Ρυθμιστική 2011-2012-Πρόσκληση ΥΠΕΚΑ για προτάσεις

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 151 έως 163 (από 163 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288117

    Άντε και βγάζει κάποιος άδεια στον παρασύλλογο και γλυτώνει 60ε.

    Δεν έχει συνεισφέρει δεκάρα για τη θηροφυλακή
    Δεν έχει συνεισφέρει δεκάρα για τις μελέτες που γίνονται κάθε χρόνο για να κυνηγάμε 20/8 – 28/2.
    Δεν έχει συνεισφέρει δεκάρα για οποιοδήποτε φιλοθηραματικό έργο.

    Όλα αυτά τα έχουν πληρώσει οι κυνηγοί που βγάζουν άδεια από τους συλλόγους.

    ναι έχεις δίκιο ΑΛΛΑ αυτό που με εκνευρίζει είναι πως οι Αθηναίοι κυνηγοί βγάζουν στον σύλλογό τους ΓΕΝΙΚΗ με 153 ενώ εγώ πρέπει να πληρώσω 30 ευρώ παραπάνω. Δεν με ενοχλεί η διαφορά των ΚΣ από τους παρασυλλόγους, η διαφορά μεταξύ των ΚΣ με ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ. ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ. Και ενώ ΔΕΝ γίνονται φιλοθηραματικά έργα ούτε μελέτες από τους ΚΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288115

    ………………
    Επίσης για τους λεγόμενους "παρασυλλόγους" δεν είναι τίποτε άλλο παρά ενα εκδοτήριο αδειών με καμία φιλοθηραματική δράση γιυτό και οι φτηνότερες άδειες, απο τα χρήματα που πληρώνει κάποιος στον παρασύλλογο για έκδοση άδειας δεν πηγαίνει ούτε ένα € για θηροφύλαξη ή για οποιαδήποτε φιλοθηραματική δράση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: [b][u]όταν κάποιος βγέζει άδεια σε αναγνωρισμένο Κ.Σ απο τα χρήματα που πληρώνει τα 40,10€ πηγαίνουν στην ΚΣΕ η οποία με αυτά καλύπτει όλα τα έξοδα της Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής (μισθούς, βενζίνες, σέρβις των αυτοκινήτων κλπ). Αν κάποιος βγάλει άδεια σε παρασύλλογο τα αντίστοιχα 40,10€ πηγαίνουν στο Πράσινο ταμείο, με οτι αυτό συνεπάγεται.[/u][/b]

    άρα η "ηγεσία" μας πρέπει να κάνει κάτι για αυτό το θέμα, έτσι δεν είναι; Τι προτείνεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #288112

    άρα η "ηγεσία" μας πρέπει να κάνει κάτι για αυτό το θέμα, έτσι δεν είναι; Τι προτείνεις;

    Για το θέμα των "παρασυλλόγων" έχουν γίνει προσφυγές στο Συμβούλιο της Επικαρατείας απο την ΚΣΕ. Η λειτουργία τους είναι νόμιμη αλλά δεν έχουν το δικαίωμα να θεωρούν ομαδικά άδειες δια εκπροσώπου όπως οι αναγνωρισμένοι Κ.Σ. Το θέμα είναι να καταλάβουμε όλοι οι κυνηγοί ότι θα πρέπει να στηρίζουμε τους αναγνωρισμένους Κ.Σ και όχι τους "παρασυλλόγους" οι οποίοι στις περισσότερες των περιπτώσεων δημιουργήθηκαν απο την πικρία και την κόντρα μερικών κυνηγών με τα Δ.Σ των κυνηγετικών συλλόγων της εκάστοτε περιοχής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #179017

    αυτο που πρεπει να γινει για να ειμαστε δικαιοι ειναι η καταργηση των χρηματων στην αδεια εκτος ενος συμβολικου ποσου για τη λειτουργια του συλλογου, και η υποχρεωτικη συμμετοχη σε φιλοθηραματικους και περιβαλλοντικους σκοπους για οσους θελουν να βγαλουν αδειες.
    ετσι θα ελεγχουμε και το τι γινεται στο συλλογο.
    γιατι να δωσω 125 ευρω για να βγαλω τοπικη αδεια? μηπως θα πιασουν τοπο τα χρηματα μου ?
    αλλα τι να περιμενεις απο τους χωριατοσυλλογους-μαγαζια της ελλαδας που ουτε σελιδα στο ιντερνετ για να ενημερωνουν δεν εχουν ,που ουτε εγχειριδιο με τα τους βασικους κανονες δεν διανεμουν
    προσπαθουν να μας τα φανε απο καθε πλευρα πληρωνουμε σαν μ@λ@κες τις αυξησεις λες και οι 2-3 λαγοι που θα κυνηγησω εχουν συμβαλει στο ελλειμα της χωρας
    , ο παπακωσταντινου και οι συμβουλοι του τι σχεση εχουν με το περιβαλλον και το κυνηγι?
    πατησαν ποτε το ποδι τους σε λασπη?
    του χρονου αμα δεν εχω λεφτα θα βγω χωρις αδεια και αμα μπορουν ας με πιασουν
    γιατι τα ουτε τα ζωα ,τα βουνα και το κυνηγι ειναι δικα τους
    και εμεις ειμαστε που το χειμωνα αφηνουμε τροφη για τα ζωα στα βουνα
    εμεις ειμαστε που θα τρεξουμε πρωτοι να βοηθησουμε στις πυρκαγιες
    εμεις ειμαστε που οταν δουμε καποιο βλακα να κυνηγαει παρανομα στελνουμε την αστυνομια
    εμεις χωρις να το ζητησουμε απο συλλογους και λοιπες μπουρδες γιατι ποναμε το βουνο και το μερος που μεγαλωσαμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288109

    Για το θέμα των "παρασυλλόγων" έχουν γίνει προσφυγές στο Συμβούλιο της Επικαρατείας απο την ΚΣΕ. Η λειτουργία τους είναι νόμιμη αλλά δεν έχουν το δικαίωμα να θεωρούν ομαδικά άδειες δια εκπροσώπου όπως οι αναγνωρισμένοι Κ.Σ. Το θέμα είναι να καταλάβουμε όλοι οι κυνηγοί ότι θα πρέπει να στηρίζουμε τους αναγνωρισμένους Κ.Σ και όχι τους "παρασυλλόγους" οι οποίοι στις περισσότερες των περιπτώσεων δημιουργήθηκαν απο την πικρία και την κόντρα μερικών κυνηγών με τα Δ.Σ των κυνηγετικών συλλόγων της εκάστοτε περιοχής.

    αυτό είναι ημίμετρο και δεν ασχολείται με το πραγματικό πρόβλημα που είναι η σωστή θηροφύλαξη αλλά ασχολείται με το ευλόγημα των γενιών μας και την λάσπη στους άλλους. Όταν η ΚΣΕ ασχολείται με προσφυγές στο ΣτΕ για τους παρασυλλόγους αλλά δεν έχει κάνει προσφυγή για την ιερακοθηρία η οποία είναι αναγνωρισμένη από την UNESCO ως παγκόσμια (άρα και ελληνική) πολιτιστική κληρονομιά καταλαβαίνεις πως η ΚΣΕ ασχολείται μόνο με θέματα μαμαλίγκας. Διαφέρει σε πολύ μια στάση σαν αυτήν από την Ορνιθολογική ή τις τόσες άλλες ΜΚΟ που λοιδορούμε συστηματικά;;; Πολύ φοβάμαι πως όχι. Και η κουβέντα μπαίνει πάλι στον αέναο κύκλο της "στηρίξτε τους συλλόγους, να βγούνε σωστά ΔΣ, να εκλέξουνε σωστούς στις Ομοσπονδίες και αυτοί να εκλέξουνε σωστούς στην ΚΣΕ, για να μιλήσουνε αυτοί στο υπεκα". Πιο πιθανό ειναι να πάρει ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #287993

    [size=3][b]Και εν πάση περιπτώσει δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να καταλάβεις, πως αφού η Μπιρμπίλη ήθελε να υποβιβάσει τους ΚΣ σε παρασυλλόγους, σαν κυνηγός πρέπει να στηρίξεις τους ΚΣ και ΟΧΙ τους παρασυλλόγους.[/b][/size]

    Σωστός!!!
    Ακόμα δεν ανανέωσα την άδειά μου, αλλά θα το κάνω (μάλλον αύριο). Οι τιμές είναι λίγο πιο χαμηλές από τις περσυνές.
    Και λίγο πιο πάνω να ήταν πάλι θα την έβγαζα… τί βρεγμένος, τί μούσκεμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #287981

    αλλα τι να περιμενεις απο τους χωριατοσυλλογους-μαγαζια της ελλαδας που ουτε σελιδα στο ιντερνετ για να ενημερωνουν δεν εχουν ,που ουτε εγχειριδιο με τα τους βασικους κανονες δεν διανεμουν

    Σίγουρα οι οι κυνηγετικοί σύλλογοι έχουν πάρα πολλά μεμπτα στον τρόπο λειτουργίας τους και καλά κάνουμε και τους κάνουμε κριτική, αλλά αυτό που δεν είδα απο κανέναν μας είναι να κανουμε την αυτοκριτική μας.
    Δηλαδή για αυτούς τους "χωριατοσυλλόγους" όπως τους αποκαλείς, εσύ τι έχεις κάνει ώστε να γίνουν καλύτεροι και πιο σύγχρονοι;
    Συμμετέχεις στις γενικές συνελεύσεις του συλλόγου σου ώστε εκεί να ασκήσεις την κριτική σου για όσα στραβά θεωρεις και να προτείνεις λύσεις ώστε να βελτιωθεί η λειτουργία τους;
    Συμμετέχεις σε όποιες εκδηλώσεις διοργανώνει ο σύλλογος σου;
    Εχεις θέσει ποτέ υποψηφιότητα για το Δ.Σ του συλλόγου σου;
    Εχεις υπάρξει ποτέ μέλος του Δ.Σ του συλλόγου σου, για να δεις απο μέσα το τι προβλήματα αντιμετωπίζει το κάθε Δ.Σ με τον "ωχαδερφισμό" και την αδιαφορία των περισσοτέρων μας;
    Ξέρεις ότι στις πρόσφατες εκλογές που έγιναν την άνοιξη, για την ανάδειξη νέων Δ.Σ των Κ.Σ στην Δυτική Μακεδονία υπήρχε πρόβλημα κατάρτισης ψηφοδελτίων απο την έλλειψη υποψηφίων, σε πάρα πολλους συλλόγους;
    Ξέρεις ότι στις ετήσιες Γενικές Συνελεύσεις των συλλόγων δεν συμμετέχει ποσοστό μεγαλύτερο απο το 5-10% των μελών του κάθε συλλόγου;
    Θα μπορούσα να θέσω κι άλλα ερωτήματα αλλά θεωρώ οτι αυτά φτάνουν για να δείξουν ότι εμείς είμαστε υπεύθυνοι για την μή σωστή λειτουργία των συλλόγων, γιατί στην πραγματικότητα οι σύλλογοι είμαστε εμείς τα μέλη του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #179056

    δηλαδη πιστευεις οτι αμα παω αυριο στο συλλογο και τους τα πω θα αλλαξει αυτη η κατασταση? ή μηπως πρεπει να αφιερωσω τη ζωη μου στον αγωνα των κυνηγετικων συλλογων.?
    και δεν εξαρταται μονο απο εμενα γιατι οπως πολυ σωστα ειπες δεν παταει κανενας στις συνελευσεις
    κατάρχην πως θα ενημερωθω οτι θα γινει συνελευση ή καποια δραστηριοτητα θα μυρισω τα δαχτυλά μου?
    απλα μας εχουν γραμμενους απο το συλλογο και δεν τους νοιαζει , ενημερωνουν μονο τους φιλους τους και τα κοληταρια.
    δεν φταιμε ολοι , φταινε εκεινοι που καθονται και γινονται θυματα του υπουργειου και του κρατους και παιρνει και εμας η μπαλα.
    γιατι οταν οταν αναλαμβανεις μια θεση οπουδηποτε εχεις και καποιες ευθυνες.
    οσο για τους συλλογους ,πως δηλαδη θελεις να τους αποκαλω? ρωτα καποιον μεγαλυτερο γιατο πως ηταν οι συλλογοι παλιοτερα και πες μου ποιες ειναι οι διαφορες απο 1970

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #179063

    Μολις ανανεωσα και γω τη δικια μου. 111ε η τοπικη,131ε η περιφερειακη και 161ε η γενικη.Δωρο 2 κουπες η μια με λαγο και η αλλη με μπεκατσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #287964

    δηλαδη πιστευεις οτι αμα παω αυριο στο συλλογο και τους τα πω θα αλλαξει αυτη η κατασταση? ή μηπως πρεπει να αφιερωσω τη ζωη μου στον αγωνα των κυνηγετικων συλλογων.? [color=”#483D8B”][/color] [color="#000080"]
    [b]Δεν είπε κανένας να αφιερώσει κάποιος τη ζωή του στον αγώνα των κυνηγετικών συλλόγων αλλά λίγο απο τον ελεύθερο του χρόνο. Επίσης όταν εμείς δεν είμαστε διατεθιμένοι να αφιερώσουμε έστω και τον ελάχιστο απο τον ελεύθερο μας χρόνο, δεν μπορούμε να κριτηκάρουμε τους άλλους που το κάνουν έστω και με λάθος τρόπο ή ελειπώς.[/b]
    και δεν εξαρταται μονο απο εμενα γιατι οπως πολυ σωστα ειπες δεν παταει κανενας στις συνελευσεις
    [b][color="#000080"]Άν σκεφτόμαστε όλοι έτσι δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ τίποτε, ο καθένας μας θα πρέπει να ενεργεί με βάσει όχι τι κάνουν οι άλλοι αλλά τι θεωρεί αυτός σωστό.[/color][/b]
    κατάρχην πως θα ενημερωθω οτι θα γινει συνελευση ή καποια δραστηριοτητα θα μυρισω τα δαχτυλά μου?
    απλα μας εχουν γραμμενους απο το συλλογο και δεν τους νοιαζει , ενημερωνουν μονο τους φιλους τους και τα κοληταρια.
    [b]Δ[color=”#000080″]εν ξέρω στον δικό σου σύλλογο αν δεν σας ενημερώνουν για τις διάφορες δραστηριότητες του συλλόγου, στον σύλλογο που ανοίκω για κάθε δραστηριότητα που κάνει ο σύλλογος μας στέλνει μηνυμα στο κινητό τηλέφωνο και μας ενημερώνει.[/color] [/b]
    δεν φταιμε ολοι , φταινε εκεινοι που καθονται και γινονται θυματα του υπουργειου και του κρατους και παιρνει και εμας η μπαλα.
    γιατι οταν οταν αναλαμβανεις μια θεση οπουδηποτε εχεις και καποιες ευθυνες.
    [b][color=”#000080″]Σίγουρα οταν αναλαμβάνεις μια θέση αναλαμβάνεις και τις υποχρεώσεις που απορρέουν απο αυτή, αλλά δεν μπορεί να κριτηκάρεις κάποιον για κάτι που δεν έκανε σωστά ή το έκανε ελλειπώς όταν εσύ ο ίδιος δεν είσαι διατεθιμένος να ασχοληθείς και να το κάνεις καλύτερα.[/color][/b]
    οσο για τους συλλογους ,πως δηλαδη θελεις να τους αποκαλω? ρωτα καποιον μεγαλυτερο γιατο πως ηταν οι συλλογοι παλιοτερα και πες μου ποιες ειναι οι διαφορες απο 1970
    [b][color=”#000080″]Δεν μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημα σου γιατί δεν το γνωρίζω. Θα σε παρακαλούσα αν θες να μου πείς εσύ τις διαφορές.[/color]

    [/b]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #287954

    [/b]

    theo δεν τα εγραψα τα παραπανω για να κανω αντιπαραθεση μαζι σου,
    και ουτε αναφερομουν μονο στον κυνηγετικο συλλογο της περιοχης μου
    οπως ειπα και πριν ειναι πολυ σωστα αυτα που λες οτι κανενας δεν ενδιαφερεται.
    απλα αυτο που λεω εγω ειναι οτι και να προσπαθησουμε 2- και 3 ατομα παλι τιποτα δεν γινεται γιατι το συστημα οργανωσης ειναι χαοτικο
    αυτη η λογικη 'μαζι τα φαγαμε' δηλαδη φταιμε και εμεις, δεν ειναι απολυτα σωστη γιατι εγω ως απλο μελος δεν εχω την εξουσια και την απηχηση που εχει π.χ. ο προεδρος ο οποιος εκλεγεται απο τα πεντε μελη που πανε στη συνελευση οπως πολυ σωστα ειπες.
    ακομα και ολοι να παρευρεθουν στις εκλογες ποιος μου λεει οτι ξερουν τι θα κανει αυτος που θα ψηφισουν. ολοι θα κανουν οτι τους λεει ο γνωστος τους ή ο φιλος τους και παω στοιχημα οτι παλι το ιδιο θα γινει.
    η καλυτερη λυση οπως προτεινα και παραπανω η υποχρεωτικη συμμετοχη σε αμμεσες φιλοθηραματικες δραστηριοτητες χωρις να μεσολαβει ΧΡΗΜΑ , χωρις να μας κλεβει το κρατος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #179074

    !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #287923

    theo δεν τα εγραψα τα παραπανω για να κανω αντιπαραθεση μαζι σου,
    και ουτε αναφερομουν μονο στον κυνηγετικο συλλογο της περιοχης μου
    οπως ειπα και πριν ειναι πολυ σωστα αυτα που λες οτι κανενας δεν ενδιαφερεται.
    απλα αυτο που λεω εγω ειναι οτι και να προσπαθησουμε 2- και 3 ατομα παλι τιποτα δεν γινεται γιατι το συστημα οργανωσης ειναι χαοτικο
    αυτη η λογικη 'μαζι τα φαγαμε' δηλαδη φταιμε και εμεις, δεν ειναι απολυτα σωστη γιατι εγω ως απλο μελος δεν εχω την εξουσια και την απηχηση που εχει π.χ. ο προεδρος ο οποιος εκλεγεται απο τα πεντε μελη που πανε στη συνελευση οπως πολυ σωστα ειπες.
    ακομα και ολοι να παρευρεθουν στις εκλογες ποιος μου λεει οτι ξερουν τι θα κανει αυτος που θα ψηφισουν. ολοι θα κανουν οτι τους λεει ο γνωστος τους ή ο φιλος τους και παω στοιχημα οτι παλι το ιδιο θα γινει.
    η καλυτερη λυση οπως προτεινα και παραπανω η υποχρεωτικη συμμετοχη σε αμμεσες φιλοθηραματικες δραστηριοτητες χωρις να μεσολαβει ΧΡΗΜΑ , χωρις να μας κλεβει το κρατος .

    Ούτε και εγώ έγραψα τα παραπάνω για να σου αντιπαρατεθώ, απλά επειδη μερικά πράγματα τα ζώ καθημερινά έγραψα τον "πόνο" μου.
    Όσο για την τελευταία πρόταση σου, συμφωνώ απόλυτα!

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 151 έως 163 (από 163 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων