ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,051 έως 4,065 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #463429

    το πρωι με το ξημερωμα εμφανιστηκαν δυο τεραστια σμηνη απο μελισοφαγους.ειχα πανω απο δεκαπεντε μερες να τους δω στην περιοχη και αρχισα να εχω ελπιδες για κατι καλο.μετα ανεβασμα ηθικου με την εμφανιση δυο τρυγονιων(τεραστια-τετραπαχα) τα οποια ηρθαν μαζι μου με ενα ωραιο ντουμπλε!περασαν και δυο κοποδακια κατα τις 9 με 5-6 τρυγονια στο καθενα αλλα ηταν και μακρια και κυριως ψηλωμενα.κοσμος λιγος καθως μετα την εναρξη ελαχιστοι ασχολουνται εδω με τα περαστικα τρυγονια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Rallos στις #463439

    το πρωι με το ξημερωμα εμφανιστηκαν δυο τεραστια σμηνη απο μελισοφαγους.ειχα πανω απο δεκαπεντε μερες να τους δω στην περιοχη και αρχισα να εχω ελπιδες για κατι καλο.μετα ανεβασμα ηθικου με την εμφανιση δυο τρυγονιων(τεραστια-τετραπαχα) τα οποια ηρθαν μαζι μου με ενα ωραιο ντουμπλε!περασαν και δυο κοποδακια κατα τις 9 με 5-6 τρυγονια στο καθενα αλλα ηταν και μακρια και κυριως ψηλωμενα.κοσμος λιγος καθως μετα την εναρξη ελαχιστοι ασχολουνται εδω με τα περαστικα τρυγονια.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Για ποια περιοχή λες φίλε μου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #463444

    κοντά στη Δίρφη σήμερα, ούτε που τόδα, λίγοι μελισσουργοί και πολλά κορακοειδή αλλά….εκτός βολής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #463449

    Φιλε rallos στην ευβοια σε μερος που μου δινει λιγα περαστικα καθε χρονο και στο οποιο θα ξαναπαω σε καμια ωριτσα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #463455

    Τα μπασιματα συνεχιζουν!!!!
    Το νου σας!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Rallos στις #463473

    Φιλε rallos στην ευβοια σε μερος που μου δινει λιγα περαστικα καθε χρονο και στο οποιο θα ξαναπαω σε καμια ωριτσα!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Σε ευχαριστώ φίλε μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #463476

    περιοχη δυτικη στερεα σημερα το πρωι,ελαχιστα πραγματα,κατι μελισουργοι φανηκαν.που ειναι τα τρυγονια οεο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #463486

    Καλημερα στην παρεα!
    Χανια σημερα παλι τιποτα, ουτε που το ειδαμε.Και νοτια (Κουντουρα) που
    μιλησα μια απο τα ιδια μου ειπαν.Λογο βροχης στα βορια ισως μας ερθουν ποιο
    μετα τα πουλια εδω κατω.
    Θα δουμε…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #463489

    απογευματινο παρασκευης παω στο γνωστο μερος οπου ειχαμε συναντησει τα πουλια μαζεμενα …ηταν παλι εκει αλλα δεν μπορουσα να τα πλησιασω χωρις να με δουν…τελικα καταφερα και πλησιασα 2-3 που ηταν μαζι και πηρα ενα …τα υπολοιπα εφυγαν απο τα 100 μετρα και δεν τα ξαναειδα…σαββατο πρωι πρωι τη στηνω με τους αλλους 2 της παρεας εκει στο ιδιο σημειο….περασαν 2 ζευγαρακια εριξα μια τουφεκια και πηρα αλλο ενα …τα υπολοιπα ειχαν εξαφανιστει…να τονισω οτι παρασκευη απογευμα εριχνε μετα τις 6,30 μπορες ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    axeloos στις #463495

    εστω κι αυτα τα λιγα πουλακια….ακουσαμε σημερα το πρωτο ξεκουρνιασμα….αναμονη λοιπον τωρα…!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463497

    Σάββατο πρωί στον Άγιο Κωνσταντίνο έζησα μία ωραία κυνηγετική στιγμή που δεν μου έχει ξανατύχει. Κατέβηκα από το αυτοκίνητο και μόλις ετοιμάστηκα τράβηξα για μιά διπλανή συστάδα από ψηλά πεύκα μήπως ξεκλαρώσει καννένα τρυγόνι. Φτάνοντας σε 30 μέτρα απόσταση σηκώνεται από το δέντρο ταυτόχρονα ένα κοπάδι από 100 περίπου μελισσουργούς με μεγάλο θόρυβο και βάζοντας σχεδόν αμέσως μετά τις φωνές, ανέβηκαν στα 400-500 μέτρα ύψος και αφού έκαναν 3-4 κύκλους για κανένα 10λεπτο συνέχισαν Νότια.
    Από τρυγόνια ξεκλάρωσα ένα αργότερα μετά από αρκετό περπάτημα που δεν το είδα και την ώρα που έφευγα με το αυτοκίνητο, σήκωσα ένα από τον χωματόδρομο που την έκανε πάνω από τα πεύκα.
    Έμαθα ότι το Σάββατο στο Πόρτο Κάγιο έιχε επίσης λίγα τρυγόνια.
    Πάντως όποιος μπορεί και πηγαίνει αυτές τις ημέρες έχει νομίζω καλές πιθανότητες να πετύχει κάποιο καλό πέρασμα. Οι υπόλοιποι που δουλεύουμε, απλώς σας ζηλεύουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #463507

    θεσσαλονικη περιχωρα . πρωινο καρτερι 2 τρυγονια και 1 καρακαξα .πρεπει να φυγαν αρκετα λογω κρυου αλλιως δεν εξηγηται.
    αλλες τουφεκιες δεν ακουσα οποτε μαλλον εξαφανιστηκαν . Σαν την εναρξη τελικα δεν εχει………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #463510

    θεσσαλονικη περιχωρα . πρωινο καρτερι 2 τρυγονια και 1 καρακαξα .πρεπει να φυγαν αρκετα λογω κρυου αλλιως δεν εξηγηται.
    αλλες τουφεκιες δεν ακουσα οποτε μαλλον εξαφανιστηκαν . Σαν την εναρξη τελικα δεν εχει………

    Φίλε μου καλησπέρα,
    έχει κάτι πουλάκια ακόμα προς τα βόρεια αν πάς.
    Εγώ το πρώι που ήμουν προς ξυλούπολη αν ξέρεις και είχε κάποια πουλάκια.
    Δύσκολα προσεγκίζονται όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #463517

    Από νότια Χαλκιδική πολύ λίγα τα τρυγόνια.
    Αναμένουμε πλέον να ανοίξουν οι ζώνες από την άλλη εβδομάδα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    themis2007 στις #463538

    καλημέρα,επειδή γυρισα χθές απο μάνη,όπου ειναι και η ιδιαιτέρα πατρίδα μου,μπορώ να πω πως τρυγόνι σ’ολη τη μάνη μόνο σε φωτογραφεία μπορείς να δείς και όχι να πετάει,ο καλύτερος στην έξοδο του να βαρέσει ένα και μοναδικό τρυγόνι,οπότε μην ακούτε τα γνωστα νούμερα που λέει ο καθένας και αυτή η κατάσταση στη μάνη δεν είναι φετινό σενάριο μόνο,ειναι τουλάχιστον 7 χρόνια τώρα.Κάποτε το ταιναρο ήταν το κορυφαίο σημείο μεταναστευσης στην ελλάδα,τώρα πια είναι για κλάματα και έιναι και καμμένο οπότε δεν κυνηγιέται.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,051 έως 4,065 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων