ΔΟΚΙΜΕς ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΩΝ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 481 έως 494 (από 494 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #270449

    Παρατηρησες μηπως καπου να γραφω για πιεσεις και συσχετιζομενες συσσωματωσεις ή μηπως για τενεκεδες και τηλεφωνικους καταλογους;

    Η παγια τοποθετηση μου εδω και 3 χρονια, ειναι οτι για μενα το ζητουμενο ειναι να βρω και να κατανωησω κατι το τρισδιαστατο μεσα στον κυνηγοτοπο και μεσα απο πραγματικα κυνηγετικες συνθηκες και οχι κατι το δισδιαστατο σε στατικους πειραματισμους!

    Κλεινω αναφερωντας οτι κατα πρωτο λογο, αυτο που παιζει ρολο στην αεροδυναμικη της ατρακτου, ειναι το μετωπο της τουφεκιας και οτι εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να δημιουργω φυσιγγια που να κοβουν και να ριχνουν τα πουλια ξερα με ακαριαιες καταβολες απο τα 5 μετρα εως και τα 50 μετρα.

    Φιλικα Νικος :)

    Δεν ξέρω τι δοκιμές έχεις κάνεις και πώς δοκιμάζεις ούτε τι όργανα έχεις κλπ. Το τι κάνει η άτρακτος και τι δεν κάνει. το έχουν γράψει το έχουν μελετήσει και το έχουν πειραματιστεί σε κινητούς ακίνητους και πραγματικά θηράματα σε επίπεδο που τουλάχιστον εγώ δεν εχω την δυνατότητα να κάνω, το έχουν δημοσιευσει κλπ. άλλοι πολύ πριν από έμας, Προσωπικά σου ανέλυσα ώς ήταν το ζητούμενο το τι έγινε στις 2 ντουφεκιές, πολύ πολύ απλά η μπλε έχει 2 γκρουπακια, 3-5 σκαγιών, ΕΑΝ δεν το είδες, είναι σαφέστατο δείγμα ότι αυτή η γόμωση με αυτά τα υλικά αυτή την πίεση στο κλεισιμο ριγμένη από το συγκεκιρμένο όπλο με τον συγκεκριμένο αυλό κώνο προσαρμογής και τσοκ , δίνει τα συγκεκριμένα αποτελέσματα, με άλλο οπλο θα δώσει άλλα αποτέλεσματα, χειρότερα ή καλύτερα.
    Το μετωπο της ντουφεκιάς είναι απόλυτα εξαρτημένο από την κάννη, αυλό και τσοκ, και από την βυσματωση, οι συγκεντρωτηρες λόγω ότι μικραίνουν τον αυλό στη ουσία, μακραίνουν την στήλη των σκαγιών και αυξάνουν τις πιέσεις, είναι και ένας από τους λόγους που μειώνουμε δραστικά την ποσότητα της πυρίτιδας από την μάλλινη ή πλαστική τάπα, για να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα, αυτό έχει γίνει κατανοητό και προσπάθεια να ξεπεραστεί και ξεπερνιέται τεχνικά με την χρήση περιβληματων αντι συγκεντρωτήρα, που έχουν πολύ μικρότερο πάχος και δεν περιορίζουν δραστικά το μετωπο,
    Την όλη διαδικασία για το "τρισδιάστατο" ντουφεκιάς εδω και πάνω από 15 χρόνια την χρησιμοποιώ πολύ πριν βγεί επίσημα με δειλά βήματα σε φυσίγγια παραγωγής, απλά κουκάκια μετρήμενα είναι, θέλεις να ανοίξει η ντουφεκιά, βάλε χοντρά πίσω, το γιατί στο περιέγραψα στο πανω μύνημα, εαν τα βάλεις μπροστα όπως η remicton στα διπλά σκάγια θα κρατήσεις συγγκεντρωμένα τα ψιλά πίσω, (λόγω αεροδυναμικής) και θα μεγαλώσεις την ουρά – μήκος της ατράκτου, δεν έχει σημασία σε στατικούς ή αργούς στόχους ή με μικρή γωνία στόχους και δεν βγηκε για αυτούς,
    Ολά δοκιμάζονται ΄και συγκρινονται με κάποιες συνιστώσες σταθερές, πρώτα δοκιμάζονται σε στόχους, σαν κατανομή, είναι σωστή η κατανομή, τα γραμμάρια και η όλη κατασκευή του φυσίγγιου στο "τετραγωνη" γόμωση , τότε κοιτάμε την διάτρηση με τους μέσους όρους που ανέλυσα σε αλλο μου μυνημα, μετά ρίχνουμε σε διαφορετικές αποστάσεις και τέλος για να δούμε και το μήκος της ντουφεκιάς, ρίχνει φίλος σε τενεκε ναι σε τενεκε στα 50 μέτρα και εμείς ήμαστε κάπου στο πλαί για να ακούσουμε τα σκάγια να πέφτουν στο στόχο, αυτα΄είναι τα κεντρικά σκάγια αρα και η ουρά της πυραμίδας, Μετά τα κυνηγάμε και με την σιγουριά που μας δίνουν οι δοκιμές μας, ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ μόνο με τον στόχο.
    Απλά πράγματα,
    Οσο για μενα όπως έχω δηλωσει τα έχω παρατήσει εδώ και πάνω από 5 χρόνια τα ψαξίματα, δεν νοιώθω ότι εχω κάτι αλλο να ψάξω, είμαι σε μια αλλη φάση πόσο μαλ…..νο φυσίγγι μπορείς να φτιάξεις και να σκοτώνει (τσιχλες και ορτύκια) – με "ρετάλια" μπαρούτες αναμεμιγμενες "πειραγμενες" επιλεχθηκε τυχαία ή ποσότητα – τάπες ότι βρώ συπληρώνω χαρτια -πανάκια για να κλεινουν κλπ μ…κιές , σε κομμένους καλυκες ( 60 mm) και 22 γραμμαρια (τόσο εβγαινε ένα παλιό μετράδι να μην χαλάω και τα ογκομετρικά) για να γελάω και να κάνω πλάκα με τους φίλους μου. Ναι με αυτά θα πάω για ορτύκια, για ντουφεκιές μέχρι στα 15-20 μέτρα δεν χρειάζεται κάτι παράπανω, (παρεπιπτοντως έχοντας κάποιες γνωσεις μια και το 80% των πυρίτιδών που αναμύχθηκαν ήταν από παλλιά δοκιμαστικά φυσίγγια πολλών γραμμαρίων οι πυρίτιδες ήταν για magnum πιθανόν θα είναι ακαφτες και υποηχητικα)
    Γεμίζω απο τα 10 μου, τώρα πια είναι 48, εχω φτιάξει μαζί με τον πατέρα μου 5 όπλα (βασικά κάννες από την αρχή και κοντάκια) εχω ρίξει πολλά μα πάρα πολλά φυσίγγια και ιδιογομώσεις, Τα αρχεία μου είναι άχρηστα πια δεν υπάρχουν τα υλικά ή εχουν αλλάξει εντελώς.
    Τα φυσίγγια που γέμιζα από το 1985 για την μπεκάτσα,τα αντέγραψαν (εν μερη) αυτά όλα μπορείς να τα δείς σε μυνήματα ετών, το προσπαθουν σας τα χρεωνουν χρυσα, αλλά και αυτά μισές δουλειες κάνουν, κάποια δεν βγαίνουν καν στην παραγωγή,λόγο ότι είναι δύσκολη η μαζική παραγωγή, πάντα υπαρχει περιθώριο βελτιώσης και νέων επιδόσεων, για μακρινα φυσίγγια, ΟΧΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ όμως, τα συμβατικά έχουν φτάσει στο όριο τους. Υπάρχουν ανθρωποι πολλοί ποιο ψαγμένοι από εμάς, και εχουν φτάσει αλλού, αλλά κανένας δεν ασχολείται πια με ατρακτους – κωνους κλπ. είναι αποδεδειγμενα κλπ. η ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ της σφαίρας (σκαγια έχει αναλυθει κλπ) μην ταλαιπωρείσαι αλλο,
    Τώρα πιά κάνω το κέφι μου με τα σκυλιά μου, θέλω να βελτιωθώ σκοπευτικά στο κυνήγι, ξέρω τα λάθη μου αλλά χωρίς λάθη δεν έχει γλύκα το θέμα.
    Μια συμβουλή, βρες ενα όπλο που να σκοτώνει, δεν σκοτώνουν όλα, (να βγάζει δηλαδή καλες κατανομές να ρίχνει εκεί που συμμαδεύεις, φέρε το κοντάκι στα μέτρα σου ) ψάξε να βρείς την γόμωση του ταιριάζει (τον τρόπο τον έχω αναφέρει πολλές φορές παλαιότερα στο site) στα γραμμάρια που γουστάρεις, να είναι η απόδοση λίγο πάνω από τα όρια των τσοκ σου (όπως αυτά αναφέρονται στα βιβλία), και από εκεί και πέρα βάλε τα πόδια καλά, ακουλούθα με το κορμό χαλαρα, και όλα είναι νερό στο αυλάκι, το 100% των αποτυχιών είναι λάθη που έγιναν στην παραπάνω παράγραφο.
    H ντουφεκιά γίνεται αχρηστη πρώτα από την κατανομή και μετά από την ενέργεια.
    Κάποιοι είναι εξαιρετικοί σκοπευτές, αυτοί ψάχνουν ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ντουφεκιές που κρατάνε πολύ υψηλό κέντρο, σε μεγάλες αποστάσεις.
    Μια χρονιά στον Εβρο (ο κόσμος είναι πολύ μικρός) ενας τύπος από την Καλαμάτα,καθόταν στην ποτίστρα, τα είχε κάνει νεκροταφείο, ότι πέρναγε έπεφτε, η μερα με 8-10 βοφορ βοριά, και όλα κοκκαλο, τον παρακολουθούσαμε από μακρία, εμείς (η παρεά 5 ατομών) ήμασταν στο 3-5 στο χέρι, τα βλεπαμε ντουφεκισμένα από εμας να πέρνουν τον κατήφορο με όλο τον άερα στον κώλο, κοίτα ίσα στην ποτίστρα πάει, βαζαμε στοιχήματα εαν θα το πάρει ή οχι,Ρε τι στο διάολο ρίχνει γαμώτο, στο τέλος από περιεργεία πήγαμε ποιο κοντα του, και στείλαμε τον θυροφύλακα, δηθεν να τον ελενξει για το νούμερο για να δεί τι φυσίγγια ρίχνει και τι οπλο έχει, τζιφος έριχνε κάτι μπλέ κουτουμανος σεμι, τα ίδια πουλούσε και ο ξαδερφος στο μαγαζί του, έκατσα από περιεγεια να βλέπω τι κάνει, δεν εκανε μακρινές ντουφεκιές, σκάρτα 35 μέτρα, το θέμα ήταν ότι τα πετυχαινε ΟΛΑ, κόντρα στον άερα, με τον άερα στον κώλο, ντουφεκιές που προσωπικά ακόμα και στα καλά μου θα είχα 1 στις 10 . Απόρτ του έκανε ένας από την παρεά του (πολύ βασικό) με τις συνθήκες που επικρατούσαν. Τα φυσίγγια τα δοκίμασα τίποτα το ιδιαίτερο, τα έριξα και εγώ αλλά π….ριες,


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #270355

    Μια χρονιά στον Εβρο (ο κόσμος είναι πολύ μικρός) ενας τύπος από την Καλαμάτα,καθόταν στην ποτίστρα, τα είχε κάνει νεκροταφείο, ότι πέρναγε έπεφτε, η μερα με 8-10 βοφορ βοριά, και [color=”#FF0000″]όλα κοκκαλο[/color], τον παρακολουθούσαμε από μακρία, εμείς (η παρεά 5 ατομών) ήμασταν στο 3-5 στο χέρι, τα βλεπαμε ντουφεκισμένα από εμας να πέρνουν τον κατήφορο με όλο τον άερα στον κώλο, κοίτα ίσα στην ποτίστρα πάει, βαζαμε στοιχήματα εαν θα το πάρει ή οχι,Ρε τι στο διάολο ρίχνει γαμώτο, στο τέλος από περιεργεία πήγαμε ποιο κοντα του, και στείλαμε τον θυροφύλακα, δηθεν να τον ελενξει για το νούμερο για να δεί τι φυσίγγια ρίχνει και τι οπλο έχει, [color=”#FF0000″]τζιφος έριχνε κάτι μπλέ κουτουμανος σεμι[/color], τα ίδια πουλούσε και ο ξαδερφος στο μαγαζί του, έκατσα από περιεγεια να βλέπω τι κάνει, δεν εκανε μακρινές ντουφεκιές, σκάρτα 35 μέτρα, το θέμα ήταν ότι τα πετυχαινε ΟΛΑ, κόντρα στον άερα, με τον άερα στον κώλο, ντουφεκιές που προσωπικά ακόμα και στα καλά μου θα είχα 1 στις 10 . Απόρτ του έκανε ένας από την παρεά του (πολύ βασικό) με τις συνθήκες που επικρατούσαν. [color=”#FF0000″]Τα φυσίγγια τα δοκίμασα τίποτα το ιδιαίτερο[/color], τα έριξα και εγώ αλλά π….ριες,

    Με όλο τον σεβασμό, επέτρεψε μου να σου πω ότι για τις συνθήκες που αναφέρεις, το παλιό Semi του Κουτουμάνου, μόνο τζίφος δεν ήταν. Προσωπικά τα βάζω ίσα με τα Remington. Ξαναλέω, για τις συνθήκες που αναφέρεις, ΑΝ κατάφερνε κάποιος να βρει τις προσκοπεύσεις, ήταν φαρμάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #270332

    Με όλο τον σεβασμό, επέτρεψε μου να σου πω ότι για τις συνθήκες που αναφέρεις, το παλιό Semi του Κουτουμάνου, μόνο τζίφος δεν ήταν. Προσωπικά τα βάζω ίσα με τα Remington. Ξαναλέω, για τις συνθήκες που αναφέρεις, ΑΝ κατάφερνε κάποιος να βρει τις προσκοπεύσεις, ήταν φαρμάκι.

    Καποτε Γιωργο πριν πολλα χρονια, υπηρχε ενα μαγαζι στην Αθηνα που πουλουσε κανονικα φυσιγγια, οπως και μη κανονικα φυσιγγια. Εαν λοιπον εβαζες τα κανονικα φυσιγγια στον Εβρο, απλα δεν εριχνες πουλια, εαν ομως εβαζες τα μη κανονικα φυσιγγια εκτος Εβρου, σου ανοιγε το οπλο!

    Τα ευκολος ενωουμενα παραλειπονται…το μονο που γνωριζω, ειναι οτι το μαγαζι εχει κλεισει εδω και χρονια… :)

    Φιλικα Νικος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #270245

    Με όλο τον σεβασμό, επέτρεψε μου να σου πω ότι για τις συνθήκες που αναφέρεις, το παλιό Semi του Κουτουμάνου, μόνο τζίφος δεν ήταν. Προσωπικά τα βάζω ίσα με τα Remington. Ξαναλέω, για τις συνθήκες που αναφέρεις, ΑΝ κατάφερνε κάποιος να βρει τις προσκοπεύσεις, ήταν φαρμάκι.

    Το ίδιο ακριβώς λέμε, Το "τζιφος" πάει στο ότι περιμέναμε κάτι ποιο "extreme" κάτι ποιο εξωτικό, τώρα το "τίποτα το ιδιαίτερο" πάει στο ότι το φυσίγγι δοκιμάστηκε και στον στόχο έβγαζε απλά αυτα που όφειλε να βγάζει για τα γραμμάρια του, Προσωπικά αυτό το θεωρώ αυτονόητο και υποχρέωση όλων των κατασκευαστών, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΕΤΟΙΜΑ το κάνουν, το ότι τα πολλά είναι χάλια δεν εξυψώνει τον κανονικό. Το θέμα προσκόπευσης είναι το βασικό και αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω περιγράφοντας κάτι που έζησα.

    Τώρα για τα φυσίγγια του Εβρου, Υπάρχουν μερικές βασικές αρχές,πρακτικές και δοκιμασμένες (κατ΄εμέ) ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ τις διβασικές, απρόβλεπτη συμπεριφορά στις πολυ χαμηλές θερμοκρασίες, δουλεύουμε τις πυρίτιδες στο μεσαίο η χαμήλο όριο βάρους σκαγιών, δεν ρελιάζουμε πολύ σφικτα, (είμαι εχθρος των σφιχτων ρελιασμάτων) ανεβαζουν τις πιέσεις εκεί που δεν θέλω, και ανεβάζουμε την πυρίτιδα 50mg, από την νορμαλ γόμωση. Βεβαια δοκιμές
    Οσο για τους συγκεντρωτήρες και διαφυγή πυρίτιδας και αερίων, δεν ισχύει γιατί οι καλής ποιότητας την εμφραξή την έχουν κάνει πρίν με την φούστα, και έχουν και δακτυλίδια ασφαλείας, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει ποτε σε συγκεντρωτήρα διαφυγή αερίων – φαίνεται στις κατανομές, Αλλά όπως είπα ο συγκεντρωτήρας για κάτι παραπάνω δεν επαρκει όχι μονο για αυτό αλλά και για πολλά, που έχουν να κανούν με το αμορτισέρ κυρίως, είναι μια πολύ καλή λύση για νορμάλ πράγματα , κρατάει καθαρές τις κάννες κλπ. Τώρα για περαιτέρω (όταν έχω κέφια) χρησιμοποιώ χαρτονενιες φουστίτσες τελικές διαμέτρου 19 mm, μαλλίνες τάπες, και πλαστικά περιβλήματα με σκόνες, Φίλος με έχει ξεπεράσει χρησιμοποιεί χύμα υλικό στην τάπα, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ, υποστηρίζει ότι έχει απίστευτη εμφραξη, και μειώνει πολύ τις πιέσεις. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ-. Αλλά μπεκάτσα κυνηγαει με "δικα" μου φυσίγγια, με ένα δικαννο 2700, και 39 γρ….. ΔΕΝ την αλλάζει, τώρα τον ψήνω και για την 2η (η προηγούμενη είναι για 1η στο δίκαννο), στο τέλος θα αναγκαστώ να του γεμίσω χαχαχαχ.
    Παιδιά χαλαρά, την πλάκα μας κάνουμε, ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ στα τεχνικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #270220

    ………
    …….. Αλλά όπως είπα ο συγκεντρωτήρας για κάτι παραπάνω δεν επαρκει όχι μονο για αυτό αλλά και για πολλά, που έχουν να κανούν με το αμορτισέρ κυρίως, είναι μια πολύ καλή λύση για νορμάλ πράγματα , κρατάει καθαρές τις κάννες κλπ. Τώρα για περαιτέρω (όταν έχω κέφια) χρησιμοποιώ χαρτονενιες φουστίτσες τελικές διαμέτρου 19 mm, μαλλίνες τάπες, και [color=”#0000FF”]πλαστικά περιβλήματα[/color] με σκόνες, Φίλος με έχει ξεπεράσει χρησιμοποιεί χύμα υλικό στην τάπα, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ, υποστηρίζει ότι έχει απίστευτη εμφραξη, και μειώνει πολύ τις πιέσεις. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ-. Αλλά μπεκάτσα κυνηγαει με "δικα" μου φυσίγγια, με ένα [color=”#0000FF”]δικαννο 2700, και 39 γρ[/color]….. ΔΕΝ την αλλάζει, τώρα τον ψήνω και για την 2η ([color=”#0000FF”]η προηγούμενη είναι για 1η στο δίκαννο[/color]), στο τέλος θα αναγκαστώ να του γεμίσω χαχαχαχ.
    Παιδιά χαλαρά, την πλάκα μας κάνουμε, ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ στα τεχνικά,

    Πως χρησιμοποιούνται-τοποθετούνται αυτά τα 'πλαστικά περιβλήματα'? Που τα βρίσκει κανείς? Έχεις καμια φώτο να μας δίξεις? Έχεις καμιά χαρτοδοκιμή να δούμε καμιά ειδοποιώ διαφορά?…
    Καλά ο φίλος σου ρίχνει 39γρ για πρώτο σε μπεκάτσα με δίκανο 2700???!! Για 2η τι θα ρίξει 56??!! Άμα παει για χήνες τι θα ρίξει 106??!!….
    Όλο ερωτήσεις είμαι έ…?!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #270215

    Πως χρησιμοποιούνται-τοποθετούνται αυτά τα 'πλαστικά περιβλήματα'? Που τα βρίσκει κανείς? Έχεις καμια φώτο να μας δίξεις? Έχεις καμιά χαρτοδοκιμή να δούμε καμιά ειδοποιώ διαφορά?…
    Καλά ο φίλος σου ρίχνει 39γρ για πρώτο σε μπεκάτσα με δίκανο 2700???!! Για 2η τι θα ρίξει 56??!! Άμα παει για χήνες τι θα ρίξει 106??!!….
    Όλο ερωτήσεις είμαι έ…?!

    Η ιδιογόμωση έχει το εξής καλό προσαρμόζεις τα φυσίγγια σου στο οπλο σου στα κυνήγια που κάνεις και στις ανάγκες σου, 39 γρ για 1ο ρίχνω και εγώ στην μπεκάτσα, Εχει 2 εκδόσεις, η 1η έιναι μέχρι να πέσουν τα φύλα και είναι 10αρια με 7αρια και η 2η είναι για όταν πια έχουν πέσει τα φύλλα 9αρια με 7αρια. Οι αναγκες μου ήταν πολύ κοντινες βολές 10 μέτρων, και ταυτόχρονα ανάγκη να κόβει μεχρι τα 20-25 μέτρα και βεβαια τυχόν λαγός ή καβαλλημενες φάσσες να πέφτουν, Η διαφορά στα νούρερα έχει να κάνει με το τί χρησιμοποιεί συνήθως η μπεκάτσα για να ξεφύγει, νωρίς με τα φύλλα πάνω θέλουμε μια ποιο ανοικτή ντουφεκιά μια και στην ρίχνουμε εντελώς στο περίπου, αλλά η αντίσταση των φυλων είναι μικρή και την περνάνε τα 10αρια, αργότερα η μπεκάτσα καλύπτεται κυριως πίσω από τα ψιλά κλαδάκια, εκεί θες κάτι ποιο "δυνατό" .
    Η κλωτσιά δεν είναι το πρόβλημα, μια και δεν κλωτσάει πολύ, οι απόστασεις είναι μικρές κατά συνέπεια οι ταχύτητες και αυτές το ίδιο,
    Σαν 2η εγώ μπορώ να χρησιμοποιώ 7αρι 34-35 γραμμαρια τάπα, αυτός λόγω κυλίνδρού θα πρέπει να είναι στα 38-40, προς το παρόν ρίχνει 9αρια 32 γρ. συγκεντρωτήρα κάποτε όταν δουλέψει αυτό που του λέω θα καταλάβει χαχαχα, Ολα αυτα δεν είναι μονο για την μπεκάτσα αλλά για να ήμαστε καλυμενοι και για τυχόν "τυχερα".
    Από πλαστικά περιβλήματα δεν έχω γιατι πιά έχω "αποσυρθεί" και τα υλικά (πυρίτιδες) δεν υπάρχουν πιά, Αλλά είμαι στην αναζήτηση με αλλη πυρίτιδα (JK3)- οπότε μόλις κρυώσει λίγο ακόμα ο καιρός θα είμαι ετοιμος, να δημοσιευω.
    Δεν είναι δική μας πατέντα χρησιμοποιούταν σε παλαια αμερικάνικα φυσίγγια για δραμιάρια, Απλά έχουν φασαρία στην γόμωση τους, φτιάξε "φούστες" βάλε ταπες- περιβλημα σκαγια σκόνη, και αξίζει στα χοντρα νούμερα, με πολύ καλής ποιότητας σκάγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #270127

    Την επόμενη φορά που θα αντιπαρατεθούν τα ίδια άτομα , απλά δεν θα υπάρξει μεθεπόμενη :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #270123

    Την επόμενη φορά που θα αντιπαρατεθούν τα [color=”#FF0000″]ίδια άτομα [/color], απλά δεν θα υπάρξει μεθεπόμενη :angry:

    Κύριε συντονιστά …………Εκεί που θα πάς θα έχεις net ………….., θα κάτσεις πολές μέρες ………………, πότε θα γυρίσεις??????????
    Είμαι κι εγώ μέσα σ' αυτά τα άτομα :)

    Όχι τίποτ' άλλο απλά για να ξέρω τι περιθώρια έχω :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #270122

    [b][size=3]Κύριε συντονιστά …………Εκεί που θα πάς θα έχεις net ………….., θα κάτσεις πολές μέρες ………………, πότε θα γυρίσεις??????????
    Είμαι κι εγώ μέσα σ' αυτά τα άτομα :)

    Όχι τίποτ' άλλο απλά για να ξέρω τι περιθώρια έχω :angry: [/size][/b]

    Όχι, 4, Δευτέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #270120

    Όχι, 4, Δευτέρα.

    Ωχ μέχρι την δευτέρα θα λείψεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #186626

    τι θα γινει μεχρι τη δευτερα και ρωτατε ολοι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #270115

    Όχι, 4, Δευτέρα.

    Σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεις καλά.
    Και όσο για το Forum μην ανησυχείς, μόλις γυρίσεις θα έχει γίνει αγνώριστο :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #270113

    τι θα γινει μεχρι τη δευτερα και ρωτατε ολοι ?

    μέχρι την δευτέρα χωρίς συντωνισμό? χαμός θα έχουν τσακωθεί η μισή με τους άλλους μισούς… :)

    Στα αστεία το αναφέρω, ελπίζω να μην γίνει τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #270082

    Αφηστε το παιδι να παει να βαρεσει καμια μπλε…..Εδω θα αλλαξοτοπισει,θα αλλαξει περιφερεια,300 τοσα χλμ θα κανει,αφηστε τον να το χαρει.Εγω τον καλεσα να ερθει σε μενα,θα του εχω μερικες δεμενες,αλλα τιποτα αυτος,εκει… :)
    Καλα να περασεις Σπυρο.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 481 έως 494 (από 494 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων