ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,066 έως 4,080 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #463539

    Να ξανακατεβεις στου “Σταυρου” στις 14 του μηνα.Που ξερεις……


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #463544

    ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΑΤΙ ΛΙΓΑ ΦΑΝΗΚΑΝ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΕΓΩ ΕΙΔΑ 5.(ΧΘΕΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ)
    ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΛΑΓΟΥΔΑΔΕΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΟΥΝ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #463546

    Εγω παλι ειδα αρκετα. Ειδα και κοπαδακια των 4-5 πουλιων που δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει εδω και μια δεκαετια μη πω και παραπανω. Παρολα αυτα εκατσα εντελως στραβα, και τα εβλεπα να περνανε αριστερα -δεξια και μπροστα μου σε οριακες αποστασεις. 2-3 που περασαν καλα δε τους εριξα γιατι θα τα χαλαγα στον αλλο της παρεας μου.

    Μετα τις 8παρα ευτυχως το εσωσα

    http://postimg.org/image/6kda933od/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    axeloos στις #463547

    πρωτη καλη μερα για εμας εδω (Νεοχωρι)…αρκετα τα τρυγονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    abisil στις #463550

    Σήμερα φίλοι μου στα Χανιά “ακρωτήρι”είχε πολλά πουλιά που μπαινανε σμαρια. Πήρα 2 εγω και 3 ο φίλος μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #463551

    Τρίτο συνεχόμενο πέρασμα απο την Σύρο
    4 τρυγονάκια εγώ και 7 ο φίλος ο Δημήτρης.
    Συνολικά είδα 20-25 πουλιά.
    Το καρτέρι δούλεψε σήμερα καλύτερα απο τις προηγούμενες 2 ημέρες.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #463557

    Ωραίος και ΕΙΣ ανώτερα.μπραβο σε όλους τους φίλους που τα
    πετυχαίνουν και ας μας κάνουν να ζηλεύουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463584

    Λαυρεωτική σήμερα είχε πουλιά. Εγώ είδα έξι αλλά εκτός βολής. Χαμηλά όμως έπεσαν πολλά όπλα. Χρόνια είχα να ακούσω τόσα σε τρυγόνια. Όταν κατέβηκα χαμηλά για να βρώ ένα χτυπημένο ορτύκι(δεν το βρήκα) δύο συναδέλφους που συνάντησα, ο ένας είχε τέσσερα και ο άλλος δύο παρότι είχαν κάτσει σε λάθος σημεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #463591

    απογευματινο καρτερακι απεδωσε 1 στο χερι και 2 αστοχιες.ειδα αλλα 3.ακουσα καμια δεκαρια τουφεκια στη γυρω περιοχη.το καλο με το συγκεκριμενο σημειο ειναι οτι παιζουν λιγα περασματιαρικα το απογευμα και κανουμε καμια βολτα και εμεις που δουλευουμε μονο πρωι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #463599

    πρωτη καλη μερα για εμας εδω (Νεοχωρι)…αρκετα τα τρυγονια

    ελπιζω το σαββατο που θα ρθω κ γω λογω δουλειας,να προλαβω τιποτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    axeloos στις #463604

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>axeloos wrote:</div>
    πρωτη καλη μερα για εμας εδω (Νεοχωρι)…αρκετα τα τρυγονια

    ελπιζω το σαββατο που θα ρθω κ γω λογω δουλειας,να προλαβω τιποτα…<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.
    σιγουρα θα τα προλαβεις…εκτος κι ο καιρος μας κανει τιποτα κολπα…..
    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #463620

    πολυς κοσμος ακρωτηρι χανια σημερα…και τρυγονια
    εμεινα χωρις καρτερι και ενα που εριξα το εχασα και μετα ,ειχα απεριγραπτη αστοχια ..8 η ωρα ακομα μπαινανε κοπαδακια οταν εφευγα και οσοι ειχαν ποστα (φανταζομαι απο τισ 3 η ωρα?) κανανε καλο παιχνιδι.

    απο κουντουρα νοτια κανεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463622

    πολυς κοσμος ακρωτηρι χανια σημερα…και τρυγονια<br>
    εμεινα χωρις καρτερι και ενα που εριξα το εχασα και μετα ,ειχα απεριγραπτη αστοχια ..8 η ωρα ακομα μπαινανε κοπαδακια οταν εφευγα και οσοι ειχαν ποστα (φανταζομαι απο τισ 3 η ωρα?) κανανε καλο παιχνιδι.

    απο κουντουρα νοτια κανεις?

    Καλημερα! ΜΙΧ σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! Ετσι οπως τα εχουν κανει με τις ζωνες, αφηνοντας πολυ μικρες εκτασεις για να κυνηγησουν ολοι οι κυνηγοι,ειναι πολυ επικινδυνα πολλες φορες τα πραγματα! Ειναι ενας λογος που αποφευγω να κυνηγησω το τρυγονι στα μπασιματα! Τι θα πειραζε να εβαζαν μερικες περιοχες ακομη,για να μην συνωστιζονται τοσοι κυνηγοι με αποτελεσμα τσακωμους μεταξυ κυνηγων αλλα ακομα και τραυματισμων απο τουφεκιες λογω μεγαλου συνωστισμου κυνηγων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463627

    Σήμερα Λαυρεωτική είχε πάλι λίγα τρυγόνια. Ορτύκια αρκετά λιγότερα από εχθές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #463630

    πολυς κοσμος ακρωτηρι χανια σημερα…και τρυγονια
    εμεινα χωρις καρτερι και ενα που εριξα το εχασα και μετα ,ειχα απεριγραπτη αστοχια ..8 η ωρα ακομα μπαινανε κοπαδακια οταν εφευγα και οσοι ειχαν ποστα (φανταζομαι απο τισ 3 η ωρα?) κανανε καλο παιχνιδι.

    Φίλε ΜΙΧ που πας στο Ακρωτήρι; Εγώ τα τελευταία χρόνια πήγαινα σε ένα κομμάτι (από Αρώνι προς αεροδρόμιο, αριστερά προς Καθιανά, και μετά καμιά 200 μ. αριστερά σε ένα χωματόδρομο – το ξέρουν το μέρος οι περισσότεροι Χανιώτες).
    Λοιπόν πήγα πριν μερικές μέρες ένα απόγευμα μια βόλτα, και μόλις μπήκα στο χωματόδρομο, σε καμιά 50αριά μέτρα, τον βλέπω κλειστό με μια σειρά κοτρώνες κάθετα, σιμά – σιμά η μια δίπλα στην άλλη, από άκρη σ’ άκρη. Πρέπει να ήταν καμιά 10αριά πέτρες (δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί ξαφνιάστηκα και συγχύστηκα κι έκανα επί τόπου στροφή κι έφυγα) … και μπορεί και 40-50 κιλά η καθεμιά!!! Κι από πάνω είχαν ρίξει και μερικά ξερόκλαδα! 😯
    Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί. Τόσα χρόνια που πάω, δεν είχα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ούτε μου είχε πει κανείς τίποτα, εξάλλου πάνε πολλοί κυνηγοί εκεί. Πάντως εγώ δεν ξαναπάω, έχασα κάθε διάθεση, κι επειδή δεν ξέρω κι άλλα μέρη στο Ακρωτήρι, αλλά και δεν έχω και χρόνο να ασχοληθώ λόγω δουλειάς κλπ. … τέρμα τα τρυγόνια για μένα… Χαλάλι σας!!! 😆
    Εγώ θα κάνω υπομονή μέχρι να έρθουν οι τσίχλες … και μόνο στο χωριό μου, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!! 😎 😉

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,066 έως 4,080 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων