Ρυθμιστική 2011-2012-Πρόσκληση ΥΠΕΚΑ για προτάσεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 163 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #178933

    εγω θα εδηνα και 500 ευρω ακομα εαν ηξερα οτι τα λεφτα μου θα πηγεναν για σωστη διαχηρηση των θυραματων με σπορες και τροφη στα θυραματα και με εμπλουτησμο θυραματων τοτε θα ευχαρηστιομασταν κυνηγη οχι οπως τωρα που ψαχνης το τρυγονι με το κιαλι και της περδικες της πρωτες μερες πηγενουν απο την νυχτα για να πρωλαβουν πιος θα της πρωτοσκωτοση και πεφτουν με τα μουτρα να της φαν ολες και μετα παπαλα δεν ξαναβγενουν πανε παλυ του χρονου δεν θα ηταν πιο σωστο να εχει παντα περδικες καθε κυνηγησημη μερα με σωστη διαχηρυση και θυροφυλαξη και προπαντος κυνηγητηκη συνηδηση και οχι αυτο το χαλη που ερχετε ο αλλος απο την ΣΥΡΟ και τρεχη να προλαβη να σκωτοση οσες προλαβη χωρης να εχει δοση ουτε ενα ευρω στον νομο που κυνηγαη για τον εμπλουτησμο της περδικας ενω ο τοπικος συλογος και ευρω δηνη συνεχια και κοπο για της λιγοστες σπορες που κανη και στερησης με απαγορευσης περιοχων εχει


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #178939

    και εχω και μια απορια κυνηγοι που γρηνιαζουν για την αυξηση της αδειας μερικοι απο αυτους δηνουν ενα σωρο λεφτα για να ερθουν στο νησι μου να κυνηγησουν πληρωνουν εισητηρια φερνουν αυτοκηνητα σκυλια ταλαιπωρια ξενοδοχια χωρης καν να γρηνιαζουν για τα λεφτα αυτα που δηνουν που στο τελος τα περνουν ατομα που δεν εχουν καμια σχεση ουτε με το κυνηγη ουτε και με τον εμπλουτησμο θυραματων που ισα ισα κατηγωρουν στο τελος και τους κυνηγους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #288348

    Απ´ ότι θυμάμαι, 136€

    138,5 εχει φετος εδω η τοπικη!!!!!!!!!!!
    Και στον "παρασυλλογο" που δημιουργηθηκε φετος 95.Και αντε για τον παρασυλλογο το καταλαβαινω.Τις τεραστιες ομως διαφορες μεταξυ των αναγνωρισμενων συλλογων δεν τις καταλαβαινω. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #288342

    και εχω και μια απορια κυνηγοι που γρηνιαζουν για την αυξηση της αδειας μερικοι απο αυτους δηνουν ενα σωρο λεφτα για να ερθουν στο νησι μου να κυνηγησουν πληρωνουν εισητηρια φερνουν αυτοκηνητα σκυλια ταλαιπωρια ξενοδοχια χωρης καν να γρηνιαζουν για τα λεφτα αυτα που δηνουν που στο τελος τα περνουν ατομα που δεν εχουν καμια σχεση ουτε με το κυνηγη ουτε και με τον εμπλουτησμο θυραματων που ισα ισα κατηγωρουν στο τελος και τους κυνηγους

    τιποτα γιαυτο που εγραψα κανενας δεν απαντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    panos vouno στις #288338

    τιποτα γιαυτο που εγραψα κανενας δεν απαντα

    εγω φιλαρακι ειμαι απο επαρχια και θα την βγαλω την αδεια! καταφερα και τα μαζεψα τα λεφτα! 6 μηνες τα μαζευα!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288337

    138,5 εχει φετος εδω η τοπικη!!!!!!!!!!!
    Και στον "παρασυλλογο" που δημιουργηθηκε φετος 95.Και αντε για τον παρασυλλογο το καταλαβαινω.Τις τεραστιες ομως διαφορες μεταξυ των αναγνωρισμενων συλλογων δεν τις καταλαβαινω. :lol:

    εγώ όταν ρώτησα πέρσι στα γραφεία του ΚΣ Αλεξπολης γιατί ενώ στην Αθήνα βγάζουν γενική με 136 και εμείς βγάζουμε τοπική με 128 μου απάντησαν "ε να, είναι τα έξοδα για την θηροφυλακή" :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #288335

    εγώ όταν ρώτησα πέρσι στα γραφεία του ΚΣ Αλεξπολης γιατί ενώ στην Αθήνα βγάζουν γενική με 136 και εμείς βγάζουμε τοπική με 128 μου απάντησαν "ε να, είναι τα έξοδα για την θηροφυλακή" :lol:

    Σκεφτομενος καλοπροαιρετα θα συμφωνουσα οτι θελουν να καλυψουν τα εξοδα του συλλογου που δεν ειναι μονο η συντηριση ενος γραφειου.Πρεπει να καλυψουν τα εξοδα της θηροφυλακης,τα εξοδα για τυχων σπορες,εκτροφειου θηραματων,εξοδα παραστασης κτλ κτλ.Ωραια μεχρι εδω.Αναρωτιεμαι ομως.Δεν υπαρχει καποιος τροπος να τα μοιραστουμε ολοι οι συλλογοι μαζι αυτα τα εξοδα οπως μοιραζομαστε και το θηραμα???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #288321

    εγω θα εδηνα και 500 ευρω ακομα εαν ηξερα οτι τα λεφτα μου θα πηγεναν για σωστη διαχηρηση των θυραματων με σπορες και τροφη στα θυραματα και με εμπλουτησμο θυραματων τοτε θα ευχαρηστιομασταν κυνηγη οχι οπως τωρα που ψαχνης το τρυγονι με το κιαλι και της περδικες της πρωτες μερες πηγενουν απο την νυχτα για να πρωλαβουν πιος θα της πρωτοσκωτοση και πεφτουν με τα μουτρα να της φαν ολες και μετα παπαλα δεν ξαναβγενουν πανε παλυ του χρονου δεν θα ηταν πιο σωστο να εχει παντα περδικες καθε κυνηγησημη μερα με σωστη διαχηρυση και θυροφυλαξη και προπαντος κυνηγητηκη συνηδηση και οχι αυτο το χαλη που ερχετε ο αλλος απο την ΣΥΡΟ και τρεχη να προλαβη να σκωτοση οσες προλαβη χωρης να εχει δοση ουτε ενα ευρω στον νομο που κυνηγαη για τον εμπλουτησμο της περδικας ενω ο τοπικος συλογος και ευρω δηνη συνεχια και κοπο για της λιγοστες σπορες που κανη και στερησης με απαγορευσης περιοχων εχει

    Εγώ το φωνάζω χρόνια τώρα ότι πρέπει να γίνει μια ολοκληρωτική αναδιάρθωση των νόμων και των οργανώσεων που διέπουν την κυνηγετική δραστηριότητα που έχει μέινει πίσω τουλάχιστον 60 χρόνια. Ότι πρέπει τα λεφτά από τους κυνηγούς να πηγαίνουν στα μέρη που κυνηγούν και να διατήθονται ολοκληρωτικά σε φιλοθυραματικά έργα στην περιοχή που δέχεται την κυνηγετική πίεση (και δεν ενοώ μόνο απελευθέρωση τσούκαρ 20 μέρες πριν την έναρξη για να γεμίσει ο κυνηγός το σακούλι). Αλλά όπως βλέπω το μόνο που νιάζει τον έλληνα κυνηγό είναι τα 10/20 € παραπάνω που θα δώσει για την άδεια.

    φιλικά
    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #288320

    εγώ όταν ρώτησα πέρσι στα γραφεία του ΚΣ Αλεξπολης γιατί ενώ στην Αθήνα βγάζουν γενική με 136 και εμείς βγάζουμε τοπική με 128 μου απάντησαν "ε να, είναι τα έξοδα για την θηροφυλακή" :lol:

    [post=”295699″]Το αναλύει η ΚΟΜΑΘ (το κόστος)[/post]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #178955

    @SteliosP
    Δασικός Κώδικας:

    Άρθρο 262
    β)…
    Η άδεια θήρας εκδίδεται επί τη υποβολή γραμματίου ή τριπλοτύπου εισπράξεως του
    αρμοδίου Δημοσίου Ταμείου,[b] υπέρ του Κεντρικού Ταμείου Γεωργίας, Κτηνοτροφίας
    και Δασών (Κεφ. Θήρας)[/b], εκ αα) δραχ. 125, διά την τοπικήν άδειαν, ββ) 300, διά την
    περιφερειακήν, γγ) 600, διά την γενικήν, δδ) 500, διά την γενικήν άδειαν υπηκόωνξένων Κρατών, δι' άσκησιν θήρας μέχρι 15 ημερών εε) 1.500, διά την γενικήν
    υπηκόων ξένων Κρατών, δι' άσκησιν θήρας μέχρι δύο μηνών και ςς) 3.000, διά την
    γενικήν υπηκόων ξένων Κρατών, δι' άσκησιν θήρας κατά την διάρκειαν ολοκήρου
    της κυνηγετικής περιόδου.

    4. Προς έκδοσιν της κατά τα ανωτέρω αδείας θήρας απαιτείται εισέτι και γραμμάτιον
    ή τριπλότυπον εισπράξεως του αρμοδίου ταμείου υπέρ του [b]Κεντρικού Ταμείου
    Γεωργίας, Κτηνοτροφίας και Δασών (Κεφάλαιον Θήρας)[/b] εκ δραχ. 60 διά τοπικάς και
    περειφερειακάς αδείας και δραχ. 100 διά γενικάς τοιαύτας, [b]προς εξασφάλισιν
    λογαριασμού πληρωμής των εν άρθρ. 267 φυλάκων θήρας.[/b] Η έκδοσις των αδειών
    θήρας άρχεται από 1 Αυγούστου εκάστου έτους

    Όπως βλέπεις η πριν από 60 χρόνια νομοθεσία, (που έχει γραφτεί από κυνηγούς και όχι απ' τη Μπιρμπίλη & τις ΜΚΟ), προβλέπει πως τα χρήματα απ' τις άδειες πάνε σε φιλοθηραματικούς σκοπούς.

    Πως εφαρμόστηκε;
    Όπως και όλοι οι νόμοι της Ελλάδας…

    Τώρα τα χρήματα πάνε στο Πράσινο Ταμείο, σύμφωνα με τις επιταγές Μπιρμπίλη. Τι σημαίνει αυτό;

    ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ: Ξεκίνησαν οι αναπλάσεις – πλακοστρώσεις πλατειών

    Τα έργα που χρηματοδοτούνται είναι κυρίως αναπλάσεις, διαμορφώσεις και πλακοστρώσεις πλατειών σε διάφορες πόλεις και χωριά. Ένα μέρος επίσης διατίθεται για μελέτες και για την κάλυψη των λειτουργικών εξόδων της νέας υπηρεσίας…
    [url=”http://envthink.blogspot.com/2011/08/blog-post_08.html”]http://envthink.blogspot.com/2011/08/blog-post_08.html[/url]

    Αναλογίσου επίσης πως το τελευταίο πόνημα της Τίνας ήταν ακριβώς η "ολοκληρωτική αναδιάρθωση των νόμων και των οργανώσεων που διέπουν την κυνηγετική δραστηριότητα " που διακαώς επιθυμείς κι εσύ.

    Όπως λέν οι Κινέζοι " Πρόσεε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να το πάθεις"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288308

    Εγώ το φωνάζω χρόνια τώρα ότι πρέπει να γίνει μια ολοκληρωτική αναδιάρθωση των νόμων και των οργανώσεων που διέπουν την κυνηγετική δραστηριότητα που έχει μέινει πίσω τουλάχιστον 60 χρόνια. Ότι πρέπει τα λεφτά από τους κυνηγούς να πηγαίνουν στα μέρη που κυνηγούν και να διατήθονται ολοκληρωτικά σε φιλοθυραματικά έργα στην περιοχή που δέχεται την κυνηγετική πίεση (και δεν ενοώ μόνο απελευθέρωση τσούκαρ 20 μέρες πριν την έναρξη για να γεμίσει ο κυνηγός το σακούλι). Αλλά όπως βλέπω το μόνο που νιάζει τον έλληνα κυνηγό είναι τα 10/20 € παραπάνω που θα δώσει για την άδεια.

    φιλικά
    Στέλιος

    Εγώ Στέλιο συμφνωνώ μαζί σου, εάν δεν γίνει τίποτα το μέλλον είναι προδιαγεγραμμένο: θα επιτρέπεται το κυνήγι σε μέρη που δεν θα έχει θηράματα, οι απαγορεύσεις θα έρχονται η μία πίσω από την άλλη όπως γίνεται σταδιακά εδώ και πολλά χρόνια. Χρειάζεται αλλαγή αλλά προς τα εμπρός, όχι οικολογίστικους συναισθηματισμούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288307

    [post=”295699″]Το αναλύει η ΚΟΜΑΘ (το κόστος)[/post]

    Εμ στα λόγια μου ήρθες

    στο http://www.hunters.gr/?p=1297 η ΚΟΜΑΘ προτείνει την Περιφερειακή 134 και στον ΚΣ Αλεξπολης κοστίζει 151. Οπότε η διαφορά είναι υπερ του συλλόγου (λογικά), δηλαδή όπως είπε η κυρία πέρσι, για τους θηροφύλακες του συλλόγου (έχει 2 θηροφύλακες)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #288305

    [font=”Century Gothic”]Φίλε Νίκο συμφωνώ μαζί σου. :)

    τα 5 ή τα 10 ή τα 20 € παραπάνω που ζητούν σαν έκτακτη εισφορά κάποιοι σύλλογοι, για να καλύψουν έξοδα, σπορές, βελτιώσεις, θηροφύλαξη κ.λ.π., δεν θα πρέπει να μας προβληματίζουν!
    Προσωπικά εγώ τα χαλαλίζω, εκεί που δεν θέλω να δώσω ούτε δεκάρα είναι η μαύρη τρύπα της Μπιρμπίλως το – ντεμέκ- "πράσινο ταμείο".

    Και το άλλο: επαρχιακοί σύλλογοι "χρεώνουν" την άδεια (και καλά κάνουν) π.χ. 170 € για να γίνουν σπορές, απελευθερώσεις, βελτιώσεις βιοτόπων. Πως να χαρακτηρίσεις τον "κυνηγό" του κέντρου που κυνηγάει στη ζώνη ευθύνης των ανωτέρω Κ.Σ. και που έβγαλε άδεια με π.χ. 150 € ή ακόμα χειρότερα από παρασύλλογο με 95 € και που όταν του ζητούν να αγοράσει λαχεία 5€ από τον επαρχιακό σύλλογο αρχίζει και γκρινιάζει για τα "έξοδα"; (πραγματικό παράδειγμα)

    Τα έξοδα διαμονής καύσιμα κ.λ.π. για ΜΙΑ έξοδο υπερκαλύπτουν στο πολλαπλάσιο την διαφορά λόγω "έκτακτης εισφοράς"…. αλλά κάποιοι δεν θα ξεφύγουν ποτέ από την καρμιριά και την μεμψιμοιρία…. :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    horigos στις #288300

    @SteliosP
    [b]Δασικός Κώδικας:[/b]

    Όπως βλέπεις η πριν από 60 χρόνια νομοθεσία, (που έχει γραφτεί από κυνηγούς και όχι απ' τη Μπιρμπίλη & τις ΜΚΟ), προβλέπει πως τα χρήματα απ' τις άδειες πάνε σε φιλοθηραματικούς σκοπούς.

    Πως εφαρμόστηκε;
    Όπως και όλοι οι νόμοι της Ελλάδας…

    Τώρα τα χρήματα πάνε στο Πράσινο Ταμείο, σύμφωνα με τις επιταγές Μπιρμπίλη. Τι σημαίνει αυτό;

    Αναλογίσου επίσης πως το τελευταίο πόνημα της Τίνας ήταν ακριβώς η [b]"ολοκληρωτική αναδιάρθωση των νόμων και των οργανώσεων που διέπουν την κυνηγετική δραστηριότητα "[/b] που διακαώς επιθυμείς κι εσύ.

    Όπως λέν οι Κινέζοι " Πρόσεε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να το πάθεις"

    Όχι άλλες πλατείες σε αυτό τον τόπο με τα λεφτα μας …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #288296

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Φίλε Νίκο συμφωνώ μαζί σου. :)

    τα 5 ή τα 10 ή τα 20 € παραπάνω που ζητούν σαν έκτακτη εισφορά κάποιοι σύλλογοι, για να καλύψουν έξοδα, σπορές, βελτιώσεις, θηροφύλαξη κ.λ.π., δεν θα πρέπει να μας προβληματίζουν!
    Προσωπικά εγώ τα χαλαλίζω, εκεί που δεν θέλω να δώσω ούτε δεκάρα είναι η μαύρη τρύπα της Μπιρμπίλως το – ντεμέκ- "πράσινο ταμείο".

    Και το άλλο: επαρχιακοί σύλλογοι "χρεώνουν" την άδεια (και καλά κάνουν) π.χ. 170 € για να γίνουν σπορές, απελευθερώσεις, βελτιώσεις βιοτόπων. Πως να χαρακτηρίσεις τον "κυνηγό" του κέντρου που κυνηγάει στη ζώνη ευθύνης των ανωτέρω Κ.Σ. και που έβγαλε άδεια με π.χ. 150 € ή ακόμα χειρότερα από παρασύλλογο με 95 € και που όταν του ζητούν να αγοράσει λαχεία 5€ από τον επαρχιακό σύλλογο αρχίζει και γκρινιάζει για τα "έξοδα"; (πραγματικό παράδειγμα)

    Τα έξοδα διαμονής καύσιμα κ.λ.π. για ΜΙΑ έξοδο υπερκαλύπτουν στο πολλαπλάσιο την διαφορά λόγω "έκτακτης εισφοράς"…. αλλά κάποιοι δεν θα ξεφύγουν ποτέ από την καρμιριά και την μεμψιμοιρία…. :lol: [/font][/size][/color]

    ναι ρε συ Μάριε, καλά θα ήταν όλα αυτά για τα 30 ευρώ παραπάνω αλλά είμαστε 2 κυνηγοί στην οικογένεια = 60 ευρώ παραπάνω στις άδειες για τον ΚΣ Αλεξ/πολης (αφού εκεί ανήκω) απο ότι εάν τις έβγαζα στην Αθήνα!! Άντε και πες να γινόντουσαν και φιλοθηραματικά έργα πάει στο διάολο, σε πρόσφατη ανακοίνωση ο σύλλογος έγραφε πως έσπειρε συνολικα 16 ολόκληρα στρέμματα χωράφια και πως έστειλε κόσμο σε διάφορες συνελεύσεις της ομοσπονδίας σε διάφορα άλλα μέρη , αυτές ήταν οι δράσεις του συλλόγου μας… Εκτροφείο δεν έχουμε. Απελευθερώσεις όταν γίνονται δεν ενημερώνεται κανένας πέρα από τα κολλητάρια του ΔΣ, φέτος μου είπανε "όταν θα τα αφήσουμε θα σου πούμε κι εσένα" και μου γύρισαν τα μυαλά!! Δηλαδή οι υπόλοιποι λαλάκες είναι;;

    Τέλος πάντων, άκρη δεν βγαίνει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 163 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων