ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,111 έως 4,125 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #463868

    Καλημέρα σας, πολλά πουλάκια (για τα δεδομένα των καιρών) και σήμερα Κυκλάδες μεριά… Η φετινή χρονιά εξελίσσεται σε πολύ καλή… Κάθε μέρα υπάρχει ενδιαφέρον και όλοι τραβάνε τις τουφεκιές τους!!! Παλιά πουλιά όλα… Αναμένουμε και τα απομεινάρια!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #463870

    αρκετα τα τρυγονια σημερα προσ σουνιο μερια……

    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #463878

    Από 8/9 έως 13/9 στην πεδιάδα του Μόρνου 3 τρυγόνια… μάλλον η περιοχή έχει καεί λόγω γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    nicks στις #463908

    Καλα τα λες φιλε μου…Φετος πηγα Βουλγαρια και με την Ελλαδα γελαω πλεον…Πρωτη φορα στην ζωη μου που διαλεγα τις τουφεκιες μου.Εχω βγαλει αδεια φετος αλλα δεν εχω παει ακομα για κυνηγι Ελλαδα..Να στηθω για να παρω στην καλυτερη ενα η δυο τρυγονια δεν το ξανακανω…Ειναι για γελια η κατασταση εδω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    nicks στις #463909

    Καλη κυνηγετικη χρονια να εχουμε με οτι ποθει,αλλα ΠΑΝΩ απο ολα με οτι αξιζει ο καθενας στην βουργια(σακο) του.

    Συγχωρεστε με για την απουσια μου αλλα οι υποχρεωσεις ειναι πολλες.
    Ενημερωνομαι ομως…

    Κωσταντινε…σε καλο δρομο εισαι αλλα πρεπει να αρχιζεις να μεταφραζεις τα λεγομενα των κυνηγων και οχι μονο.
    Ο κυνηγετικος τροπος σκεψης εκτος απο διαχρονικος ειναι και παν-ανθρωπινος.

    Η μεταναστευση των τρυγονιων ειναι τοσο μα τοσο απλη και στο κυνηγι δεν υπαρχει τυχη.

    Hawkeye…Αυτο με τα “δυνατοτερα φτερα”και τις υποτιθεμενες δακτυλιωσεις θυμιζει το “τοτε” που τα θηραματα ηταν περισσοτερα απο τις αστοιβιδες(αφανες)και τις πετρες…Τοτε που οι ανθρωποι αδυνατωντας να εξηγησουν το πως τα μικροπουλα κανανε τετοια τεραστια ταξιδια…ισχυριζονταν πως τα μετεφεραν στην πλατη τους οι πελαργοι.Δεν ειναι τοσο χαζοι οι βαλκανιοι ωστε να βγαλουν μονοι τους τα ματια τους με δακτυλιωσεις.
    Αντι να λες οτι ακουσες γιατι δεν ανεβαζεις μια δακτυλιωση η μια μελετη που εγινε για τα μεταναστευτικα στην Βουλγαρια???Στα Σκοπια????Στην Σερβια???
    Μετα θα παω κι εγω στα Σκοπια για να κυνηγησω………..ΚΡΙ ΚΡΙ.(ποιος νοιαζεται???)
    http://www.faviaviaggi.com/en/viewOffers/by-destination/1:macedonia/48-23/kri-kri-ibex.html

    Μηπως στις διαφημισεις του υποτιθεμενου εγκυρου αυτου “ενθετου”που κατα πασα πιθανοτητα θα ηταν το “εθνος κυνηγι” περιειχε στην τελευταια σελιδα και “εκδρομουλες” καλοπερασης και ξεκουρασης μακρια απο την κυνηγετικη φτωχεια και μιζερια της Ελλαδας???
    Εκει στην απεναντι οχθη που το χορταρι ειναι πιο πρασινο και οι γυναικες πιο ωμορφες??????
    Επικεφαλιδα απο το ιδιο ενθετο…
    “Η ΈΝΑΡΞΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ:Γιορτή και χαρά στη γειτονική χώρα, στη περιοχή του Πιρίν, με προσκαλεσμένους όλους τους Συλλόγους της Δράμας και της Καβάλας”
    (ουδεν σχολιο)

    Το θεμα εχει αναλυθει εκτενως στο παρελθον και σιγουρα τα λινκς ειναι ακομα ενεργα.

    Γιατι δεν αναφερει κανεις αυτα που γινονται γυρω μας και περνανε στα ψιλα γραμματα σαν…ΑΣΗΜΑΝΤΑ???

    Στην ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΙΤΑΛΙΑ…

    Ε.Ε.: Νόμιμη η χρήση ζωντανών
    κραχτών στην Ιταλία
    Του συνεργάτη μας από την Ιταλία κ. Βαγγέλη Παπαδoκοτσώλη
    Πρόσφατη Σύνοδος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
    στο Στρασβούργο έβαλε τέλος στις φιλοδοξίες των
    φιλοζωικών οργανώσεων της Ιταλίας, οι οποίες είχαν
    αναθαρρήσει μετά την ψηφοφορία στην Επιτροπή
    Περιβάλλοντος στο Κοινοβούλιο που αμφισβητούσε τη
    νομιμότητα της χρήσης των ζωντανών κραχτών στο
    κυνήγι στη χώρα τους. Συγκεκριμένα, το Ευρωπαϊκό
    Κοινοβούλιο ανέτρεψε τη γνωμοδότηση της Επιτροπής
    Περιβάλλοντος, επιβεβαιώνοντας την πλήρη
    νομιμότητα της χρήσης των ζωντανών κραχτών στη
    δραστηριότητα του κυνηγιού.

    To παραδοσιακο ανοιξιατικο κυνηγι του τρυγονιου και του ορτυκιου καλα κρατει στην ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΜΑΛΤΑ
    http://www.ornithologiki.gr/page_cn.php?aID=1009
    “Αξιωματούχος της ΕΕ δήλωσε ότι η κίνηση της κυβέρνησης της Μάλτας(για την συνεχιση του ανοιξιατικου κυνηγιου του τρυγονιου και του ορτυκιου) οφείλεται στην ασάφεια της οδηγίας 409/79 και ανέφερε ότι πιθανή έγκριση οποιασδήποτε παρέκκλισης θα έχει αντίκτυπο στις άλλες χώρες της Μεσογείου που απαγορεύεται το ανοιξιάτικο κυνήγι”(Αντικτυπος απο τις υπολοιπες ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ χωρες η μηπως η σιωπη των αμνων???Και απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες το καταλαβαινω γιατι οι περισσοτερες εχουν λερωμενη την φωλια τους)
    http://www.birdlifemalta.org/photos/otherfiles/5814.pdf
    The hunting of migrating birds on their return to breed in Europe in spring is illegal under the Birds
    Directive (2009/147/EC). (ακολουθαει το ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ παραθυρακι)However the Directive states that derogations (or exceptions) may be made where there is no other satisfactory solution: “to permit under strictly supervised conditions and on a selective basis, the capture, keeping or other judicious use of certain birds in small numbers.
    http://www.talking-naturally.co.uk/birdlife-malta-legality-of-spring-hunting-under-fire-in-malta-and-brussels/

    Αφθονια θηραματων βαση της ανωτερης κυνηγετικης διαχειρισης και της ανωτερης κυνηγετικης παιδειας…ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ…ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.
    http://bnr.bg/en/post/100201765/hunting-and-game-management-in-bulgaria
    “Over the last twenty years the owner(state) certainly does not care much about the situation and this is one of the biggest problems at the moment. At the same time we have bad management, poor planning, poor funding, poor policy, zero marketing policy related to hunting tourism. The state does not even invest in necessary staff that could take care of the process. The results are visible.”
    “This is a significant advantage of the state model, but unfortunately we do not use it correctly. The big drawback of the current form of management is that it is focused on the hunter and not so much on game management.
    Ας παρουμε και μια δοση κυνηγετικης παιδειας απο πολιτισμενους λαους.(ενδιαφερον εχει η ερωτηση για την ιερη στην Ελλαδα Νανοχηνα)
    http://web.uni-plovdiv.bg/dilian/E.Raichev.pdf

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #463915

    Σχεδόν τίποτα σήμερα το πρωί στην ΒΑΡΚΙΖΑ.
    Ενα ζευγάρι τρυγόνια έκοβε βόλτες από πάνω μας αρκετά ψηλά,
    αλλά δεν κατάφερε να το βαρέσει κανείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463918

    Τελικα δεν μπορεις να τα προβλέψεις, έλεγα με την κακοκαιρία στα βόρεια της χώρας οτι σημέρα θα είχε θέμα!
    Ισως αυριο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #463921

    Kαι σε μας εδω ειδα μονο ενα. Ελαχιστες τουφεκιες, ελαχιστος κοσμος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #463923

    σημερα το πρωι πηγαμε σε ενα κοματι (ηλιοσπορο) που ειχαμε δει τις προηγουμενες μερες και το παρακολουθουσαμε
    ειχε αρκετα πουλια (ζωνη ηταν) πηγαμε σημερα με το ανοιγμα και δεν παιξαν τα πουλια που ειχαμε δει, ελαχιστα
    με αποτελεσμα να παρουμε 7 τρυγονια 2 ατομα!!μαλλον τα χαλασε ο καιρος,και μια φοτο.. στα περιξ θεσσαλονικης!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #463975

    Φιλε και συναδελφε hawkeye…Η παρεμβαση μου εχει να κανει με μια σ-α-φ-ε-σ-τ-α-τ-η ενημερωση…“Το θεμα εχει αναλυθει(κουραστει)εκτενως στο παρελθον και σιγουρα τα λινκς ειναι ακομα ενεργα”….
    και μια και μονο…σ-α-φ-ε-σ-τ-α-τ-η ερωτηση…
    “γιατι δεν ανεβαζεις μια δακτυλιωση η μια μελετη που εγινε για τα μεταναστευτικα στην Βουλγαρια???Στα Σκοπια????Στην Σερβια???”

    Στην θεση σου ΕΓΩ…η θα εψαχνα στο διαδυκτυο καποια μελετη,καποιο αρθρο καποιο σχεδιο διαχειρισης…
    η…ακομα καλυτερα θα επικοινωνουσα με τους “ειδικους επιστημονικους συνεργατες μας…που έχουν οδηγήσει σωστότερα τις επιλογές των Διευθύνσεων των Κυνηγετικών Οργανώσεων”….μιας και ειναι υποχρεωμενοι να με κατατοπισουν,να με ενημερωσουν και να μου ΠΑΡΕΧΟΥΝ τα στοιχεια που χρειαζομαι ωστε να συνεισφερω στην ενημερωση των υπολοιπων συναδελφων μεσω αυτου του φορουμ.
    Το 40 χρονια φουρναρης και το λογω τιμης ειναι αποδεκτο σε πολλους χωρους εξω απο εδω μεσα.Χρειαζεται και αυτο αλλα ας το αφησουμε προς το παρων εκει.

    Θεωρω απλα οξυμωρο το να αμφισβητεις μια ανεξαρτητη και προσφατη μελετη στο Ευρωπαικο τρυγονι με τοποθετηση ραδιοπομπων σε ατομα του ειδους,που αποδεικνυει τις συνεχομενες στασεις τους ακολουθωντας τις ευκολοτερες οδους(χερσονησους,ξηρα)στον δρομο προς την αφρικανικη ηπειρο και απο την στιγμη που σε ΚΑΘΕ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ(ΕΛΛΑΔΑ)ΟΙ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΙΚΕΣ-ΘΗΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΒΑΣΗ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ…Νομιζω οποιαδηποτε αλλη αποψη πραγματικα ειναι εναντια στην Ελληνικη Κυνηγετικη Δραστηριοτητα.
    Τωρα εσυ ξερεις το τι σε εμποδιζει να υιοθετησεις η ακομα καλυτερα,ΝΑ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ καποια αλλη αποψη.
    Το κοινο συμφερον ειναι απλα…ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟ.
    Γιατι μονο απο τα κρατη μελη της Ευρωπαικης Ενωσης μπορουμε να εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ…τα υπολοιπα κρατη που μοιραζομαστε τα μεταναστευτικα και δεν ανηκουν στην Ευρωπαικη Ενωση θελωντας και μη τα αφηνουμε στο…φιλοτιμο.

    Λοιπον…θα σε παρακαλουσα να μπεις σε αυτον τον κοπο της επικοινωνιας με αυτους.
    Αυτοι οι ειδικοι…επισης ισως να μπορεσουν να σου απαντησουν στην σκεψη σου και να σου εξηγησουν ποια ειναι η διαφορα μεταξυ ΑΥΞΗΣΗΣ και ΕΚΡΗΞΗΣ θηραματικου πληθυσμου,σε ποια θηραματα συμβαινει και γιατι…ποιες ειναι οι αλλαγες συμπεριφορας και φυσιολογιας που προξενει η υβριδοποιηση ενος θηραματικου ειδους και κατα ποσο αυτες οι αλλαγες μπορουν να επηρεασουν η να διευκολυνουν την θηρευση τους.
    (Επισης ρωτησε τους ποιος ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας για την υπαρξη θηραματος…η αναβαθμιση των βιοτοπων του(τροφη νερο καλυψη)????…οι απελευθερωσεις????….η η παταξη της λαθροθηριας??????)

    Τωρα αν το ψαξεις ακομα βαθυτερα το κυνηγι του γουρουνιου ως επι το πλειστον ομαδικοτερο του ομαδικου…χρειαζεται πολλα ατομα..και η θεση του “καρτερατζη”(οχι του παγανιερη)απαιτει λιγοτερες θηραματικες γνωσεις,ευθυνες-ψυχικη-σωματικη κουραση και φυσικα αποδιδει περισσοτερο ποινικοποιημενο Ελληνικο κυνηγετικο”κρεας”…αρα σιγουρα στο γουρουνι πηγαν αυτοι(και καλα εκαναν)που απλα το θηραμα που “αγαπουσαν” δεν τους απεδιδε οπως θα ηθελαν και η αγαπη χωρις ανταποκριση δυστυχως αλλα δεν ειναι αγαπη.
    Ολοι ειμαστε “κυνηγοι”…και το ειδος του θηραματος οπως και η μεθοδος κυνηγιου δεν παιζει σημασια και νομιζω αυτο αποδεικνυεται(προγραμμα-μελετη αρτεμις) απο αυτην την τοσο ευκολη αλλαγη θηραματος ορισμενων κυνηγων…ενοψει της ευκολοτερης “καρπωσης” και της…ευτυχιας.

    Κατι παρομοιο συμβαινει και εδω κατω στην περδικα που ειναι και το πιο απαιτητικο θηραμα της Ελλαδας ως προς την “αψογη φυσικη κατασταση του κυνηγου”με αποτελεσμα ολοι οι “περδικαδες” να αλλαζουν θηραμα καποια συγκεκριμενη στιγμη της ζωης τους και φυσικα να ασχολουνται αποκλειστικα με πιο αποδοτικα και πιο ξεκουραστα θηραματα για αυτους.Αυτη η αλλαγη θηραματος γινοταν ακομα και τις “χρυσες” δεκαετιες που θεωρητικα παντα…οι περδικες ηταν χιλιαδες και ευκολοθηρευτες.

    Οι σκοπευτικες γνωσεις,οι γνωσεις βλητικης,φυσιγγιων και οπλων εχουν ευρεια αποδοχη απο πολλους αλλα ελαχιστη σημασια εχουν πρακτικα στο κυνηγι…γιατι τι να τις κανεις αν δεν εχεις τις γνωσεις που απαιτουνται ωστε να δεις θηραμα ωστε να τις εφαρμοσεις.
    Εδω μπαινει ο παραγοντας “κυνηγος-οδηγος”και το “χαλαρο εως ανυπαρκτο” κυνηγετικο νομικο πλαισιο,γιατι στην πραγματικοτητα αυτο λειπει απο την Ελληνικη πραγματικοτητα.
    Στην Ελλαδα δυστυχως αυτες οι υπηρεσιες δεν παρεχονται.
    Αλλωστε ειναι λογικο νομιζω και στο εξωτερικο να υπαρχουν μεγαλες εκτασεις θηραματικα “καμμενων”κυνηγοτοπων για μεγαλα χρονικα διαστηματα(οσον αφορα τα μεταναστευτικα και οχι μονο)κατι που θα αναγκασει εναν μη εμπειρο κυνηγο των περιοχων αυτων….να φαει τα μουτρα του…”αλα Ελληνικα”
    Ποσο μαλλον στην Ελλαδα που στα 2/3 των εδαφων της και στους καλυτερους κυνηγοτοπους τυπικα και ατυπα…απαγορευεται το κυνηγι.
    Φυσικα μια μελετη-ερωτηματολογιο στους κυνηγους που αλλαζουν θηραματικη προτιμηση αλλα και στους χιλιαδες κυνηγους που περνανε τα συνορα προς την αναζητηση του αγιου δισκοποτηρου του κυνηγιου…πιστευω θα μας ελυνε τις αποριες.Αλλα φυσικα δεν προκειται κανεις να απαντησει…”παω στο κυνηγι μονο και μονο για να ξεφυγω απο την γκρινια της γυναικας μου”…κτλ…κτλ.

    Αγριος φασιανος δεν ειναι ο “κυνηγετικος” αλλα ο κολχικος και ειμαστε η μονη χωρα στην Ευρωπαικη Ενωση που καναμε αυτην την περιβοητη “θηραματικη διαχειριση”εις βαρος της κυνηγετικης δραστηριοτητας φυσικα…με αποτελεσμα να υπαρχει ακομα αγριος πληθυσμος(Νεστος)
    Ειχε καποτε και η Βουλγαρια αλλα υβριδοποιηθηκε με κυνηγετικο φασιανο απο τις μαζικες απελευθερωσεις που γινονται καθε χρονο προς ικανοποιηση της κυνηγετικης μεθοδου “put and take” που εφαρμοζεται σε ολα τα επιδημητικα τους και φυσικα δεν αφηνει κανεναν κυνηγοτουριστα να φυγει εντελως απογοητευμενος.
    Αυτες οι επιλογες υπαρχουν και στις Ελληνικες ρεζερβες απλα δεν ειναι τοσο μεγαλης κλιμακας.

    Αυτα ειχα να πω…και εχω εξακριβωσει τις θεσεις μου για το κυνηγι στο εξωτερικο και φυσικα δεν κατακρινω κανεναν Ελληνα συναδελφο.

    Το τρυγονι φυσικα και δεν κινδυνευει απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μεθοδο κυνηγιου-λαθροθηριας,εξαλλου αυτο που αποκαλειται στην Ελλαδα λαθροθηρια ενα μετρο απο τα συνορα αποκαλειται…”αειφορικο κυνηγι”.
    Στην πραγματικοτητα το μονο που κινδυνευει ειναι η καρπωση του Ελληνα κυνηγου γιατι ολοι μοιραζομαστε τον ιδιο θηραματικο τοκο του συγκεκριμενου θηραματος σε ολο αυτον τον αχανη βιοτοπο που εκμεταλευεται αυτο το τοσο ευπροσαρμοστο θηραμα.(βαση του χαρτη που ειχε την καλοσυνη να ανεβασει ο φιλος λορντ)
    Ευτυχως το θηραματικο κεφαλαιο του τρυγονιου πεθαινει απο γηρατεια και θα πεθαινει απο γηρατεια οσο ο βιοτοπος του παραμενει ικανος να το στηριζει αλλα ακομη και σε περιπτωση που οι βιοτοποι του καταστραφουν…το τρυγονι και γενικα τα περιστεροειδη ειναι καλλιτεχνες στην εποικιση νεων βιοτοπων για αυτο και κατηγορουνται σε πολλες χωρες ως…παρασιτα.(Οπως το περιστερι στην Ελλαδα)
    Μια τετοια περιπτωση προσαρμοστικοτητας και εποικισης ειναι και η δεκαοκτουρα στην Κρητη.Ενα εξωτικο περιστεροειδες για το νησι,μιας και δεν υπηρχε σε αυτο και που ολοι λανθασμενα προστατευουν.
    Σαν πιο επιθετικο ειδος του ιδιου γενους,ανταγωνιζεται και διωχνει το τρυγονι απο τους χωρους φωλεοποιησης του,οπου συνυπαρχει με αυτο γιατι το τρυγονι σαν πιο ντροπαλο,δεν ανεχεται φασαριες και ανταγωνισμους.
    Ενα ενδιαφερον αμερικανικο αρθρο που μας υπενθυμιζει την προσαρμοστικοτητα των περιστεροειδων και την ευκολια που αποικουν καινουριες περιοχες γενικα, διοτι κατι παρομοιο με την εποικιση της δεκαοκτουρας στην Κρητη…εχει γινει και στην Ισλανδια με το τρυγονι.
    https://sora.unm.edu/sites/default/files/journals/nab/v060n02/p00182-p00183.pdf

    Οι αποψεις μου εχουν αντεξει σε διαφωνιες και σε συζητησεις υψηλου επιπεδου με ανθρωπους που τεκμηριωμενα κατειχαν γνωσεις σε ολα αυτα τα θεματα οπως και στις εκατονταδες μικρες μαχες που εχω δωσει υπερ του κυνηγιου εναντια σε αντι-κυνηγους,ζωοφιλους και περιβαλοντολογους.Η σιωπη που ακολουθουσε..εκτος απο συνενοχη…ειναι και αποδοχη και οπως βλεπεις τα ποστ μου δεν ειναι ουτε αναρθρες κραυγες,ουτε φωτο με κοροιδευτικο περιεχομενο αλλα ουτε απλα…σκεψεις.
    Σκεψου,ψαξε και μην ξεχνας οτι ειμαστε στην ιδια μερια των συνορων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #463976

    Oσοι ειστε απο Χανια, καντε μια βολτα αυριο ισως αξιζει. Αστραφτει ο Βοριας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463995

    Φιλε και συναδελφε hawkeye…
    Φίλε nike air κατ’ αρχήν τις καλημέρες μου.
    Είναι χαρά μου να ερχόμαστε σε επικοινωνία και δεν νομίζω ότι σε κάποιο σημείο εκφράστηκαν άναρθρες κραυγές εκατέρωθεν.
    Για το θέμα των δακτυλιώσεων πολύ θα ήθελα να είχα πρόσβαση σε στοιχεία αποκομιδής τους, όμως από όσο γνωρίζω για ένα μεγάλο διάστημα τα δαχτυλίδια πήγαιναν στην εταιρεία δακτυλίωσης που είχε δημιουργήσει ο κ.Χανδρινός, γνωστός αντικυνηγός και πολέμιός μας επί δεκαετίες. Άρα οι όποιες πληροφορίες συγκεντρώνονταν από εκεί δεν ήταν προσβάσιμες σε κυνηγούς.
    Προσωπικά και στον ευρύτερο κυνηγετικό μου κύκλο, θυμάμαι μόνο μία φορά το δαχτυλίδι ενός συναδέλφου, σε μία κεδρότσιχλα (turdus pilaris) που είχε δακτυλιωθεί στην Ρωσία. Μακάρι να μπορούσα να έχω τέτοιου είδους στοιχεία να προσφέρω σαν πληροφορίες στον Έλληνα κυνηγό.
    Η τοποθέτησή μου εδραζόταν στην πληροφορία, την οποία από ότι κατάλαβα την είχες διαβάσει και εσύ, από το ένθετο της εφημερίδας στην οποία αναφέρθηκα ήδη. Το να την επικαλεστώ την στιγμή που είχε ήδη δημοσιευθεί σε έντυπο ευρείας κυκλοφορίας, όπως καταλαβαίνεις δεν αποτελεί παραπληροφόρηση, κατά την προσωπική μου εκτίμηση τουλάχιστον.

    η…ακομα καλυτερα θα επικοινωνουσα με τους «ειδικους επιστημονικους συνεργατες μας…που έχουν οδηγήσει σωστότερα τις επιλογές των Διευθύνσεων των Κυνηγετικών Οργανώσεων»….μιας και ειναι υποχρεωμενοι να με κατατοπισουν,να με ενημερωσουν και να μου ΠΑΡΕΧΟΥΝ τα στοιχεια που χρειαζομαι ωστε να συνεισφερω στην ενημερωση των υπολοιπων συναδελφων μεσω αυτου του φορουμ.<br>
    Εδώ φίλε θα αναφέρω μόνο την επιτυχημένη αναπαραγωγή ορεινής πέρδικας, από το εκτροφίο Καρπενησίου, που κατέστει δυνατή με την περισυλλογή αυγών άγριας πετροπέρδικας εδώ και αρκετά χρόνια πίσω, από τον Χρήστο το Θωμαίδη, κάτι που μας δίνει την δυνατότητα σήμερα, να απελευθερώνουμε γεννετικά πιστοποιημένες πετροπέρδικες, στα ελληνικά βουνά χωρίς τον κίνδυνο υβριδισμού, που δυστυχώς έχει γίνει από κρατικά εκτροφεία και αδαείς κυνηγετικές οργανώσεις παλαιότερα κατα κόρον, όταν άφηναν τσούκαρ (υβριδισμένες και με rufa, όπως αποδείχθηκε πρόσφατα) στους βιότοπους της ορεινής πέρδικας.

    Θεωρω απλα οξυμωρο το να αμφισβητεις μια ανεξαρτητη και προσφατη μελετη στο Ευρωπαικο τρυγονι με τοποθετηση ραδιοπομπων σε ατομα του ειδους,που αποδεικνυει τις συνεχομενες στασεις τους ακολουθωντας τις ευκολοτερες οδους(χερσονησους,ξηρα)στον δρομο προς την αφρικανικη ηπειρο και απο την στιγμη που σε ΚΑΘΕ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ(ΕΛΛΑΔΑ)ΟΙ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΙΚΕΣ-ΘΗΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΒΑΣΗ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ…Νομιζω οποιαδηποτε αλλη αποψη πραγματικα ειναι εναντια στην Ελληνικη Κυνηγετικη Δραστηριοτητα.<br>

    Την μελέτη με ραδιοπομπούς σε τρυγόνια, στην οποία αναφέρεσε, σε βεβαιώ ότι δεν την έχω υπ’ όψιν μου. Είναι χαρά μου, να μας την γνωστοποιήσεις και επίσης δεν διεκδικώ το αλάθητο, όταν φυσικά υπάρχουν στοιχεία που τεκμηριώνουν την αντίθετη άποψη.
    Μάλιστα, νομίζω ότι αυτή είναι και η ουσιαστική βάση της επικοινωνίας. Να μαθαίνουν περισσότεροι φίλοι κυνηγοί, λεπτομέριες για θέματα που μας αφορούν όλους, ειδικά όταν η πληροφόρηση αυτή προέρχεται από αξιόπιστες πηγές, όπως οι μελέτες στις οποίες αναφέρεσαι.
    Άλλωστε το θέμα της αποδημίας ήταν πάντα από τα δυσκολότερα προς αποκρυπτογράφηση μυστήρια, για τους επιστήμονες και μόνο πρόσφατα, η δημιουργία πολύ ελαφρών ραδιοπομπών, έδωσε το δικαίωμα παρακολούθησης των μικρότερων μεταναστευτικών θηραμάτων. Έτσι φυσικά, τα αποτελέσματα αυτών των μελετών είναι πλέον πολύ ποιό έγκυρα, από τις εικασίες που παλαιότερα εκφράζονταν για το καταπληκτικό αυτό φαινόμενο της μετανάστευσης των πτηνων.


    Τωρα εσυ ξερεις το τι σε εμποδιζει να υιοθετησεις η ακομα καλυτερα,ΝΑ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ καποια αλλη αποψη.<br>
    Ειλικρινά τίποτε. Είμαι απόλυτα δεκτικός στην υιοθέτηση νέων δεδομένων που θα πολλαπλασιάσουν τις γνώσεις μου πάνω στην αγαπημένη μας δραστηριότητα.

    Το κοινο συμφερον ειναι απλα…ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟ.<br>
    Εδώ φίλε θα προσθέσω και τα ενδημικά θηράματα που είναι άμεσα εξαρτώμενα από την δική μας διαχείρηση.

    Γιατι μονο απο τα κρατη μελη της Ευρωπαικης Ενωσης μπορουμε να εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ…τα υπολοιπα κρατη που μοιραζομαστε τα μεταναστευτικα και δεν ανηκουν στην Ευρωπαικη Ενωση θελωντας και μη τα αφηνουμε στο…φιλοτιμο.

    Λοιπον…θα σε παρακαλουσα να μπεις σε αυτον τον κοπο της επικοινωνιας με αυτους.<br>
    Αυτοι οι ειδικοι…επισης ισως να μπορεσουν να σου απαντησουν στην σκεψη σου και να σου εξηγησουν ποια ειναι η διαφορα μεταξυ ΑΥΞΗΣΗΣ και ΕΚΡΗΞΗΣ θηραματικου πληθυσμου,σε ποια θηραματα συμβαινει και γιατι…ποιες ειναι οι αλλαγες συμπεριφορας και φυσιολογιας που προξενει η υβριδοποιηση ενος θηραματικου ειδους και κατα ποσο αυτες οι αλλαγες μπορουν να επηρεασουν η να διευκολυνουν την θηρευση τους.<br>
    (Επισης ρωτησε τους ποιος ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας για την υπαρξη θηραματος…η αναβαθμιση των βιοτοπων του(τροφη νερο καλυψη)????…οι απελευθερωσεις????….η η παταξη της λαθροθηριας??????)
    Αυτό φίλε το απέδειξε το πείραμα στο Κακοπλέυρι που σίγουρα σου είναι γνωστό. Η βελτίωση του βιοτόπου είναι καταλυτική για την αύξηση των θηραματικών πληθυσμών. Η λαθροθηρία φυσικά προκαλεί μεγάλες ζημιές στην πανίδα, όπου υπάρχει ελειπής θηροφύλαξη. Είναι όμως δευτερεύουσα.

    Τωρα αν το ψαξεις ακομα βαθυτερα το κυνηγι του γουρουνιου ως επι το πλειστον ομαδικοτερο του ομαδικου…χρειαζεται πολλα ατομα..και η θεση του «καρτερατζη»(οχι του παγανιερη)απαιτει λιγοτερες θηραματικες γνωσεις,ευθυνες-ψυχικη-σωματικη κουραση και φυσικα αποδιδει περισσοτερο ποινικοποιημενο Ελληνικο κυνηγετικο»κρεας»…αρα σιγουρα στο γουρουνι πηγαν αυτοι(και καλα εκαναν)που απλα το θηραμα που «αγαπουσαν» δεν τους απεδιδε οπως θα ηθελαν και η αγαπη χωρις ανταποκριση δυστυχως αλλα δεν ειναι αγαπη.<br>
    Ολοι ειμαστε «κυνηγοι»…και το ειδος του θηραματος οπως και η μεθοδος κυνηγιου δεν παιζει σημασια και νομιζω αυτο αποδεικνυεται(προγραμμα-μελετη αρτεμις) απο αυτην την τοσο ευκολη αλλαγη θηραματος ορισμενων κυνηγων…ενοψει της ευκολοτερης «καρπωσης» και της…ευτυχιας.

    Κατι παρομοιο συμβαινει και εδω κατω στην περδικα που ειναι και το πιο απαιτητικο θηραμα της Ελλαδας ως προς την «αψογη φυσικη κατασταση του κυνηγου»με αποτελεσμα ολοι οι «περδικαδες» να αλλαζουν θηραμα καποια συγκεκριμενη στιγμη της ζωης τους και φυσικα να ασχολουνται αποκλειστικα με πιο αποδοτικα και πιο ξεκουραστα θηραματα για αυτους.Αυτη η αλλαγη θηραματος γινοταν ακομα και τις «χρυσες» δεκαετιες που θεωρητικα παντα…οι περδικες ηταν χιλιαδες και ευκολοθηρευτες.
    Για την πέρδικα, όπως τα γράφεις έχουν τα πράγματα. Η λεβέντισσα των βουνών θέλει και λεβέντες για να την βάλουν στο σακίδιο.
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ένας συνάδελφος που λόγω ηλικίας, ή προβλήματος υγείας, ή παραπανίσιων κιλών που δεν την κυνηγά είναι λιγότερο λεβέντης.
    Το κάθε θήραμα έχει την δική του ομορφιά και προσωπικά προσπαθώ να αφιερώνω τουλάχιστον δυο-τρεις εξόδους στο κάθε είδος, κάθε κυνηγετική χρονιά.

    Σαν πιο επιθετικο ειδος του ιδιου γενους,ανταγωνιζεται και διωχνει το τρυγονι απο τους χωρους φωλεοποιησης του,οπου συνυπαρχει με αυτο γιατι το τρυγονι σαν πιο ντροπαλο,δεν ανεχεται φασαριες και ανταγωνισμους.<br>
    Ενα ενδιαφερον αμερικανικο αρθρο που μας υπενθυμιζει την προσαρμοστικοτητα των περιστεροειδων και την ευκολια που αποικουν καινουριες περιοχες γενικα, διοτι κατι παρομοιο με την εποικιση της δεκαοκτουρας στην Κρητη…εχει γινει και στην Ισλανδια με το τρυγονι.

    https://sora.unm.edu/sites/default/files/journals/nab/v060n02/p00182-p00183.pdf

    Οι αποψεις μου εχουν αντεξει σε διαφωνιες και σε συζητησεις υψηλου επιπεδου με ανθρωπους που τεκμηριωμενα κατειχαν γνωσεις σε ολα αυτα τα θεματα οπως και στις εκατονταδες μικρες μαχες που εχω δωσει υπερ του κυνηγιου εναντια σε αντι-κυνηγους,ζωοφιλους και περιβαλοντολογους.Η σιωπη που ακολουθουσε..εκτος απο συνενοχη…ειναι και αποδοχη και οπως βλεπεις τα ποστ μου δεν ειναι ουτε αναρθρες κραυγες,ουτε φωτο με κοροιδευτικο περιεχομενο αλλα ουτε απλα…σκεψεις.<br>
    Σκεψου,ψαξε και μην ξεχνας οτι ειμαστε στην ιδια μερια των συνορων.
    Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη αυτή. Σε καμμία περίπτωση δεν έχουμε την πολυτέλεια να αλωνόμαστε σε εσωτερικές ίντριγκες, όταν εκεί έξω οι πολέμιοι είναι πολλάπλάσιοι και με την ευαισθησία των εν πόλει διαβιούντων, να επηρεάζει καταλυτικά το σήμερα και το αύριο του κυνηγίου.
    Χαιρετώ με αγωνιστικούς χαιρετισμούς.
    Τάσος

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463999

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>nike air wrote:</div>
    Φιλε και συναδελφε hawkeye…<br>
    Φίλε nike air κατ” αρχήν τις καλημέρες μου.<br>
    Είναι χαρά μου να ερχόμαστε σε επικοινωνία και δεν νομίζω ότι σε κάποιο σημείο εκφράστηκαν άναρθρες κραυγές εκατέρωθεν.<br>
    Για το θέμα των δακτυλιώσεων πολύ θα ήθελα να είχα πρόσβαση σε στοιχεία αποκομιδής τους, όμως από όσο γνωρίζω για ένα μεγάλο διάστημα τα δαχτυλίδια πήγαιναν στην εταιρεία δακτυλίωσης που είχε δημιουργήσει ο κ.Χανδρινός, γνωστός αντικυνηγός και πολέμιός μας επί δεκαετίες. Άρα οι όποιες πληροφορίες συγκεντρώνονταν από εκεί δεν ήταν προσβάσιμες σε κυνηγούς.<br>
    Προσωπικά και στον ευρύτερο κυνηγετικό μου κύκλο, θυμάμαι μόνο μία φορά το δαχτυλίδι ενός συναδέλφου, σε μία κεδρότσιχλα (turdus pilaris) που είχε δακτυλιωθεί στην Ρωσία. Μακάρι να μπορούσα να έχω τέτοιου είδους στοιχεία να προσφέρω σαν πληροφορίες στον Έλληνα κυνηγό.<br>
    Η τοποθέτησή μου εδραζόταν στην πληροφορία, την οποία από ότι κατάλαβα την είχες διαβάσει και εσύ, από το ένθετο της εφημερίδας στην οποία αναφέρθηκα ήδη. Το να την επικαλεστώ την στιγμή που είχε ήδη δημοσιευθεί σε έντυπο ευρείας κυκλοφορίας, όπως καταλαβαίνεις δεν αποτελεί παραπληροφόρηση, κατά την προσωπική μου εκτίμηση τουλάχιστον.

    η…ακομα καλυτερα θα επικοινωνουσα με τους «ειδικους επιστημονικους συνεργατες μας…που έχουν οδηγήσει σωστότερα τις επιλογές των Διευθύνσεων των Κυνηγετικών Οργανώσεων»….μιας και ειναι υποχρεωμενοι να με κατατοπισουν,να με ενημερωσουν και να μου ΠΑΡΕΧΟΥΝ τα στοιχεια που χρειαζομαι ωστε να συνεισφερω στην ενημερωση των υπολοιπων συναδελφων μεσω αυτου του φορουμ.<br><br>
    Εδώ φίλε θα αναφέρω μόνο την επιτυχημένη αναπαραγωγή ορεινής πέρδικας, από το εκτροφίο Καρπενησίου, που κατέστει δυνατή με την περισυλλογή αυγών άγριας πετροπέρδικας εδώ και αρκετά χρόνια πίσω, από τον Χρήστο το Θωμαίδη, κάτι που μας δίνει την δυνατότητα σήμερα, να απελευθερώνουμε γεννετικά πιστοποιημένες πετροπέρδικες, στα ελληνικά βουνά χωρίς τον κίνδυνο υβριδισμού, που δυστυχώς έχει γίνει από κρατικά εκτροφεία και αδαείς κυνηγετικές οργανώσεις παλαιότερα κατα κόρον, όταν άφηναν τσούκαρ (υβριδισμένες και με rufa, όπως αποδείχθηκε πρόσφατα) στους βιότοπους της ορεινής πέρδικας.

    Θεωρω απλα οξυμωρο το να αμφισβητεις μια ανεξαρτητη και προσφατη μελετη στο Ευρωπαικο τρυγονι με τοποθετηση ραδιοπομπων σε ατομα του ειδους,που αποδεικνυει τις συνεχομενες στασεις τους ακολουθωντας τις ευκολοτερες οδους(χερσονησους,ξηρα)στον δρομο προς την αφρικανικη ηπειρο και απο την στιγμη που σε ΚΑΘΕ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ(ΕΛΛΑΔΑ)ΟΙ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΙΚΕΣ-ΘΗΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΒΑΣΗ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ…Νομιζω οποιαδηποτε αλλη αποψη πραγματικα ειναι εναντια στην Ελληνικη Κυνηγετικη Δραστηριοτητα.<br>

    Την μελέτη με ραδιοπομπούς σε τρυγόνια, στην οποία αναφέρεσε, σε βεβαιώ ότι δεν την έχω υπ” όψιν μου. Είναι χαρά μου, να μας την γνωστοποιήσεις και επίσης δεν διεκδικώ το αλάθητο, όταν φυσικά υπάρχουν στοιχεία που τεκμηριώνουν την αντίθετη άποψη.<br>
    Μάλιστα, νομίζω ότι αυτή είναι και η ουσιαστική βάση της επικοινωνίας. Να μαθαίνουν περισσότεροι φίλοι κυνηγοί, λεπτομέριες για θέματα που μας αφορούν όλους, ειδικά όταν η πληροφόρηση αυτή προέρχεται από αξιόπιστες πηγές, όπως οι μελέτες στις οποίες αναφέρεσαι.<br>
    Άλλωστε το θέμα της αποδημίας ήταν πάντα από τα δυσκολότερα προς αποκρυπτογράφηση μυστήρια, για τους επιστήμονες και μόνο πρόσφατα, η δημιουργία πολύ ελαφρών ραδιοπομπών, έδωσε το δικαίωμα παρακολούθησης των μικρότερων μεταναστευτικών θηραμάτων. Έτσι φυσικά, τα αποτελέσματα αυτών των μελετών είναι πλέον πολύ ποιό έγκυρα, από τις εικασίες που παλαιότερα εκφράζονταν για το καταπληκτικό αυτό φαινόμενο της μετανάστευσης των πτηνων.

    <br>
    Τωρα εσυ ξερεις το τι σε εμποδιζει να υιοθετησεις η ακομα καλυτερα,ΝΑ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ καποια αλλη αποψη.<br><br>
    Ειλικρινά τίποτε. Είμαι απόλυτα δεκτικός στην υιοθέτηση νέων δεδομένων που θα πολλαπλασιάσουν τις γνώσεις μου πάνω στην αγαπημένη μας δραστηριότητα.

    Το κοινο συμφερον ειναι απλα…ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟ.<br><br>
    Εδώ φίλε θα προσθέσω και τα ενδημικά θηράματα που είναι άμεσα εξαρτώμενα από την δική μας διαχείρηση.

    Γιατι μονο απο τα κρατη μελη της Ευρωπαικης Ενωσης μπορουμε να εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ…τα υπολοιπα κρατη που μοιραζομαστε τα μεταναστευτικα και δεν ανηκουν στην Ευρωπαικη Ενωση θελωντας και μη τα αφηνουμε στο…φιλοτιμο.

    Λοιπον…θα σε παρακαλουσα να μπεις σε αυτον τον κοπο της επικοινωνιας με αυτους.<br><br>
    Αυτοι οι ειδικοι…επισης ισως να μπορεσουν να σου απαντησουν στην σκεψη σου και να σου εξηγησουν ποια ειναι η διαφορα μεταξυ ΑΥΞΗΣΗΣ και ΕΚΡΗΞΗΣ θηραματικου πληθυσμου,σε ποια θηραματα συμβαινει και γιατι…ποιες ειναι οι αλλαγες συμπεριφορας και φυσιολογιας που προξενει η υβριδοποιηση ενος θηραματικου ειδους και κατα ποσο αυτες οι αλλαγες μπορουν να επηρεασουν η να διευκολυνουν την θηρευση τους.<br><br>
    (Επισης ρωτησε τους ποιος ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας για την υπαρξη θηραματος…η αναβαθμιση των βιοτοπων του(τροφη νερο καλυψη)????…οι απελευθερωσεις????….η η παταξη της λαθροθηριας??????)<br>
    Αυτό φίλε το απέδειξε το πείραμα στο Κακοπλέυρι που σίγουρα σου είναι γνωστό. Η βελτίωση του βιοτόπου είναι καταλυτική για την αύξηση των θηραματικών πληθυσμών. Η λαθροθηρία φυσικά προκαλεί μεγάλες ζημιές στην πανίδα, όπου υπάρχει ελειπής θηροφύλαξη. Είναι όμως δευτερεύουσα.

    Τωρα αν το ψαξεις ακομα βαθυτερα το κυνηγι του γουρουνιου ως επι το πλειστον ομαδικοτερο του ομαδικου…χρειαζεται πολλα ατομα..και η θεση του «καρτερατζη»(οχι του παγανιερη)απαιτει λιγοτερες θηραματικες γνωσεις,ευθυνες-ψυχικη-σωματικη κουραση και φυσικα αποδιδει περισσοτερο ποινικοποιημενο Ελληνικο κυνηγετικο»κρεας»…αρα σιγουρα στο γουρουνι πηγαν αυτοι(και καλα εκαναν)που απλα το θηραμα που «αγαπουσαν» δεν τους απεδιδε οπως θα ηθελαν και η αγαπη χωρις ανταποκριση δυστυχως αλλα δεν ειναι αγαπη.<br><br>
    Ολοι ειμαστε «κυνηγοι»…και το ειδος του θηραματος οπως και η μεθοδος κυνηγιου δεν παιζει σημασια και νομιζω αυτο αποδεικνυεται(προγραμμα-μελετη αρτεμις) απο αυτην την τοσο ευκολη αλλαγη θηραματος ορισμενων κυνηγων…ενοψει της ευκολοτερης «καρπωσης» και της…ευτυχιας.

    Κατι παρομοιο συμβαινει και εδω κατω στην περδικα που ειναι και το πιο απαιτητικο θηραμα της Ελλαδας ως προς την «αψογη φυσικη κατασταση του κυνηγου»με αποτελεσμα ολοι οι «περδικαδες» να αλλαζουν θηραμα καποια συγκεκριμενη στιγμη της ζωης τους και φυσικα να ασχολουνται αποκλειστικα με πιο αποδοτικα και πιο ξεκουραστα θηραματα για αυτους.Αυτη η αλλαγη θηραματος γινοταν ακομα και τις «χρυσες» δεκαετιες που θεωρητικα παντα…οι περδικες ηταν χιλιαδες και ευκολοθηρευτες.<br>
    Για την πέρδικα, όπως τα γράφεις έχουν τα πράγματα. Η λεβέντισσα των βουνών θέλει και λεβέντες για να την βάλουν στο σακίδιο.<br>
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ένας συνάδελφος που λόγω ηλικίας, ή προβλήματος υγείας, ή παραπανίσιων κιλών που δεν την κυνηγά είναι λιγότερο λεβέντης.<br>
    Το κάθε θήραμα έχει την δική του ομορφιά και προσωπικά προσπαθώ να αφιερώνω τουλάχιστον δυο-τρεις εξόδους στο κάθε είδος, κάθε κυνηγετική χρονιά.

    Σαν πιο επιθετικο ειδος του ιδιου γενους,ανταγωνιζεται και διωχνει το τρυγονι απο τους χωρους φωλεοποιησης του,οπου συνυπαρχει με αυτο γιατι το τρυγονι σαν πιο ντροπαλο,δεν ανεχεται φασαριες και ανταγωνισμους.<br><br>
    Ενα ενδιαφερον αμερικανικο αρθρο που μας υπενθυμιζει την προσαρμοστικοτητα των περιστεροειδων και την ευκολια που αποικουν καινουριες περιοχες γενικα, διοτι κατι παρομοιο με την εποικιση της δεκαοκτουρας στην Κρητη…εχει γινει και στην Ισλανδια με το τρυγονι.

    https://sora.unm.edu/sites/default/files/journals/nab/v060n02/p00182-p00183.pdf

    Οι αποψεις μου εχουν αντεξει σε διαφωνιες και σε συζητησεις υψηλου επιπεδου με ανθρωπους που τεκμηριωμενα κατειχαν γνωσεις σε ολα αυτα τα θεματα οπως και στις εκατονταδες μικρες μαχες που εχω δωσει υπερ του κυνηγιου εναντια σε αντι-κυνηγους,ζωοφιλους και περιβαλοντολογους.Η σιωπη που ακολουθουσε..εκτος απο συνενοχη…ειναι και αποδοχη και οπως βλεπεις τα ποστ μου δεν ειναι ουτε αναρθρες κραυγες,ουτε φωτο με κοροιδευτικο περιεχομενο αλλα ουτε απλα…σκεψεις.<br><br>
    Σκεψου,ψαξε και μην ξεχνας οτι ειμαστε στην ιδια μερια των συνορων.<br>
    Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη αυτή. Σε καμμία περίπτωση δεν έχουμε την πολυτέλεια να αλωνόμαστε σε εσωτερικές ίντριγκες, όταν εκεί έξω οι πολέμιοι είναι πολλάπλάσιοι και με την ευαισθησία των εν πόλει διαβιούντων, να επηρεάζει καταλυτικά το σήμερα και το αύριο του κυνηγίου.<br>
    Χαιρετώ με αγωνιστικούς χαιρετισμούς.<br>
    Τάσος

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464001

    Καλημέρα! Nike air πολυ ενδιαφέροντα αυτά που γραφεις! Το θέμα ειναι οτι εδώ στην Κρήτη στα Χανιά που μένω, οι δεκοχτουρες πέρα απο πολυπληθείς εχουν καταντήσει πλέον και ενοχλητικές, γιατι εχουν πολυ θράσος!! Το θέμα ειναι οτι οι φωστήρες του ΥΠΕΚΑ άφησαν εκτός θηρευσιμων ειδών αυτο το πουλί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #464020

    Καλημέρα! Nike air πολυ ενδιαφέροντα αυτά που γραφεις! Το θέμα ειναι οτι εδώ στην Κρήτη στα Χανιά που μένω, οι δεκοχτουρες πέρα απο πολυπληθείς εχουν καταντήσει πλέον και ενοχλητικές, γιατι εχουν πολυ θράσος!! Το θέμα ειναι οτι οι φωστήρες του ΥΠΕΚΑ άφησαν εκτός θηρευσιμων ειδών αυτο το πουλί…

    Πράγματι, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει, για ποιόν λόγο και με ποιο σκεπτικό οι δεκαοχτούρες απαγορεύεται να θηρεύονται.
    Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος που τις απαγορεύουν.
    Ευχαριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,111 έως 4,125 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων