ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΣ ΕΥΒΟΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #214901

    παιδια επειδη τα κυνηγαω χρονια τα γουρουνια μπορω να πω τα εξης:

    συμφωνω οτι θελει ατομα που να γνωριζουν τον τοπο αριστα και να συνδραμουν στο τομεα του να κατεβαινουν στις ρεματιες αλλα στο οικονομικο πιστευω οτι λογω της παρεας ειναι σχετικα πιο οικονομικο και ειδικα αν μενεις κοντα στον τοπο που τα κυνηγας γιατι ασυρματο θα αγορασεις μια φορα τα σκυλια τα συντηρει ολη η παρεα οποτε αλλο να συντηρεις τρια σκυλια μαζι με αλλα 10 ατομα και αλλο τρια σκυλια μονος σου!!!για τα γουρουνοσκυλα πλεον κανεις οτι κανεις και με τα αλλα σκυλια δηλαδη αγοραζεις στην αρχη που δημιουργεις την ομαδα δυο σκυλια καλα και σου βγαινει παλι πιο οικονομικα ακομα και αν αγορασεις ενα κουταβι καθαροαιμο απο καποιον εκτοφεα!!!

    πχ αν ειστε 10 ατομα ενα καλο σκυλι θα το αγορασεται 3000 ευρο δηλαδη απο 300 ευρο ο καθενας ενα κουταβι πχ ποιντερ με χαρτια κοε και τα σχετικα που θα παρεις απο εναν εκτροφεα θα χρειαστεις τουλαχιστον 600 ευρο και δεν εισαι σιγουρος αν θα σου βγει!!!μετα βαζεις στην ομαδα κουταβια και ξεκινας εκπαιδευτικα οπως ολα τα υπολοιπα κυνηγια που χρησιμοποιεις σκυλους!!!

    τωρα για τα καυσιμα εκει παλι δεν ειναι μεγαλη διαφορα και εκει υπαρχει και η εναλλαγη αυτοκινητων δηλαδη σημερα με το δικο μου αυριο με το δικο σου και παει λεγοντας

    το αχρωμο δεν παιζει στο κυνηγι του αγριογουρουνου με τιποτα γιατι ολη η διαδικασια του κοψιματος ο εντοπισμος των γουρουνιων απο τους σκυλους του σηκωματος σε εχουν ολη την ωρα στην τσιτα!!!

    τωρα για τα ατομα αν πανε μια χρονια για γουρουνια μαθαινουν να κοβουν δεν ειναι τιποτα!! 😀

    τελος η φραση ειμαι ολη την μερα κυνηγι ειναι πραγματηκοτητα και αυτο εμενα μου αρεσει πολυ !!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #214952

    Φίλε Τύρναβε
    κι εμένα με τρέλαινε το γουρούνι. Κι εγώ έκανα κέφι να κυνηγάω ολημερίς. Κι έχω χώσει απίστευτα φράγκα. Μου λείπει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Πολύ περισότερο όμως μου λείπει η παρέα μου, τα φιλαράκια μου τα καλά που τα λέγαμε με τις ώρες κατά το πηγαιμό ή την επιστροφή, που διανυκτερεύαμε μαζί στα Βαρδούσια με χιόνι, με πάγο, νηστικοί και διπλωμένοι μέσα σ’ ένα αμάξι για να μη χάσουμε το τόπο μας. (Καπνας, μίλα ρε :mrgreen: ). Ας όψεται η δύσκολη κατάσταση που οδήγησαν τη χώρα μας κάποια λαμόγια και τώρα την πληρώνουμε εμείς. ΑΝ μπορούσα, ΝΑΙ, θα το συνέχιζα. Όχι λόγω ποιότητας, συναρπαστικότητας, μεγέθους θηράματος ή οτιδήποτε άλλου αλλά μόνο και μόνο για να βλέπω τον ήλιο ν’ ανατέλει πίσω απ’ τις κορφές παρέα με “ανθρώπους-αδέρφια”.
    Σε πληροφορώ πως την ίδια χαρά πέρναμε και τον ίδιο ακριβώς χαβαλέ κάναμε είτε κάποιος βάραγε τον κάπρο είτε έχανε μια εύκολη τσίχλα. Για μένα αυτό είναι το κυνήγι. Τελευταία επέλεξα, λόγω συνθηκών, ν’ ασχοληθώ για 1η φορά με κάτι πιο μοναχικό όπως η μπεκάτσα, το ορτύκι και ίσως ξαναδώ και καμια πέρδικα.

    Όμως, για να επανέρθουμε στο θέμα, θα προσπαθήσω να γίνω λίγο περισσότερο αναλυτικός σχετικά με το τι εννοούσα στο προηγούμενο post μου:

    * Στα 13 χρόνια που ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο κυνήγι, έκανα πάνω από 100.000 χλμ! Και ΟΚ, εγώ έμενα Αθήνα και κατέβαινα 2-3 Σ/Κ/μήνα (κι έμενα να κυνηγήσω και τις Τετάρτες). Τα παιδιά, οι ντόπιοι, έκαναν Τ/Σ/Κ περίπου από 500 χλμ./εβδομάδα μιας και ο κυνηγότοπος απέχει 70 χλμ από τον τόπο διαμονής τους.

    * Ασύρματα μέσα επικοινωνίας: Ξεκίνησα μ’ ένα της πλάκας και κατέληξα στο Yaesu VX-5 με 300 € + 700 του αυτοκινήτου + 2κεραίες + εναλλακτικές μπαταρίες για το φορητό + επιπλέον φορτιστές + + +

    * Για να δημιουργηθεί μια παρέα που να αποτελείται από 10 STANDARD άτομα θέλει χρόνια, πολλά χρόνια. Τις περισσότερες φορές φορτώνεται κάποιος ξαφνικά με 4 σκυλιά και στη συνέχεια οι υπόλοιποι αρχίζουν τα “να μωρέ, δε θά’ρθω αύριο, κάτι μου έτυχε”, “ξέρεις φωνάζει η γυναίκα μου”, “δεν έχω λεφτά, βάλ’τα εσύ και θα στα δώσω”, “εγώ δεν θα έρχομαι και κάθε φορά οπότε γιατί να συμμετάσχω…” κλπ. κλπ.

    * Όσες γουρουνοπαρέες κι αν γνώρισα, με όσες άλλες κι αν κυνήγησα, ποτέ και καμία δεν είχε μόνο 2 σκυλιά ούτε και 3. Από 6-7 και πάνω.

    * Επίσης καμία ή τέλος πάντων λίγες, δεν βγάζουν κουτάβι από γουρουνόσκυλο παρά εξαιρέσεις. Και μιλάμε μετά από τα 3 χρόνια.

    * Η τιμή για ένα καλό και σε λογική ηλικία, άνω των 3-4 ετών, σκυλί ξεκινάει από τις 5.000 και …ανεβαίνει. Μιλάμε να μην πηγαίνει στο ζαρκάδι, να μη φοβάται, να αλυχτάει στο ξεσήκωμα και στη στάμπα, να έχει δίωξη, να είναι επιφυλακτικό όταν χρειάζεται, να γαυγίζει το φρέσκο ντορό, να επιστρέφει και να μη χάνεται να να…

    * Υπάρχει πάντα και η “φθορά”, η απώλειες πιο συγκεκριμένα. Τα τελευταία 2 χρόνια που κυνήγησα χάσαμε 2 πολύ καλά, τα καλύτερα λέμε, γουρουνόσκυλα. Άντε να τα αντικαταστήσεις. Γυρίσαμε όλη την Ελλάδα. Από Πελοπόνησο έως το Α. Όρος από 2-3 φορές για να πάρουμε και να δοκιμάσουμε. Κι όταν δε μας έκανε ξανά-μανά πάλι πίσω, Άλλες 2 φορές Ξάνθη. 4 Πελοπόνησο και 4-5 ακόμη στην υπόλοιπη χώρα.

    * Συγκριτικά με οποιοδήποτε άλλο κυνήγι η τεράστια διαφορά είναι πως όταν είσαι μόνος σου, άμα έχεις πας, άμα κάνεις κέφι πας, άμα γουστάρεις τον καιρό πας, άμα έχει θηράματα πας, άμα όμως δε σου κάθεται καλά απλά δεν πας πουθενά. Στο γουρούνι τέτοια δεν έχει. Παρατάς δουλειές, παιδιά, υποχρεώσεις, ξεχνάς τα οικονομικά σου, τα χρωστούμενα, το ότι παρελαύνει η κόρη σου την 28η Οκτωβρίου γιατί πρέπει να δώσεις το παρόν διαφορετικά αν δεν πας εσύ και δεν πάνε και κάνα δυο ακόμα, πάει ο τόπος…πιάστηκε από άλλους, η παρέα σε ξεγράφει και σε αντικαθιστά, ψυχραίνεσαι και τελειώνει άδοξα.

    * Σε μια παρέα των 10 ατόμων χρειάζονται το λιγότερο 4-5 αμάξια. Άρα…τι το δικό σου και το δικό μου, δε γλυτώνεις πολλά.

    * Τη λέξη “άχρωμο” την χρησιμοποίησα σε εισαγωγικά γιατί όταν δεν ήμουν στη παγάνα μπορεί να πέρναγα ώρες, ατέλειωτες, μέσα σε μια ανήλιαγη ρεματιά με θερμοκρασία κάτω του 0, με τα ρούχα μουσκίδι, ακίνητος, ορθιος, χωρίς τσιγάρο, φαγητό, νερό, χωρίς ασύρματο γιατί είχε τελειώσει η μπαταρία άρα και χωρίς ενημέρωση μέχρι που νύχτωνε…

    * Το να μάθει κάποιος να κόβει είναι να το έχει και λίγο στο αίμα του, να μυρίζεται που λέμε τη γουρουνίλα. Σε νωπό έδαφος το γνωρίζει κι ο τελευταίος Αθηναίος, στη καλοκαιρινή όμως ξέρα ή στο εντελώς μουσκίδι που φαίνονται όλα φρέσκα και πρέπει να διακρίνεις ότι το κλαδάκι στο πλάι είναι μαραμένο άρα το γουρούνι είναι παλιό… το μαθαίνεις μετά από χρόνια. Όσα κι αν σου λένε όσο κι αν σου δείχνουνε.
    Ένα καλό παράδειγμα: Έχουμε βρει φρέσκα και στέλνουμε τα καρτέρια. Ένας απ’ όλους φτάνει στο τελευταίο καρτέρι και πιάνει. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΟΨΕ σωστά γιατί δεν κατείχε. Κυνηγάγαμε όλη μέρα και τελικά όταν τα σκυλιά πέρασαν από μπροστά του τότε είδε πως το κοπάδι είχε βγει έξω απ’ τον τομέα. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΧΑΜΕΝΗ από ένα λάθος κόψιμο.
    Όποιος είναι διατεθειμένος αλλά και δύναται να αντέξει όλα τα παραπάνω τότε ναι, κυνηγάει γουρούνι. Και μάλιστα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ! Αλλά καλό είναι να γνωρίζει από πριν και τις ακριβείς “υποχρεώσεις”…  😉

     

    Φιλικά, Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #214958

    FILE Crisstk EISE ETOIMOS ????????????

    TA GOUROYNIA EXOUN KATEBI MEXRI KATO STIS ELIES 😈

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #214972

    Ένα  10βολο Ζάχο δε λείπει ποτέ από τη φυσιγγιοθήκη μου. Όποτε έρθεις προς τα πέρα, χτύπα ένα τηλ.

    Άλλωστε το μέρος που μου είχες πει είναι φέτος Full!  :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #215208

    Παιδιά λίγο πολύ γνωστά όλα αυτά για το πώς κυνηγιέται το γουρούνι στην Ελλάδα. Είναι εξάλλου και ο λόγος που πολλοί κυνηγοί είτε αποκλείονται είτε αυτο-αποκλείονται από το συγκεκριμένο σπορ.

    Όμως διαφωτίστε με: Αν εγώ τυχαίνει να ξέρω συγκεκριμένη διαδρομή γουρουνιού και του τη στήσω και το πετύχω (ας μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα για το αν θα με δει ή θα με μυρίσει ή δεν γίνονται αυτά κτλ κτλ) του ρίξω και το καρπωθώ. Σε τόπο και χρόνο που επιτρέπεται το κυνήγι του είδους. Ποιον στενοχωρώ και ποιος διακαιούται να διαμαρτύρεται? Πείτε μου και για το Νόμο και για το εθιμικό δίκαιο, με ενδιαφέρουν και τα δύο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    BAIKALAKIAS στις #215215

    ΔΕΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ. ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΣ ΣΕ Ε[ΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΟΛΑ ΝΟΜΙΜΟΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #215221

    Παιδιά λίγο πολύ γνωστά όλα αυτά για το πώς κυνηγιέται το γουρούνι στην Ελλάδα. Είναι εξάλλου και ο λόγος που πολλοί κυνηγοί είτε αποκλείονται είτε αυτο-αποκλείονται από το συγκεκριμένο σπορ. Όμως διαφωτίστε με: Αν εγώ τυχαίνει να ξέρω συγκεκριμένη διαδρομή γουρουνιού και του τη στήσω και το πετύχω (ας μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα για το αν θα με δει ή θα με μυρίσει ή δεν γίνονται αυτά κτλ κτλ) του ρίξω και το καρπωθώ. Σε τόπο και χρόνο που επιτρέπεται το κυνήγι του είδους. Ποιον στενοχωρώ και ποιος διακαιούται να διαμαρτύρεται? Πείτε μου και για το Νόμο και για το εθιμικό δίκαιο, με ενδιαφέρουν και τα δύο.

     

    Είναι νόμιμο. Άλλωστε κάπως έτσι κυνηγάμε όλα τα θηράματα. Ξέρουμε που περίπου θα τα συναντήσουμε και προσπαθούμε να τα καρπωθούμε με κάποιον τρόπο (καρτέρι, ανίχνευση, ξεπέταγμα κλπ) .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #215231

    Όχι λόγω ποιότητας, συναρπαστικότητας, μεγέθους θηράματος ή οτιδήποτε άλλου αλλά μόνο και μόνο για να βλέπω τον ήλιο ν” ανατέλει πίσω απ” τις κορφές παρέα με «ανθρώπους-αδέρφια».

     

    Φίλε Χρήστο μου αρέσει πολύ αυτή η φράση σου. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το γουρούνι, αν και πριν λίγα χρόνια μου το είχε προτείνει μια ομάδα, αλλά μόνο και μονό για αυτή την εικόνα-συναίσθημα θα το ξεκινούσα!

     

    Φιλικά Βασίλης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #215249

    Πολύ καλή περόυσίαση της πραγματικότητας  από τον Χρήστο… Μόλις  το προηγούμενο Σάββατο συμμετείχα  για πρώτη φορά σε μια  ομάδα  γουρουνοκυνηγών και  οι εντυπώσεις μου και τα συμπεράσματα από  την εμπειρία μου  ταυτίζονται 100% με  την ανάλυση του Χρήστου…..

    –  Μαζευτήκαμε  11 άτομα  και 7 αυτοκίνητα από 6 διαφορετικά μέρη,  Καλαμάτα, Αθήνα και ενδιάμεσα

    – Στην αρχή είχαμε μόνο 2 σκυλιά, γιατί ό έτερος κάτοχος σκύλων δεν μπορούσε να έρθει…. του έβαλαν χέρι οι υπόλοιποι και ήρθε άρον-άρον μετά από κανά 2ώρο για να μην πάει τσάμπα η μέρα σε όλους τους άλλους

    – 4 από τους 10 είχαν πάει από το προηγούμενο βράδυ να φυλλάξουν τον τόπο, άρα  ύπνο στο βουνό, στο αμάξι κλπ….

    – έβρεχε  κατά περιόδους, με συνέπεια να ήμουν συνεχώς μούσκεμα  και μέσα στη λάσπη για πάνω από 7-8 ώρες…

    – με τόσο νερό δεν μπορούσαν τα σκυλιά να μπουν στο πυκνό, να πιάσουν ντορό, ούτε να μπούν οι παγανιέρηδες στα πυκνά μαζί τους

    – κατά τις 11 το πρωί αλλάξαμε τόπο 20 χλμ πιο μακρυά, σε πιό εύκολο μέρος μπας και κάνουμε κάτι…. δεν ήθελαν με τίποτα να πάει τσάμπα η πρώτη μέρα και ο κόπος τους , κάποιοι ήταν από  την προηγούμενη στα καρτέρια….

    -τελικά μετά από κανένα 2ώρο καταφέραμε να βαρέσουμε ένα μονιά ,  σε καρτέρι απέναντι από το δικόμου, 2-3 χιλιόμετρα μακρυά, ούτε που είδα το ζώο, φορτώθηκε μέσα στη βροχή να πάει για τα περαιτέρω, γδάρσιμο κλπ.

    – γύρισα σπίτι το απόγευμα   με ανάμεικτα συναισθήματα, μάλλον απογοητευμένος από την πρώτη μου συμμετοχή…  όχι μόνο δεν τουφέκισα αλλά ούτε που το είδα, απλά έχω λαμβάνει το μερίδιο μου  όταν ξαναπάω στο χωριό….

    – μπορεί να είναι ομαδικό κυνήγι, αλλά στην πράξη είναι πολύ ατομικό….  δεν ξέρω αν θα επιδιώξω να ξαναπάω,  το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να συμμετέχεις σε μια ομάδα  a la cart , και να περιμένεις να είσαι πάντα ευπρόσδεκτος και με μόνιμη θέση στην ομάδα…

    Ισως αν η πρώτη μέρα είχε διαφορετική εξέλιξη, αν βρίσκαμε 2-3 γουρούνια και βαρούσα και εγώ κανένα να ήταν διαφορετικά τα συναισθήματα μου… με φίλο γουρουνοκυνηγό που το  συζήτησα  μου είπε ότι είμαι τυχερός γιατί  γλύτωσα το μικρόβιο…. !!!!!

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #215577

    φιλε χρηστο τα λες λιγο υπερβολικα τα πραγματα για τα χιλιομετρα συμφωνω αν εισαι απο την αθηνα υπαρχει θεμα αλλα εγω πχ σε 15 λεπτα απ το σπιτι μου κοβω γουρουνια και θα κανω και 30 χιλιομετρα να πιασω καρτερι!!!για ρωτα και τους φασσαδες τι χιλομετρα κανουν για να εντοπισουν τα πουλια?

    ασυρματο δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσες αλλαγες εγω εχω ενα εδω και 5 χρονια και δεν μου εχει βγαλει προβλημα και για το αυτοκινητο δεν βλεπω τον λογω να βαλω

    για τα σκυλια που λες οι περισσοτερες παρεες που ξερω  εχουν 2-3 καλα σκυλια και βαζουν απο πισω για την διωξη αλλα και στο κυνηγι πανω αμολαμε τα σκυλια ενα ενα δηλαδη πολλες φορες μπορει καποια σκυλια να μην τα αμολισουμε καθολου και οσο για τις τιμες εχουν πεσει φιλε μου

    τετοια σκυλια πολυ λες αυτην την στιγμη εχω δυο μεγαλα βεβαια στην ηλικια αλλα ειναι σκυλια τα οποια καταρχην δεν χτυπηθηκαν ποτε!!!!!και εχω και ακομα δυο που ειναι καλου επιπεδου αλλα περισσοτερο βοηθουν στην διωξη και πειμενουν και κουτανια να μπουν στην δυναμη του χρονου!!

    το κοστος αυτην την στιγμη των σκυλιων γιατι καναμε την σουμα πριν την εναρξη απο την προηγουμενη χρονια μεχρι σημερα ειναι 100 ευρο το ατομο και μιλαμε για 4 μεγαλα σκυλια και 6 κουταβια!!!σε παρεα 14-15 ατομα

    οσο για το κοψιμο δεν ειναι ετσι τα πραγματα ακριβως στην παρεα μου οι περισσοτεροι κυνηγουσαν λαγο και ομως ξερουν να κοβουν αψογα εγω εσυ πως μαθαμε δηλαδη?

    μην το τραγικοποιουμε παιδια το θεμα με το γουρουνι!!!!

    φιλικα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #215607

    Όχι λόγω ποιότητας, συναρπαστικότητας, μεγέθους θηράματος ή οτιδήποτε άλλου αλλά μόνο και μόνο για να βλέπω τον ήλιο ν” ανατέλει πίσω απ” τις κορφές παρέα με «ανθρώπους-αδέρφια». Φίλε Χρήστο μου αρέσει πολύ αυτή η φράση σου. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το γουρούνι, αν και πριν λίγα χρόνια μου το είχε προτείνει μια ομάδα, αλλά μόνο και μονό για αυτή την εικόνα-συναίσθημα θα το ξεκινούσα! Φιλικά Βασίλης.

     

    Αν σου τύχει ποτέ, να πας. Αξίζει, όπως όλα τα κυνήγια άλλωστε.

     

    ——————————————————————————

     

    …Ισως αν η πρώτη μέρα είχε διαφορετική εξέλιξη, αν βρίσκαμε 2-3 γουρούνια και βαρούσα και εγώ κανένα να ήταν διαφορετικά τα συναισθήματα μου… με φίλο γουρουνοκυνηγό που το συζήτησα μου είπε ότι είμαι τυχερός γιατί γλύτωσα το μικρόβιο…. !!!!!

    Αν είχες βαρέσει γουρούνι, τώρα θα μ’ “έκραζες”!  😆

     

    ——————————————————————————

     

    …φιλικα!!!

    Κανένα πρόβλημα. Ο καθένας σχηματίζει μια προσωπική άποψη. Ωραίο κυνήγι, με τα θετικά του και τ’ αρνητικά του όπως όλα άλλωστε. Αρκεί να ασκείται συνειδητοποιημένα και με μεγάλη υπευθυνότητα μια και τα περισσότερα ατυχήματα με οδυνηρή κατάληξη συμβαίνουν εδώ (λόγω μεγέθους των σκαγίων).

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    mazetas στις #215785

    Παιδιά καλησπέρα και από μας του φτερού….

    Πολλά από τα σημεία που κυνηγώ μπεκάτσες φασσες κλπ…στην Εύβοια έχουν ΠΟΛΛΑ γουρούνια.

    Όταν με το καλό φανούν τα πουλιά πρέπει να σκεφτώ αν θα τουφεκίσω όταν κοντά υπάρχει παρέα για γουρούνια ή μήπως τις ημέρες του γουρουνιού…δεν πρέπει να πάω για πουλιά . Γιατί σίγουρα κάποιος θα κάνει χαλάστρα στον άλλον και με το γουρούνι δεν είναι ότι σου χάλασα ένα ορτύκι ή μια τσίχλα… Οι γουρουνάδες θα ανεχόντουσαν να βγω από μια τούφα με τα σκυλιά μου ή αργά ή γρήγορα θα με σκάγιωναν…..

    φιλικά…..όταν ένα καινούργιο θήραμα μπαίνει σε έναν τόπο… και οι καινούργιοι κυνηγοί καλό θα είναι να σέβονται τα μέρη των παλιών. Άλλωστε λίγα από αυτά τα γουρούνια μένουν μετά τις πρώτες τουφεκιές σε πουλιά…στα ίδια μέρη.

    Ελπίζω να τα βρούμε στο βουνό για να περνάμε όλοι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #416801

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΠΩΣ ΠΗΓΕ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ. ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΧΤΥΠΗΘΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΜΕΝΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #468829

    2014 και τα γουρουνια ισως ειναι ακομη περισσοτερα …παντως εχουν καταντησει αηδια καθως τρωνε οτι ψωφιο βρουνε! ειναι παρα πολλα και ειναι νιστικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    BAIKALAKIAS στις #514916

    ποιος να μου το λεγε, μετα από 7 χρόνια όταν ανοιξα αυτό το θέμα, ότι θα βάραγα γρούνι. όλα έγιναν τη κυριακή 16 του μήνα. είχα πάει για λαγό παραπάνω από τη σέτα, και βάρεσα ένα γουρούνι θυληκό 40 κιλά. τέτοια χαρά ουτε στο πρωτο θήραμα (ένα κοτσυφα καθιστό όταν ήμανε 13 χρονών). τα σκυλιά είχαν πάρει ένα λαγό και τον είχαν κολλήσει πίσω μεριά κατα το μετοχιάτικο. δε κατάφεραν να το γυρίσουν και ξεκίνησα να πάω για το αμάξι. κάποια στιγμή πέρασα μέσα από ένα ζαβό και λάκισαν γύρω στα 5-6. κατάφερα και κράτησα το ένα (τουφέκισα κοντά περίπου 10 μετρα με remighton nitro magnum No4 και baikal πλαγιο magnum). υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρώ εκεί κοντά? ο τόπος είναι σκαμένος από ακρη σε ακρη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων