Ρυθμιστική 2011-2012-Πρόσκληση ΥΠΕΚΑ για προτάσεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 163 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #288293

    ναι ρε συ Μάριε, καλά θα ήταν όλα αυτά για τα 30 ευρώ παραπάνω αλλά είμαστε 2 κυνηγοί στην οικογένεια = 60 ευρώ παραπάνω στις άδειες για τον ΚΣ Αλεξ/πολης (αφού εκεί ανήκω) απο ότι εάν τις έβγαζα στην Αθήνα!! Άντε και πες να γινόντουσαν και φιλοθηραματικά έργα πάει στο διάολο, σε πρόσφατη ανακοίνωση ο σύλλογος έγραφε πως έσπειρε συνολικα 16 ολόκληρα στρέμματα χωράφια και πως έστειλε κόσμο σε διάφορες συνελεύσεις της ομοσπονδίας σε διάφορα άλλα μέρη , αυτές ήταν οι δράσεις του συλλόγου μας… Εκτροφείο δεν έχουμε. Απελευθερώσεις όταν γίνονται δεν ενημερώνεται κανένας πέρα από τα κολλητάρια του ΔΣ, φέτος μου είπανε "όταν θα τα αφήσουμε θα σου πούμε κι εσένα" και μου γύρισαν τα μυαλά!! Δηλαδή οι υπόλοιποι λαλάκες είναι;;

    Τέλος πάντων, άκρη δεν βγαίνει.


    [font=”Century Gothic”]Όντως Κώστα άκρη δεν βγαίνει…..
    Χειρότερο από το να μην κάνουν τίποτα οι σύλλογοι, είναι να σου τα παίρνουν για ΝΑ ΜΗΝ κάνουν τίποτα!!!! :)
    [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #178966

    Είχα γράψει και παλιότερα μια πρόταση για το πως να βγαίνουν οι άδειες,το ξαναγράφω λοιπόν.
    Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικές και περιφερειακές άδειες,μόνο τοπικές.Τότε θα διορθωθούν πολλές αδικίες
    και τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί που κυνηγάμε και θα πιάνουν και τόπο.Τί νόημα έχει να πλήρώνουμε γενική σε ένα σύλογο
    της Αθήνας 150+ για σπορές και απελεθερώσεις τσούκαρ αφού θα κυνηγηθούν από τους λιγότερους και όχι από το σύνολο.
    (Δεν είμαι τοπικιστής γιατί και λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με κόσμο από όλη την Ελλάδα και λόγω συνθηκών κυνηγάω αν οι
    περιστάσει το φέρουν παντού)
    Π.χ. θέλω να κυνηγήσω στον Έβρο παπιά θα πληρώνω άδεια για το διάστημα που θέλω να κυνηγήσω εκεί.
    Θέλω να κυνηγήσω στην Φλώρινα ορτύκια θα βγάλω άδεια εκεί.
    Τώρα τις διαδικασίες την χρονική διάρκεια και το ποσό για την κάθε περιοχή
    άς κάνουν οι ομοσπονδίες και οι σύλογοι τισ μελέτες και τις προτάσεις τους να δούν τι μπορεί να γίνει.
    Αυτοι οι τύποι που έκλέγονται χωρίς αντίπαλο και έχουν τις καρέκλες έτοιμες πάντα ας κατσουν να
    δουν και μια άλλη οπτική του νέου τρόπου κυνηγιού πλέον και ας παρουν κάποιες αποφάασεις.
    Όχι μόνο χειραψίες και φωτογραφίες με τους εκάστοτε υπουργούς και βουλευτές για γλύψιμο μπας
    και παρουν κάποτε το χρίσμα και κατέβουν στις εκλογές!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #288290

    Είχα γράψει και παλιότερα μια πρόταση για το πως να βγαίνουν οι άδειες,το ξαναγράφω λοιπόν.
    Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικές και περιφερειακές άδειες,μόνο τοπικές.Τότε θα διορθωθούν πολλές αδικίες
    και τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί που κυνηγάμε και θα πιάνουν και τόπο.Τί νόημα έχει να πλήρώνουμε γενική σε ένα σύλογο
    της Αθήνας 150+ για σπορές και απελεθερώσεις τσούκαρ αφού θα κυνηγηθούν από τους λιγότερους και όχι από το σύνολο.
    (Δεν είμαι τοπικιστής γιατί και λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με κόσμο από όλη την Ελλάδα και λόγω συνθηκών κυνηγάω αν οι
    περιστάσει το φέρουν παντού)
    Π.χ. θέλω να κυνηγήσω στον Έβρο παπιά θα πληρώνω άδεια για το διάστημα που θέλω να κυνηγήσω εκεί.
    Θέλω να κυνηγήσω στην Φλώρινα ορτύκια θα βγάλω άδεια εκεί.
    Τώρα τις διαδικασίες την χρονική διάρκεια και το ποσό για την κάθε περιοχή
    άς κάνουν οι ομοσπονδίες και οι σύλογοι τισ μελέτες και τις προτάσεις τους να δούν τι μπορεί να γίνει.
    Αυτοι οι τύποι που έκλέγονται χωρίς αντίπαλο και έχουν τις καρέκλες έτοιμες πάντα ας κατσουν να
    δουν και μια άλλη οπτική του νέου τρόπου κυνηγιού πλέον και ας παρουν κάποιες αποφάασεις.
    Όχι μόνο χειραψίες και φωτογραφίες με τους εκάστοτε υπουργούς και βουλευτές για γλύψιμο μπας
    και παρουν κάποτε το χρίσμα και κατέβουν στις εκλογές!!!

    Έτσι είναι πάνω κάτω σε όλη την ευρώπη. Τοπική αυτοδιοίκηση και στο κυνήγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    305
    stefos10 στις #288289

    Έτσι είναι πάνω κάτω σε όλη την ευρώπη. Τοπική αυτοδιοίκηση και στο κυνήγι

    Κυνηγετικός Σύλλογος Φερών Έβρου
    Τοπική: 127,50
    Περιφερειακή: 147,50
    Γενική: 177,50

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #288284

    Είχα γράψει και παλιότερα μια πρόταση για το πως να βγαίνουν οι άδειες,το ξαναγράφω λοιπόν.
    Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικές και περιφερειακές άδειες,μόνο τοπικές.Τότε θα διορθωθούν πολλές αδικίες
    και τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί που κυνηγάμε και θα πιάνουν και τόπο.Τί νόημα έχει να πλήρώνουμε γενική σε ένα σύλογο
    της Αθήνας 150+ για σπορές και απελεθερώσεις τσούκαρ αφού θα κυνηγηθούν από τους λιγότερους και όχι από το σύνολο.
    (Δεν είμαι τοπικιστής γιατί και λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με κόσμο από όλη την Ελλάδα και λόγω συνθηκών κυνηγάω αν οι
    περιστάσει το φέρουν παντού)
    Π.χ. θέλω να κυνηγήσω στον Έβρο παπιά θα πληρώνω άδεια για το διάστημα που θέλω να κυνηγήσω εκεί.
    Θέλω να κυνηγήσω στην Φλώρινα ορτύκια θα βγάλω άδεια εκεί.
    Τώρα τις διαδικασίες την χρονική διάρκεια και το ποσό για την κάθε περιοχή
    άς κάνουν οι ομοσπονδίες και οι σύλογοι τισ μελέτες και τις προτάσεις τους να δούν τι μπορεί να γίνει.
    Αυτοι οι τύποι που έκλέγονται χωρίς αντίπαλο και έχουν τις καρέκλες έτοιμες πάντα ας κατσουν να
    δουν και μια άλλη οπτική του νέου τρόπου κυνηγιού πλέον και ας παρουν κάποιες αποφάασεις.
    Όχι μόνο χειραψίες και φωτογραφίες με τους εκάστοτε υπουργούς και βουλευτές για γλύψιμο μπας
    και παρουν κάποτε το χρίσμα και κατέβουν στις εκλογές!!!

    Πολυ σωστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #288272

    Κυνηγετικός Σύλλογος Φερών Έβρου
    Τοπική: 127,50
    Περιφερειακή: 147,50
    Γενική: 177,50

    Αμαν ρε φιλε,,σας εσφαξαν με το γαντι που λεμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #288268

    Είχα γράψει και παλιότερα μια πρόταση για το πως να βγαίνουν οι άδειες,το ξαναγράφω λοιπόν.
    Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικές και περιφερειακές άδειες,μόνο τοπικές.Τότε θα διορθωθούν πολλές αδικίες
    και τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί που κυνηγάμε και θα πιάνουν και τόπο.Τί νόημα έχει να πλήρώνουμε γενική σε ένα σύλογο
    της Αθήνας 150+ για σπορές και απελεθερώσεις τσούκαρ αφού θα κυνηγηθούν από τους λιγότερους και όχι από το σύνολο.
    (Δεν είμαι τοπικιστής γιατί και λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με κόσμο από όλη την Ελλάδα και λόγω συνθηκών κυνηγάω αν οι
    περιστάσει το φέρουν παντού)
    Π.χ. θέλω να κυνηγήσω στον Έβρο παπιά θα πληρώνω άδεια για το διάστημα που θέλω να κυνηγήσω εκεί.
    Θέλω να κυνηγήσω στην Φλώρινα ορτύκια θα βγάλω άδεια εκεί.
    Τώρα τις διαδικασίες την χρονική διάρκεια και το ποσό για την κάθε περιοχή
    άς κάνουν οι ομοσπονδίες και οι σύλογοι τισ μελέτες και τις προτάσεις τους να δούν τι μπορεί να γίνει.
    Αυτοι οι τύποι που έκλέγονται χωρίς αντίπαλο και έχουν τις καρέκλες έτοιμες πάντα ας κατσουν να
    δουν και μια άλλη οπτική του νέου τρόπου κυνηγιού πλέον και ας παρουν κάποιες αποφάασεις.
    Όχι μόνο χειραψίες και φωτογραφίες με τους εκάστοτε υπουργούς και βουλευτές για γλύψιμο μπας
    και παρουν κάποτε το χρίσμα και κατέβουν στις εκλογές!!!

    Εσυ καλα τα λες φιλε μου αλλα αφου ετσι τους βολευει γιατι να το αλλαξουν το συστημα,,μηπος παει και κανενας κυνηγος σε κανα συλογο ποτε
    αν ο κυνηγος δεν απαιτησει να αλλαξουν τα πραγματα δεν κουναει φυλο,,οσο εμεις θα ειμαστε αδιαφοροι σε ολα
    και οσο παταμε στον συλογο μονο για να βγαλουμε την αδεια,αντε και οταν θα πας παρει καποιος φιλος να παμε να ριξουμε το χαρτακι με την ψηφο
    που θα μας το εχουν και ετοιμο,,τοσο αυτοι θα κανουν οτι τους βολευει,,και ξερεις τι τους βολευει;
    να περνουν τα λεφτα και να μην κανουν ουτε τα μισα απο αυτα που πρεπει για το κυνηγι
    και ολο αυτο γινεται ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288178

    Εσυ καλα τα λες φιλε μου αλλα αφου ετσι τους βολευει γιατι να το αλλαξουν το συστημα,,μηπος παει και κανενας κυνηγος σε κανα συλογο ποτε
    αν ο κυνηγος δεν απαιτησει να αλλαξουν τα πραγματα δεν κουναει φυλο,,οσο εμεις θα ειμαστε αδιαφοροι σε ολα
    και οσο παταμε στον συλογο μονο για να βγαλουμε την αδεια,αντε και οταν θα πας παρει καποιος φιλος να παμε να ριξουμε το χαρτακι με την ψηφο
    που θα μας το εχουν και ετοιμο,,τοσο αυτοι θα κανουν οτι τους βολευει,,και ξερεις τι τους βολευει;
    να περνουν τα λεφτα και να μην κανουν ουτε τα μισα απο αυτα που πρεπει για το κυνηγι
    και ολο αυτο γινεται ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ

    μπααα … το μονωπόλιο είναι που τους έκανε άρχοντες. Μόλις έκαναν τον παρασύλλογο εδώ τι καλά ανακοίνωσε ο ΚΣ τις "δράσεις" του, τι καλά ανακοίνωσε ΑΚΙ (άτυπο μεν, χωρίς CACT), τι καλά ανακοίνωσε σεμινάρια για κυνηγούς, τι καλά προσέγγισαν το σκοπευτήριο για να δούνε τι χρειάζεται…. Τόσο καιρό γιατί δεν γινόντουσαν όλα αυτά;; Γιατί έλεγαν "ελα μωρέ, ότι πούμε εμείς θα γίνει"

    Ο ωχαδερφισμός που έκανε την ζημιά ήταν ΜΕΣΑ στα ΔΣ, όχι στα απλά μέλη, και με τις τακτικές ψηφοθηρίας τους έκαναν την εκλογή τους αέναη αλλά πίσω έχει ο καιρός γυρίσματα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    305
    stefos10 στις #288155

    μπααα … το μονωπόλιο είναι που τους έκανε άρχοντες. Μόλις έκαναν τον παρασύλλογο εδώ τι καλά ανακοίνωσε ο ΚΣ τις "δράσεις" του, τι καλά ανακοίνωσε ΑΚΙ (άτυπο μεν, χωρίς CACT), τι καλά ανακοίνωσε σεμινάρια για κυνηγούς, τι καλά προσέγγισαν το σκοπευτήριο για να δούνε τι χρειάζεται…. Τόσο καιρό γιατί δεν γινόντουσαν όλα αυτά;; Γιατί έλεγαν "ελα μωρέ, ότι πούμε εμείς θα γίνει"

    Ο ωχαδερφισμός που έκανε την ζημιά ήταν ΜΕΣΑ στα ΔΣ, όχι στα απλά μέλη, και με τις τακτικές ψηφοθηρίας τους έκαναν την εκλογή τους αέναη αλλά πίσω έχει ο καιρός γυρίσματα….

    Τι παρασύλλογος είναι αυτός που δημιουργήθηκε στην Αλεξ/πολη? γιατί μου το ανέφεραν και στο σύλλογο Φερών αυτό, και οτι πρέπει να πάω να πάρω έγκαιρα το βιβλιάριο της άδειας γιατί μόνο με το χαρτί της απόδειξης θα υπάρχει πρόβλημα με τους ελέγχους !!!!!!1

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #288151

    Είχα γράψει και παλιότερα μια πρόταση για το πως να βγαίνουν οι άδειες,το ξαναγράφω λοιπόν.
    Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικές και περιφερειακές άδειες,μόνο τοπικές.Τότε θα διορθωθούν πολλές αδικίες
    και τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί που κυνηγάμε και θα πιάνουν και τόπο.Τί νόημα έχει να πλήρώνουμε γενική σε ένα σύλογο
    της Αθήνας 150+ για σπορές και απελεθερώσεις τσούκαρ αφού θα κυνηγηθούν από τους λιγότερους και όχι από το σύνολο.
    (Δεν είμαι τοπικιστής γιατί και λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με κόσμο από όλη την Ελλάδα και λόγω συνθηκών κυνηγάω αν οι
    περιστάσει το φέρουν παντού)
    Π.χ. θέλω να κυνηγήσω στον Έβρο παπιά θα πληρώνω άδεια για το διάστημα που θέλω να κυνηγήσω εκεί.
    Θέλω να κυνηγήσω στην Φλώρινα ορτύκια θα βγάλω άδεια εκεί.
    Τώρα τις διαδικασίες την χρονική διάρκεια και το ποσό για την κάθε περιοχή
    άς κάνουν οι ομοσπονδίες και οι σύλογοι τισ μελέτες και τις προτάσεις τους να δούν τι μπορεί να γίνει.
    Αυτοι οι τύποι που έκλέγονται χωρίς αντίπαλο και έχουν τις καρέκλες έτοιμες πάντα ας κατσουν να
    δουν και μια άλλη οπτική του νέου τρόπου κυνηγιού πλέον και ας παρουν κάποιες αποφάασεις.
    Όχι μόνο χειραψίες και φωτογραφίες με τους εκάστοτε υπουργούς και βουλευτές για γλύψιμο μπας
    και παρουν κάποτε το χρίσμα και κατέβουν στις εκλογές!!!

    Το σκεπτικο σωστο.Αλλα κοιτατε και την αλλη πλευρα, π.χ Αχαια η αιγιαλεια απαγορευεται το κυνηγι 4 χρονια τωρα λογω φωτιας ,το ιδιο και δημοι τησ ακρατας αιγειρας το παναχαικο το μισο καταφυγιο ηρθε καινουργια απαγορευση 35000 στρεματων σε κλειτορια καλαβρυτα τωρα το γιατι αυτη η απαγορευση;που στο λυκο θα κυνηγησουμε;;;;;;;;;;
    Μας εχουν καταργηση το κυνηγι και δε το χουμε παρι χαμπαρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #288140

    Το σκεπτικο σωστο.Αλλα κοιτατε και την αλλη πλευρα, π.χ Αχαια η αιγιαλεια απαγορευεται το κυνηγι 4 χρονια τωρα λογω φωτιας ,το ιδιο και δημοι τησ ακρατας αιγειρας το παναχαικο το μισο καταφυγιο ηρθε καινουργια απαγορευση 35000 στρεματων σε κλειτορια καλαβρυτα τωρα το γιατι αυτη η απαγορευση;που στο λυκο θα κυνηγησουμε;;;;;;;;;;
    Μας εχουν καταργηση το κυνηγι και δε το χουμε παρι χαμπαρι.

    7. Την με αριθμ. 1168/15-6-2006 απαγορευτική διάταξη κυνηγιού ορισμένου χρόνου του Δασάρχη Καλαβρύτων η οποία έληξε την 31-7-2009.
    8. Την με αριθμ. 43448/1085/24-5-2011 απόφαση του Κυνηγετικού Συλλόγου Κλειτορίας σχετικά με την απαγόρευση του κυνηγίου για ορισμένο χρόνο.
    9. Την με αριθμ. 51490/1289/16-6-2011 πρόταση της Γ΄ Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Πελοποννήσου με την οποία θεωρεί αναγκαία την νέα απαγόρευση θήρας ορισμένου χρόνου στην περιοχή της Κλειτορίας εκτιμώντας ότι θα συμβάλλει στην μόνιμη εγκατάσταση των θηραματικών πληθυσμών σε ολόκληρη την περιοχή και τις όμορες αυτής, αποφασίζουμε:

    http://www.peppas.eu/content/view/488/131/lang,el/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288139

    Τι παρασύλλογος είναι αυτός που δημιουργήθηκε στην Αλεξ/πολη? γιατί μου το ανέφεραν και στο σύλλογο Φερών αυτό, και οτι πρέπει να πάω να πάρω έγκαιρα το βιβλιάριο της άδειας γιατί μόνο με το χαρτί της απόδειξης θα υπάρχει πρόβλημα με τους ελέγχους !!!!!!1

    Στην Αλεξανδρούπολη δημιουργήθηκε ο σύλλογος με την επωνυμία "Σύλλογος Φίλων Κυνηγών Έβρου" και προσφέρει ομαδικό ασφάλιστρο με το οποίο πηγαίνεις ο ίδιος στο Δασαρχείο και βγάζεις την άδεια σου.

    Γνωστός μου έβγαλε περιφερειακή άδεια με 109 ευρώ σύνολο (κάπου εκεί). Εγώ δεν έβγαλα ακόμη άδεια, θα σκεφτώ και τον εαυτό μου θα ρωτήσω όπως λέει το άσμα :)

    Ο σύλλογος έχει γραφεία στο παλιό νοσοκομείο (στην οδό Δήμητρας) σε ένα λυόμενο, τηλέφωνα δεν ξέρω αλλά εάν θες μπορώ να μάθω. Λένε πως η τοπική άδεια θα είναι κάτω από 100 ευρώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #179007

    Άντε και βγάζει κάποιος άδεια στον παρασύλλογο και γλυτώνει 60ε.

    Δεν έχει συνεισφέρει δεκάρα για τη θηροφυλακή
    Δεν έχει συνεισφέρει δεκάρα για τις μελέτες που γίνονται κάθε χρόνο για να κυνηγάμε 20/8 – 28/2.
    Δεν έχει συνεισφέρει δεκάρα για οποιοδήποτε φιλοθηραματικό έργο.

    Όλα αυτά τα έχουν πληρώσει οι κυνηγοί που βγάζουν άδεια από τους συλλόγους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #179008

    Και εν πάση περιπτώσει δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να καταλάβεις, πως αφού η Μπιρμπίλη ήθελε να υποβιβάσει τους ΚΣ σε παρασυλλόγους, σαν κυνηγός πρέπει να στηρίξεις τους ΚΣ και ΟΧΙ τους παρασυλλόγους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #288126

    Είχα γράψει και παλιότερα μια πρόταση για το πως να βγαίνουν οι άδειες,το ξαναγράφω λοιπόν.
    Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικές και περιφερειακές άδειες,μόνο τοπικές.Τότε θα διορθωθούν πολλές αδικίες
    και τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί που κυνηγάμε και θα πιάνουν και τόπο.Τί νόημα έχει να πλήρώνουμε γενική σε ένα σύλογο
    της Αθήνας 150+ για σπορές και απελεθερώσεις τσούκαρ αφού θα κυνηγηθούν από τους λιγότερους και όχι από το σύνολο.
    (Δεν είμαι τοπικιστής γιατί και λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με κόσμο από όλη την Ελλάδα και λόγω συνθηκών κυνηγάω αν οι
    περιστάσει το φέρουν παντού)
    Π.χ. θέλω να κυνηγήσω στον Έβρο παπιά θα πληρώνω άδεια για το διάστημα που θέλω να κυνηγήσω εκεί.
    Θέλω να κυνηγήσω στην Φλώρινα ορτύκια θα βγάλω άδεια εκεί.
    Τώρα τις διαδικασίες την χρονική διάρκεια και το ποσό για την κάθε περιοχή
    άς κάνουν οι ομοσπονδίες και οι σύλογοι τισ μελέτες και τις προτάσεις τους να δούν τι μπορεί να γίνει.
    Αυτοι οι τύποι που έκλέγονται χωρίς αντίπαλο και έχουν τις καρέκλες έτοιμες πάντα ας κατσουν να
    δουν και μια άλλη οπτική του νέου τρόπου κυνηγιού πλέον και ας παρουν κάποιες αποφάασεις.
    Όχι μόνο χειραψίες και φωτογραφίες με τους εκάστοτε υπουργούς και βουλευτές για γλύψιμο μπας
    και παρουν κάποτε το χρίσμα και κατέβουν στις εκλογές!!!

    Η πρόταση σου ή παραπλήσια έχει γίνει αρκετές φορές στις Γενικές Συνελεύσεις της ΚΟΜΑΘ απο εκπροσώπους Κυνηγετικών Συλλόγων της περιφέρειας που δέχονται μεγάλη κυνηγετική πίεση, ενώ ο αριθμός των μελών τους είναι μικρός άρα και τα έσοδα για φιλοθηραματικές δράσεις περιορισμένα (γιαυτό και πολλοί σύλλογοι της περιφέρειας αναγκάζονται να έχουν μεγαλύτερη πρόσθετη εισφορά για τα μέλη τους, ώστε να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν). Αλλά πάντα έπεφτε στο κενό και δεν λαμβάνονταν υπόψη και αυτό γιατί τα απαρχαιωμένα καταστατικά των ομοσπονδιών προβλέπουν ότι η πλειοψηφία στο Δ.Σ της κάθε ομοσπονδίας να είναι απο Συλλόγους της έδρας της ομοσπονδίας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην Στ' ΚΟΜΑΘ με μέλη περίπου 60.000 κυνηγούς τα τέσσερα απο τα επτά μέλη του Δ.Σ είναι απο την πόλη της Θεσ/νίκης (στην παρούσα φάση και τα τέσσερα μέλη είναι απο τον Κ.Σ Αμπελοκήπων) η οποία εχει δύο συλλόγους με 5.000 περίπου μέλη ( Δηλαδή οι 55.000 κυνηγοί εκπροσωπούνται στο Δ.Σ της ομοσπονδίας απο τρία μέλη και οι 5000 απο τέσσερα). οπως καταλαβαίνεις δεν συμφέρει μια τέτοια πρόταση στους συλλόγους του κέντρου γιατί θα έχαναν ένα μεγάλο μέρος των εσόδων τους. Επίσης τα μέλη του Δ.Σ της ΚΣΕ είναι υποχρεωτικά όλα τους Συλλόγους της Αθήνας οπότε αν περνούσε μια τέτοια πρόταση θα είχαν πάρα πολύ μεγάλη απώλεια εσόδων τους.
    Με δεδομένη την σημερινή κατάσταση θα πρέπει να στηρίξουμε τους συλλόγους της περιφέρειας που συνήθως κυνηγάμε οι οποίοι παράγουν πραγματικό φιλοθηραματικό έργο.

    Επίσης για τους λεγόμενους "παρασυλλόγους" δεν είναι τίποτε άλλο παρά ενα εκδοτήριο αδειών με καμία φιλοθηραματική δράση γιυτό και οι φτηνότερες άδειες, απο τα χρήματα που πληρώνει κάποιος στον παρασύλλογο για έκδοση άδειας δεν πηγαίνει ούτε ένα € για θηροφύλαξη ή για οποιαδήποτε φιλοθηραματική δράση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: όταν κάποιος βγέζει άδεια σε αναγνωρισμένο Κ.Σ απο τα χρήματα που πληρώνει τα 40,10€ πηγαίνουν στην ΚΣΕ η οποία με αυτά καλύπτει όλα τα έξοδα της Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής (μισθούς, βενζίνες, σέρβις των αυτοκινήτων κλπ). Αν κάποιος βγάλει άδεια σε παρασύλλογο τα αντίστοιχα 40,10€ πηγαίνουν στο Πράσινο ταμείο, με οτι αυτό συνεπάγεται.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 163 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων