ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,801 έως 4,815 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518388

    Η εικόνα που περιγράφει ο Γιάννης είναι χαρακτηριστική της περιοχής μας. Δεν μπορείς να κρίνεις από τον Πισσωνα και τους Καθενους αν το τρυγονι έχει πρόβλημα γιατί τα πουλιά που κρατάει ο τόπος είναι λιγοστα και συνεχώς μετακινούνται. Εκεί που  είδε ο Γιάννης ένα σε 5 μέρες μπορεί να δεις τριάντα και το αντίθετο.Πάντως την άνοιξη πέρασαν πολλά πουλια,περισσότερα απο άλλες χρονιες και έγιναν αναφορές απο αρκετούς και εδω. Όσον αφορά το οριο καρπωσης θα ήθελα να δω μια επίσημη επιστημονική μελέτη για να κρινω. Πάντως και τότε που ήταν 12 το όριο εδώ στα μερη μας ήταν όνειρο απατηλό και τα 8 τώρα παλι το ίδιο ειναι!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #518393

    Καλησπερα σε ολλους τους φιλους.Τελικα αρχιζουμε μετα απο την καθυστερηση του υπουργου,τωρα στο θεμα μας και εδω στα μερη μου ειναι οπως τα λεει ο Δημητρης στην καλητερη να βαρησεις 2-3 το πολυ και μετα απο 2 μερες να μην υπαρχει τιποτα.Την περασμενη χρονια ηταν η καλητερη για μενα στα τρυγονια βαρησα 12η 13 σε ολη την κυνηγετικη διαρκεια και ετσι περασα το ωριο :yahoo:  :yahoo:  :yahoo: Καλη κηνυγετικη χρονια να εχουμε με υγεια για ολλους και χωρις ατυχηματα. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518435

    Το ξημέρωμα που ψαρευα κοκκαλια πέρασαν 3 φλαμινγκο. Δεν έχω ξαναδει ποτέ στην περιοχή. Πριν 15 λεπτά που κατεβαζα τον εξοπλισμό από το αυτοκίνητο πέρασαν χαλαρά και ξεγνοιαστα 2 τρυγονια μεγάλα πάνω από το σπίτι!!!!!!! Μήπως με την πανσέληνο που κοντεύει έχουμε μετακινήσεις;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518464

    Κολαση απλα καιγονται τα παντα στην ευβοια χωρις να ξερουμε που θα φτασει η καταστροφη,φερτε μου τον εμπρηστη να τον κοψω κοματια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518467

    Αχ Γιάννη μου και που να πας να δεις από κοντά να μαυρίσει η ψυχή σου φιλε. Το δάσος αυτό το δούλευε ο πατέρας μου οταν ήταν πιτσιρικάς και κλαίει σαν μικρό παιδι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518470

    Φιλε μητσο το θεμα ειναι μην ξεφυγει πιο περα και φτασει βορεια πλευρα,καθε χρονο αποτι φαινετε θα μενουμε ολο και με λιγοτερα πευκα!θελω εναν εμπρηστη να τον δεσω σε ενα δεντρο και να τον και καιω λιγο λιγο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518484

    Γιαννη θα ειναι μια δύσκολη νυχτα γιατι εχουμε και μέτωπο που κινείται βορειοανατολικά.

    Να γράψω και κάτι για τα τρυγονια. Το μέρος που καίγεται είναι απαγορευμένο. Είδα πολλά πουλιά αποψε και τα λυπήθηκε η ψυχή μου. Ερχόντουσαν από τον κάμπο και τραβαγαν προς το δάσος που καίγοταν κάνοντας την καθημερινή τους διαδρομή. Η ζημία στο θήραμα και γενικά στην πανιδα είναι μεγάλη σήμερα. Το μέρος είχε πολύ λαγό και πάρα πολλά γουρούνια και ντοπιαρηδες κοτσυφες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518507

    Εψαξα 2 ώρες το πρωί από τους Καθενους μέχρι Μακρυκαπα και η κατάσταση είναι το λιγότερο απογοητευτική. 6 πουλιά είδα και αυτά σκόρπια εδώ και εκει. Με λιγα λόγια στην έναρξη οποίος τουφεκισει τρυγονι να πάει μετά και να παίξει Τζόκερ!!!! Από καρακαξες κάτι θα κάνουμε και έχει και κάτι ωραία σύκα φέτος , μεγάλα και πολύ γλυκά :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518514

    Πουλια μηδεν εις το πηλικον φετος,φυγανε και τα πιτσουνια φετος!μητσο απο σεμπτεμβρη λιγες μερες κοπαιδα και μετα περιμενουμε τα τσιχλοκοτσυφα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518515

    Όντως την έχουν κάνει και τα πιτσουνια!!! 2 ζευγάρια ειδα σημερα και 2 μονά πουλιά , ολα μεγαλα. Εδώ θα το πολεμήσω οπως κάθε χρόνο μέχρι 20/9. Πέρασμα μεγάλο είναι πολυ σπάνιο στην περιοχή αλλά σε μερικά σημεία μπορείς κυριως απόγευμα να κάνεις λιγα πουλιά το Σεπτέμβρη. Μετα ως τις 10 Οκτωβρίου το ριχνουμε στις παλαμιδες, τα καρβουνια και τους κυνηγούς. Μετα έρχονται οι επίσημες αγαπημένες και όλος ο χρόνος αφιερώνεται στα πιτσιλωτα κορίτσια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518529

    Μια τελευταία αναγνώριση σήμερα και τελικά αποφασίσαμε να πάμε στο μέρος με τα περισσότερα…..κορακοειδη. Από τρυγόνια πάπαλα. Χωριστηκαμε σε τρία σημεία η παρέα και το αποτέλεσμα ήταν απελπιστικο.

    Έχω να πω ότι λυπάμαι αυτούς που θα πάνε από τις 3 τα ξημερώματα σε σημείο που ποτίζουν τα πνευμόνια σου γουρουνοσκατο και σε γαζωνουν τα κουνουπια για ενα-κανένα πουλι.

    Επισης να ρωτησω τους οικωλογουντες και αλλους…ευαίσθητους  , το κυνήγι τους φταίει για την όχληση των θηραμάτων αλλά τα εκατοντάδες κανονακια θορύβου οχι;;;;; Από τότε που άρχισε  η χρήση τους εδώ τα τρυγόνια και τα ντόπια κοτσύφια εχουν εξαφανιστεί και τα κοράκια 3-4 μερες τρομάζουν και μετά τα γράφουν στα παπαρια τους!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518547

    Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Η πιο ήσυχη έναρξη ever!!!! Λίγος κόσμος , πολύ λίγα τα πουλιά και λίγες και οι τουφεκιές. Τελικά κατάφερα και το ματωσα και εγω και οι άλλοι δύο της παρέας. Πιάσαμε μια μεγάλη έκταση με ξερό αγκάθι και ήρθαν 10 – 12 τρυγόνια για  βοσκη εκεί και πήραμε τα μισά με πολύ υπομονή. Κορακοειδη αρκετά όπως πάντα με αρκετές απώλειες στις τάξεις τους σημερα.  Άλλο ένα να πάρω το απόγευμα και είμαι κομπλε!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #518552

    Καλημερα καλή έναρξη . Περιοχη Διδυμοτειχου απο τουφεκίδι ενας χαμός .Απο πουλιά είδα καμιά δεκαριά κατάφερα να πάρω δύο. Και του χρόνου με υγεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #518556

    Τυχη βουνο σημερα,το πρωι απων και το απογεμα με βαρια καρδια πηγα σε μερος κουκουρουκου και βαρεσα 4 πουλια αστοχωντασ και σε 2!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518557

    Γιάννη και εμείς σε μέρος για κουρουνες πήγαμε και μετά τις 8μισή εμφανίστηκαν πουλια. Όχι πολλά άλλα σε σύγκριση με τα αναγνωριστικά ηταν όαση σήμερα!!! Φρέσκα πουλιά και όλα πιτσουνια με σχετικά αρκετο λιπος. Το πρωί εριξα σε 4 και πηρα  3. Το απόγευμα σε αλλο σημείο μια τριαδα μου πέρασε στα 35 περίπου μέτρα και κράτησα ένα. Σύνολο 4 πουλιά και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φυσίγγια Ρουμελιώτης csb32 εγώ οι άλλοι club nova. Άψογα και τα δυο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,801 έως 4,815 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων