Κλέβουν και μεταπωλούν κυνηγόσκυλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    max19/4 στις #291591

    Εγω οταν θα παρω κουταβι δεν θα του ξαναβαλω τσιπ,,για δυο και μονο λογους,,1 γιατι δεν το εμπιστευομαι μεσα στον σκυλο μου αυτο το πραμα
    και ποιος μου λεει οτι δεν μπορει να παθει κατι το σκυλι απο αυτο,,και 2..η πιο μεγαλη ξεφτυλα ειναι που ποτε μα ποτε η θηροφυλακη
    δεν εκανε ελεγχο ουτε σε ενα σκυλι,,αρα γιατι δεν εχει μηχανημα να βλεπει αν το σκυλι ειναι δικο σου; απλα γιατι ετσι γουσταρουν
    και εγω ετσι απλα επιδη δεν γουσταρω δεν ξαναβαζω σε σκυλι μου τσιπκακι,γιατι καταλαβα οτι ειναι αχρηστο,,και αμα μου κλεψουν το σκυλι αρκη να το βρω
    και δεν θελω ουτε τσιπ να εχει ουτε τιποτα,,αυτος που θα μου το παρει [που πρεπει να εχει πολυ βαρος στα σκελια του να μου κλεψει το κουρτσχααρ]
    η θα μου το δωσει πισω..η θα τον φαει η μαρμαγκα

    καποτε βρηκα δυο γυφτους εξω απο το σπιτι μου να προσπαθουν να καλοποιασουν τα σκυλια μου που ηταν ετοιμα να τους φανε
    πηγα να τους πατησω με το αμαξι μου, δεν γραφω τι εγινε γιατι ειναι ακαταληλο για παιδια,,μου ειπαν ενα καρο απειλες :D
    εγω ενα τους ειπα οτι αμα τους ξαναδω στην περιοχη εστω και να πουλανε καρπουζια οτι θα τους θαψω ζοντανους
    ουτε ξαναπατησαν τα θρασυδηλα ανθρωπακια, που κακος τα φοβατε ο κοσμος,,και να ξερετε οι γυφτοι ειναι οι μεγαλυτεροι εμποροι σε κλεμενα σκυλια
    μεγαλα λαμογια αλλα θρασυδηλα να το ξερετε,,μονο στην περιοχη τους κανουν μαγγιες,,αλλα μολις δουνε οτι δεν μασας κανουν τουμπεκι
    και πολυ ψιλοκομενο μαλιστα..σκατοφαρα του κερατα

    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ louis ΧΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΙ ΓΥΦΤΑΡΕΟΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ..!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #177700

    Τοποθετείτε την ωφελιμότητα του Microchip μόνο στην περίπτωση κλοπής. Πράγματι δεν γνωρίζω αν μπορεί να επαναπρογραμματιστεί, θεωρώ πως δεν γίνεται. Η αφαίρεση σημαίνει κόπο, χρήμα και διακινδύνευση κάτι που οι κλέφτες αποφεύγουν. Ας δεχτώ, λόγω άγνοιας μου, πως όλα αυτά είναι εφικτά. Σας διαφεύγουν όμως άλλοι παράγοντες, όπως αθέλητο χάσιμο του σκύλου. Προσωπικά γνωρίζω και έχω αναφέρει και στο παρελθόν χαμένους σκύλους που επέστρεψαν στα αφεντικά τους λόγω του Microchip. Επίσης αυτοί που από "μαγκιά" παρατάνε τα "κωλόσκυλα" που δεν "βγήκαν" όπου δη. Θεωρώ πως δεν θα κάνει πρώτα μία "παράνομη" αφαίρεση του Microchip και μετά θα το "ξαμολήσει". Σίγουρα υπάρχει ωφέλεια, σίγουρα δεν προκαλεί επικινδυνότητα στον σκύλο, σίγουρα όποιος δεν το χρησιμοποιεί είναι παράνομος (νόμος 3170). Με άλλα λόγια είναι σαν να λέμε " δεν βάζω τις ζώνες στο αυτοκίνητο γιατί αν μου το κλέψουν δεν θα με βοηθήσουν να το βρω".
    Υ.Γ. Ήδη σε όλες τις CACIB εκθέσεις και σε πολλούς αγώνες προηγείται έλεγχος με εντολή και επίβλεψη των νομαρχιών. Σε διόδια εθνικής (Μάλγαρα) μου έχει γίνει έλεγχος αδείας, θηραμάτων και Microchip των σκύλων μου. Κάθε φορά που περνώ τα σύνορα εκτός της εξαγωγής όπλου και του pet passport ελέγχουν τα Microchips.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #177703

    η αφαίρεση μπορεί να γίνει εύκολα, ειδικά αν μιλάμε για οργανωμένη σπείρα. Τώρα όσον αφορά τον επαναπρογραμματισμό (είσοδο νέων στοιχείων), είναι λογικό να είναι εφικτός, γιατί αλλιώς κάθε φορά που ο σκύλος άλλαζε ιδιοκτήτη, θα έπρεπε να αλλάζει και μικροτσίπ. Υποθέτω λοιπόν ότι ένα μηχανάκι σαν του κτηνίατρου, αρκεί για να αλλάξει τα στοιχεία του τσιπ. Μετά, η μόνη περίπτωση να συλληφθεί ο νέος κάτοχος, είναι να ψάξει στα αρχεία της Κεντρικής Τράπεζας Πληροφοριών ο κτηνίατρος που θα εξετάσει το σκύλο για το ποιος ιδιοκτήτης σκύλου είναι αντιστοιχισμένος στο συγκεκριμένο τσιπ. Τρέχα γύρευε…

    Για την απώλεια, δεν είναι το μικροτσιπ που βοηθάει στο να γυρίσει ο σκύλος στον ιδιοκτητη. Είναι το περιλαιμιο. Αυτό κάνει ένα δεσποζόμενο σκύλο να ξεχωρίζει από ένα αδέσποτο. Ποιος θα πάει να πιάσει ένα σκύλο χωρίς κολάρο για να δει αν εχει τσιπ..? Κανείς. Άρα λοιπόν, στην περίπτωση που αυτός που θα βρει ένα σκύλο θελήσει να τον επιστρέψει, αρκεί ένα περιλαίμιο με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη…

    Τώρα για τους αισχρούς που παρατάνε τα σκυλιά τους, ακόμα κι αν είναι τσιπαρισμένα και βρεθούν, υπάρχει η δικαιολογία "δεν το παράτησα, το έχασα".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #291551

    η αφαίρεση μπορεί να γίνει εύκολα, ειδικά αν μιλάμε για οργανωμένη σπείρα. Τώρα όσον αφορά τον επαναπρογραμματισμό (είσοδο νέων στοιχείων), είναι λογικό να είναι εφικτός, γιατί αλλιώς κάθε φορά που ο σκύλος άλλαζε ιδιοκτήτη, θα έπρεπε να αλλάζει και μικροτσίπ. Υποθέτω λοιπόν ότι ένα μηχανάκι σαν του κτηνίατρου, αρκεί για να αλλάξει τα στοιχεία του τσιπ. Μετά, η μόνη περίπτωση να συλληφθεί ο νέος κάτοχος, είναι να ψάξει στα αρχεία της Κεντρικής Τράπεζας Πληροφοριών ο κτηνίατρος που θα εξετάσει το σκύλο για το ποιος ιδιοκτήτης σκύλου είναι αντιστοιχισμένος στο συγκεκριμένο τσιπ. Τρέχα γύρευε…

    Για την απώλεια, δεν είναι το μικροτσιπ που βοηθάει στο να γυρίσει ο σκύλος στον ιδιοκτητη. Είναι το περιλαιμιο. Αυτό κάνει ένα δεσποζόμενο σκύλο να ξεχωρίζει από ένα αδέσποτο. Ποιος θα πάει να πιάσει ένα σκύλο χωρίς κολάρο για να δει αν εχει τσιπ..? Κανείς. Άρα λοιπόν, στην περίπτωση που αυτός που θα βρει ένα σκύλο θελήσει να τον επιστρέψει, αρκεί ένα περιλαίμιο με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη…

    Τώρα για τους αισχρούς που παρατάνε τα σκυλιά τους, ακόμα κι αν είναι τσιπαρισμένα και βρεθούν, υπάρχει η δικαιολογία "δεν το παράτησα, το έχασα".

    Οταν μεταβιβαζεται-πωλειται ενας σκυλος δεν επαναπρογραμματιζεται το τσιπακι,απλα αλλαζει ονομα ιδιοκτητη ο κωδικος του τσιπ στο Διαβατηριο του…Πολυ απλα…

    Μην τα μπλεκουμε τα πραγματα…

    Οποιος θελει να βγει εξωτερικο με το σκυλι,επιβαλλετε να εχει τσιπ…
    Οποιος θελει να αποδειξει οτι ο σκυλος ειναι δικος του 100% σε περιπτωση κλοπης,το σκυλι πρεπει να φερει τσιπ…
    Οποιος δεν θελει τσιπ,δεν θα εχει προβλημα και να το "στειλει" σε κανα ερημοβουνι το σκυλι…
    Οταν χανεται-κλεβεται ενα σκυλι,πρεπει να δηλωνεται στις Αρχες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #291549

    [size=3]Οταν μεταβιβαζεται-πωλειται ενας σκυλος δεν επαναπρογραμματιζεται το τσιπακι,απλα αλλαζει ονομα ιδιοκτητη ο κωδικος του τσιπ στο Διαβατηριο του…Πολυ απλα…
    [/size]

    ναι, αυτό λέω ως "επαναπρογραμματισμό". Μέσα στην παρένθεση γράφω "είσοδος νέων στοιχείων". Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν έχεις τη συσκευή, μπορείς να αλλάξεις τα στοιχεία που φέρονται στο τσιπ. Αυτό που λες "αλλάζει όνομα ιδιοκτητη ο κωδικος του τσιπ στο διαβατήριο" είναι κάπως μπερδεμένο, αυτό που εννοώ εγώ πάντως είναι ότι τα στοιχεία του τσιπ μπορουν να αλλάξουν.

    Επίσης, το "Οποιος δεν θελει τσιπ,δεν θα εχει προβλημα και να το "στειλει" σε κανα ερημοβουνι το σκυλι…" δεν καταλαβαίνω ούτε τι σημαίνει, ούτε σε ποια λογική στηρίζεται

    Ξεφύγαμε κάπως από το θέμα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #291544

    η αφαίρεση μπορεί να γίνει εύκολα, ειδικά αν μιλάμε για οργανωμένη σπείρα. Τώρα όσον αφορά τον επαναπρογραμματισμό (είσοδο νέων στοιχείων), είναι λογικό να είναι εφικτός, γιατί αλλιώς κάθε φορά που ο σκύλος άλλαζε ιδιοκτήτη, θα έπρεπε να αλλάζει και μικροτσίπ. Υποθέτω λοιπόν ότι ένα μηχανάκι σαν του κτηνίατρου, αρκεί για να αλλάξει τα στοιχεία του τσιπ. Μετά, η μόνη περίπτωση να συλληφθεί ο νέος κάτοχος, είναι να ψάξει στα αρχεία της Κεντρικής Τράπεζας Πληροφοριών ο κτηνίατρος που θα εξετάσει το σκύλο για το ποιος ιδιοκτήτης σκύλου είναι αντιστοιχισμένος στο συγκεκριμένο τσιπ. Τρέχα γύρευε…

    Για την απώλεια, δεν είναι το μικροτσιπ που βοηθάει στο να γυρίσει ο σκύλος στον ιδιοκτητη. Είναι το περιλαιμιο. Αυτό κάνει ένα δεσποζόμενο σκύλο να ξεχωρίζει από ένα αδέσποτο. Ποιος θα πάει να πιάσει ένα σκύλο χωρίς κολάρο για να δει αν εχει τσιπ..? Κανείς. Άρα λοιπόν, στην περίπτωση που αυτός που θα βρει ένα σκύλο θελήσει να τον επιστρέψει, αρκεί ένα περιλαίμιο με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη…

    Τώρα για τους αισχρούς που παρατάνε τα σκυλιά τους, ακόμα κι αν είναι τσιπαρισμένα και βρεθούν, υπάρχει η δικαιολογία "δεν το παράτησα, το έχασα".

    [font=”Comic Sans MS”]Έχω προσωπικά σκανάρει περισσότερα από 200 σκυλιά σε διάφορες εκθέσεις και αγώνες. Αλλού είναι το τσιπ και αλλού το μπιπ του σκάνερ, δεν είναι εύκολο να το εντοπίσεις.. και πολύ περισσότερο το να το αφαιρέσεις με μικρό τραύμα. Το συζήτησα και με τον κτηνίατρο μου και μου είπε πως είναι εφικτό αλλά όχι εύκολο, οπότε δεν το κάνουν οι κλέφτες για σκύλους που δεν έχουν μεγάλη αξία. Οι σκύλοι μεγάλης αξίας εντοπίζονται εύκολα.
    Το τσιπάκι δεν ξαναπρογραμματίζεται, ο αριθμός του παραμένει πάντα ο ίδιος, με κανένα σκάνερ δεν του αλλάζεις στοιχεία ούτε έχει άλλα δεδομένα πλην του αριθμού (κωδικού). Σε περίπτωση αλλαγής ιδιοκτήτη στέλνει ο κτηνίατρος ενημέρωση στην βάση δεδομένων του κτηνιατρικού συλλόγου (Κ.Σ.) με το νέο όνομα που αντιστοιχεί στον ίδιο κωδικό του τσιπ.
    Το περιλαίμιο αφαιρείται, το τσιπάκι όχι (τουλάχιστον εύκολα). Θα επαναλάβω ένα από τα παραδείγματα που έχω ξαναγράψει γιατί ήταν σκύλα εκτροφής μου. Η σκυλίτσα σε πρώτο οίστρο, την έβγαλε στην Χασιά για να "ψάξει" λιγάκι και να κατουρήσει. Την πήραν στο κατόπι κάποια αρσενικά μέχρι που την έχασε. Οικογενειακό δράμα (σύζυγος & παιδιά) και κλάματα για μέρες. Μετά από 2+ μήνες τον ενημέρωσαν από τον Κ.Σ. πως βρέθηκε η σκυλίτσα, του έδωσαν στοιχεία κλπ. Το σκυλάκι φορούσε περιλαίμιο με τηλέφωνο κλπ. Όποιος το βρήκε (λένε γύφτος) έβγαλε το περιλαίμιο και το πούλησε, φαινόταν πως ήταν καθαρόαιμο και αξίας. Η νέα ιδιοκτήτρια το πήγε για εμβόλια, ο κτηνίατρος παραξενεύτηκε που δεν είχε βιβλιάριο υγείας, σκανάρισε το σκυλάκι και από το τσιπ έμαθε από την βάση δεδομένων του Κ.Σ. το δηλωμένο όνομα του πραγματικού ιδιοκτήτη. Ρώτα τον αν πιστεύει πως το τσιπάκι είναι χρήσιμο.
    Το "δεν το παράτησα, το έχασα" έχει συνέχεια: πάρ'το πίσω. Αν, δε, πέσει σε άνθρωπο τυπικό, τότε μπορεί να πάρει και τις σχετικές καταγγελίες.
    Όμως, πάλι μιλάμε για το αν έχει χρησιμότητα ή όχι ένα πράγμα εξετάζοντας μόνο από την πλευρά της κακόβουλης ενέργειας, παραβλέποντας τις άλλες ωφέλειες και την υποχρέωση έναντι του νόμου. Σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. εφαρμόζεται με επιτυχία, εκεί βέβαια δεν είναι σπορ η κλοπή των σκύλων.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #177716

    πιστευω οτι θα επρεπε να ειχαμε φτασει στο σημειο να συζηταμε με ποια μετρα θα μπορουσε να γινει ακομα πιο χρησιμο το τσιπ και οχι αν θα επρεπε να το βαζουμε ή οχι!!!!
    δυστυχως η αδιαφορια των νομων στον Ελληνα ειναι ρουτινα!!

    αφου εμεις πληρωνουμε την θηροφυλακη και ολα τα αλλα,γιατι δεν γινεται καποια προταση σε καποια συνελευση της ομοσπονδιας,μεσα στον προυπολογισμο να βαλουν και την αγορα σκανερ για τον εξοπλισμο των θηροφυλακων;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #291539

    ω, διαφωτιστικές οι λεπτομέρειες, από αυτά που διάβασα στο διαδίκτυο περι του συγκεκριμένου τσιπ, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι πέραν του σειριακού αριθμού (ο οποιός φυσικά δεν αλλάζει), αποθηκεύονται στο τσιπ και τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Αυτά τα στοιχεία είπα ότι αλλάζουν με την κατάλληλη συσκευή (και όχι ο κωδικός), αλλά από αυτά που λέτε, δεν αποθηκεύονται στο τσιπ.

    Ας είναι καλά και ο κτηνίατρος που του έκοψε το μυαλό να ψάξει.. :D

    Παναγιώτη, σεβαστό αυτό που λες, αλλά όχι τόσο απλό. Εγείρονται πολλά ζητήματα από τέτοιες αποφάσεις και η άρνηση κάποιων μπορεί να μην είναι απλή αδιαφορία για τους νόμους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    BAIKALAKIAS στις #291537

    πιστευω οτι θα επρεπε να ειχαμε φτασει στο σημειο να συζηταμε με ποια μετρα θα μπορουσε να γινει ακομα πιο χρησιμο το τσιπ και οχι αν θα επρεπε να το βαζουμε ή οχι!!!!
    δυστυχως η αδιαφορια των νομων στον Ελληνα ειναι ρουτινα!!

    αφου εμεις πληρωνουμε την θηροφυλακη και ολα τα αλλα,γιατι δεν γινεται καποια προταση σε καποια συνελευση της ομοσπονδιας,μεσα στον προυπολογισμο να βαλουν και την αγορα σκανερ για τον εξοπλισμο των θηροφυλακων;;;;;;;

    ΠΟΙΟΥΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ?????
    ΠΙΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ?????
    ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΜΙΑ 25ΑΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ,ΟΥΤΕ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑ ΟΥΤΕ ΔΑΣΙΚΟ!!!!!
    ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ!!!!!
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ!!!!!
    ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΑΞΙΟΠΗΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (ΣΠΟΡΕΣ, ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ,ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ ΒΙΟΤΟΠΩΝ ΜΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ,ΚΤΛ)
    ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑ'Ι'ΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ, ΑΛΛΑ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #291534

    πιστευω οτι θα επρεπε να ειχαμε φτασει στο σημειο να συζηταμε με ποια μετρα θα μπορουσε να γινει ακομα πιο χρησιμο το τσιπ και οχι αν θα επρεπε να το βαζουμε ή οχι!!!!
    δυστυχως η αδιαφορια των νομων στον Ελληνα ειναι ρουτινα!!

    αφου εμεις πληρωνουμε την θηροφυλακη και ολα τα αλλα,γιατι δεν γινεται καποια προταση σε καποια συνελευση της ομοσπονδιας,μεσα στον προυπολογισμο να βαλουν και την αγορα σκανερ για τον εξοπλισμο των θηροφυλακων;;;;;;;

    Αμ! αυτό είναι κάτι που πολύ κακώς δεν έχει γίνει πράξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #291533

    ΠΟΙΟΥΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ?????
    ΠΙΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ?????
    ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΜΙΑ 25ΑΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ,ΟΥΤΕ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑ ΟΥΤΕ ΔΑΣΙΚΟ!!!!!
    ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ!!!!!
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ!!!!!
    ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΑΞΙΟΠΗΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (ΣΠΟΡΕΣ, ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ,ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ ΒΙΟΤΟΠΩΝ ΜΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ,ΚΤΛ)
    ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑ'Ι'ΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ, ΑΛΛΑ….

    Φίλε στο χωριό μου παλαιότερα και πριν ιδρυθεί η θηροφυλακή, γινόταν χαμός από λαθροκυνηγούς που κυνηγούσαν το βράδυ λαγό. Όποιος ήθελε πήγαινε, όποτε ήθελε και μετά την βόλτα του ερχόταν και στο καφενείο και αναφερόταν στα κατωρθώματα του. Για αυτό μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Πάντα φιλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #291486

    ΠΟΙΟΥΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ?????
    ΠΙΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ?????
    ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΜΙΑ 25ΑΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ,ΟΥΤΕ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑ ΟΥΤΕ ΔΑΣΙΚΟ!!!!!
    ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ!!!!!
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ!!!!!
    ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΑΞΙΟΠΗΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (ΣΠΟΡΕΣ, ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ,ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ ΒΙΟΤΟΠΩΝ ΜΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ,ΚΤΛ)
    ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑ'Ι'ΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ, ΑΛΛΑ….

    [font=”Comic Sans MS”]Κυνηγώ 45 χρόνια με άδεια (1968), χώρια τα "πρώιμα". Προφανώς έχω φυσιογνωμία παρανόμου :D γιατί με έχουν ελέγξει αρκετές φορές ή επειδή κυνηγώ σε όλη την Ελλάδα. Πάντα μετά το τέλος του ελέγχου τους συγχαίρω για το έργο τους. Μακάρι να υπήρχε δυνατότητα για περισσότερους θηροφύλακες.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #291485

    …αφου εμεις πληρωνουμε την θηροφυλακη και ολα τα αλλα,γιατι δεν γινεται καποια προταση σε καποια συνελευση της ομοσπονδιας,μεσα στον προυπολογισμο να βαλουν και την αγορα σκανερ για τον εξοπλισμο των θηροφυλακων;;;;;;;

    [font=”Comic Sans MS”]Αυτό λέγετε παραγωγική συζήτηση. Κάνε την γραπτή πρόταση στον σύλλογό σου στην πρώτη Γ.Σ. όπως θα το κάνω και εγώ. Υπόψη πως αν πιεστούν οι εταιρείες των microchips, προκειμένου να πουλούν τα προϊόντα τους, μπορούν να παραχωρούν δωρεάν κάποια σκάνερς και κάποια σε τιμή κόστους στους Κυνηγητικούς συλλόγους.
    Φιλικά
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #291483

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]
    Αν, δε, πέσει σε άνθρωπο τυπικό, τότε μπορεί να πάρει και τις σχετικές καταγγελίες.
    Όμως, πάλι μιλάμε για το αν έχει χρησιμότητα ή όχι ένα πράγμα εξετάζοντας μόνο από την πλευρά της κακόβουλης ενέργειας, παραβλέποντας τις άλλες ωφέλειες και την υποχρέωση έναντι του νόμου. Σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. εφαρμόζεται με επιτυχία, εκεί βέβαια δεν είναι σπορ η κλοπή των σκύλων.
    Φιλικά[/font][/size]

    Ο φοβος μιας καταγγελιας ειναι λογος να βαλει καποιος τσιπακι στο σκυλο του? Για μενα, αλλα και για πολλους αλλους πιστευω, η πιθανη υπαρξη του ρουφιανου ειναι λογος για ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΩ τσιπακι. Η υποχρεωση απεναντι στο νομο επισης δεν ειναι λογος να βαλει καποιος τσιπακι. Ο καθε νομος πρεπει να με πεισει οτι ειναι σωστος για να τον εφαρμοσω, διαφορετικα οσο μπορω δε θα τον ακολουθω. Οι νομοι ειναι για να εφαρμοζονται, αλλα και για να καταργουνται αν δεν εξυπηρετουν το κοινο συμφερον.
    Ας δωσουν ενα δειγμα οτι εκαναν το νομο ΚΑΙ για το καλο μας, και οχι μονο για να μας μαντρωσουν και να πληρωσουμε εταιρειες και κτηνιατρους, και τοτε ειναι σιγουρο οτι οι περισσοτεροι θα τρεξουν με μεγαλη ευχαριστηση να βαλουν και ενα και δυο τσιπ στα σκυλια τους.
    Στις χωρες της Ε.Ε. σε τι εξυπηρετει το τσιπ?
    Τι περισσοτερο προσφερει το τσιπ απο ενα τατουαζ?
    Εκτος απο το οτι οποιος εχει βαλει τσιπ δε θα αμολυσει το σκυλο του, και αν τον αμολυσει, θα του επιστραφει υπαρχει αλλος λογος να μπει το τσιπ?
    Ειναι προτιμοτερο να γεμισουμε πτωματα, αντι να εχουμε αμολυμενα σκυλια?

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Αυτό λέγετε παραγωγική συζήτηση. Κάνε την γραπτή πρόταση στον σύλλογό σου στην πρώτη Γ.Σ. όπως θα το κάνω και εγώ. Υπόψη πως αν πιεστούν οι εταιρείες των microchips, προκειμένου να πουλούν τα προϊόντα τους, μπορούν να παραχωρούν δωρεάν κάποια σκάνερς και κάποια σε τιμή κόστους στους Κυνηγητικούς συλλόγους.
    Φιλικά
    [/font][/size]

    Αν παρουν ολοι οι συλλογοι κατι γινεται.
    Οταν ακουω για ''εταιρειες'' γιατι με πιανει κατι?
    Στα Μαλγαρα που σε σκαναρισαν Γιαννη, εψαχναν για τον παρανομο που δεν ειχε βαλει τσιπ, σε καμμια περιπτωση για κλεμμενο σκυλο. Αυτο ειναι το ασχημο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #177763

    Ερμή δεν έχω καμία αμφιβολία ότι ο νόμος για τα μικροτσίπ έγινε για έλεγχο των αδέσποτων κι όχι για να μας προστατέψει.Σου λέει σκότωσέ το,εξαφάνισε το,εγω σαν κράτος δεν θα το μάθω και πρόβλημα που δεν το ξέρω δεν υπάρχει.Μόνο σε ότι φαίνεται νοιάζονται για τα καημένα τα σκυλάκια τα παιδάκια και ούτω καθ εξής.Τρανό παράδειγμα ο νόμος για το κόψιμο ουράς,αυτιών γιατί λυπούνται τα καημένα τα σκυλάκια.Άραγε έχουν βρεθεί ποτέ σε χειρουργείο για στείρωση να δουν τη διαφορά;Το κόψιμο της ουράς σε σχέση με τη στείρωση είναι η διαφορά μεταξύ χειρουργείου για παρανυχίδα και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.Οι χώρες που ξεκινούν νόμους δήθεν φιλοζωίας ανθρωπιάς κλπ.είναι οι χώρες που στο παρελθόν δεν είχαν και ούτε θα έχουν κανένα πρόβλημα να ταφούν ζωντανά χιλιάδες παιδάκια προκειμένου να κερδίσουν κάποια συμφέροντα σε μια περιοχή αρκεί αυτό να μην φανεί ότι έγινε εξαιτίας τους.
    Παρ΄όλα αυτά θα έλεγα ότι στο χέρι μας είναι να εκμεταλλευτούμε μια κατάσταση και ας μην έγινε προς όφελος μας.Έτσι κι αλλιώς είναι νόμος του κράτους και υποτίθεται ότι όλοι έχουμε τσιπάρει τα σκυλιά μας.Πρέπει οπωσδήποτε η θηροφυλακή να έχει σκάνερ.Ότι μέσον έχουμε και μας δίνει κάποιες πιθανότητες καλό είναι.Γνωστός μου έχει βρεί σκύλο από σκάνερ, όπως και πιο πολλές φορές έχει βρεθεί σκύλος, χαμένος εννοείται κι όχι κλεμένος από τηλ.στο λουρί, που είναι και πιο πρακτικό για όποιον έχει τη διάθεση να πάρει ένα τηλ.αλλά δεν μπάινει στη διαδικασία να κουβαλάει ξένο σκύλο από το βουνό με ότι μπελάδες μπορεί να βρεί και που να πάει ας πούμε Κυριακή κτλ.Απαράδεκτο να βγάζουμε σκύλο στο βουνό και να μην έχουμε μαζί με το τσίπ και τηλ.στο κολάρο.Βρέθηκα πριν από μέρες σε έναν κλειδαρά να φτιάξω ένα κλειδί και ο άνθρωπος παρουσίαζε μία πανάκριβη super κλειδαριά ασφαλείας, σε έναν πελάτη που τον είχαν διαρρήξει από ότι κατάλαβα και έψαχνε κάτι καλύτερο.Αφού του είπε όλα κόλπα που έχει καταλήγοντας του είπε ότι βέβαια αν την αφήσει κι αυτή φεύγοντας ξεκλείδωτη όπως είχε αφήσει την παλιά πάλι εύκολα θα τον διαρρήξουν.!!!
    Από τη στιγμή που το τσιπάκι είναι υποχρεωτικό εμείς είμαστε που πρέπει να πιέσουμε για αυστηρούς ελέγχους κι όχι να είμαστε εναντίον.Όσον αφορά τα προσωπικά δεδομένα,ρε παιδιά όταν σε σταματάνε με το σκύλο έχεις μαζί σου άδεια,όπλο δηλωμένο στην αστυνομία δίπλωμα αν είσαι με το αμάξι που κι αυτό έχει άδεια κυκλοφορίας και το κυριότερο όλοι έχετε μαζί σας κινητό από τσιπάκι του σκύλου περίμεναν;
    Επαναλαμβάνω ότι δεν πιστεύω ότι ο νόμος έγινε για δικό μας όφελος, αλλά στο χέρι μας είναι να κερδίσουμε ότι μπορούμε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων