ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ VS ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #294332

    Και κάποιος άλλος, διάσημος, κυνηγός μεγάλων θηραμάτων προτιμούσε τα μονοσκάνδαλα.
    http://forums.nitroexpress.com/showflat.ph…ge=0#Post177166

    Λευτέρης
    ).push({});

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #176240

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι ιεροσυλία να έχεις ένα Westley Richards droplock και να είναι μονοσκάνδαλο.
    Απ' όσο ξέρω, ο συγκεκριμένος, κυνηγούσε και άλλου είδους θηράματα εκτός απ' αυτά που απαιτούν φυσίγγια διασποράς.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #294328

    Μου δημιουργηθηκε το εξης ερωτημα .Εκτος απο τον διπλο πυροδοτικο μηχανισμο του δισκανδαλου οπλου, σε τι θα χρησιμευε στον αγαπημενο συγγραφεα της παιδικης μου ηλικιας ,το δισκανδαλο ΡΑΒΔΩΤΟ ΔΙΚΑΝΟ? Στην μια κανη θα εβαζε "διασπορας"?
    Ας μου απαντησει καποιος!!! :lol:
    Φιλικα Τασος

    Μα, ο διπλός πυροδοτικός μηχανισμός είναι όλο το ζουμί γιατί με το μονοσκάνδαλο στην περίπτωση που η πρώτη ντουφεκιά θα ήταν τζούφια (πχ λόγω αφλογιστίας) δεν θα μπορούσε να ρίζει ούτε τη δεύτερη οπότε… τρεχάτε ποδαράκια μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #176243

    Στο συγκεκριμένο όπλο η σκανδάλη είναι μηχανική και έχει επιλογέα.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #294327

    Elvas , αν εννοεις το φουστανι,ολοι το ξερουν οτι ο Ερνεστ ειχε ιδιαιτερη αδυναμια στο "τριχωτο" αλλα εκεινο θελει αλλου ειδους "οπλο" :lol:
    tiohunter,να πιθανολογησω ,χωρις να εχω την παραμικρη ιδεα για το οπλο, οτι εχει μια απλη μηχανικη μονη σκανδαλη που δεν χρειαζεται ανακρουση…
    Φιλικα Τασος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #176245

    Εννοώ τα μεγάλα θηράματα της Αφρικής.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #176251

    Εγω θα ελεγα δισκανδαλο πλαγιοκαννο (και αγγλε κοντακι ) μονοσκανδαλο αληλεπιθετο (και πιστολε κοντακι ) .Και απο θεμα εσθητικης κατ εμαι και γιατι ενα πλαγιοκαννο με μονη σκανδαλη λογο χαμιλης βασης το αντιβαρο δεν εχει τη σωστη κρεμαση και εχει και μικρο ογγο οποτε δεν μπωρει να ειναι και βαρη .Οποτε ενα τετοιος μηχανησμο μονης σκανδαλης για μενα δεν ειναι και ποιο αξιοπηστος .Η γνωμη μου ειναι αυτη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #294313

    και γω παλι ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις κυνηγησει ποτε στη ζωη σου και εισαι μονο της θεωρειας,α και που σε ο ελεφαντας απαγορευεται στην ελλαδα επιτρεπεται μονο ο πετοσαυρος…

    Ελα ρε serial killer εμπειρε. Πρεπει να εχεις κανει εκατομβες με το δισκανδαλο ε? :lol:

    Δεν εχω πει οτι το δισκανδαλο δεν ειναι ποιο γρηγορο. Ειπα οτι βολευωμαι μια χαρα με την μονη και εχω ριξει πολυ τους χρονους αλλαγης και δεν συντρεχει λογος να παω σε διπλη σκανδαλη ιδιως οταν το θελω και το οπλο και για σκοπευτηριο. Λεω κατι δυσκολο ρε φιλε?

    ΥΓ
    Τυχαιο οτι το 80-90 % των οπλων που βγαινουν ειναι με μονη? Δεν νομιζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #294304

    Παιδια απο προσωπικη μου εμπειρια σε περπατητο κ καρτερι εχω να πω τα εξης, η μονη σκανδαλη κανει για καρτερι αλλα στο περματητο υπερεχει η διπλη.Οταν στο καρτερι ολα τα πουλια ειναι εισερχομενα και βλεποντας τα εχεις τον χρονο να αλλαξεις με τον επιλογεα δεν τιθεται θεμα,αλλα στο περπατητο τιποτε δεν ειναι δεδομενο οσο αφορα την πορεια του στοχου,ετσι καλο ειναι να εχουμε επιλογη.Στο περπατητο δεν εννοω μονο σε τσιχλα αλλα και σε μπεκατσα και οτι αλλο παιζει.Στο καρτερι επισεις εχω να πω οτι πολλες φορες το τι βολευει περισσοτερο εχει να κανει και με το μερος αν ειναι κλειστο η ανοιχτο η αν τα πουλια βγαινουν και μπορεις να τα σημαδεψεις η βγαινουν απο διαφορες κατευθυνσεις και δεν εχεις πολυ χρονο.Εχει τυχει σε καρτερι να μου βγαινουν τα πουλια μακρυα και να χρειαζεται γρηγορη βολη,τοτε ενα με διπλη ειναι πολυ καλυτερο. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #294299

    Ελα ρε serial killer εμπειρε. Πρεπει να εχεις κανει εκατομβες με το δισκανδαλο ε? :lol:

    Δεν εχω πει οτι το δισκανδαλο δεν ειναι ποιο γρηγορο. Ειπα οτι βολευωμαι μια χαρα με την μονη και εχω ριξει πολυ τους χρονους αλλαγης και δεν συντρεχει λογος να παω σε διπλη σκανδαλη ιδιως οταν το θελω και το οπλο και για σκοπευτηριο. Λεω κατι δυσκολο ρε φιλε?

    ΥΓ
    Τυχαιο οτι το 80-90 % των οπλων που βγαινουν ειναι με μονη? Δεν νομιζω.

    τα κυνηγια που εχω κανει δεν τα χεις δει στον υπνο σου,δε προκειται να ασχοληθω αλλο,εγω σε ρωτησα κατι και εσυ απευθειας με ειρωνευτηκες για ελεφαντες και παπαριες,μαλον εσυ ειδημων που κανεις εξασκηση και τα ξερεις ολα απο το πληκτρολογιο καλο απογευμα

    φιλικα ο κιλερ με τις εκατομβες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #294297

    [b][sub][color=”#FF0000″]τα κυνηγια που εχω κανει δεν τα χεις δει στον υπνο σου[/color][/sub][/b],δε προκειται να ασχοληθω αλλο,εγω σε ρωτησα κατι και εσυ απευθειας με ειρωνευτηκες για ελεφαντες και παπαριες,μαλον εσυ ειδημων που κανεις εξασκηση και τα ξερεις ολα απο το πληκτρολογιο καλο απογευμα

    φιλικα ο κιλερ με τις εκατομβες

    Ειπαμε ρε φιλε εισαι τρελος κιλλερ. Προσκυνω τα επιχειρηματα σου. Οσο για το πληκτρολογιο μολις γυρισα απο ψαροντουφεκο με δυο συναγριδιτσες αλλα σκεφτομαι να το κανω και αυτο δισκανδαλο μπας και τις κανω τρεις (αφου τα νουμερα μετρανε πανω απο ολα και η κατσαρολα περιμενει).

    Ενας πτωχος μονοσκανδαλος

    ΥΓ

    Τις ειρωνιες τις αρχισες εσυ με το περπατητο λες και στην Ελλαδα δεν ξερουμε ολοι τι περπατητο υπαρχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #294296

    Παιδια την γνώμη μας λεμε,μην το πατε σε προσωπικό επιπεδο και γινει το τοπικ μπαχαλο
    το τι κυνηγια εχει κανει ο καθενας το ξερει καλητερα απο ολους και το κανει για τον εαυτο του, δεν χρειαζετε να αποδειξουμε σε κανεναν τιποτα

    peace :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #294295

    [font=”Century Gothic”]Οι τρόποι κυνηγιού στην Ελλάδα είναι δυο:
    ΚΑΡΤΕΡΙ & ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ (περπατητό)με σκύλο ή χωρίς, εκτός από "περπατητό" στα τσιχλοειδή, ΟΛΑ τα κυνήγια φέρμας είναι "περπατητά", αλλά "περπατητό κάνουμε ΚΑΙ στα υδρόβια σε κανάλια, σε τρυγόνια στα ρέματα το μεσημέρι, ακόμα και σε φάσσες!!! ΜΕ ή ΑΝΕΥ σκύλου!
    Δεν νομίζω πως ειρωνευόταν ο Παναγιώτης!
    Όποιος περπατάει κανάλια για π@π@κι@ ας δοκιμάσει 2σκάνδαλο με **** #6ή7 και ** με #5 και θα ξεχάσει το 1σκάνδαλο :lol: βέβαια εδώ και το αυτογεμές 'έχει την τιμητική του λόγω 3ης βολής.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #294294

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι ιεροσυλία να έχεις ένα Westley Richards droplock και να είναι μονοσκάνδαλο.
    Απ' όσο ξέρω, ο συγκεκριμένος, κυνηγούσε και άλλου είδους θηράματα εκτός απ' αυτά που απαιτούν φυσίγγια διασποράς.

    Λευτέρης
    [url=”http://europeancartridgeunlimited.com”%5Dhttp://europeancartridgeunlimited.com%5B/url%5D

    [font=”Century Gothic”]
    Πριν ξέχασα το "περπατητό" λαγοκυνήγι καβάλα στα σκυλιά εκεί "παίζουν" και ακραίες επιλογές **** #6ή5 και μέχρι * #3 ή και 2…..

    Τάσο, δύο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ πυροδοτικοί μηχανισμοί σε εξασφαλίζουν στην "κακιά την ώρα" ενός τραυματισμένου βούβαλου, λεοπάρδαλης, Λιονταριού κ.α.
    Επίσης έχεις το πλεονέκτημα να έχεις 2 διαφορετικά φυσίγγια ένα soft nose κι ένα Full Metal Jaket ή με διαφορετικά βάρη βλημάτων, άσε που μπορεί να έχεις και κάννες με 2 διαφορετικά διαμετρήματα… :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #294289

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Πριν ξέχασα το "περπατητό" λαγοκυνήγι καβάλα στα σκυλιά εκεί "παίζουν" και ακραίες επιλογές **** #6ή5 και μέχρι * #3 ή και 2…..

    Τάσο, δύο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ πυροδοτικοί μηχανισμοί σε εξασφαλίζουν στην "κακιά την ώρα" ενός τραυματισμένου βούβαλου, λεοπάρδαλης, Λιονταριού κ.α.
    Επίσης έχεις το πλεονέκτημα να έχεις 2 διαφορετικά φυσίγγια ένα soft nose κι ένα Full Metal Jaket ή με διαφορετικά βάρη βλημάτων, άσε που μπορεί να έχεις και κάννες με 2 διαφορετικά διαμετρήματα… :lol: [/font][/size][/color]

    Δεν διαφωνω σε κατι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων