ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,636 έως 4,650 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507796

    Παρολο που σημερα δεν εβαλα ξυπνητηρι, το βιολογικο ξυπνητηρι με σηκωσε στις 5, μεχρι τις 6 πηγα στο ποστο και δεν ηταν κανεις! Το ελαφρυ βοριαδακι που ενιωσα μολις κατεβηκα μου εδωσε ελπιδες… μπασιμο δεν ειχε αλλα καποια πουλια που ηταν καθισμενα στα δεντρα της περιοχης απο το βραδυ κινηθηκαν με το πρωτο χαραμα! Εριξα σε 4 πουλια-πηρα τα δυο- το τριτο μου εχεσε το κεφαλι  :scratch:  και το τεταρτο επεσε κουτσοφτερο χωρις να το βρω!!!  :good: Αυτα!! Γλυκοπικρη η γευση που μου εμεινε αλλα τουλαχιστον κατι φανηκε….  :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #507797

    καλημερα παληκαρια απο οτι γνωριζω και καλα τιποτα το αξιολογο απο Μανη  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #507800

    τρεις μερουλες μεινανε για την ετησια συναντηση  που ανοιγουν οι ζωνες στα Γρεβενα

    βλεπουμε τι θα γινει

    Winchester Αχιλλεα  βλεπω αρχιζεις φιλαρακι και τα πελεκας  :good:  :good:  :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507802

    Αχιλλεα  βλεπω αρχιζεις φιλαρακι και τα πελεκας

    Επρεπε καποια στιγμη να με τιμησουν!!! Η αληθεια ειναι πως ηταν απο τις μερες που απλα δουλεψε το ποστο  :yes:  Αλλες μερες ειχα δει περισσοτερα πουλια αλλα ουτε που μου κοντευανε!!! Ε σημερα εκαναν το λαθος  B-)  B-)  Και νομιζω πως θα το ξανακανουν….   :whistle:   :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507819

    Πρωινη αναφορα…. Παλι επαιξαν 4-5 πουλια πρωινα, ισως το οτι εμεινε απο χτες! Ενα ηρθε σφηνα πανω μου, του εριξα μια στα μουτρα, μου περνει το καπελο, του ριχνω και τη δευτερη απο πισω, ευτυχως πετυχα το καπελο που επεσε 100 μετρα πιο κατω! Το τρυγονι ειναι ηδη Αφρικη τωρα και καθεται εξω απο το σπιτι του Μαντελα…. Τζιφος και σημερα….  :wacko:  :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507848

    Φετος τα παω περιφημα με τα τρυγονια!!! 3 πουλια σε 12 εξορμησεις…. δεν ειναι και ασχημα εεεεε?  :wacko:  :wacko:  :wacko:  Αν συνεχισω σε αυτο τον ρυθμο μπορει και να γραφτω στο βιβλιο γκινες!!!   :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #507854

    Αχιλλέα μην απελπίζεσαι! Έτσι είναι το κυνήγι άλλωστε…

    Αυτό που μετράει, είναι που βγαίνεις τη βόλτα σου, “αλλάζεις παραστάσεις”, παίρνεις τον καθαρό σου αέρα και “σκοτώνεις” έγνοιες, σκοτούρες και άγχη…!

    Και όλ’ αυτά, κάνοντας το hobby σου, αυτό που τόσο αγαπάς και απολαμβάνεις…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507869

    Νικόλα η θεωρίες μας περί κυνηγίου συμβαδιζουν απόλυτα :good:

    Όλο το απόγευμα περνουσαν μελισσοφαγοι σε μεγάλα κοπάδια με κατεύθυνση νοτια – νοτιοανατολική. Είχαν μέρες να φανουν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507870

    Βρε αυτο το ξερω!!! Και πιστεψε με το απολαμβανω καθε μερα…. αλλα να εχει κατι να δροσιζομαστε ρε φιλε….. οχι φολα-φολα-φολα σερί…. δεν ειμαι κρεατοσυλλεκτης Νικολα μου! Οτι ερχεται σπιτι μπαινει στο πιατο, ειτε με φιλους ειτε μονος! Φετος που τα κανονισα και με την δουλεια…. και πηγα τοσες μερες συνεχομενες, δεν εκατσε! Αμα εκανα σε ενα 15ενθημερο 12 με 25  (το πιο πολυ) πουλακια σε αλλες χρονιες και φετος παει ετσι….καταλαβαινεις πως νιωθω…. εννοειται πως δεν θα τα βαψω και μαυρα!!! Ετσι ειναι το κυνηγι αλλωστε…. ισως φετος δεν βολεψε για διαφορους λογους….  :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #507874

    Αχιλλέα κάτι μΕ λέει πως τώρα που το γυρνάει σε μαιστροτραμουντάνα, θα γελάσει το χειλάκι σου!  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #507877

    Αχιλλέα έρχομαι με φορά να πάρω την θέση σου στο βιβλίο γκινες! Αλλη μια ήσυχη μέρα στις Κυκλάδες πρέπει να παω αρκετά χρόνια πίσω για να βρω τόσες συνεχόμενες μέρες που να μην κινείτε τίποτα. Ακόμα δεν εχει γυρίσει ο καιρός. Τις επόμενες 4-5 μέρες παίζουμε τα ρέστα μας. Ακόμα ελπίζουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507879

    Αχιλλέα έρχομαι με φορά να πάρω την θέση σου στο βιβλίο γκινες! Αλλη μια ήσυχη μέρα στις Κυκλάδες πρέπει να παω αρκετά χρόνια πίσω για να βρω τόσες συνεχόμενες μέρες που να μην κινείτε τίποτα. Ακόμα δεν εχει γυρίσει ο καιρός. Τις επόμενες 4-5 μέρες παίζουμε τα ρέστα μας. Ακόμα ελπίζουμε.

    <hr />

    Praxis

    Με τα λυπης παρατηρω καποιους “συναδελφους” να θελουν να αρπαξουν μεσα απο τα χερια μου το βραβειο!!!  :negative:   :yahoo:  :yahoo:

    Ανταποκριση απο ανατολικη μεσογειο…. ουτε φτερο παλι!!!!  :wacko:  :wacko:  εφαγε και ο ξαδελφος το τυροπιττακι του…..  Μαριε λες για αυριο που εχει και καλο βοριαδακι? Εμενα μου εμειναν 3 εξορμησεις, μια αυριο και το σκ!!! Οτι γινει….  :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507899

    Αυριο ειναι του Σταυρού! Οσοι μπορειτε βγειτε….. οχι γιατι θα γεμισουν οι τοποι τρυγονια…. απλα για να μην σπασει η παραδοση!!!  :good:  Εγω θα ειμαι εκει!  :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #507908

    Eγω θα δουλευω……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507919

    Του Σταυρου σημερα και δεν εσπασε η παραδοση! Κινηθηκαν λιγα πουλια στην περιοχη…. πολλοι μελισσοφαγοι…. πολλοι κυνηγοι….εγω εριξα σε ενα τρυγονι που το ειδα τελευταια στιγμη, το βρηκα με την πρωτη, κρεμασε τα ποδια και πηγε  με ανοιχτα φτερα και εκατσε σε ενα πευκο. Διπλα απο το πευκο καθοταν ενας γερος…. ακουσα μια τουφεκια….  :wacko:  :wacko:  δεν πειραζει! Να ‘ναι καλα ο ανθρωπος! Ισως ηταν απο τους μονους στην περιοχη που ηρθε για τρυγονια  :good: ….. γιατι οι υπολοιποι μονο για να μαλακιστουν ηρθαν. Και τι δεν επαιξαν!!! Μελισσοφαγους? Πουπουξιους? ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ??????? Ημουν στο τσακ να επαιρνα την θυροφυλακη σημερα….  :negative:  :negative:  Δεν γινονται αυτα τα πραγματα!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,636 έως 4,650 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων