Πρόβλημα ίσως με το καινούργιο μου BAIKAL;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #460068

    θα συμφωνήσω με τον greg. Καλυτερα οπλο αλλης εταιρειας. Με το baikal ισχυει καθαρα οτι πληρωσεις, παιρνεις. Ακουγα κι εγω απο πολλους να λενε οτι μπορει να ειναι φτηνα ειναι ομως ΓΕΡΑ οπλα, ειναι ΡΩΣΙΚΑ οπλα. Μετα την πρωτη μου αγορα ενος σουπερ ποζε, εχω να πω, τριχες κατσαρες! Περσι το καλοκαιρι, αγορασα το baikal και στην εναρξη πηγα να το δοκιμασω. Καλα για τους εξολκεις, δε το συζηταμε! Οποτε ηθελαν,δουλευαν. Το κορυφαιο εγινε οταν μετα τη ριξη 5 φυσιγγιων 30 γρ. Nobel sport OK ανοιξαν οι καννες σα γαρυφαλλο. Αποκολληθηκε η πανω και η κατω καννη απο τη μεσαια ριγα. Για οποιον το αμφισβητει υπαρχουν και φωτογραφιες. Το γλυκο εδεσε με την επισκευη τη περιφημη που του εκανε ο Κυριας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #460069

    Αν είναι τόσο επικίνδυνο το όπλο όσο λέτε θα έπρεπε να μην πουλιέται καθόλου μόνο για λόγους ασφαλείας,και θα ήθελα να μάθω μετά το συμβάν εσείς τι κάνατε? κινηθήκατε νομικά?πήρατε τα λεφτά σας πίσω? αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο να προσφύγουμε σε άλλες μάρκες αυτής τής χρηματικής κατηγορίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #460070

    Ενός γνωστού μου super pose μονοσκάνδαλο, δεν του έριχνε τη δεύτερη τουφεκιά. Ευτυχώς αυτό συνέβει στους 11 μήνες, δλδ έναν μήνα πριν εκπνεύσει η εγγύηση και το πρόβλημα διορθώθηκε. Και με τους αυτόματους εξολκείς έχει θέμα. Επίσης το όπλο για να “σπάσει” θέλει αρκετά πιο μεγάλη δύναμη από τη συνηθισμένη σε όλα τα άλλα ποζέ. Του είπαν ότι με τον καιρό θα μαλακώσει. Ήδη είναι στον τρίτο χρόνο και ακόμη είναι σκληρό.
    Επίσης το συγκεκριμένο μου φάνηκε υπερβολικά βαρύ και με υπερβολικά μπροστά το κέντρο βάρους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #460071

    Αν είναι τόσο επικίνδυνο το όπλο όσο λέτε θα έπρεπε να μην πουλιέται καθόλου μόνο για λόγους ασφαλείας,και θα ήθελα να μάθω μετά το συμβάν εσείς τι κάνατε? κινηθήκατε νομικά?πήρατε τα λεφτά σας πίσω? αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο να προσφύγουμε σε άλλες μάρκες αυτής τής χρηματικής κατηγορίας.

    Pashalis88, αν θυμάμαι καλά κι εσύ είχες παράπονα με ένα καινούριο που αγόρασες και είχε σκουριές στο nickel. Αυτό εφόσον δεν το πρόσεξες την ώρα που το πήρες από το μαγαζί, και να το είδες μια – δυό μέρες αργότερα, δεν πρέπει να το επιστρέψεις και να το δεχτούν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    rick στις #460073

    Ενός γνωστού μου super pose μονοσκάνδαλο, δεν του έριχνε τη δεύτερη τουφεκιά.

    Όταν αυτά τα βλέπουμε σε browning xtr , τι λέμε ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #460074

    Το πρόβλημα δεν είναι λειτουργικό είναι θέμα αισθητικής πράγμα που το καθιστά ασφαλή σαν όπλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #460075

    Συγουρα προβληματα θα συμβαινουν και σε πανακριβα οπλα,αλλα οχι σε τοσο μεγαλη συχνοτητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #460076

    οπως λεει και ο greg για να <<σπασει>> το οπλο, την προηγουμενη μερα πρεπει να εχεις παει σε γυμναστηριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #460077

    Η δικη μου εμπειρια ηταν με ενα πλαγιο ρωσο, ο οποιος οταν εριχνες την 2η βολη ανοιγε, οχι αποτομα, αλλα οταν κατεβαζες το οπλο αυτο ανοιγε
    πραγματι, τα Baikal ισως φημιζονται οτι εχουν μεγαλη αντοχη ,οτι δεν “κουνανε”, ωστωσο ειναι και πολυ προβληματικα, πρεπει να εχεις κολλητο φιλο οπλουργο για να εχεις τετοιο οπλο, ριγες, κανες, κοντακι, αφλογιστιες, διπλη εκπυρσοκροτηση και καποια ακομη
    επισης δεν θεωρω ορθο την αγορα του και την μετεπειτα τροποποιηση του, με συνολικο κοστος που πλησιαζει ενα καινουριο citori ,μηδενικη αξια μεταπωλησης ,μικρη εγγυηση και αλλα πολλα
    ειμαι της αποψης οτι σε αυτην την χρηματικη κατηγορια ειναι συντετη η αγορα μιας ποιοτικης μεταχειρισμενης καραμπινας, στην καλλιστη κατασταση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    rick στις #460243

    Το citori δεν βγαίνει πλέον.Ξεπουλάνε τα εναπομείναντα.
    Το φθηνότερο browning s.pose που βγαίνει τώρα, κυνηγετικό , είναι το b525 classic στα 1600€
    και το φθηνότερο σκοπευτικό browning είναι το b525 sporter στα 2000€.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #460289

    Μην ξεχναμε οτι για ενα β525 που πουλιεται πουλιουνται 10 μπαικαλ τουλαχιστον.Ναι διπλοντουφεκαει,εχουν προβλημα οι εξολκεις,ανοιγει δυσκολα αλλα ολα αυτα λυνονται ανεξοδα γιατι ειναι απλα μηχανολογικα προβληματα που εχουν απλες λυσεις.Το θεμα ειναι οτι ριχνουν για παρα πολλα χρονια και πολλοι δεν εχουν τα 1600 εχουν 400 και ισως και λιγοτερα.Αμα θελεις να κανει μπαμ και να ειναι ασχημο το παιρνεις διαφορετικα παιρνεις ενα holand & holand να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #460292

    στην τιμη των 1000+- κατι ευρω μιλησα για το διασκευασμενο baikal ,που μαλλον ειναι υποδεεστερο απο το citori(που εβγαινε) η απο αλλα των 1000+- οπως fausti, rizzini, lanber κλπ με καλυτερη ποιοτητα κατασκευης κλπ
    στα 400-500 ευρω, ανεφερα οτι μαλλον θα ηταν καλυτερη η επιλογη μιας καραμπινας καλης καταστασης, οπως πχ υπαρχουν πολλα beretta al 390 αυτην την στιγμη στα 500 ευρω, που θα ριξουν και αυτα πολλα φυσιγγια και το πιθανοτερο με ελαχιστα προβληματα
    αποψη μου χωρις να λεω πως το baikal δεν ειναι ενα καλο οπλο, απλα εχει τα κουσουρια του καποιες φορες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #460303

    στην τιμη των 1000+- κατι ευρω μιλησα για το διασκευασμενο baikal ,που μαλλον ειναι υποδεεστερο απο το citori(που εβγαινε) η απο αλλα των 1000+- οπως fausti, rizzini, lanber κλπ με καλυτερη ποιοτητα κατασκευης κλπ<br>
    ……………..

    Φίλε μου Τάκη, ενα ΣΩΣΤΑ “διασκευασμένο” (sic) Баикал μάλλον ΔΕΝ είναι καθόλου υποδιέστερο από αυτά τα οποία αναφέρεις, ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    rick στις #460346

    στα 400-500 ευρω, ανεφερα οτι μαλλον θα ηταν καλυτερη η επιλογη μιας καραμπινας καλης καταστασης, οπως πχ υπαρχουν πολλα beretta al 390 αυτην την στιγμη στα 500 ευρω, που θα ριξουν και αυτα πολλα φυσιγγια και το πιθανοτερο με ελαχιστα προβληματα<br>

    Επειδή τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου μία Beretta A390ST , δεν θα έλεγα ότι μπορεί να ρίξει πολλά φυσίγγια
    με ελάχιστα προβλήματα ….

    Ειδικά σε σκοπευτήριο.

    Καταρχήν κάθε 2 επισκέψεις σε σκοπευτήριο , θέλει τρελό καθάρισμα.

    Έπειτα … μετά από κάποιες χιλιάδες φυσίγγια, έχω δει να ντουφεκάει ,
    ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ ……

    Ευτυχώς που το όπλο κοίταζε μπροστά, αλλιώς δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε γίνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #460393

    Kαλησπέρα και από εμένα.Έχω ένα BAIKAL S/P μονοσκάνδαλο με αυτόματους εξολκείς.Το αγόρασα μεταχειρισμένο το 1994.Το όπλο κυνήγησε τα πρώτα χρόνια τσίχλες και κοτσύφια.Έριξε αρκετά φυσίγγια κυρίως 30-32 γρ χωρίς κανένα πρόβλημα.Μόνο μια φορά διπλοτουφέκισε και αυτό μάλλον από δικό μου λάθος(ασυναίσθητο τράβηγμα σκανδάλης).Το όπλο το έκοψα πριν δυο χρόνια στους 61 πόντους και κυνηγάω με αυτό μπεκάτσα σε πολύ πυκνά μέρη και ορτύκια χωρίς κανένα πρόβλημα.Τους εξολκείς τους έχω απλούς γιατί μαζεύω τους κάλυκες (για να μην προδίδω τα μέρη μου).Το όπλο δεν σπάει, δε χαλάει, δεν το λυπάσαι για γρατσουνιές και τσαμπουκάδες Για να μαλακώσει για τον φίλο που το ανέφερε χρειάζεται πάρα πολλά φυσίγγια.Ένα κόλπο υπάρχει σε βίντεο στο youtube.Βγάζεις τους εξολκείς και κόβεις δυο τρεις σπείρες απο τα ελατήρια και το άνοιγμα κλείσιμο είναι αισθητά καλύτερο.Αν τους εξολκείς τους κάνεις απλούς μπορείς να κόψεις και τέσσερεις σπείρες.Τα ρώσικα όπλα είναι απλά και καλά για τα χρήματα που δίνουμε.Αν θέλεις πολυτέλειες και αυτοματισμούς πάρε ένα BERRETA,BROWNING,FRANCHI,PERAZI κτλ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων