ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,531 έως 4,545 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507077

    Πρεπει να ειναι αυτο γιατι ηταν φωλιασμενα στις φοινικιες διπλα στη θαλασσα…. Παντως πετανε πολυ προκλητικα, ειναι για πιστολιες!!!  :yahoo:  Δεν νομιζω να τα συναντισω στη φυση μιας και ειναι μεσα στα σπιτια…. εκτος κι αν εξαπλωθουν τοσο πολυ που ερθουν σιγα σιγα στους κυνηγοτοπους! Θα φανει αυτο….  :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507081

    Πάντως λένε ότι υπάρχουν σε Τουρκία και Ισραήλ πολλά. Γεννάνε όλο το χρόνο άρα καταλαβαίνεις ότι σε λίγα χρόνια ίσως προστεθεί ένα είδος στα θηρευσιμα της Κύπρου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507087

    Καθολου παραξενο! Μακαρι…. παντως το πεταγμα του ειναι παναλαφρο και γρηγορο με ελιγμους! Θα εχει αρκετες συγκινησεις αν εξαπλωθει! Που πιστευω πως θα εξαπλωθει…. μπορει οχι στα δαση, αλλα σε πολλες περιοχες παραλιακες ειναι πολυ πιθανον να τα δουμε!!! :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #507154

    Καλησπέρα στην παρέα. Φέτος η έναρξη θα με βρει στο νομό Μεσσηνίας και συγκεκριμένα στο χωριό της πεθεράς στο Καλογερεσι. Έχει να προτείνει κανείς κάνα μέρος κοντά ? Δεν χρειάζεται να μου πείτε ακριβώς κάποιο σημείο απλά να ξέρω προς τα πού να κινηθώ. Να σημειώσω ότι δεν έχω ξανακυνηγησει στην περιοχή οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

    Ελα φίλε , εδώ Μουριατάδα, αποτι ξερω εκει πιο δυσκολα θα δεις τρυγώνια, έχω ακούσει οτι πάνε προς τον κάμπο κάτω χαμηλά εκει που έχει καλαμπόκια , κανε καμια βόλτα πανω απτόν δρόμο στο Μεμί που έχει απλα… δεν έχω πάει ποτέ απλα ακουω απο αλλους, Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507160

    Τελευταία αναγνώριση σε αρκετά σημεία. Το αποτέλεσμα το ιδιο: πουλιά ανυπαρκτα. Ένα ζευγάρι είδα και ένα πιτσουνι μοναχό σε διαφορετικά μέρη. Όποιον συνάδελφο και να είδα το ιδιο μου ειπε. Τα πουλιά μας την εκαναν λοιπόν και σε τρυγονι δύσκολο να κάνουμε έστω και μια τουφεκιά αυριο. Στα κοράκια ομως….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #507162

    mitsosvinci φίλε καλημέρα σε ποια περιοχή όλα αυτά  ?….εννοώ γενικά ευρύτερη περιοχή όχι σημείο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507163

    Ευρύτερη περιοχή Καθενων και Ψαχνών. Όλα τα κλασσικά μέρη είναι άδεια εκτός από ένα όπου υπάρχουν μερικά πουλιά αλλά και 5000€ να μου έδινες πρώτη μέρα εκεί δεν πάω ούτε για πλακα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    εκηβόλος στις #507166

    Ευρύτερη περιοχή Καθενων και Ψαχνών. Όλα τα κλασσικά μέρη είναι άδεια εκτός από ένα όπου υπάρχουν μερικά πουλιά αλλά και 5000€ να μου έδινες πρώτη μέρα εκεί δεν πάω ούτε για πλακα!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Και εδώ λίγο πιο χαμηλά από σένα τα ίδια χάλια, μην πω και χειρότερα, Δευτέρα δίνει βροχούλα ας ελπίσουμε να τα ανακατώσει ο καιρός και να έρθει τίποτα και προς τα εδώ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507167

    <p style=”text-align: left;”>Βασιλη όπως το λες. Μόνο με ανακάτεμα  του καιρού θα δούμε κανα πουλακι. Από Τρίτη πάω για δουλειά αλλά αν βάλει πουλιά και το απόγευμα μπορείς να ρίξεις καμία τουφεκιά.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #507173

    Τα πουλιά που πετούν στον αέρα,

    δεν τα “πιάνει” κανένας καιρός.

    Μόνο τα “πιάνει” μπαρούτι και σκάγια,

    κι ένας ωραίος, καλός κυνηγός…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507178

    Γεια σου ρε Νικόλα ποιητη!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #507182

    Παιδιά καλή έναρξη αύριο και καλά κυνήγια…. να ρίξετε και καμιά ντουφεκιά και για εμάς τους τσιχλοκυνηγούς χαχα…μάλλον πρέπει να πάρουμε κανένα σκυλάκι να χτυπάμε κανένα ορτυκάκι…. καλή έναρξη !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507197

    Καλησπέρα.  Αρκεί που τα είδα σήμερα αφού δεν μου βγήκε κανένα για τουφέκι. Αποτέλεσμα παρέας 4 πουλάκια. Πάντως είχε βάλει φρέσκα πουλιά αφού είδα πιο πολλά σήμερα και πιστεύω ότι με τις βροχές στα βόρεια αύριο είναι ένα ύποπτο πρωινο για τοπικές μετακινήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507199

    Υπομονη και θα βγουνε Μητσο, που θα παει!  :good:  Απο πρωτη Σεμπτεβρη ηδη φαινονται δειλα δειλα εδω κατω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΛΑΞΙΔΗΣ στις #507200

    Καλησπέρα από Κομοτηνη εδώ κατι εγινε, υπηρχαν αρκετα πουλια που κανανε καποιες τοπικες μετακινησεις μεσα στην εβδομαδα και μπερδεψανε πολους κυνηγους για τα τελικα καρτερια, εγω παρακολουθουσα περισσοτερο ένα ηλιοσπορο ολη την εβδομαδα ειχε καμια 60-70 πουλακια μεσα και τελικα το πρωι βρηκα αντισκηνα στημενα και καμια δεκαρια αυτοκινητα 3:30 το πρωι, τελικα εφυγα από εκει και πηγα σε ένα άλλο ηλιοσπορο που ειχα δει μεσα στην εβδομαδα καμια 10 τρυγονάκια, το αποτέλεσμα 12 στο χερι και 2 χαμενα από της  7:00 – 7:50 που τα μαζεψα και εφυγα. Καλη σεζον να εχουμε!

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,531 έως 4,545 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων