ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,861 έως 4,875 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521932

    Δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι αλλά το ανέβασμα των φτερωτων f-16 φέτος είναι απλά επικό!!! Επίσης πολύ μεγάλα νούμερα από μελισσοφαγους και κιτρινιαριδες!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #521935

    Μητσο στα μερη μας εχεις τσεκαρει αν εχουν πιασει πουλλια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521936

    Σε ένα απαγορευμένο που έχω μελίσσια και πάω ανα τριήμερο πάει το γουργουρητο σύννεφο μέσα στα πευκα. Άρα έπιασαν και ζευγαρωνουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #521938

    Καλημέρα χρονια πολλα ,Χριστος Ανεστη ….και πανω απ΄ολα ευχομαι σε ολους σας και στις οικογενειες σας να εχετε υγεια για να ξεπεράσουμε αυτή την καταρα της εποχης μας……..!!!

    Μητσο κι εδώ στα δικα μου τα μερη εχω δει τα περισοτερα τρυγόνια από άλλες χρονιες τους περισοτερους κιτρινιαριδες όπως τους ειπες………εχω δει και ακουσεις αρκετες φορες μελισουργους , αλλα όχι τα κοπαδια που ξεραμε στα παιδικα μας  χρονια  ( υπηρχαν τοτε κοπαδια , μπορει χωρις υπερβολή και τριακοσιων μην πω παραπανω πουλιων ….αλλα δεν υπαρχουν πια ……ας είναι καλα τα φυτοφάρμακα……) και εχω δει τρεις ή τεσσερις κουκους……….!

    ΕΛΠΙΖΩ……..να εχουμε μια αναλογη πορεια και το Σεπτεμβριο και πανω απ΄ολα να μην υπαρξει αναζοπυρωση του ιου οποτε ξεχασουμε το κυνηγι για τα καλα…….!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #521940

    καλό μήνα σε όλους. πριν καμια 10αρια χρόνια είχα πάει σε ένα συνέδριο στο βέλγιο. παρατήρησα ότι όταν ένα χωράφι (μπρος απο 100 στρεμματα) ήταν χέρσο το ράντιζαν. μετά από καμια βδομάδα το όργωναν. την επόμενη το ξαναράντιζαν. όταν το φυτευαν το ξαναράντιζαν (μανι μανι 3 ραντισματα). και έπειτα απο καμια βδομαδα είχε μεσα πεδινες φασιανους και λαγους. σιγουρα τα φυτοφαρμακα κανουν κακο, το μεγαλυτερο κακο πρεπει να το ψαξουμε αλλου. ξεχασα να πω οτι στο βελγιο αν πατησεις κανα λαγο, τον παρατας εκει διοτι αν σε ελεγχο βρουν τον αυτια στο αμαξι, τη γαμησ..ες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    panos citori στις #521952

    Καλησπερα σε ολους. Και εδω στην περιοχη μου εχουν πιασει τριγονια και παιζουν για ζευγαροματα, συκοφαγους δεν εχω ξαναδει τοσος πολλους ποτε αλλα χρονια, μελισουργου( εδω τα λεμε βουλγαρες) περουν καθε μερα πολλα αλλα μικρα κοπαδια,αλλα χαμιλοτερα και αλλα ψηλοτερα!!! Εγω βεβαια δεν μπωρω να τα κηνηγισω αυτα τα θυραματα, αλλα μου ειναι ευχαριστω να τα βλεπω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #521956

    Αυτες τις μερες οντως ειχε πολυ καλα περασματα απο τρυγονια και συκοφαους ειδα παρα πολλα, θυμαμαι μια χρονια οπως τα λεει ο Βασιλης πιο πανω τελη δεκαετιας 90 ερχοντουσαν τετοιο καιρο κοπαδια απο τρυγονια και πιανανε σε συρματα χωραφια και περναγα με το μηχανακι πιτσιρικας και συκονοντουσαν σαν ψαρονια καθομουνα και τα χαζεβα,πανε αυτες οι εποχες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521967

    Επιασαν πολλά πουλιά στα πευκωτα και έχουν ήδη χαράξει διαδρομές κυρίως προς σημεία με νερό οπότε αν παρατηρήσει κάποιος μπορεί να καταλάβει πως κράτησε αρκετά ο τόπος. Το τι θα μείνει ως τον Αύγουστο είναι άλλο θεμα! Και τα ατιμα τα κοτσύφια είναι περισσότερα από οσα ειχε το χειμώνα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #522680

    Καλό καλοκαίρι σε όλους… Τώρα που κοντεύει να φύγει ο Ιούλιος νιώθω ότι πλησιάζουμε στην έναρξη της καινούριας σεζόν και δεν κρατιέμαι να βγώ έξω στη φύση, να χαρώ ότι μπορεί να προσφέρει αυτή και το χόμπι μας!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #522692

    Δέκα ώρες στη δουλειά σε συνθήκες σαουνας και το μυαλό να προσπαθεί να ξεφύγει και να σκέφτεται ήδη εκείνο το πρωινο που έρχεται σιγά σιγα. Σταύρο αυτο τα λέει ολα για την τρέλα μας!  Φετος δείχνει να έχει και λιγα πουλάκια και η προσμονή μεγαλωνει!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #522763

    Καλησπερα σε ολλους τελικα μετα απο την κακοκαιρια τα τρυγονια εγιναν αφαντα και οι προβλεψεις  επαληθευτηκαν.Ελπιζω να το ξεπερασουν γρηγορα και αυτο που εγινε με τους ανθρωπους που χαθηκαν και τις περουσιες.Να εισται καλα ολοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #522766

    Μάκη τα τρυγόνια την έκαναν με την πανσέληνο και φυσικά με την καταιγίδα. Θα έχουμε αλλαγές στο σκηνικό μέχρι την έναρξη και μετά από αυτη. Πέρισυ 4 πουλιά είχαν απομείνει μέχρι τις 18/8 στο σημείο που κυνηγαω και στις 20/8 τρία άτομα αν είχαμε ευστοχία θα μπορούσαμε το όριο. Επίσης μετά εξαφανίστηκαν όλα και στις 26/8 πήρα 5 πουλιά και αστοχησα σε αλλά τοσα. Περίεργο πράγμα το τρυγονι στα μέρη μας φίλε! Αν τα πετύχεις στις μετακινήσεις τους θα πάρεις πουλια. Αν όχι καλές είναι και οι καρακαξες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    panos citori στις #522767

    Εγω σινιθως δεν τα κυνηγαω γιατι δεν προλαυενω αλλα μεσ’τα χωραφια τα βλεπω καθημερινα. Ομως εχω πολλες μερες να δω πουλια….. εχω να δω τριγονι τουλαχιστον 20 μερες και εδω σε μας τωρα εβρεξε μετα απο πολλους μηνες. Τωρα που χαθικαν δεν ξερω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #522768

    Έφυγαν Πανο όπως το κάνουν πάντα τέτοια εποχη. Τα παρατηρώ χρόνια τωρα. Πιο παλιά από μέσα Ιουλίου μέχρι και την έναρξη έκανα μπανιστήρι σχεδον καθημερινά , τώρα δεν προλαβαινω. Λίγο πριν και κατά τις μέρες της Αυγουστιατικης πανσεληνου τα πουλιά , ειδικά οι γεννητορες φεύγουν. Παρατηρούσα ένα μέρος που έβλεπα καθημερινά 35-40 πουλιά και ξαφνικά δεν έβλεπα κανένα η ελαχιστα. Μετά από 3-4 ημέρες ξαναεβλεπα πουλια. Γίνονται μετακινήσεις λοιπόν αυτή την περίοδο. Όχι αποδημιες αλλά πιο μικρής κλιμακας. Βασικά το τρυγονι απ την έναρξη μέχρι 20 Σεπτεμβρίου θέλει να πας κάθε μέρα για να πετύχεις κάτι καλο. Πράγμα αδύνατον για εμένα προσωπικά  αφού περά απο τις 3-4 ημέρες στην έναρξη που συνήθως έχω άδεια , μετά όταν πάω με την ψυχή στο στόμα προλαβαινω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #522851

    Όπως ακριβώς το περιμενα. Ούτε που το ειδα!!! Ειναι φοβερο , πριν 25 μερες ειχε παντου τρυγονια ακομη και μεσα στο χωριο. Πανσεληνος και μ@μημενη Θαλεια τα εστειλαν σε άλλες πολιτείες!!! Κοράκια -7 με 11 τουφεκιες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,861 έως 4,875 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων