ΔΟΚΙΜΕς ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 494 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    533
    giannis36 στις #292300

    γιαννη ποσα σκαγια θα αρπαξει ενα ΠΡΑΣΙΝΑΚΙ σε αυτην την αποσταση ??
    :lol: :) :lol:

    ου ου ου τουλαχηστον 8 με δεκα σκαγια οσο στραβος κιαν εισαι :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #177367

    Καλησπέρα .
    Πολύ ωραίες τουφεκιές…Αλήθεια τι διαφορές θα υπήρχαν αν είχαν νικέλινα ή επιχαλκωμένα σκάγια (συγκέντρωση – διάτρηση ) ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #292192

    Καλησπέρα .
    Πολύ ωραίες τουφεκιές…Αλήθεια τι διαφορές θα υπήρχαν αν είχαν νικέλινα ή επιχαλκωμένα σκάγια (συγκέντρωση – διάτρηση ) ?

    αυξημενη συγκεντρωση και διατρηση των νικελ και των επιχαλκομενων σκαγιων εναντι των απλων μολυβδινων λογο του οτι δεν παραμορφωνονται τοσο ευκολα
    ενα μεγαλο συν ειναι και οι προσθηκη buffer στην γομωση καθως ολοι οι συγκεντρωτηρες που εξετασα μετα τις ντουφεκιες δεν ειχαν καθολου παραμορφωθει απο τα σκαγια
    το buffer το φτιαχνω μονος μου και ετσι μου ερχεται πολυ οικονομικα και το χρησιμοποιω σε ολα τα φυσιγγια μου με χοντρα σκαγια και αυξημενο βαρος γομωσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #292179

    αυξημενη συγκεντρωση και διατρηση των νικελ και των επιχαλκομενων σκαγιων εναντι των απλων μολυβδινων λογο του οτι δεν παραμορφωνονται τοσο ευκολα
    ενα μεγαλο συν ειναι και οι προσθηκη buffer στην γομωση καθως ολοι οι συγκεντρωτηρες που εξετασα μετα τις ντουφεκιες δεν ειχαν καθολου παραμορφωθει απο τα σκαγια
    το buffer το φτιαχνω μονος μου και ετσι μου ερχεται πολυ οικονομικα και το χρησιμοποιω σε ολα τα φυσιγγια μου με χοντρα σκαγια και αυξημενο βαρος γομωσης

    Kαλημέρα , αυτές τις πληροφορίες είχα κ εγώ αλλά ,άλλο να στο λέει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ….
    Τώρα σχετικά με το buffer…πως το φτιάχνεις ? κατά πόσο ανεβάζει το βάρος της γόμωσης σε ένα φυσίγγι 36 γρ. π.χ. ?
    Βομβαρδίζω με ερωτήσεις :lol: γιατί θέλω να γεμίσω κάποια φυσίγγια για λαγοκυνήγι . Λίγα θα είναι :) οπότε δεν με νοιάζει ούτε ο κόπος αλλά ούτε και το κόστος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #292158

    Kαλημέρα , αυτές τις πληροφορίες είχα κ εγώ αλλά ,άλλο να στο λέει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ….
    Τώρα σχετικά με το buffer…πως το φτιάχνεις ? κατά πόσο ανεβάζει το βάρος της γόμωσης σε ένα φυσίγγι 36 γρ. π.χ. ?
    Βομβαρδίζω με ερωτήσεις :lol: γιατί θέλω να γεμίσω κάποια φυσίγγια για λαγοκυνήγι . Λίγα θα είναι :) οπότε δεν με νοιάζει ούτε ο κόπος αλλά ούτε και το κόστος…

    ΤΟ ΜΠΑΦΕΡ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΕς ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ
    παιρνουμε ενα τενεκεδακι εγω χρησιμοποιησα ενα που ειχε κομποστα ροδακινο :lol: :lol: :lol:
    το γεμιζουμε μεχρι τα τρια τεταρτα με συγκεντρωτηρες και το τοποθετουμε πανω σε μια μεγαλη εστια γκαζιου η ακομη καλυτερη δουλεια κανει το φλογιστρο που εχουν οι υδραυλικοι
    το αφηνουμε μεχρι το μειγμα μας να λειωσει καλα φροντιζοντας ανα διαστηματα να το ανακατεβουμε καλα με ενα μεταλικο αντικειμενο.η ολη διαδικασια πρεπει να γινει σε εξωτερικο χωρο γιατι η μυρωδια του λιωμενου πλαστικου ειναι ανυποφορη.μολις το μειγμα μας ειναι ετοιμο κατεβαζουμε το τενεκεδακι απο την φωτια και το αφηνουμε να κρυωσει αρκετες ωρεςμετα με ενα λαμαρινοψαλιδο η ενα τροχακι κοβουμε το τενεκεδακι και αφαιρουμε το υλικο απο μεσα το οποιο εχει γινει περιπου σαν τις ραβδους τεφλον που χρησιμοποιουνται στα μηχανουργεια.μετα παιρνουμε ενα τριβειο σαν και αυτο που χρησιμοποιουν οι μαραγκοι και τοποθετουμε πολυ χοντρο γυαλοχαρτο νουμερο 40 η 20 και τριβουμε το υλικο μας μεχρι να δημιουργηθει μια ασπρη σκονη τριμενου πλαστικου
    το μπαφερ μας ειναι ετοιμο προς χρηση.ειναι λιγο μπελαλιδικο σαν διαδικασια αλλα δουλευει σωστα και οι κατανομες ειναι σαφως βελτιωμενες
    σε ενα φυσιγγι 36 γραμμαριων δεν χρειαζεται πανω απο 0.4 γραμμαρια για να καλυφθει πληρως η στηλη των σκαγιων
    το παραπανω σεταπ με την τεκνα το χρησιμοποιω στον λαγο αρκετα χρονια και δεν με εχει απογοητευσει ποτε παιρνοντας λαγους σε εξωφρενικα μεγαλες αποστασεις με σκαγια νουμερο 3

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #292153

    ΤΟ ΜΠΑΦΕΡ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΕς ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ
    παιρνουμε ενα τενεκεδακι εγω χρησιμοποιησα ενα που ειχε κομποστα ροδακινο :lol: :) :lol:
    το γεμιζουμε μεχρι τα τρια τεταρτα με συγκεντρωτηρες και το τοποθετουμε πανω σε μια μεγαλη εστια γκαζιου η ακομη καλυτερη δουλεια κανει το φλογιστρο που εχουν οι υδραυλικοι
    το αφηνουμε μεχρι το μειγμα μας να λειωσει καλα φροντιζοντας ανα διαστηματα να το ανακατεβουμε καλα με ενα μεταλικο αντικειμενο.η ολη διαδικασια πρεπει να γινει σε εξωτερικο χωρο γιατι η μυρωδια του λιωμενου πλαστικου ειναι ανυποφορη.μολις το μειγμα μας ειναι ετοιμο κατεβαζουμε το τενεκεδακι απο την φωτια και το αφηνουμε να κρυωσει αρκετες ωρεςμετα με ενα λαμαρινοψαλιδο η ενα τροχακι κοβουμε το τενεκεδακι και αφαιρουμε το υλικο απο μεσα το οποιο εχει γινει περιπου σαν τις ραβδους τεφλον που χρησιμοποιουνται στα μηχανουργεια.μετα παιρνουμε ενα τριβειο σαν και αυτο που χρησιμοποιουν οι μαραγκοι και τοποθετουμε πολυ χοντρο γυαλοχαρτο νουμερο 40 η 20 και τριβουμε το υλικο μας μεχρι να δημιουργηθει μια ασπρη σκονη τριμενου πλαστικου
    το μπαφερ μας ειναι ετοιμο προς χρηση.ειναι λιγο μπελαλιδικο σαν διαδικασια αλλα δουλευει σωστα και οι κατανομες ειναι σαφως βελτιωμενες
    σε ενα φυσιγγι 36 γραμμαριων δεν χρειαζεται πανω απο 0.4 γραμμαρια για να καλυφθει πληρως η στηλη των σκαγιων
    το παραπανω σεταπ με την τεκνα το χρησιμοποιω στον λαγο αρκετα χρονια και δεν με εχει απογοητευσει ποτε παιρνοντας λαγους σε εξωφρενικα μεγαλες αποστασεις με σκαγια νουμερο 3

    εγω βαζω στα 36 γρ, 1,5 γρ σιμιγδαλι χοντρο με αριστα αποτελεσματασ και μικρο κοστος,αλλα πιστευω πως το τριμμενο πλαστικο που χρησιμοποιεις ειναι καλυτερο, και μου θυμισε το υλικο που βαζει η remington στα 42 gr nitro magnum

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #292148

    ΤΟ ΜΠΑΦΕΡ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΕς ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ
    παιρνουμε ενα τενεκεδακι εγω χρησιμοποιησα ενα που ειχε κομποστα ροδακινο :) :lol: :lol:
    το γεμιζουμε μεχρι τα τρια τεταρτα με συγκεντρωτηρες και το τοποθετουμε πανω σε μια μεγαλη εστια γκαζιου η ακομη καλυτερη δουλεια κανει το φλογιστρο που εχουν οι υδραυλικοι
    το αφηνουμε μεχρι το μειγμα μας να λειωσει καλα φροντιζοντας ανα διαστηματα να το ανακατεβουμε καλα με ενα μεταλικο αντικειμενο.η ολη διαδικασια πρεπει να γινει σε εξωτερικο χωρο γιατι η μυρωδια του λιωμενου πλαστικου ειναι ανυποφορη.μολις το μειγμα μας ειναι ετοιμο κατεβαζουμε το τενεκεδακι απο την φωτια και το αφηνουμε να κρυωσει αρκετες ωρεςμετα με ενα λαμαρινοψαλιδο η ενα τροχακι κοβουμε το τενεκεδακι και αφαιρουμε το υλικο απο μεσα το οποιο εχει γινει περιπου σαν τις ραβδους τεφλον που χρησιμοποιουνται στα μηχανουργεια.μετα παιρνουμε ενα τριβειο σαν και αυτο που χρησιμοποιουν οι μαραγκοι και τοποθετουμε πολυ χοντρο γυαλοχαρτο νουμερο 40 η 20 και τριβουμε το υλικο μας μεχρι να δημιουργηθει μια ασπρη σκονη τριμενου πλαστικου
    το μπαφερ μας ειναι ετοιμο προς χρηση.ειναι λιγο μπελαλιδικο σαν διαδικασια αλλα δουλευει σωστα και οι κατανομες ειναι σαφως βελτιωμενες
    σε ενα φυσιγγι 36 γραμμαριων δεν χρειαζεται πανω απο 0.4 γραμμαρια για να καλυφθει πληρως η στηλη των σκαγιων
    το παραπανω σεταπ με την τεκνα το χρησιμοποιω στον λαγο αρκετα χρονια και δεν με εχει απογοητευσει ποτε παιρνοντας λαγους σε εξωφρενικα μεγαλες αποστασεις με σκαγια νουμερο 3

    Πολύ το ''φοβόμουν'' αυτό το λιώσε – ξύσε…. :lol:
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες…Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #292134

    εγω βαζω στα 36 γρ, 1,5 γρ σιμιγδαλι χοντρο με αριστα αποτελεσματασ και μικρο κοστος,αλλα πιστευω πως το τριμμενο πλαστικο που χρησιμοποιεις ειναι καλυτερο, και μου θυμισε το υλικο που βαζει η remington στα 42 gr nitro magnum

    παλιοτερα και εγω σιμιγδαλι χοντρο χρησιμοποιουσα αλλα για να καλυφθει πληρως η στηλη των σκαγιων σε φυσιγγιο 40 γραμμαριων χρειαζοτανε 2 γρ απο αυτο ενω τωρα με 0.5 gr εισαι πληρως προστατευμενος
    αυτο ειναι και το μεγαλο συν του τριμμενου πλαστικου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #292112

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/534/tosh0115.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img534.imageshack.us/img534/1051/tosh0115.th.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    ΙΔΙΟ ΣΕΤΑΠ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 45 ΜΕΤΡΑ

    Παρα πολυ καλες και οι δυο οι τουφεκιες με την Tecna.Το 1.90 ομως μου φαινεται πολυ.Την εχεις μετρηση στον ταχογραφο?

    Και του Leo ειναι πολυ καλη και ηθελα να την δοκιμασω.Με τις τιμες που εχουν τα υλκα ομως εδω πανω βγαινει ακριβη οποτε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #292105

    Παρα πολυ καλες και οι δυο οι τουφεκιες με την Tecna.Το 1.90 ομως μου φαινεται πολυ.Την εχεις μετρηση στον ταχογραφο?

    Και του Leo ειναι πολυ καλη και ηθελα να την δοκιμασω.Με τις τιμες που εχουν τα υλκα ομως εδω πανω βγαινει ακριβη οποτε…

    686-1.90-40 ειναι πολυ ενταξει,ειδικα για εβρο φιλε dimar,το 36 γρ lambro biturbo δουλευει με 688-1.95-36-57.5

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #292104

    686-1.90-40 ειναι πολυ ενταξει,ειδικα για εβρο φιλε dimar,το 36 γρ lambro biturbo δουλευει με 688-1.95-36-57.5

    το biturbo εχει 420 μ/sec στο 1,5 μ,του reload πρεπει να παιζει γυρω στα 410 μ/sec

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #291958

    το biturbo εχει 420 μ/sec στο 1,5 μ,του reload πρεπει να παιζει γυρω στα 410 μ/sec

    κοντα επεσες δημητρη.για την ακριβεια ειναι V1.5 414m/s

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #177495

    Uploaded with ImageShack.us

    SIPE:CX2000 1.55X28 No8 SG25+FELLOS 2mm 57.5mm
    ΟΠΛΟ ΔΟΚΙΜΗΣ:BERETTA VITORIA 67CM FULL CHOKE
    AΠΟΣΤΑΣΗ:35 ΜΕΤΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #177496

    SIPE:CX2000 1.55X33 No9 SG25 58mm
    ΟΠΛΟ ΔΟΚΙΜΗΣ:BERETTA VITORIA 67 CM FULL CHOKE
    ΑΠΟΣΤΑΣΗ:35 ΜΕΤΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #177616

    Πολυ καλες τουφεκιες φιλε!!!Για τα τριγονακια θα ειναι οτι πρεπει.
    Καποια στιγμη σκεφτομαι να την δοκιμασω καθως επισης και μια που ειδα στο siarm.sipe 1.60 καψ684 sg25X33gr
    Επι την ευκαιρια να ρωτησω και κατι.Μηπως ξερει κανεις καποιο καταστημα που πουλα Sipe σε συσκευασιες του μισου κιλου σφραγιστες και οχι χυμα?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 494 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων