως 4,005 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων