ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,006 έως 4,020 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #463082

    εχουμε καποιο νεο απο λεγραινα ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #463091

    φετος αρχισα να παρατηρω τα τρυγονια απο το τελος ιουλιου και επικεντρωθηκα σε μια μονο περιοχη.υπηρχαν καμια 45αρια πουλια,γεννητορες και πιτσουνια, που επαιζαν σε ενα ρεμα και βοσκουσαν στα χερσαδια και τις σταριες που βρισκονταν εκει κοντα. 6-7 αυγουστου μας εριξε 2 καλα νερα με αστραποβροντα.αυτο σε συνδιασμο με το γεματο φεγγαρι ειχε ως αποτελεσμα τα μεγαλα πουλια να την κανουν.μεχρι τις 14 βλεπαμε ελαχιστα και μονο μικρα.στην τελευταια παρατηρηση 3 μερες πριν την εναρξη το μερος ξαφνικα γεμισε πουλια,τα περισσοτερα μεγαλα,και τριβαμε τα χερια μας!ελα ομως που στισ 18 ειχε παλι καταιγιδα!το αποτελασμα το γνωστο,τα πουλια την εκαναν παλι.αρα τα πουλια απο τις αρχες αυγουστου αρχιζουν να ταξιδευουν.οσον αφορα τα περασματα του σεπτεμβρη ο πατερας μου λεει πως θα βρεις πολλα πουλια το πρωι μονο αν βρεξει αργα τη νυχτα και κοψει το ταξιδι των τρυγονιων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463098

    To θέμα της μετανάστευσης δεν είναι καθόλου απλό. Εκατοντάδες επιστήμονες έχουν επανειλημένα ασχοληθεί και ασχολούνται ακόμα με αυτό, προσπαθόντας να αποκωδικοποιήσουν τις αιτίες που οδηγούν στην μετανάστευση των πτηνών από “συγκεκριμένους” διαδρόμους και σε “συγκεκριμένες” ημερομηνίες.
    Το τρυγόνι όπως και το ορτύκι, ταξιδεύουν κυρίως νύχτα. Είναι επίσης βέβαιο ότι η μετανάστευση των μεγαλύτερων-γηραιότερων τρυγονιών προηγείται αυτής των νεότερων-μικρότερων σαν μία γενική παρατήρηση. Επίσης πολλές φορές τα μεγάλα φεύγουν πριν την έναρξη του κυνηγίου στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετές παρατηρήσεις από κυνηγούς στα σημεία που συνήθως τα συναντάμε (ακρωτήρια, νησιά κλπ)
    Κάτι άλλο, που αφορά έρευνα από ανευρεθέντα δακτυλίδια σκοτωμένων τρυγονιών, κατά τα περάσματα στην Ελλάδα δείχνει ότι, τα τρυγόνια που χτυπιούνται κατά την μετανάστευση, έχουν δακτυλιωθεί σε χώρες της Κεντρικής Ευρώπης σχεδόν κατά αποκλειστικότητα. Τα δικά μας και των Βαλκανίων συνήθως φεύγουν από εμάς ατουφέκιστα. Βλέπετε το τρυγόνι έχει πολύ ποιό δυνατό φτερό από το ορτύκι,(που κάνει την μετανάστευση με πολλές στάσεις) και με ευνοικές συνθήκες φέυγει από εδώ το βράδυ και το πρωί είναι Αφρική χαλαρά. Τα τρυγόνια όμως της Κεντρικής Ευρώπης που διασχίζουν διπλάσιες αποστάσεις κάνουν το ταξίδι σε δύο δόσεις και έτσι τα συναντάμε εμείς στις ακτογραμμές μας και τα νησιά. Το άρθρο αυτό για τα δακτυλίδια των σκοτωμένων τρυγονιών το είχε πέρυσι ή πρόπερσι, ένα από τα ένθετα στις γνωστές δύο εφημερίδες. Δεν θυμάμαι όμως σε ποιά από τις δύο.
    Προσωπικά 26/8 σε βόλτα στα μέρη της Ξηρονομής πριν μία δεκαετία, έπεσα το πρωί σε μετακίνηση πουλιών και πήρα 11 πουλιά στο χέρι, από τις 9.00 (μέχρι εκείνη την ώρα δεν το είχα καν δει) έως τις 10.30. Από τα ωραιότερα κυνήγια τρυγονιού που θυμάμαι σε προσωπικό επίπεδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #463117

    γεια σας παδια. στην ηλεια φανηκε τιποτα ? πηγε κανεις???
    εγω μπορει να παω αυριο πρωτη φορα. αναφορα απο το μετωπο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #463120

    Λαυρεωτική σήμερα τίποτα το Ιδιαίτερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #463139

    πηγα σημερα αλλα ουτε που το ειδα. ζεστη και υγρασια. κανα νεο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #463142

    Σήμερα το πρωί στον λόφο ΜΠΑΡΑΚΟΥ στην ΒΑΡΚΙΖΑ.
    Αρκετοί κυνηγοί,αλλά από θηράματα τίποτα.
    Επεσαν κάποιες ντουφεκιές αλλά δεν ξέρω τι ντουφεκούσαν.
    Από οτι άκουσα εκεί,όλη την προηγούνενη εβδομάδα δεν φάνηκε πούπουλο.
    Αρα τα περάσματα είναι πίσω ακόμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #463146

    Την καλησπέρα μου σε όλους.Πολύ ωραία ημέρα σήμερα όχι όσον αφορά την κάρπωση,αλλά την κίνηση των τρυγονιών στον κάμπο.Τα πουλιά αναθάρρησαν λίγο και άρχισαν πάλι δειλά δειλά να εμφανίζονται.Πρώτη φορά φέτος πήρα την 20άρα στο κυνήγι και μου υπενθύμισε για ακόμη μια φορά το πόσο καλή σκόπευση απαιτεί αυτό το διαμέτρημα.Ενώ τουφέκισα αρκετά πουλιά,μόνο ένα κατάφερα να καρπωθώ.Γενικά ήμουν πολύ νευρικός στις κινήσεις μου και άτσαλος.Την μόνη φορά που επώμησα και σκόπευσα σωστά,το τρυγόνι έπεσε κεραυνοβολημένο από τα 30 μέτρα περίπου.Αυτή η τουφεκιά ήταν αρκετή για να ”γεμίσει” την ημέρα μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #463159

    Επιβεβαίωνω τα λεγόμενα του freeman με τις κινήσεις των πουλιών.
    Εγώ όμως ήμουν σε βουνό μεριά και είχε μια σχετική κίνηση.
    Αν είχε περισσότερα τουφέκια θα έπαιζαν πιο πολύ αλλά και έτσι με λίγη υπομονή
    κάτι γίνεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #463172

    κατι εγεινε σημερα.επεξαν τρυγονακια και μου χαρισαν ωραιες ντουφεκιες!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #463174

    κατι εγεινε σημερα.επεξαν τρυγονακια και μου χαρισαν ωραιες ντουφεκιες!

    Σε ποια περιοχη εισαι φιλε;
    Να δουμε και εμεις οι νοτιοι ποτε να
    τα περιμενουμε. Ωραια πουλακια.
    Παντα τετοια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #463185

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>billis 79 wrote:</div>
    κατι εγεινε σημερα.επεξαν τρυγονακια και μου χαρισαν ωραιες ντουφεκιες!

    Σε ποια περιοχη εισαι φιλε;<br>
    Να δουμε και εμεις οι νοτιοι ποτε να<br>
    τα περιμενουμε. Ωραια πουλακια.<br>
    Παντα τετοια…

    σευχαριστω φιλε μου.στον νομο δραμασ ειμουν χτεσ.ειχαι τρυγονια αλλα και πολλα ηλιοσπορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    120
    xristos στις #463189

    Στο καρτερι σημερα μεχρι 8:20 πολυ λιγος κοσμος καθολου τρυγονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    alexan hunter στις #463204

    φιλε Χρηστο μην περιμενεις τιποτα πριν της 7 του μηνα εδω νοτια…μετα τις βροχεσ θαρχησουν να μπαινουν πουλια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #463205

    κυριακη πρωι κουντουρα νοτιοδυτικα χανια.(το συνδιασα με κατι μπανια,και αφου ειμουν εκει ειπα να παω,ας ειναι και νωρις..ετσι να πιω καφε)

    ελαχιστοι κυνηγοι.
    εχουν ανοιξει κ κατι περιεργους δρομους στα κυνηγοτοπια..(δρομο δρομο μεχρι να τα φραξουν και αυτα..)

    το πρωι συκωνω δυο ορτυκια με τα φωτα του αυτ/του
    το ξημερωμα βλεπω δυο τρυγονια (τουφεκισα το ενα μακρυα)
    ακουστηκαν 15-αντε 20 τουφεκιες..

    ξεκινανε το κατεβασμα τα πουλια νομιζω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,006 έως 4,020 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων