ΥΜΗΤΤΟΣ….ΤΕΛΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 108 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #176766

    Μαριε αυτο δεν το πολυγνωριζω.Αλλα εαν εγινε κατι τετοιο γιατι η ιδια ηγεσια μας δεν μας ζητησε να την στηριξουμε κ εδω?
    Θυμασαι με την τραπεζα Πειραιως τι ειχε γινει παλιοτερα οταν ολοι οι κυνηγοι πηγαιναν κ ελεγαν οτι θα μεταφερουν τους λογαριασμους του λογω οτι η συγκεκριμενη τραπεζα ηταν εναντιον του κυνηγιου!!!
    Σκεψου οτι εχουμε στα χερια μας μια δυναμη που μενει ανεκμεταλλευτη.Θα τους ειχαμε γεμισει στα εμαιλ κ τηλεφωνηματα.Τοσα σαιτ κυνηγετικα εχουμε πια,ξερεις τι σαλο μπορουμε να προκαλεσουμε στο ιντερνετ αλλα κ στα ΜΜε εαν θελουμε.Σκεψου απο ενα τηλεφωνο να κανουμε σε καναλια,εκπομπες κ ραδιοφωνα εκφραζοντας την δυσαρεσκεια μας,σε λιγο θα τους τσουξει αυτο.Σημερα ο ενδοεπικοινωνιακος πολεμος δεν γινεται οπως παλια!Υπαρχει νεος τροπος.Αλλα αυτα πως να τα ξερουνε καποιοι που δεν ενδιαφεροντε για αυτα…
    Βαλε μονο ενα ΣΜΣ να στειλουμε σε γνωστους, για πότε το μαθαινει ολη η Ελλαδα!Κ οχι μονο οι κυνηγοι!
    Λυσεις σημερα υπάρχουν…ΘΕΛΗΣΗ ομως υπαρχει?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #293335

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Χρήστο αναγκαστικά θα σχολιασώ τα λεγόμενά σου, πάντα καλοπροαίρετα, γιατί θεωρώ υποχρέωσή μου να δοθούν κάποιες απαντήσεις. [/font][/size][/color]
    [size=3]

    Το ποιος έχει δώσει μάχες και έχει παλέψει για το Κυνήγι … ούτε κρίθηκε , ούτε σχολιάστηκε από το μήνυμά μου
    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Κατ’ αρχάς δεν είπα τίποτα για σενα ή για μήνυμά σου[/font][/size][/color]

    Άλλωστε ο ανταγωνισμός μεταξύ των “ηρώων” ήταν κάτι που πάντα μου προξενούσε αηδία …γιατί πολύ απλά χανόταν ο κοινός στόχος.
    [color=”#8B0000″]εμείς οι "εκτός χορού" ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ;[/color] …Φίλε Μάριε …υποπίπτεις σε μέγιστο ΑΤΟΠΗΜΑ .

    Ο Έλληνας Κυνηγός …”ακουμπά” από το υστέρημά του ένα σεβαστό ποσό …όχι μόνο για να Κυνηγάει … αλλά και για δύο άλλους, πολλοί σοβαρούς λόγους.
    Να ενισχύσει την Κυνηγετική Δομή …από ΚΣ μεχρί ΚΣΕ
    Και να βοηθήσει το Ηγετικό όργανο να θωρακίσει τη Κυνηγετική δραστηριότητα

    Επομένως ο Κυνηγός είναι το καύσιμο της μηχανής …ΑΡΑ …έχει κάνει πολλά …μπορεί και περισσότερα …αρκεί να του δείξουν το δρόμο.
    Όποιος νιώθει ότι είναι εκτός χορού ή δρα μόνο πίσω από το pc του …πρόβλημά του.
    Υπάρχουν και Κυνηγοί που δρουν …αλλά το forum …δεν είναι μέσο προβολής προφίλ.
    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]

    Φίλε Χρήστο, δεν θέλω να στεναχωρήσω αλλά, σε "μέγιστο ατόπημα" υποπίπτεις εσύ δυστυχώς…..
    και το κάνεις αφενός
    ανακατεύοντας στη συζήτηση "ανταγωνισμούς μεταξύ ηρώων" εκεί ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ!!!
    και αφετέρου, ψιλο- ισοπεδώνοντας (χεχεχε θα σου αλλάξω το Jagermeister σε …. Γκρειντερ!!! :D ) κάποιους που έχουν προσφέρει κάτι παραπάνω στην υπόθεση «Ελληνικό Κυνήγι» με αυτούς που ούτε τους καίγεται καρφάκι ….

    Είτε το θέλουμε είτε όχι, μπορεί να είμαστε "ίσοι", "ισότιμοι" αλλά ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟΙ!!!
    Αυτός άλλωστε είναι ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ, η διαφορετικότητα (της εμφάνισης, του χαρακτήρα , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ!!!)

    Π.χ. Από τους φίλους που συμμετέχουν στη συζήτηση, ο Νίκος με το Site του και μέσω του Ωρίωνα, ο Βαγγέλης με το φύση web tv, εσύ μέσω του ΣΕΣΦΚ, ο Caveman με κάποιες ενέργειές του…. Ασχέτως με το εάν ΔΕΝ το επιδιώκετε και δεν επιζητάτε την αναγνώριση…. Ε, αδερφέ ΚΑΤΙ παραπάνω έχετε ΚΑΝΕΙ από τον μέσο «Απλό Κυνηγό»……
    Κάποιοι από εμάς έχουν προσφέρει, έχουν αγωνισθεί για κάποιους στόχους και κάποιοι άλλοι (ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ) απλά αδιαφορούν όμως θέλουν να έχουν "λόγο" και φυσικά, φυσικότατα ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΝ ΑΚΡΙΤΑ και να εξαπολύουν μύδρους επί παντός δικαίου και αδίκου. :lol:

    Όταν λοιπόν -βάζοντας καταχρηστικά ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ- ανάφερα: [i]εμείς οι "εκτός χορού" ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ;[/i] αναφερόμουν προφανώς στον "οργισμένο κυνηγό του διαδικτύου".

    Από κει και πέρα θεωρώ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ κάποιους ανθρώπους που ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ με τον τρόπο τους, με τις όποιες δυνάμεις τους, να τους πω έναν καλό λόγο σαν ηθική ανταμοιβή των όσων κάνουν. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι αντί να ακούνε "έναν καλό λόγο" που θα τους δίνει κουράγιο να συνεχίσουν, συνήθως δέχονται λεκτικές επιθέσεις και άκριτες κριτικές όταν εκφράζουν διαφορετικές απόψεις, όπως δέχθηκε ο φίλος μας ο Νίκος Hunter.gr παλιότερα εδώ μέσα στο φόρουμ….. και σκοπός της αναφοράς μου στο πρόσωπό του ήταν να αποτρέψω «άκομψες» εκφράσεις εναντίον του …. Ίσως έκανα λάθος και να μην χρειάζονταν….
    Για την ιστορία, τον Νίκο δεν τον γνωρίζω ούτε καν δεν έχουμε ανταλλάξει π.μ. οι δυο μας, ελπίζω όμως να έγινα κατανοητός γιατί έγραψα αυτά που έγραψα……
    [/font][/size][/color]

    Όσο σφίγγει ο κλοιός γύρω από το Κυνηγί …τόσο πιο πολύ θα φαίνεται η χρόνια απραξία.
    …ξεπουληθήκαν στο γιουσουρούμ για ένα κουστούμ…

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Χρήστο μέσα στην έξαψή σου, γίνεσαι υπερβολικός, δεν υφίσταται «απραξία», κακές «πράξεις» ίσως, λανθασμένες « πράξεις» μάλλον, υποτονικές «πράξεις» σίγουρα ναι…..
    Για το ξεπούλημα ΔΕΝ ξέρω, εύχομαι να κάνεις λάθος……. Ξέρω όμως και κάποιους που ΔΕΝ ξεπουλήθηκαν με τίποτα και ΟΥΤΕ πρόκειται να ξεπουληθούν…… αν θέλεις να σου πω κι ονόματα…
    [/font][/size][/color]

    Τώρα σε ότι αφορά τα ερωτήματα του προηγούμενου μου μηνύματος …δεν ευελπιστώ σε καμία απάντηση ! ..άλλωστε υπάρχουν αρκετά αναπάντητα, από το παρελθόν.

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Μην περιμένεις απάντηση Χρήστο. Αν ξεκινήσω να απαντάω θα μας πιάσει Αύγουστος… ;)

    Το μόνο που θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιας και εξυψώνεις τον «Απλό» κυνηγό σε ύψη που κατά την γνώμη μου δεν έχει φτάσει ακόμα( και γι αυτό φταίνε πολλοί παράγοντες μεταξύ των οποίων ενδεχομένως και κακοί χειρισμοί από την ηγεσία μας).

    Σε ρωτάω λοιπόν Χρήστο και σας ρωτάω λοιποί φίλοι :

    ΠΟΥ ήταν ο «απλός κυνηγός» (ειδικά του λεκανοπεδίου μιας και συζητάμε για Υμηττό):στις ευρωεκλογές, όταν ψάχναμε εθελοντές με το τουφέκι; Μήπως στις παραλίες;

    ΠΟΥ ήταν ο «απλός κυνηγός»: στις ευρωεκλογές την ώρα της κάλπης; Μήπως πάλι στις παραλίες;

    ΠΟΥ ήταν ο «απλός κυνηγός» του λεκανοπεδίου, όταν ο Κ.Σ. Λαυρίου (αν δεν απατώμαι) έκανε κάλεσμα – συγκέντρωση για το Σούνιο; Εδώ από το e-artemis πήγαν τρεις χωρίς τον κούκο…. Και μιλάμε για Σούνιο το οποίο ήταν προάγγελος του Υμηττού, όπως και ο Υμηττός είναι προάγγελος και για άλλες απαγορεύσεις στην Αττική, αν δεν το καταλάβατε ακόμα…

    ΠΟΥ ήταν και ΠΟΥ είναι ο «απλός κυνηγός» στα τόσα καλέσματα για δενδροφυτεύσεις, βελτιώσεις βιοτόπων, πυροφυλάξεις κ.α. που κατά καιρούς κάνουν οι Κ.Σ.; αν μαζέψουν το 5% των μελών τους θεωρείται μεγάλη επιτυχία….

    ΠΟΥ είναι ο «απλός κυνηγός» όταν ουκ ολίγοι Κ.Σ. ψάχνουν υποψήφιους για να συμπληρώσουν Δ.Σ.; εδώ ο «απλός κυνηγός», δεν πάει στην απολογιστική συνέλευση να ακούσει, να πει την άποψη του και να ψηφίσει, θα «μπει» υποψήφιος; Η λειψανδρία των οργανώσεών μας, στην οποία αναφέρθηκε κι ο Νίκος, οφείλεται [u]και[/u] στην κακοπροαίρετη κριτική που θα έχει να αντιμετωπίσει όποιος εισέλθει στα κοινά της θήρας….[/font][/size][/color]

    Και κάτι για το τέλος …μην αυταπατάστε πως “το μπιρμπιλι” απομακρύνθηκε επειδή τα έβαλε με τους Κυνηγούς …θα ήταν αστεία μια τέτοια σκέψη !
    Η πώληση – ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ …ΔΕ θα “περάσει” μέσα από το Υπ. Ανάπτυξης …αλλά μέσα από το ΥΠΕΚΑ ..και το ΜΚΟ-κόριτσο … θα ήταν χαμένο από χέρι …
    [[color=”#8B0000″]size="3"][font=”Century Gothic”]
    Χρήστο η τέως απομακρύνθηκε για πολλούς λόγους, το γεγονός ότι βρέθηκε αντιμέτωπη με πολλές κοινωνικές ομάδες και στοίχιζε δυσανάλογο πολιτικό κόστος έπαιξε τον ρόλο του. Ασφαλώς άλλοι ήταν οι λόγοι «μεγάλου ειδικού βάρους», αλλά και η απώλεια ψήφων από τους κυνηγούς μέτρησε έστω και «πολύ ελαφρότερα»…. [/font][/size][/color]
    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #176767

    Caveman η ενασχόληση της ΚΣΕ με τους παρασυλλόγους έχω την εντύπωση ότι έγινε σε άλλη διαβούλευση κι όχι αυτήν του Υμηττού.

    Για τους "παρασυλλόγους" τους "προέδρους" τα "μέλη" και τους "σκοπούς " τους συμφωνώ εν πολλοίς με τις απόψεις του Δημήρτη _ Faraos D. Κάθε διασπαστική προσπάθεια που στρέφεται ενατίων των οργανώσεών ΜΑΣ, είναι για μενα αμετάκλητα καταδικαστέα. Πολύ περισσότερο αν η αποστασία οφείλεται σε προσωπικά συμπλέγματα "προεδριλικιού" που διακατέχουν κάποιους, ή σε ηλίθια καρμιριά κάποιων άλλων που ξοδεύουν του κόσμου τα λεφτά για το κυνήγι και τους μάραναν οι συνδρομές στις Κ.Ο.

    τέλος σας προτρέπω:

    ΜΗΝ ΖΗΤΑΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΕΣ!!!
    ![/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #293333

    Μάριεεεεεεε, εάν ενεργοποιηθούμε όλοι όσοι έχουν απόψεις και θέσεις για το κυνήγι να είσαι σίγουρος ότι τότε θα μπορούμε να ελπίζουμε για την διασφάλιση των κεκτημένων μας σε πρώτη φάση και μετέπειτα για την καλυτέρευση αυτών. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #176768

    PAIDIA TO THEMA EINAI OTI H KSE EINA ANEPARKHS?TO LIGOTERO.EXOUME BARETHI TOSA XRONIA NA AKOYME OTI GIA OLLA FTENE H YPOURGH,ENO EMEIS TA KANOYME OLLA KALA? TO KYNHGI EXEI YPOSTH OLLO HTES KAI SHKOFANTIKA DIMOSIEYMAYTA TA TELEUTEA XRONIA.OYTE MIA FORA DEN TOYS PHGAME STA DIKASTIRIA.H KSE PREPEI NA XILOTHI KAI NA MPOUNE NEA ATOMA POU NA EXOUNE OREXI NA DIEKDIKISOYN PRAGMATA KAI OXI NA EINAI KOMATOSKYLA,OSO POIO GRIGORA TO KATALABOYME TOSO TO KALHTERO. H ALOIOS EIMASTE AXOIH THS MOIRAS MAS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #293328

    PAIDIA TO THEMA EINAI OTI H KSE EINA ANEPARKHS?TO LIGOTERO.EXOUME BARETHI TOSA XRONIA NA AKOYME OTI GIA OLLA FTENE H YPOURGH,ENO EMEIS TA KANOYME OLLA KALA? TO KYNHGI EXEI YPOSTH OLLO HTES KAI SHKOFANTIKA DIMOSIEYMAYTA TA TELEUTEA XRONIA.OYTE MIA FORA DEN TOYS PHGAME STA DIKASTIRIA.H KSE PREPEI NA XILOTHI KAI NA MPOUNE NEA ATOMA POU NA EXOUNE OREXI NA DIEKDIKISOYN PRAGMATA KAI OXI NA EINAI KOMATOSKYLA,OSO POIO GRIGORA TO KATALABOYME TOSO TO KALHTERO. H ALOIOS EIMASTE AXOIH THS MOIRAS MAS

    Σχεδον ολοι το εχουμε καταλαβει αλλα δεν κανουμε τιποτα φιλε μου,οταν σε εκλογες συλλογων ,με 1000-1500 μελη ψηφιζουν 300-400 το πολυ και εκλεγονται ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι πως θα αλλαξει τιποτα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #293326

    Η ΚΣΕ προσπάθησε να "καθαρίσει" τους παρασυλλόγους στην διαβούλευση για τα όπλα, όχι σε αυτή για τον Υμηττό.

    Το θέμα Μάριε είναι πως δεν γίνεται προσπάθεια ενεργοποίησης του απλού κυνηγού (χωρίς τον κούκο ;) ) από την ΚΣΕ. Φαίνεται μια στάση "έλα μωρέ, τι να κάνουνε αυτοί, οτι κάνουμε εμείς" η οποία εξοργίζει. Αυτό τουλάχιστον που εκλαμβάνω εγώ είναι "να είμαι σε εγρήγορση" λες και θα μου την πέσει κοπάδι με χηνάρια, δηλαδή τίποτα.

    Εάν η ΚΣΕ δεν ζητάει τίποτα ας μην έχουμε την απαίτηση να κάνουνε οι απλοί κυνηγοί!

    Την δόξα στην μάχη για το κυνήγι θέλει να την καρπωθεί μόνο η ΚΣΕ (τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα από τις δημοσιεύσεις της) ενώ για τις ήττες είτε φταίνε τα ελοχίμ και τα νεφελίμ των ΜΚΟ είτε φταίνε οι απλοί κυνηγοί που δεν ψήφισαν το ΚΕΚ. Ε όχι ρε γμτ, το πρόβλημα μας δεν είναι το ΚΕΚ ούτε όλα μας τα προβλήματα θα είχαν λυθεί εάν είχαμε βάλει το ΚΕΚ στην ευρωβουλή. "Ναι αλλά θα μπορούσαμε πιέσουμε διαφορετικα, θα θα θα…" Ε όχι, όπως δεν πιέζουμε καθόλου τώρα δεν θα πιέζαμε και καθόλου με το ΚΕΚ. Η πίεση μόνο μέσω κάποιων ελαχίστων πολιτικών δεν είναι πίεση, είναι πρελούδιο πριν την ήττα, χώρια που πιο πιθανό είναι να ενημερώθηκαν οι πολιτικοί από τις επιστολές του ωρίωνα που στέλνει σε όλους τους βουλευτές παρά από την ίδια την ΚΣΕ!!!.

    Ας μην σκεφτούμε και τον άλλον τον κίνδυνο, πρόβλημα που χτυπήσε την πόρτα των οικολόγων πράσινων: οι πολιτικές θέσεις σε θέματα που δεν είναι του "τομέα" τους, σαφέστατα αναφέρομαι στις απόψεις τους για σκόπια κτλ, απόψεις που δίχασαν ακόμη και τους ίδιους τους οικολόγους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #293325

    Σχεδον ολοι το εχουμε καταλαβει αλλα δεν κανουμε τιποτα φιλε μου,οταν σε εκλογες συλλογων ,με 1000-1500 μελη ψηφιζουν 300-400 το πολυ και εκλεγονται ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι πως θα αλλαξει τιποτα?

    Δημήτρη συμφωνούμε πολλοί σε αυτό πως χρειάζεται αλλαγή, αλλά αλλαγή μέσα σε συλλόγους πως να κάνεις;; Είναι δύσκολο έως ανέφικτο , αλλα από την άλλη εάν δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον συλλογο μας θα αλλάξουμε την ΚΣΕ;;; Οπότε βράσε όρυζα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #176776

    Αν ανατρέξουμε στην ιστορία, θα δούμε πως σε όλες τις εξελίξεις υπήρχε κάποιος/οι αρχηγός/οι.
    Η στάση της ΚΣΕ απαξιώνει τους κυνηγούς και το κυνήγι.

    Θα' πρεπε ήδη να έχει αλλάξει τον τρόπο απόκτησης άδειας. Να απαιτούνται δυσκολότερες εξετάσεις και να παρακολουθούν οι υποψήφιοι κυνηγοί σεμινάρια κυνηγετικής παιδείας. Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν πως στη χώρα ή θα υπάρχουν πραγματικοί κυνηγοί ή καθόλου κυνήγι. Αντ' αυτού είδαμε την ανεκδιήγητη πρόταση (στη διαβούλευση για τα όπλα) να απαιτείται κυνηγετική άδεια για την άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου!

    Όσο και να χτυπιόμαστε ο κόσμος δε θα συμμετάσχει στους συλλόγους αν δεν τον προσελύσουν οι ίδιοι οι σύλλογοι. Τρανό παράδειγμα ο δικός μου σύλλογος που απ' το 1998 δεν έχει ξοδέψει ούτε ένα γραμματόσημο για να μ' ενημερώσει για το οτιδήποτε…

    Ας μην αναφερθώ στη δημοσιότητα των έργων των κυνηγών. Κάποια στιγμή δεν πρέπει ο κόσμος να μάθει, πως οι κυνηγοί εκτός από μπάστοι (θηροφυλακή), κάνουν έργο που ωφελεί όλη την άγρια πανίδα; Ακόμα και για τη θηροφυλακή, είναι δυνατόν ο κάθε κυνηγός να έχει μαζί του την ατζέντα με τα τηλ/να 300-400 θηροφυλάκων; Ήδη κάποια ΜΚΟ έδωσε ΕΝΑ νούμερο κλήσης και αυτό ατελώς (080011) για καταγγελίες για φόλες!

    Αλλαγή θα έρθει, αλλά έτσι όπως μας οδηγεί η ΚΣΕ, δε θα 'ναι ευχάριστη ούτε για τους κυνηγούς, ούτε για την ΚΣΕ… Όποιος είναι κουρασμένος ας πάει σπίτι του να ξεκουσραστεί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #293306

    Αν ανατρέξουμε στην ιστορία, θα δούμε πως σε όλες τις εξελίξεις υπήρχε κάποιος/οι αρχηγός/οι.
    Η στάση της ΚΣΕ απαξιώνει τους κυνηγούς και το κυνήγι.

    Θα' πρεπε ήδη να έχει αλλάξει τον τρόπο απόκτησης άδειας. Να απαιτούνται δυσκολότερες εξετάσεις και να παρακολουθούν οι υποψήφιοι κυνηγοί σεμινάρια κυνηγετικής παιδείας. Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν πως στη χώρα ή θα υπάρχουν πραγματικοί κυνηγοί ή καθόλου κυνήγι. Αντ' αυτού είδαμε την ανεκδιήγητη πρόταση (στη διαβούλευση για τα όπλα) να απαιτείται κυνηγετική άδεια για την άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου!

    Όσο και να χτυπιόμαστε ο κόσμος δε θα συμμετάσχει στους συλλόγους αν δεν τον προσελύσουν οι ίδιοι οι σύλλογοι. Τρανό παράδειγμα ο δικός μου σύλλογος που απ' το 1998 δεν έχει ξοδέψει ούτε ένα γραμματόσημο για να μ' ενημερώσει για το οτιδήποτε…

    Ας μην αναφερθώ στη δημοσιότητα των έργων των κυνηγών. Κάποια στιγμή δεν πρέπει ο κόσμος να μάθει, πως οι κυνηγοί εκτός από μπάστοι (θηροφυλακή), κάνουν έργο που ωφελεί όλη την άγρια πανίδα; Ακόμα και για τη θηροφυλακή, είναι δυνατόν ο κάθε κυνηγός να έχει μαζί του την ατζέντα με τα τηλ/να 300-400 θηροφυλάκων; Ήδη κάποια ΜΚΟ έδωσε ΕΝΑ νούμερο κλήσης και αυτό ατελώς (080011) για καταγγελίες για φόλες!

    Αλλαγή θα έρθει, αλλά έτσι όπως μας οδηγεί η ΚΣΕ, δε θα 'ναι ευχάριστη ούτε για τους κυνηγούς, ούτε για την ΚΣΕ… Όποιος είναι κουρασμένος ας πάει σπίτι του να ξεκουσραστεί…

    +1 Πολύ σωστά !!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #293303

    Σχεδον ολοι το εχουμε καταλαβει αλλα δεν κανουμε τιποτα φιλε μου,οταν σε εκλογες συλλογων ,με 1000-1500 μελη ψηφιζουν 300-400 το πολυ και εκλεγονται ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι πως θα αλλαξει τιποτα?

    Μια χαρα ειναι η περιπτωση που αναφερης.Εδω 1200 μελη ψηφιζουν με το ζορι 30- 40.ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ .Και για ναμην προλαβη κανεις και στο τυπο μπηκε ανακοινωση
    και στο τοπικο ραδιοφωνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #293302

    Αν ανατρέξουμε στην ιστορία, θα δούμε πως σε όλες τις εξελίξεις υπήρχε κάποιος/οι αρχηγός/οι.
    Η στάση της ΚΣΕ απαξιώνει τους κυνηγούς και το κυνήγι.

    Θα' πρεπε ήδη να έχει αλλάξει τον τρόπο απόκτησης άδειας. Να απαιτούνται δυσκολότερες εξετάσεις και να παρακολουθούν οι υποψήφιοι κυνηγοί σεμινάρια κυνηγετικής παιδείας. Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν πως στη χώρα ή θα υπάρχουν πραγματικοί κυνηγοί ή καθόλου κυνήγι. Αντ' αυτού είδαμε την ανεκδιήγητη πρόταση (στη διαβούλευση για τα όπλα) να απαιτείται κυνηγετική άδεια για την άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου!

    Όσο και να χτυπιόμαστε ο κόσμος δε θα συμμετάσχει στους συλλόγους αν δεν τον προσελύσουν οι ίδιοι οι σύλλογοι. Τρανό παράδειγμα ο δικός μου σύλλογος που απ' το 1998 δεν έχει ξοδέψει ούτε ένα γραμματόσημο για να μ' ενημερώσει για το οτιδήποτε…

    Ας μην αναφερθώ στη δημοσιότητα των έργων των κυνηγών. Κάποια στιγμή δεν πρέπει ο κόσμος να μάθει, πως οι κυνηγοί εκτός από μπάστοι (θηροφυλακή), κάνουν έργο που ωφελεί όλη την άγρια πανίδα; Ακόμα και για τη θηροφυλακή, είναι δυνατόν ο κάθε κυνηγός να έχει μαζί του την ατζέντα με τα τηλ/να 300-400 θηροφυλάκων; Ήδη κάποια ΜΚΟ έδωσε ΕΝΑ νούμερο κλήσης και αυτό ατελώς (080011) για καταγγελίες για φόλες!

    [size=4][color=”#ff0000″]Αλλαγή θα έρθει, αλλά έτσι όπως μας οδηγεί η ΚΣΕ, δε θα 'ναι ευχάριστη ούτε για τους κυνηγούς, ούτε για την ΚΣΕ… Όποιος είναι κουρασμένος ας πάει σπίτι του να ξεκουσραστεί…
    [/color][/size]

    Κουρασμενοι δυστηχως δεν ειναι,απλα σκεφτονται τον μελον τους στην πολιτικη και δεν πρεπει να κλεισουν πορτες,και κατι αλλο πολλοι απο τον χωρο του κυνηγιου σε θεσεις κλειδια ειναι τυχαιο που συνεργαζονται με γραφεια κυνηγετικων ταξιδιων και εχουν σχεσεις και με ρεζερβες,αυτους πως να τους συμφερη το ελευθερο κυνηγι,ολα για το χρημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #293301

    Μια χαρα ειναι η περιπτωση που αναφερης.Εδω 1200 μελη ψηφιζουν με το ζορι 30- 40.ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ .Και για ναμην προλαβη κανεις και στο τυπο μπηκε ανακοινωση
    και στο τοπικο ραδιοφωνο.

    Φιλε μου η αδιαφορια σε ενα συλλογο απο τα μελη του δημιουργιτε απο την αδιαφορια και την συμπεριφορα του Δ.Σ προς αυτους και τα θεματα που αφορουν τον συλλογο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #176791

    Κραξιμο οπου και πως μπορει ο καθενας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #293193

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Χρήστο αναγκαστικά θα σχολιασώ τα λεγόμενά σου, πάντα καλοπροαίρετα, γιατί θεωρώ υποχρέωσή μου να δοθούν κάποιες απαντήσεις.
    [/font][/size][/color]

    Καλημέρα

    Το "πάντα καλοπροαίρετα" …θα το πάρω ως "πλεονασμό" , γιατί θεωρώ πως αν ποτε ειπωθούν απόψεις εκουσίως κακοπροαίρετες …το χάσαμε το νόημα Πατριώτη. :D

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Φίλε Χρήστο, δεν θέλω να στεναχωρήσω αλλά, σε "μέγιστο ατόπημα" υποπίπτεις εσύ δυστυχώς…..
    και το κάνεις αφενός
    ανακατεύοντας στη συζήτηση "ανταγωνισμούς μεταξύ ηρώων" εκεί ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ!!!
    και αφετέρου, ψιλο- ισοπεδώνοντας (χεχεχε θα σου αλλάξω το Jagermeister σε …. Γκρειντερ!!! :D ) κάποιους που έχουν προσφέρει κάτι παραπάνω στην υπόθεση «Ελληνικό Κυνήγι» με αυτούς που ούτε τους καίγεται καρφάκι ….
    [/font][/size][/color]

    Δεν ανακατεύω καμιά συζήτηση (πιθανόν έτσι να το λαμβάνεις)… απλά αναφέρω κάτι το οποίο Ισχύει . Το να μας απασχολεί δηλαδή, ποιος θα είναι ο Σωτήρας και ΟΧΙ πια θα είναι η σωτήρια… Και δε το ανέφερα τυχαία…

    Επίσης αν θες πες μου ποιους από αυτούς που έχουν προσφέρει για το κυνήγι τους … ισοπέδωσα και με ποιο τρόπο .
    Στα θέματα της προσφορά και του “αγώνα” στην υπόθεση “Ελληνικό Κυνήγι” δε συγκαταλέγω την αντιπροσώπευση της ΚΣΕ . :D

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Π.χ. Από τους φίλους που συμμετέχουν στη συζήτηση, ο Νίκος με το Site του και μέσω του Ωρίωνα, ο Βαγγέλης με το φύση web tv, εσύ μέσω του ΣΕΣΦΚ, ο Caveman με κάποιες ενέργειές του…. Ασχέτως με το εάν ΔΕΝ το επιδιώκετε και δεν επιζητάτε την αναγνώριση…. Ε, αδερφέ ΚΑΤΙ παραπάνω έχετε ΚΑΝΕΙ από τον μέσο «Απλό Κυνηγό»……
    Κάποιοι από εμάς έχουν προσφέρει, έχουν αγωνισθεί για κάποιους στόχους και κάποιοι άλλοι (ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ) απλά αδιαφορούν όμως θέλουν να έχουν "λόγο" και φυσικά, φυσικότατα ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΝ ΑΚΡΙΤΑ και να εξαπολύουν μύδρους επί παντός δικαίου και αδίκου. :D
    [/font][/size][/color]

    Η διαφορά μας Μάριε έχει να κάνει με αυτή ακριβώς σου, την φράση … “απλά αδιαφορούν” … κανείς δεν αδιαφορεί έτσι απλά.
    Αν σε πείσουν ότι όλα δουλεύουν ρολόϊ … τότε επαναπαύεσαι.
    Αν θες να ασχοληθείς και βρίσκεις τις πόρτες κλειστές …απογοητεύεσαι.
    Με ποια λογική επομένως να κατηγορήσουμε τον Έλληνα Κυνηγό για τη Μη συμμετοχή του ή τη τωρινή αρνητική κριτική του ???

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Όταν λοιπόν -βάζοντας καταχρηστικά ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ- ανάφερα: εμείς οι "εκτός χορού" ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ; αναφερόμουν προφανώς στον "οργισμένο κυνηγό του διαδικτύου".

    Από κει και πέρα θεωρώ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ κάποιους ανθρώπους που ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ με τον τρόπο τους, με τις όποιες δυνάμεις τους, να τους πω έναν καλό λόγο σαν ηθική ανταμοιβή των όσων κάνουν. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι αντί να ακούνε "έναν καλό λόγο" που θα τους δίνει κουράγιο να συνεχίσουν, συνήθως δέχονται λεκτικές επιθέσεις και άκριτες κριτικές όταν εκφράζουν διαφορετικές απόψεις, όπως δέχθηκε ο φίλος μας ο Νίκος Hunter.gr παλιότερα εδώ μέσα στο φόρουμ….. και σκοπός της αναφοράς μου στο πρόσωπό του ήταν να αποτρέψω «άκομψες» εκφράσεις εναντίον του …. Ίσως έκανα λάθος και να μην χρειάζονταν….
    Για την ιστορία, τον Νίκο δεν τον γνωρίζω ούτε καν δεν έχουμε ανταλλάξει π.μ. οι δυο μας, ελπίζω όμως να έγινα κατανοητός γιατί έγραψα αυτά που έγραψα……
    [/font][/size][/color]

    Μάριε δεν έκρινα κανέναν προσωπικά …ούτε υπάρχουν προσωπικά . Ούτος ή άλλως “τα προσωπικά ” , λύνονται προσωπικά.
    Τώρα η λέξη “Αγώνας” και τα παράγωγα αυτής … εδώ που φτάσαμε ο καθένας μπορεί να τα χρησιμοποιήσει όπως θέλει και να τα κόψει στα μέτρα που θέλει. :D

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Χρήστο μέσα στην έξαψή σου, γίνεσαι υπερβολικός, δεν υφίσταται «απραξία», κακές «πράξεις» ίσως, λανθασμένες « πράξεις» μάλλον, υποτονικές «πράξεις» σίγουρα ναι…..
    Για το ξεπούλημα ΔΕΝ ξέρω, εύχομαι να κάνεις λάθος……. Ξέρω όμως και κάποιους που ΔΕΝ ξεπουλήθηκαν με τίποτα και ΟΥΤΕ πρόκειται να ξεπουληθούν…… αν θέλεις να σου πω κι ονόματα…
    [/font][/size][/color]

    Έξαψη εγώ ? …Λάθος κάνεις !!! …έχω σταθερή θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι και επιδερμικά και “νοητικά”. :lol:
    Όταν γίνονται “λανθασμένες πράξεις” …αυτομάτως και βάση λογικής διαπράττονται και κάποιες σωστές.
    Από τα μηνύματα που έγραψα φαίνεται ξεκάθαρα τι εννοώ…
    Το Κυνήγι όλα αυτά τα χρόνια στηρίχθηκε στο πετυχημένο P.R. μεταξύ της ηγεσίας και του πολιτικού συστήματος.
    Αυτό είναι το Κυνήγι ?
    Έτσι θα κατοχυρωθεί το μέλλον του Κυνηγίου ?
    Έτσι είναι το Κυνήγι που θέλουμε ?
    Αυτή η πολιτική κατά την δική μου την άποψη, είναι Απραξία.

    Χρησιμοποίησες και μια λέξη η οποία θέλει Τεράστια συζήτηση “υποτονικές πράξεις ” …
    Γιατί υποτονικές και όχι δραστικές σε ζητήματα πρώτης γραμμής?
    Τους εμπόδισε “κάτι” να πατήσουν πόδι ??? …το Κυνήγι δεν είναι καμία “προβληματική επιχείρηση” …γιατί πηγαίνουμε με στημένο κ@λο ?

    Αποφάσισαν να εφαρμόσουν μαθήματα Management (που όπως αποδεικνύεται είναι Άσχετοι σε αυτό το κομμάτι) …στη πλάτη του Κυνηγίου και του Κυνηγού?

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Μην περιμένεις απάντηση Χρήστο. Αν ξεκινήσω να απαντάω θα μας πιάσει Αύγουστος… ;)
    [/font][/size][/color]

    Μπαααα … δε χρειάζεται τόσος χρόνος.
    Τη πραγματικότητα χρειάζεται να δούμε … έτσι απλά. :lol:

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Το μόνο που θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιας και εξυψώνεις τον «Απλό» κυνηγό σε ύψη που κατά την γνώμη μου δεν έχει φτάσει ακόμα( και γι αυτό φταίνε πολλοί παράγοντες μεταξύ των οποίων ενδεχομένως και κακοί χειρισμοί από την ηγεσία μας).
    [/font][/size][/color]

    Λάθος !!! …ΔΕΝ τον εξυψώνω …απλά δε του αποδίδω αλόγιστα ευθύνες.

    “Ενδεχομένως” …χαχαχα …καλό !!!
    Δηλαδή, που θεωρείτε πως οφείλετε το “χαμηλό επίπεδο” του Έλληνα Κυνηγού ???
    Ποιες ενέργειες έχουν γίνει από τη πλευρά του ηγετικού οργάνου για την επιμόρφωση και ανάπτυξη της Κυνηγετικής καλλιέργειας – παιδείας ?
    Μήπως και γι΄ αυτή την ανεπάρκεια φταίει ο Κυνηγός ?

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]
    Σε ρωτάω λοιπόν Χρήστο και σας ρωτάω λοιποί φίλοι : …

    [/font][/size][/color]


    Τα ερωτήματα που έθεσες Φίλε Μάριε τα αφαίρεσα λόγω χώρου.

    Σωστα και με βάση !!! …αλλά …

    …Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω … αν ήθελε η ΚΣΕ αφυπνισμένους και ενημερωμένους Κυνηγούς στο πλευρό της …είχε όλο το χρόνο να το πράξει.

    και με αυτό τον τρόπο μπορεί να μην αγγίζαμε το 90% της συσπείρωσης … αλλά δε θα είμαστε και στο 5% που αναφέρεις


    Σε ότι αφορά την απομακρυνση της μπιρμπίλη …επιμένω πως αυτη έγινε για λόγους "ΔΕΗ" και για πολλά άλλα ενεργειακά ξεπουλήματα τα οποία έρχονται που θα δρομολογηθούν μέσα από το ΥΠΕΚΑ.
    Η προσεχής "ιστορία" θα το αποδείξει.

    Και κρατάω και αυτο που έγραψε ο "tzanampeths" …"Αλλαγή θα έρθει, αλλά έτσι όπως μας οδηγεί η ΚΣΕ, δε θα 'ναι ευχάριστη ούτε για τους κυνηγούς, ούτε για την ΚΣΕ…"
    Το σύστημα εχει ξεκινήσει και ξερνάει …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 108 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων