ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,816 έως 4,830 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518561

    Σήμερα 3-4 ειδαμε. Εγώ ατουφεκιστος και ο φίλος μου κατάφερε να πάρει ένα μακρινό φετιναρι αλλά άργησε να το βρει και όταν τελικά το βρήκε ένα φίδι προσπαθούσε να το καταπιεί!!!!! Δεν έχω ξανά δει τέτοιο πραγμα!


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #518563

    Ασχημο θεαμα,Μητσο!Εγω πριν μερικα χρονια ειχα παρομοια εμπειρια.Τουφεκισα μερικα μαυροπουλια σε χωραφι και επεσαν 4.Μεχρι να φτασω κοντα ηταν αναμεσα τους ενα βρωμοφιδο!Φυσικα εκανα γρηγορα μεταβολη και σιχαινομουν να παρω οποιοδηποτε απο τα 4… :bye: Υ.Γ.Αυτο ειχε γινει Οκτωβριο μηνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518606

    Βγήκα μια βόλτα το πρωι χωρίς πολλές προσδοκίες. Έπιασα ένα κανάλι με καλάμια και μια λεύκα και είπα δεν το κουνάω μέχρι τις 10 και έτσι επραξα. Είδα 5 πουλιά στο οπτικό πεδίο που είχα. Δύο πέρασαν εντός βεληνεκούς και κατεριφθησαν , το πρώτο με την δεύτερη , το δεύτερο με την πρώτη!!!Φετιναρια ηταν και αυτα αλλά όχι μικρουλια. Δεν έχουμε πάρει ενήλικο ούτε ένα , απόδειξη ότι την κάνουν οι γεννητορες πριν την εναρξη. Τα έκανα 6 και πάμε ολοταχώς προς το οριο :yahoo:

    Είδα και μελισσοφαγους σήμερα πολλούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    nikosbettinsoli στις #518607

    Καλησπέρα σε όλους και καλή σεζόν εύχομαι! Για μένα η πρώτη έξοδος έγινε εχθές και ακολούθησε και η σημερινή σε περιοχή κοντά στο Μαντουδι, λόγω καλοκαιρινών διακοπών. Και εχθές και σήμερα δυστυχώς δεν είδα κανένα τρυγόνι… Παρόλα αυτά ο σκοπός επετεύχθη. Έβγαλα τις πρώτες βόλτες της μια πανέμορφη κουταβινα (κοκερ σπανιελ) και οι αντιδράσεις της ήταν απολαυστικές… Καλά να περνάτε όλοι

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #518612

    Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη βόλτα χθες στο κάμπο του Φενεού και χάζεψα ένα τρυγωνι και δυο φασσες,εκτος βολής όλα. Γνωρίζει κάποιος μεριά κοντά στο Βελο ή Κιάτο Κορινθίας για τρυγωνια μιας και θα είμαι εκεί το επόμενο σκ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #518630

    Καλησπερα σε ολλους τα νεα απο εμενα ειναι 20 με 23 νεκρα βαρησα  2 τρυγονια και ειδα συνολικα και τις 3 μερες κατω απο 10 στο συνολο τωρα 24 και 25 ειδα και τις 2 μερες συνολικα πανω απο 20 και βαρησα αλλα 4 στο χερι και ενα χαμενο και ειδα και πολλους συκοφαους.Καλη κυνηγετικη χρονια να εχουμε χωρις ατυχηματα και με υγεια  να ειμαστε γεροι να ασκουμε το χομπι μας εστω και καθυστερημενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #518635

    Μπραβο ρε παλικαρι ……..απ’ ότι βλεπω , λιγο πολύ κατι κανατε ολοι σας…. :good:

    Εμενα με βλεπω να δινω τα φερμαροσκυλα και να περνω τιποτα ζαγάρια……..!!!!

    Με την αναβροχια που εχει πεσει στα εδαφοβια πτηνα μαλλον θα το γυρισουμε στα τριχωτα…………εεεεεε μην παει το μυαλουδακι σας σε τιποτα πονηρα τριχωτα…………………… :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518636

    Δεν πάει το μυαλό στο πονηρό Βill γιατί αυτού του είδους τα τριχωτά έχουν πια εξαφανιστεί η είναι πολύ σπάνια!!!!!!!!!!

    Έχω να βγω από το Σάββατο το πρωι για τρυγόνια. Αύριο και μεθαύριο λέω να κάνω απογευματινό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518648

    Έφτιαξα καφεδακι και βουρ σε ένα καρτερακι 5 λεπτά από το σπιτι. Πέρασε κανα 20λεπτο και με καβάλησε ένα βουτώντας στα πλατάνια. Δεν πρόλαβα να σηκώσω το όπλο αλλά άλλαξα γωνία για να προσέχω και από πισω. Στο πεντάλεπτο σκάει το δεύτερο σε δεξιά τραβερσα στα 30-35 μέτρα. Του ριχνω ενα Ρουμελιώτης compak με το brain tm και άφησε ένα υπέροχο συννεφάκι πούπουλα και το πρώτο τρυγονι με ενήλικα χρώματα ηταν στα χέρια μου. Τελικά αυτά τα 28άρια πάνε μπάλα. Πολύ συγκέντρωση και δεν μπορώ να περιμένω να μπασιματα της τσιχλας!! Από τρυγόνια αλλά 4 είδα που πέρασαν πάρα πολύ ψηλα. Αντε τα καναμε 7 και το οριο φανταζει εφικτό!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #518650

    Καλησπερα σας , μπραβο Δημητρη και στα ταιρια τους και εγω κοντα ειμαι για το οριο ενα κατω απο εσενα ελπιζω το πσκ να το φτασω να ειμαστε παντα καλα να κυνηγαμε. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518652

    Μάκη μάλλον θα το καταφέρουμε το οριο φέτος!!!! Σε μερικούς μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά για εμενα εδώ ο στόχος στα τρυγόνια είναι να πιάσω το ημερήσιο οριο αλλά στην διάρκεια ενός μηνα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #518653

    Δημητρη το ιδιο ισχυει και για μενα στα μερη μου μονο περυσι περασα το οριο τις αλλες χρονιες ηταν ονειρο απατηλο ακομα και στα μισα τρυγονια απο το οριο.Εγω παντως θελω να κανω το κεφι μου τα υπολοιπα δεν με πειραζουν,Καλο βραδυ, :bye:  :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #518656

    Να δούμε και καμιά τουφεκιά φετινή μιας και εμείς δεν πάμε ακόμα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518670

    Πηγα το απόγευμα σε διαφορετική τοποθεσία από προχθές και δεν είδα ούτε ενα. Κουρουνες μείον 4 , καρακαξες μείον 2.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518684

    Καλημέρα παλικάρια. Ελπίζω όσοι βγήκατε να είχατε την τύχη που χαμογέλασε σε εμένα σήμερα το πρωι. Για καρακαξες ξεκινησα αλλα…..Μάλλον μετακινήθηκαν κάποια πουλιά. Πριν 3 μέρες δεν πέταγε τιποτα! Φυσιγγι compak  Ρουμελιώτης νο8 , όπλο η γριούλα black eagle!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,816 έως 4,830 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων