Το αυτοκινητο μας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 117 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #238916

    Εχω βρει φιλε Νικο ενα SAMURAI του 2000 1300 κυβικα και θα το εχω μονο για το κυνηγι και το ψαρεμα πισαρισμενο απο κατω καινουργια αμορτεσερ και αλλαγμενο πριν ενα μηνα δισκο πλατο σχεδον καινουργιο απ'εξω κακο ειναι για την δουλεια που το θελω?

    Aπο αυτο που ακουω καθολου κακκο απλος ειπα οτι αυτα τ αυτοκινητα υστερουν στην ασφαλτο και στις μεγαλες αποστασεις .Θα ελεγα να το πας σε καποιων γνωστη δικο σου να του ριξει μια ματια και το αλλο παιδια που δεν κοιταει κανενας ειναι ο αριθμος πλεσιου απανω απο το αυτοκινητο να ξερεται οτι ειναι πολυ σημσντικο και αν περεις τηλ. και το δωσεις σε καποιες εταιριες θα σου πουν μεχρι και τη μερα παραγωγης του .

    ΥΓ.Το πισαρισμα που λες να προσεχεις μην εχει σκασει πουθενα η πισα και κραταει υγρασια .Η πισα σημερα ειναι ενα υλικο που δεν χρισημοπιοιται υπαρχουν τωσα αλλα πολυ καλητερα πχ. κερι ,πλαστικοπιοιση κλπ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3424
    ΛΕΩΝ στις #199178

    DACIA DUSTER DIESEL.Το Ρουμανικο 4χ4 της Renault,diesel κινητηρα 1500 κυβικα,110 ιππων,κατανάλωση γύρω στα 8/100χλμ,165 τελική ταχύτητα,με καλους χωρους και εξοπλισμο,γυρω στα 19000€ η εκδοση 4χ4 diesel,με τετρακινηση απο το ξαδερφακι NISSAN XTRAIL και πολυ κοντη 1η για να ξεπερνα τα δυσκολα,λογω ελλειψης αργου,καρο,μπλοκε.Πολλη καλη συμβιβαστικη λυση,θεωρω,γιατι δε μπορεις να τα εχεις ολα.Κι εγω αυτη την εποχη αν εδινα το NIVA μου σε κατι τετοιο θα πηγαινα για πιο street και να παταω και χωμα χωρις να πληρωνω αυξημενα,τελη,φορους,ασφαλειες,καυσιμα,συν

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #238915

    DACIA DUSTER DIESEL.Το Ρουμανικο 4χ4 της Renault,diesel κινητηρα 1500 κυβικα,110 ιππων,κατανάλωση γύρω στα 8/100χλμ,165 τελική ταχύτητα,με καλους χωρους και εξοπλισμο,γυρω στα 19000€ η εκδοση 4χ4 diesel,με τετρακινηση απο το ξαδερφακι NISSAN XTRAIL και πολυ κοντη 1η για να ξεπερνα τα δυσκολα,λογω ελλειψης αργου,καρο,μπλοκε.Πολλη καλη συμβιβαστικη λυση,θεωρω,γιατι δε μπορεις να τα εχεις ολα.Κι εγω αυτη την εποχη αν εδινα το NIVA μου σε κατι τετοιο θα πηγαινα για πιο street και να παταω και χωμα χωρις να πληρωνω αυξημενα,τελη,φορους,ασφαλειες,καυσιμα,συν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #238914

    DACIA DUSTER DIESEL.Το Ρουμανικο 4χ4 της Renault,diesel κινητηρα 1500 κυβικα,110 ιππων,κατανάλωση γύρω στα 8/100χλμ,165 τελική ταχύτητα,με καλους χωρους και εξοπλισμο,γυρω στα 19000€ η εκδοση 4χ4 diesel,με τετρακινηση απο το ξαδερφακι NISSAN XTRAIL και πολυ κοντη 1η για να ξεπερνα τα δυσκολα,λογω ελλειψης αργου,καρο,μπλοκε.Πολλη καλη συμβιβαστικη λυση,θεωρω,γιατι δε μπορεις να τα εχεις ολα.Κι εγω αυτη την εποχη αν εδινα το NIVA μου σε κατι τετοιο θα πηγαινα για πιο street και να παταω και χωμα χωρις να πληρωνω αυξημενα,τελη,φορους,ασφαλειες,καυσιμα,συν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #238894

    DACIA DUSTER DIESEL.Το Ρουμανικο 4χ4 της Renault,diesel κινητηρα 1500 κυβικα,110 ιππων,κατανάλωση γύρω στα 8/100χλμ,165 τελική ταχύτητα,με καλους χωρους και εξοπλισμο,γυρω στα 19000€ η εκδοση 4χ4 diesel,με τετρακινηση απο το ξαδερφακι NISSAN XTRAIL και πολυ κοντη 1η για να ξεπερνα τα δυσκολα,λογω ελλειψης αργου,καρο,μπλοκε.Πολλη καλη συμβιβαστικη λυση,θεωρω,γιατι δε μπορεις να τα εχεις ολα.Κι εγω αυτη την εποχη αν εδινα το NIVA μου σε κατι τετοιο θα πηγαινα για πιο street και να παταω και χωμα χωρις να πληρωνω αυξημενα,τελη,φορους,ασφαλειες,καυσιμα,συν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    kostashunter στις #238883

    Aπο αυτο που ακουω καθολου κακκο απλος ειπα οτι αυτα τ αυτοκινητα υστερουν στην ασφαλτο και στις μεγαλες αποστασεις .Θα ελεγα να το πας σε καποιων γνωστη δικο σου να του ριξει μια ματια και το αλλο παιδια που δεν κοιταει κανενας ειναι ο αριθμος πλεσιου απανω απο το αυτοκινητο να ξερεται οτι ειναι πολυ σημσντικο και αν περεις τηλ. και το δωσεις σε καποιες εταιριες θα σου πουν μεχρι και τη μερα παραγωγης του .

    ΥΓ.Το πισαρισμα που λες να προσεχεις μην εχει σκασει πουθενα η πισα και κραταει υγρασια .Η πισα σημερα ειναι ενα υλικο που δεν χρισημοπιοιται υπαρχουν τωσα αλλα πολυ καλητερα πχ. κερι ,πλαστικοπιοιση κλπ.

    Φιλε Νικο το συγκεκριμενο που εχω βρει ειναι απο φιλο μηχανικο και ειναι προσεγμενο πολυ το αμαξι και το ξερω συγουρα αυτο αλλα επιδη εχει 3 αμαξια θελει να δωσει το ενα γιαυτο και το σκεφτομαι το συγκεκριμενο!Και εχεις δικιο οτι δεν πολυ περπαταει στο δρομο αλλα εκτος δρομου παει παντου πιστευω!Θα το κοιταξω και αυτο που μου ειπες για το πισαρισμα σευχαριστω και παλι :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #199204

    επιτελους μαγκες αν γινει αυτο θα σωθουμε τερμα τα μεγαλα 4χ4 και τα lada και jimny που ρουφαν και σενα!!!!

    δειτε το ελληνικο πραγμα
    http://www.blog.gr/article.php?id=60664&category_id=8

    και πιο αναλυτικα
    http://news247.gr/ellada/eidiseis/h_ellada…wn.1516240.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #199228

    καλημερα οσον αφορα το ψαξιμο που κανω για το συγκεκριμενο αυτοκινητο δειτε και το σχεδιο του που μπορει να κυκλοφορησει

    http://www.zougla.gr/automoto/article/i-sx…to-eliniko-pony

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #199433

    Ειχα πει οτι θα πω καποιες κατασκευαστικες διαφωρες αναμεσα στα SUV και τα OFF ROAD .Ξεκινοντας ηθελα να υπενθιμησο το συστιμα τετρακινησης των OFF ROAD ,το transfer case το οποιο εχει επηλογη αργα γρηγορα κινηση στους δυο τροχους κλπ.Τα off road τωρα εχουν ενα πλαισιο (σασι)στο οποιο εκει απανω ειναι τοποθετιμενα κινητηρας κιβοτια διαφωρικα τροχει κλπ.(οπως σε ολα τα φωρτιγα ,μικρα μεγαλα )εκει μετα απο πανω μπενει η καμπινα και βιδονεται .Αυτο το συστιμα δεν εχει στρεβλοσεις και ειναι κατι που χριαζωνται αυτα τ αυτοκινητα .Φανταστιται σε δυσκολες διαδρομες εκτος δρομου να ειχαμαι ενα μαλακο πλαισιο με σηνεχαις στρεβλοσεις , στο τελος ουται πορτα δεν θ ανοιγαι που λεει ο λογος .Τωρα τα SUV φανταστιται ενα station wagon με καποια εκατοστα ποιο ψηλο απ το εδαφος και μ ενα συστιμα τετρακινησης το ιδιο με τα ΙΧ (τετρακινητα βεβαια ) .Εχουν δηλαδη ενα αυτοφερομενο πλαισιο (σασι) οπως τα ΙΧ δεν εχουν τη στεγανοτιτα απο κατω και στις πορτες των off road για περασματα σε ποταμια (αν και τωρα οι εταιριες εχουν αρχησει ειδικα σε ακριβοτερα μοντελα να τους δεινουν μια Α στεγανοτιτα για περασματα απο μικρα ριακια και γενικα σε καπως ποιο ευκολα σημια με νερο )Το θεμα ειναι οτι τα SUV ολο και πουλαναι περισοτερο τα τελευτεα χρωνια γι αυτο ολες οι εταιριες θελουν τουλαχιστο ενα μοντελο στη γκαμα τους .Οποται το SUV ειναι το jeep (,αν και λαθος λεξη ειναι μαρκα αυτοκινητου και οχι τυπος ) της πολης που κανουμαι και τις εξορμισεις στη υπεθρο το σαββατοκυριακο .Κινηται σχεδον σαν ΙΧ στην ασφαλτο λογο κατασκευης με καποιες μικρες δυνατοτηταις εκτος δρομου σε αντηθεση με τα off road που εχουν κατασκευαστει για εκτο δρομου διαδρομαις .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #232520

    :blink: ANAKΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ HONDA B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    gioura4 στις #202341

    Εχω ενα διλλημα,για οσους φιλους γνωριζουνε,να παω να βαλω υγραεριο στο αμαξι η' να το κανω ανταλλαγη με πετρελαιο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #231643

    [font=”Tahoma”]Εχω ενα διλλημα,για οσους φιλους γνωριζουνε,να παω να βαλω υγραεριο στο αμαξι η' να το κανω ανταλλαγη με πετρελαιο?
    [/font]

    ειναι αναλογα ποσα χιλιομετρα κανεις.
    εαν παρεις πετρελεο σε τη κηβηκα μηλας;
    για αγροτικο η κανονικο αμαξι;
    εαν παρεις αγροτικο μην νομηζεις οτι θα εχεις τις τεραστιες διαφορες καταναλοσης.
    εαν πας σε μικρο εκει αλαζει το θεμα..π.χ. ενα παντα 4χ4 πετρελεο δεν πεζεται στην καταναλοση..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #231636

    ειναι αναλογα ποσα χιλιομετρα κανεις.
    εαν παρεις πετρελεο σε τη κηβηκα μηλας;
    για αγροτικο η κανονικο αμαξι;
    εαν παρεις αγροτικο μην νομηζεις οτι θα εχεις τις τεραστιες διαφορες καταναλοσης.
    εαν πας σε μικρο εκει αλαζει το θεμα..π.χ. ενα παντα 4χ4 πετρελεο δεν πεζεται στην καταναλοση..

    Έτσι όπως τα λέει ο herbi είναι φίλε μου,πετρέλαια 4χ4 τύπου NAVARA-MITSUBISHI L200-HILUX κτλ από θέμα κατανάλωσης είναι ασύμφορα.Εχω την "τύχη" και στην υπηρεσία που δουλεύω έχουμε από όλα αυτά και τα καινούρια μοντέλα μάλιστα και με πιάνει το κεφάλι μου κάθε φορά που βλέπω τη ρουφάνε…μιλάμε ειδικά αν έχεις λίγο βαρύ πόδι 13lt/100km.Τώρα αν πας σε μικρά κυβικά να διαλέξεις κινητήρα με ευρο5 τύπου opel corsa δλδ ή στα αγροτικούλια τα μικρά fiat strada με Moultijet κινητήρες.

    Εγώ προσωπικά γλυκοιτάζω κανα 10ημέρες τώρα κάτι subaru forester αέρια μοντέλα 2002-03-04 που τα πουλάνε μ.ο 6500-7000 χιλιάρικα και που θα το έχω και για τα κυνηγια με τα σκυλιά,θα πηγαίνω σε όποιο κατσάβραχο θέλω και θα το έχω και για κανονικό.Το μόνο που με κρατάει είναι το 600αρι το σήμα κάθε χρόνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #202353

    ΔΩΡΕΆΝ ΠΛΎΣΙΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΉΤΟΥ ΕΔΏ:

    http://www.youtube.com/watch?feature=playe…p;v=D-sADxMaWds%5B/url">[/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #231627

    [color=”#800080″][size=6][font=”Verdana”]ΔΩΡΕΆΝ ΠΛΎΣΙΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΉΤΟΥ ΕΔΏ:

    [url=”http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D-sADxMaWds”]http://www.youtube.com/watch?feature=playe…p;v=D-sADxMaWds[/url][/font][/size][/color]

    και για βενζινη εδω περα
    Visit My Website :) :) :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 117 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων