ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,786 έως 4,800 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518155

    Άρα και αυτα που είδανε χθες περαστικά θα ειναι! Κιτρινιαριδες στα ελατα, ε;;; Όντως εντυπωσιακό θέαμα θα ηταν!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #518158

    Κοπαδια Δημητρη των 10-15 καθε κοπαδι ειχα δει πανω απο 6-7 κοπαδια εκεινη την μερα φοβερο θεαμα τωρα ας ελπισουμε να πανε καλα τα πραγματα στην καινουρια σεζον που ερχεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #518159

    Ωχωχωχ……….αρχισανε τις μετακινήσεις τα πουλακια μου από τωρα ………!!!!

    Ρε μπας και περνανε πρωιμα και γι αυτό δεν βλέπουμε πουλια στα περασματα…….;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #518160

    Αν και δεν το κυνηγω  αποκληστικα……..εν τουτοις παλια κάθε χρονο μαζι με τα ορτυκια εκανα καμια δεκαρια τρυγονάκια ………..ομορφο πουλι και πραγματικο παλικαρι με ομορφο πέταγμα και δυσκολη τουφεκια ειδικα μεσα σε λιοστάσια…..!!!

    Τα τελευταια  5-6 χρονια βαραω ποια ένα – κανενα……..δεν βρισκω στα ορτυκομερη σαν παλια……!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518161

    Τα τρυγόνια σίγουρα μετακινούνται πριν την εναρξη. Έχει τύχει σε μέρος που παρατηρούσα να εχει σταθερά 25 – 30 πουλιά μέχρι τις αρχές Αυγούστου. Αυτά κατά τις 10 εξαφανίστηκαν και στις 18 που πήγα να ξανα τσεκαρω το μέρος είχε τα διπλάσια!!!! Βέβαια στις 20 μπορείτε άνετα να μαντέψετε όχι πόσα τουφεκισαμε αλλά πόσα ειδαμε!!!!! Π

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518243

    Πρώτο μπανιστήρι για τα F-16 αποψε σε μέρος πριβέ μακριά από εκεί που μαζεύονται όλοι στην έναρξη και αυτα που είδα μου άνοιξαν την ορεξη. Βέβαια στην έναρξη με την ορεξη θα μεινω……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518260

    Μητσο γυρισα απο διακοπες σημερα και θα παω για μπανιστιρι σε καποιες απο τις επομενες μερες,οτι και να δεις στο τρυγονι παντως στην εναρξη δεν βλεοεις ουτε το 1/3,οτι και να γινει θα τουφεκισουμε παντως εστω και καρακαξα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518275

    Ποιο 1/3 Γιάννη μου;;; Συνήθως στα μερη μας την πρώτη μέρα αντιστοιχεί ένα πουλι ανα δέκα κυνηγούς!!!! Μια φορά μόνο μου έχει τύχει να πάω και να γινει έκπληξη θετική σε εναρξη.

    Έτσι κι αλλιώς εγω τα ευχαριστιέμαι απο τις 25/8 μέχρι στις 20/9 πολύ περισσότερο. Περασματιατικα πουλια σε απογευματινά κυριως καρτερια και ολομόναχος στον καμπο. Μπορεί να χτυπάω συνηθως 4-5 κάθε χρονιά σε αυτό το διάστημα αλλά οι αριθμοί δεν έχουν καμία σημασία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518276

    Όσο για τις ρουφιανες τις καρακαξες έρχεται η ώρα τους! Έχω 10+ κουτάκια για πάρτη τους μοναχα!!!! Βαράτε χωρίς έλεος τα βρωμοπουλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518277

    εγω απο σεμπτεβριο παω καπιες μερες κοπαιδα,αλλα πρεπει να εισαι πολλυ τυχερος για να σου περασουν λιγα πουλια,πρεπει να εισαι εκει ολο το μηνα αλλα αυτο ειναι αδυνατον για ολους,τελως παντων οτι γινει στην εναρξη και στην κοπαιδα τις 7,8μερες που θα παω,σημασια εχει οτι πλεον ανοιγει το χομπι μας,ρημαχτα τα βρωμοπουλια μητσο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518324

    Μητσο εκανα ανιχνευση χτες πισωνα και περιξ περιοχων και η κατασταση ηταν απογοητευτικη,δεν ξερω αν θα αλαξει κατι μεχρι να ανοιξει αλλα φαινετε οτι δεν δεν εχει πουλια,θα δω και αλλου βεβαια αλλα γι την πρωτη μερα οπως παντα θα γινετε χαμος με τα λιγα πουλια αν υπαρχουν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518328

    Ως την εναρξη θα αλλάξουν πολλα. Και αυτά που είδα εγώ πριν λιγες μερες κοπαδιασμενα ηταν οπότε θα την έχουν κάνει ηδη!  Μπορει να εμφανιστούν αλλα μπορει να μην δούμε ούτε ενα. Είναι πολύ ρευστό το θέμα τρυγονι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518368

    Μητσο αυτοψια σημερα σε πισωνα δεν ειδα κανενα,απογεμα κελαιδιτι οπου περσι ειχα δει την ιδια ημερομηνια 100 και κατι πουλια(ασχετα αν την πρωτη μερα ειχε ελαχιστα)σημερα περασε μονο ενα,πραγματικα απιστευτο!φετος απογοητευτικα τελειως!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #518369

    Μητσο αυτοψια σημερα σε πισωνα δεν ειδα κανενα,απογεμα κελαιδιτι οπου περσι ειχα δει την ιδια ημερομηνια 100 και κατι πουλια(ασχετα αν την πρωτη μερα ειχε ελαχιστα)σημερα περασε μονο ενα,πραγματικα απιστευτο!φετος απογοητευτικα τελειως!

    άρα, έκαναν καλά που μείωσαν την κάρπωση???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518374

    Για μενα οχι δεν κανανε καλα,πουλια υπαρχουν αλλα οχι σε μας(ευβοια)στην βορεια ελλαδα,στα σκοπια στην βουλγαρι στην σερβια στην ισπανια κ,τ,λ υπαρχουν σε μεγαλους αριθμους και με τιποτα δεν μπορουν να μειωθουν απο τα οπλα,πραγτιδες οπως δηλιτιριαση η πιασιμο με διχτια στην αφρικη και στην αιγυπτο ναι κανει ζημια,αλλα ετσι κιαλλιως τα μεγαλα πουλια παντα γλυτωνουν γιατι φευγουν νωρις και μενουν μονο τα πιτσουνια!ειναι περιεργο θυραμα το τρυγονι και για να βαλεις 8 στην τσαντα την πρωτη μερα πρεπει να εχει πολλα πουλια να εισαι τυχερος(θα εχει πολλους διπλα σου και μπροστα σου κυνηγους)και ευστοχος!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,786 έως 4,800 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων