ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,651 έως 4,665 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #507929

    Αχιλλέα τι είναι ο “ΠΟΥΠΟΥΞΙΟΣ”…;

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ…! Πλάκα έχει αυτό το όνομα, είναι αστείο…!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507937

    Πουπουξιος πρέπει να είναι ο Τσαλαπετεινός , ε Αχιλλέα;;; 2μιση ώρες απογευματινό ειδα 3 τρυγονια μακρια. Τα χελιδόνια εξαφανιστηκαν και περασαν μελισσοφαγοι αρκετοί σε μεγάλα σμήνη σε μεγάλο ύψος. Μια κουρουνα ηταν απροσεκτη και μας χαιρέτησε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    vampire στις #507942

    Καλή κυνηγετική χρονιά σε όλους! Με λιγότερη γκρίνια από τις γυναίκες!  😉

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507944

    Μπράβο vampire! Ωραία πράγματα! Όσο για τις γυναίκες η γκρίνια ειναι στο dna τους ρε φιλε. Και να το θέλουν πραγματικά ΔΕΝ γίνεται να την κοψουν!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #507955

    Του Σταυρου σημερα και δεν εσπασε η παραδοση! Κινηθηκαν λιγα πουλια στην περιοχη…. πολλοι μελισσοφαγοι…. πολλοι κυνηγοι….εγω εριξα σε ενα τρυγονι που το ειδα τελευταια στιγμη, το βρηκα με την πρωτη, κρεμασε τα ποδια και πηγε με ανοιχτα φτερα και εκατσε σε ενα πευκο. Διπλα απο το πευκο καθοταν ενας γερος…. ακουσα μια τουφεκια…. :wacko: :wacko: δεν πειραζει! Να ‘ναι καλα ο ανθρωπος! Ισως ηταν απο τους μονους στην περιοχη που ηρθε για τρυγονια :good: ….. γιατι οι υπολοιποι μονο για να μαλακιστουν ηρθαν. Και τι δεν επαιξαν!!! Μελισσοφαγους? Πουπουξιους? ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ??????? Ημουν στο τσακ να επαιρνα την θυροφυλακη σημερα…. :negative: :negative: Δεν γινονται αυτα τα πραγματα!!!

    <hr />

    Αχιλλεας- οχι αυτος της Τροιας, της κυνηγολατρειας! Απο την νησο Κυπρος!!!!

    και τι σε εμπόδησε απο το να το κάνεις? εσύ δεν πήρες τη θυροφυλακή, αυτός όμως αύριο και μεθαύριο πάλι μελλισοφάγους και τσαλαπετηνάρια θα τουφεκάει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507958

    Του Σταυρου σημερα και δεν εσπασε η παραδοση! Κινηθηκαν λιγα πουλια στην περιοχη…. πολλοι μελισσοφαγοι…. πολλοι κυνηγοι….εγω εριξα σε ενα τρυγονι που το ειδα τελευταια στιγμη, το βρηκα με την πρωτη, κρεμασε τα ποδια και πηγε με ανοιχτα φτερα και εκατσε σε ενα πευκο. Διπλα απο το πευκο καθοταν ενας γερος…. ακουσα μια τουφεκια…. :wacko: :wacko: δεν πειραζει! Να ‘ναι καλα ο ανθρωπος! Ισως ηταν απο τους μονους στην περιοχη που ηρθε για τρυγονια :good: ….. γιατι οι υπολοιποι μονο για να μαλακιστουν ηρθαν. Και τι δεν επαιξαν!!! Μελισσοφαγους? Πουπουξιους? ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥΣ??????? Ημουν στο τσακ να επαιρνα την θυροφυλακη σημερα…. :negative: :negative: Δεν γινονται αυτα τα πραγματα!!! <hr />

    Αχιλλεας- οχι αυτος της Τροιας, της κυνηγολατρειας! Απο την νησο Κυπρος!!!!

    και τι σε εμπόδησε απο το να το κάνεις? εσύ δεν πήρες τη θυροφυλακή, αυτός όμως αύριο και μεθαύριο πάλι μελλισοφάγους και τσαλαπετηνάρια θα τουφεκάει.

     Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος φιλε…. ετσι κι αλλιως η περιοχη που κυνηγαω εδω και 10 χρονια, φετος εχει “βρομισει” πολυ….  :negative:  μ’αρεσει να κυνηγω γενικα σε ησυχες περιοχες μακρυα απο την πολυκοσμια! Κι ας κανω λιγοτερα πουλια  :yes:  Θα παω αλλου αυριο σε μια περιοχη που ανακαλυψε ο ξαδελφος σημερα…. ειδε λιγα πουλια να παιζουν, ειχε 2-3 ευκαιριες χωρις ομως να παρει κανενα πουλι! Θα παμε εκει αυριο κι ο θεος βοηθος. Το καλο ειναι ησυχια  :yes:  ….. Να αναφερω και για σημερα πως εστειλα ενα φιλο στο ποστο μου και εκανε 2 τρυγονια χωρις ομως μπασιμο απο πουλια!!! Καποια πουλια καθουμενα στα δεντρα της περιοχης κινηθηκαν και για καλη του τυχη περασαν 3 και πηρε τα 2!!!! Και παλι σημερα εγινε χαμος απο κοσμο που δεν αφησαν σε ησυχια τα απαγορευμενα πουλια που περνουσαν!!!!  :negative:  Αυτα απο ανατολικη μεσογειο  :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #507960

    εχω την αισθηση οτι αρκετη διαβαζουμε αλλα λιγοι μιλαμε :scratch:  :negative: 

    Χτεσινο απογευματινο περιξ μεσογειων ειχε πουλακια :good:

    Για να εχει απογευμα πρωι θα ηταν αρκετα αλλα …….. :whistle:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #507961

    παραλειψη δεν σας ειπα οτι ηταν η πρωτη για φετος και αυτη αφορουσε ορτυκια…….

    αλλα μονο τρυγονακια ηρθαν μαζι μου ορτυκια αυριο απο τον χαρακα….. :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    vampire στις #507962

    Μπράβο vampire! Ωραία πράγματα! Όσο για τις γυναίκες η γκρίνια ειναι στο dna τους ρε φιλε. Και να το θέλουν πραγματικά ΔΕΝ γίνεται να την κοψουν!!!!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Δεν έχεις άδικο mitsosvinci!!! Εγώ πάντως τώρα μετά από κάθε κυνήγι γυρνάω και με ένα λουλουδάκι -ότι να ‘ναι ότι βρω εκεί έξω. Τις πρώτες φορές με κοίταζε περίεργα -σα να ήθελα να κρύψω καμιά κουτσουκέλα- αλλά τώρα γελάει κάθε φορά, ξέρει ότι την απατάω με τις φάσσες! χαχαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #507964

    Πρώτη μου έξοδος για φέτος (φανατικός μόνο με τα τσιχλοκότσυφα που δίνουν πολλές ευκαιρίες), πρώτη τουφεκιά, πρώτο θήραμα (τρυγόνι)! Είχα άλλη μια ευκαιρία, αλλά πέρασε οριακά και δεν το τόλμησα. Χθές είχε περισσότερα, μου είπε ένας συνάδελφος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507983

    Παιδια τωρα ειδα την ερωτηση για τον πουπουξιο…. Ναι ο τσαλαπετεινος ειναι  :good:  Λοιπον ανταποκριση απο ανατολικη μεσογειο σε καινουρια περιοχη για μενα…. ωραιος τοπος… ειδα και λιγα πουλακια…. εριξα σε ενα που περασε η ωρα 9 και με επιασε στον υπνο, επεσε κουτσοφτερο,  μα δεν τον βρηκα ρε γ@μωτο!!! Το λυπηθηκα το ατιμο…. γενικα δεν μ’αρεσει να χανω πουλια!!! Το καλο ηταν πως οι κυνηγοι ειμασταν 5 ολοι κι ολοι…. εκοψε το ματι μου ενα ωραιο ποστο που περασαν εκει 7-8 πουλια….  :yes:  Αυριο, πρωτα ο θεος παλι εκει θα ειμαστε!!!  :good:  

    εχω την αισθηση οτι αρκετη διαβαζουμε αλλα λιγοι μιλαμε

    Λαμπρο να ‘σαι σιγουρος για αυτο!!!  :good:  Κατ’εμενα…. παρα πολλοι!!!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507995

    Καλή κυνηγετική χρονιά σε όλους!

    Βρικολακα τωρα ειδα την φωτο!!! Μπραβο παλικαρι μου…. :good: :good:

    Ανταποκριση απο ανατολικη μεσογειο…. ειδαμε 5-6 κοπες μεσα στην απαγορευμενη!!! 2 κοπαδια εκαναν το λαθος να βγουν προς τα εξω :yes: :yes:   και βρηκαν τις καννες του Zabatti στα μουτρα τους   :yahoo:   :yahoo:  Προσπαθησα και τις 2 φορες για ντουμπλε χωρις ομως αποτελεσμα  :unsure:  νομιζω βιαζομαι να ριξω την δευτερη ντουφεκια…. οπως και να ‘χει πηρα 2 πουλακια κι ολα καλα!!!   :good:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #508000

    Μπράβο Αχιλλέα. Εγώ με τον ξάδερφό μου ούτε που το είδαμε. Το μόνο που συναντήθηκε με τις καννες μας ήταν 6 κουρουνες που ερχόντουσαν να φάνε καρύδια. Από τις 8μιση και μετά ή ζέστη ήταν ανυπόφορη :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #508070

    καλημερα σε ολους :bye: χτες  ξημερωματα  επεστρεψα απο τα Γρεβενα αυτο το πραγμα δεν το εχουμε ξαναπαθει τοοοσα χρονια που ανεβαινω 15 Σεπτεμβρη που ανοιγουν οι ζωνες :negative: Παρασκευη κυνηγησαμε τρυγονια και τις αλλες δυο μερες  για τριχωτο :good: .

    Σχεδον τον μισο νομο γυρισαμε εγω ατουφεκιστος :negative: και ολη η παρεα 3 τρυγονια  αλλα μας αποζημιωσε με τα τριχωτα .

    Πρωτη φορα με την παρεα μας λεγανε συνεχεια ελατε αλλα εμεις εκει στο πουπουλο .

    Σαν πρωτη εμπειρια ηταν ωραια   :yes: πολυ αδρεναλινη στα καρτερια να ακους τα κλαφουνητα αλλα και πολυ μετακινηση με το αυτοκινητο για να τα βρεις προς τα που πανε χασαμε και τα δυο καλα σκυλια απο καταδιωξη και τα βρηκαμε το απογευμα γι’αυτο και ολογος που γυρισαμε ξημερωματα μετα απο ενα τριωρακι υπνο .

    Σε γενικες γραμμες μου αρεσε πολυ :good: και μαλλον θα το ξανακανουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #508177

    Μανο τι να κω και εγω που πηγα 17 μερες σερι και πηρα 5 πουλακια?  :wacko:  Ο καλυτερος ομως ειναι ο ξαδελφος  :yes:  9 εξορμησεις και ειναι ακομη στο μηδεν  :yahoo:  :yahoo:

    Ανταποκριση απο ανατολικη μεσογειο….. μεσω του ξαδελφου…. ειδε 2-3 κοπες σημερα και σχετικα καλη κινηση απο κατι μονα-διπλα. Δυστυχως δεν του εδωσαν χερι του καημενου και ηρθε παπαγαλος παλι στο σπιτι… χιχιχιχι…. πηγε και εκατσε στο ποστο μου…. βρε στο ποστο μου? Αφου ειναι το ποστο ΜΟΥ…. απο το δικο του περασαν 3 ολοκληρα πουλια!!!!  :wacko:  :wacko:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,651 έως 4,665 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων