Κλέβουν και μεταπωλούν κυνηγόσκυλα

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #177764

    Ο φίλος FUDAS τα λέει πολύ σωστά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #291440

    Ο φοβος μιας καταγγελιας ειναι λογος να βαλει καποιος τσιπακι στο σκυλο του? Για μενα, αλλα και για πολλους αλλους πιστευω, η πιθανη υπαρξη του ρουφιανου ειναι λογος για ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΩ τσιπακι. Η υποχρεωση απεναντι στο νομο επισης δεν ειναι λογος να βαλει καποιος τσιπακι. Ο καθε νομος πρεπει να με πεισει οτι ειναι σωστος για να τον εφαρμοσω, διαφορετικα οσο μπορω δε θα τον ακολουθω. Οι νομοι ειναι για να εφαρμοζονται, αλλα και για να καταργουνται αν δεν εξυπηρετουν το κοινο συμφερον.
    Ας δωσουν ενα δειγμα οτι εκαναν το νομο ΚΑΙ για το καλο μας, και οχι μονο για να μας μαντρωσουν και να πληρωσουμε εταιρειες και κτηνιατρους, και τοτε ειναι σιγουρο οτι οι περισσοτεροι θα τρεξουν με μεγαλη ευχαριστηση να βαλουν και ενα και δυο τσιπ στα σκυλια τους.
    Στις χωρες της Ε.Ε. σε τι εξυπηρετει το τσιπ?
    Τι περισσοτερο προσφερει το τσιπ απο ενα τατουαζ?
    Εκτος απο το οτι οποιος εχει βαλει τσιπ δε θα αμολυσει το σκυλο του, και αν τον αμολυσει, θα του επιστραφει υπαρχει αλλος λογος να μπει το τσιπ?
    Ειναι προτιμοτερο να γεμισουμε πτωματα, αντι να εχουμε αμολυμενα σκυλια?
    Αν παρουν ολοι οι συλλογοι κατι γινεται.
    Οταν ακουω για ''εταιρειες'' γιατι με πιανει κατι?
    Στα Μαλγαρα που σε σκαναρισαν Γιαννη, εψαχναν για τον παρανομο που δεν ειχε βαλει τσιπ, σε καμμια περιπτωση για κλεμμενο σκυλο. Αυτο ειναι το ασχημο.

    [font=”Comic Sans MS”]Όταν ανέφερα τον τυπικό, δεν εννοούσα τον ρουφιάνο αλλά τον τυπικό υπάλληλο (όποιας υπηρεσίας) μεριμνήσει για την παράδοση του εγκαταλελειμμένου / χαμένου σκύλου.
    Προσωπικά ποτέ δεν συμμορφώνομαι επειδή φοβάμαι αλλά επειδή σκέφτομαι το συνολικό συμφέρον. Επί του προκειμένου ο νόμος αυτός είναι οδηγία της Ε.Ε, και οι βάσεις δεδομένων των κρατών επικοινωνούν για τα microchips ενώ για τα τατουάζ όχι. Τα 3 πρώτα ψηφία αφορούν την χώρα ταυτοποίησης. Η χρησιμότητα είναι πολλαπλή αν την δεις από όλες τις άλλες πλευρές πλην του κλεμμένου λαγόσκυλου στην Ελλάδα όπου η συνεισφορά του είναι μικρή. Η ελεύθερη διακίνηση μεταξύ κρατών σε συνδυασμό με το pet passport είναι μία προστασία κλοπής και παράνομης εξαγωγής /εισαγωγής αδέσποτων για πειραματόζωα. Η εύρεση ενός χαμένου απλού κατοικίδιου σκύλου δεν είναι μικρή απόδειξη χρησιμότητας, στο παρελθόν έβαζαν μία αγγελία πως βρέθηκε σκύλος και ποτέ δεν ήταν σίγουροι πως τον παρέδωσαν στο πραγματικό του αφεντικό. Τα ημιδεσποζόμενα είναι μια κατάντια που διαιωνίζει τις ανεξέλεγκτες γέννες και την αύξηση των αδέσποτων. Ημιδεσποζόμενος σκύλος είναι αυτός που το αφεντικό του τον ταΐζει που και που, του κάνει (ίσως) κανένα εμβόλιο, του βάζει νεράκι για να μη διψά το καημένο αλλά το έχει όλη την ημέρα να αλωνίζει το χωριό ή την συνοικία κοπρίζοντας, μολύνοντας και σπέρνοντας κουτάβια. Αυτή η κακώς εννοούμενη κυνοφιλία πρέπει να σταματήσει και ένα μέτρο είναι η ολοκληρωτική ταυτοποίηση. Αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ. Τελικά αν ψάξουμε θα βρούμε πολλές χρησιμότητες του microchip αρκεί να μη κολλάμε στην μειωμένη χρησιμότητα του κλεμμένου Ελληνικού λαγόσκυλου, όντως είναι ανεπαρκές αλλά δεν δημιουργήθηκε μόνο για αυτό. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πείσω κανέναν να το χρησιμοποιεί, πολύ δε περισσότερο να πω αν πρέπει να είμαστε σύννομοι η παράνομοι.
    Το αν θα γεμίσουμε πτώματα ή θα έχουμε αμολημένα σκυλιά είναι ένα "κλισέ" δίλημμα. Η δική μου θέση είναι: Ούτε το ένα… ούτε το άλλο. Κυνοφιλική παιδεία, κυνογνωσία, κυνοτεχνία και υπευθυνότητα είναι οι άξονες που όταν συγκλίνουν θα σταματήσουν τα διλήμματα τύπου: το μη χείρον βέλτιστον. Να γιατί εξυπηρετεί στις χώρες τις Ευρώπης, εκεί ξέρουν τι θα αγοράσουν, πότε, από που, και με τι πιστοποιητικά, οπότε οι κλέφτες μένουν άνεργοι. Οι άνθρωποι έκαναν το αυτονόητο: "ενιαία ταυτοποίηση"… και την εφάρμοσαν.-

    Όχι, στα Μάλγαρα μου ζήτησαν και τα βιβλιάρια και τσεκάρισαν τους κωδικούς. Ένα τζιπ το είχαν σταματήσει πολύ ώρα, ο οδηγός μου είπε πως δεν είχε τα βιβλιάρια μαζί του αλλά δέχτηκαν να τους τα πει η σύζυγός του τηλεφωνικά, το πρόβλημά του ήταν πως η γυναίκα του ήταν εκτός σπιτιού και περίμενε να γυρίσει. Ώσπου να φύγω σταμάτησαν και άλλο αυτοκίνητο αλλά δεν περίμενα άλλο, είχα πολύ δρόμο μπροστά μου.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #291428

    να προτείνω την έναρξη ενός νέου θέματος με τίτλο "τσιπ σκύλου", για να το συζητήσουμε εκτενώς χωρίς να εκτέπουμε τα άλλα θέματα? Φαίνεται ότι είναι τελικά πολύ ενδιαφέρον ζήτημα. Προτέινω βέβαια να μπει στα "Κακώς Κείμενα" :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #291420

    πιστευω οτι αν ηξεραν μερικοι οτι το κουταβι που ειναι ετοιμοι να αγορασουν, οτι δεν θα μπορουν να το εγκαταλειψουν αλλα θα πρεπει να το θανατωσουν,δεν θα αγοραζαν καν σκυλακι!!ετσι δεν θα ειχαμε ουτε το ενα ουτε το αλλο!!

    γι αυτους που δεν θελουν το τσιπ λογω ιδεολογιας και το τι μπορει αυτο να συμβολιζει,πιστευω οτι δεν θα εχουν ουτε κινητο τηλεφωνο! :D

    το προβλημα ειναι οτι εδω ψηφιζεται ενας νομος,ο οποιος για να εφαρμοστει θα πρεπει να υπαρχει εντατικη αστυνομευση,στο εξωτερικο απλα τον θεωρουν χρεος τους να τον εφαρμοσουν και ας διαφωνουν!!

    ermis οπως κανεις εσυ επιλεκτικη συμμορφωση στους νομους,δηλαδη να δεις αν συμφωνεις για να τους εφαρμοσεις, ετσι μπορει να σου πει και ο αλλος οτι εγω διαφωνω να σταματαει το κυνηγι του λαγου στις 10 του Γεναρη και οτι θα κυνηγαει μεχρι να κλεισουν τα πουλια,ετσι και ο αλλος διαφωνει με την ζωνη ασφαλειας στο αυτοκινητο, ο αλλος να ριχνει τα σκουπιδια στον καδο, ο αλλος διαφωνει με τα ορια καταναλωσης αλκοολ και παει και σκοτωνει μια οικογενεια κ.τ.λ, γενικα ολοι διαφωνουμε και σε κατι και γι΄αυτο καταληξαμε ετσι!!

    το τσιπ αυτην την στιγμη δεν ειναι το καλυτερο σιγουρα μεσο αλλα ειναι το μοναδικο που εχουμε για να λυσουμε μερικως καποια προβληματα, αν προσπαθησουμε ολοι σιγουρα θα υπαρξουν αποτελεσματα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #291410

    πιστευω οτι αν ηξεραν μερικοι οτι το κουταβι που ειναι ετοιμοι να αγορασουν, οτι δεν θα μπορουν να το εγκαταλειψουν αλλα θα πρεπει να το θανατωσουν,δεν θα αγοραζαν καν σκυλακι!!ετσι δεν θα ειχαμε ουτε το ενα ουτε το αλλο!!

    γι αυτους που δεν θελουν το τσιπ λογω ιδεολογιας και το τι μπορει αυτο να συμβολιζει,πιστευω οτι δεν θα εχουν ουτε κινητο τηλεφωνο! :D

    [color=”#FF0000″]το προβλημα ειναι οτι εδω ψηφιζεται ενας νομος,ο οποιος για να εφαρμοστει θα πρεπει να υπαρχει εντατικη αστυνομευση,στο εξωτερικο απλα τον θεωρουν χρεος τους να τον εφαρμοσουν και ας διαφωνουν!![/color]ermis οπως κανεις εσυ επιλεκτικη συμμορφωση στους νομους,δηλαδη να δεις αν συμφωνεις για να τους εφαρμοσεις, ετσι μπορει να σου πει και ο αλλος οτι εγω διαφωνω να σταματαει το κυνηγι του λαγου στις 10 του Γεναρη και οτι θα κυνηγαει μεχρι να κλεισουν τα πουλια,ετσι και ο αλλος διαφωνει με την ζωνη ασφαλειας στο αυτοκινητο, ο αλλος να ριχνει τα σκουπιδια στον καδο, ο αλλος διαφωνει με τα ορια καταναλωσης αλκοολ και παει και σκοτωνει μια οικογενεια κ.τ.λ, γενικα ολοι διαφωνουμε και σε κατι και γι΄αυτο καταληξαμε ετσι!!

    το τσιπ αυτην την στιγμη δεν ειναι το καλυτερο σιγουρα μεσο αλλα ειναι το μοναδικο που εχουμε για να λυσουμε μερικως καποια προβληματα, αν προσπαθησουμε ολοι σιγουρα θα υπαρξουν αποτελεσματα!!

    Δυστυχώς σαν κράτος αυτό μας έχει φάει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #177778

    κύριοι, αν είναι να εφαρμόζουμε όλους τους νόμους επειδή τους ψήφισαν 151 βουλευτές χωρίς να ενημερώσουν ή να ρωτήσουν κανέναν και χωρίς να εξηγήσουν τίποτα, τότε ας δεχτούμε και τους νόμους της δανειακής σύμβασης, τα μεσοπρόθεσμα, τα μεταλλαγμένα τρόφιμα και άλλα τέτοια. Δε θέλω να δέιξω απαξίωση στο θεσμό του κοινοβουλίου, δεν πάει να πει όμως ότι θα καταπίνω άκριτα ό,τι ψηφίζουν. Ειδικά μάλιστα όταν έχω καλή πληροφόρηση για το αντικείμενο.

    Δεν είναι όλοι οι νόμοι καλοί. Αυτό που λέει ό Παναγιώτης περί επιλεκτικής εφαρμογής είναι μια γενίκευση, κατά τη γνώμη μου άτοπη.

    Αν είναι τόσο σωτήριο το παρόν μέτρο, ας αφήσουν ελευθερία σε όποιον θέλει να το βάλει στο σκύλο του και να σωθεί. Προς τι το νταϊλίκι με πρόστιμα, φυλακές, αποκλεισμούς από αγώνες κτλ για καθολική εφαρμογή με το ζόρι? Επίσης, μπορούν να θεσπιστούν ανάλογης αποτελεσματικότητας μέτρα, χωρίς τσιπ. Γιατί ντε και καλά τσιπ?

    Το τσιπάκι σαν μεμονομένο μέσο και σε μια πρώτη ανάλυση μπορεί να φαίνεται τέλειο. Λογικό, γιατί αλλιώς δε θα το ήθελε κανείς. Σαν μέρος όμως ενός γενικότερου σχεδιασμού ή με μια βαθύτερη ανάλυση, προκύπτουν σύνθετα ζητήματα που σηκώνουν πολλή (πάρα πολλή) συζήτηση για την αγαθότητά τους.

    Τα παραπάνω δεν τα λέω επειδή έχω φοβίες ή σαν αναμεταδότης τηα Αποκάλυψης του Ιωάννη, τα λέω επειδή τα έχω σπουδάσει και έχω παρακολουθήσει βαθιές αναλύσεις απο ειδικούς επί του σχεδιασμού και διαχείρισης ασφάλειας/ προσωπικών δεδομένων κτλ. Δε θέλω να τρομάξω κανέναν, ούτε να το παίξω ειδήμων. Θα ήταν όμως πιο συνετό όσοι προσπαθούν να πείσουν τους υπόλοιπους να είναι πρώτα σίγουροι ότι αυτό που υποστηρίζουν είναι σωστό. Δεν αρκεί απλά μια γενικότερη ιδέα περί "σωστού-λάθους" ή "πρακτικότητας". Και επειδή το ζήτημα αυτό έχει πολλά νεφελώματα και ερμηνίες, η προσπάθεια επιρροής προς τη μία η την άλλη κατεύθυνση είναι επικίνδυνη. Ειδικά όταν στρέφεται σε ανθρώπους που δε γνωρίζουν ή δεν έχουν τη δυνατότητα να ερευνήσουν όσο χρειάζεται.

    Τέλος, αν (λέμε τώρα) αύριο ψηφιστεί ένας νόμος να βάλουμε και στους ανθρώπους ένα ανάλογο σύστημα, πάντα για το καλό τους, θα πουν τα ίδια αυτοί που το θέλουν τώρα για τους σκύλους (ναι, ξέρω, κινδυνολογίες, αλλά τι θα έλεγαν? θα το έβαζαν επειδή το λέει ο νόμος?) ?

    Πάντα συναδελφικά και φιλικά, χωρίς καμία πρόθεση να θίξω κάποιον ή να το παίξω κύρηκας και ειδικός. Θέλω μόνο να επιστήσω την προσοχή στο κομμάτι που αφορά τις προτροπές και τα επιχειρήματα γιατί τό ζήτημα είναι και πολύπλοκο και σημαντικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #291399

    συμφωνω απολυτα με τον neos_toyfekaleyris

    ……………………………………………………………
    γι αυτους που δεν θελουν το τσιπ λογω ιδεολογιας και το τι μπορει αυτο να συμβολιζει,πιστευω οτι δεν θα εχουν ουτε κινητο τηλεφωνο! :D
    …………………………………………………………………

    ermis οπως κανεις εσυ επιλεκτικη συμμορφωση στους νομους,δηλαδη να δεις αν συμφωνεις για να τους εφαρμοσεις, ετσι μπορει να σου πει και ο αλλος οτι εγω διαφωνω να σταματαει το κυνηγι του λαγου στις 10 του Γεναρη και οτι θα κυνηγαει μεχρι να κλεισουν τα πουλια,ετσι και ο αλλος διαφωνει με την ζωνη ασφαλειας στο αυτοκινητο, ο αλλος να ριχνει τα σκουπιδια στον καδο, ο αλλος διαφωνει με τα ορια καταναλωσης αλκοολ και παει και σκοτωνει μια οικογενεια κ.τ.λ, γενικα ολοι διαφωνουμε και σε κατι και γι΄αυτο καταληξαμε ετσι!!
    ………………………………………….

    κινητα……. σωστος. Θα ηθελα να γραψω καποια πραγματα αλλα θα παμε αλλου.

    Επιλεκτικη συμμορφωση……… Δεν μπορουμε να τα ισοπεδωνουμε ολα, ουτε να τα αντιμετωπιζουμε με τον ιδιο τροπο. Π.χ. αν καποιος πινει και οδηγει μπορει να κανει κακο σε καποιον αλλο, αν καποιος δεν φοραει σωνη ασφαλειας μπορει να κανει κακο μονο στον εαυτο του. Ο νομος στη μια περιπτωση προστατευει το μπεκρη ΚΑΙ τους αλλους, και στην αλλη μονο τον ιδιο τον οδηγο. Προστασια με το ζορι δλδ. Δεν ενδιαφερει ομως καθολου ανν θα φας το κεφαλι σου, αυτο που ενδιαφερει ειναι οτι η ανθρωπινη ζωη εχει συγκεκριμενο κοστος. Γι αυτο το κοστος ενδιαφερονται και οχι για τη ζωουλα του πολιτη. Αυτο δεν ειναι δικη μου σκεψη, ετσι μας τα εμαθαν στο Πολυτεχνειο.
    Βρισκομαστε λοιπον παντα στη θεση, να προσπαθουμε να εκμεταλευτουμε ενα νομο που ΔΕΝ φτιαχτηκε για εμας, για το καλο μας. Τιθεται παντα το ερωτημα ομως αν η ωφελεια που θα εχουμε ειναι μεγαλυτερη απο την ''ζημια'' που ισως παθουμε σε βαθος χρονου.
    Ετσι και με το τσιπ. Προς το παρον τουλαχιστον οι φοβοι που εχει ο καθενας -και ισως ειναι δικαιολογημενοι- για το τσιπ υπερτερουν της πιθανης ωφελειας.
    Αν μεθυσω και οδηγησω θα ενοχλησω πολλους.
    Αν δε βαλω ζωνη ποιον ενοχλω?
    Αν δε βαλω τσιπ, ποιον ενοχλω? Πρεπει να βαλω εγω, επειδη καποιος αλλος ισως αμολυσει το σκυλο που δεν του κανει? Δε με πειθει αυτο το επιχειρημα. Αν μου εβαζαν ομως το δολωμα της ευρεσης του χαμενου σκυλου μου με σοβαρες πιθανοτητες θα το σκεφτομουν σοβαρα να βαλω 5-6 για σιγουρια. Αν κανω εξαγωγη καποιο σκυλι μου, απο τη στιγμη που το ζηταει ο αγοραστης για ειναι σιγουρος θα βαλω. Αν ομως το ταξιδι του σκυλου ειναι η βολτα στην πλατεια, γιατι να βαλω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #291398

    κύριοι, αν είναι να εφαρμόζουμε όλους τους νόμους επειδή τους ψήφισαν 151 βουλευτές χωρίς να ενημερώσουν ή να ρωτήσουν κανέναν και χωρίς να εξηγήσουν τίποτα, τότε ας δεχτούμε και τους νόμους της δανειακής σύμβασης, τα μεσοπρόθεσμα, τα μεταλλαγμένα τρόφιμα και άλλα τέτοια. Δε θέλω να δέιξω απαξίωση στο θεσμό του κοινοβουλίου, δεν πάει να πει όμως ότι θα καταπίνω άκριτα ό,τι ψηφίζουν. Ειδικά μάλιστα όταν έχω καλή πληροφόρηση για το αντικείμενο.

    Δεν είναι όλοι οι νόμοι καλοί. Αυτό που λέει ό Παναγιώτης περί επιλεκτικής εφαρμογής είναι μια γενίκευση, κατά τη γνώμη μου άτοπη.

    Αν είναι τόσο σωτήριο το παρόν μέτρο, ας αφήσουν ελευθερία σε όποιον θέλει να το βάλει στο σκύλο του και να σωθεί. Προς τι το νταϊλίκι με πρόστιμα, φυλακές, αποκλεισμούς από αγώνες κτλ για καθολική εφαρμογή με το ζόρι? Επίσης, μπορούν να θεσπιστούν ανάλογης αποτελεσματικότητας μέτρα, χωρίς τσιπ. Γιατί ντε και καλά τσιπ?

    Το τσιπάκι σαν μεμονομένο μέσο και σε μια πρώτη ανάλυση μπορεί να φαίνεται τέλειο. Λογικό, γιατί αλλιώς δε θα το ήθελε κανείς. Σαν μέρος όμως ενός γενικότερου σχεδιασμού ή με μια βαθύτερη ανάλυση, προκύπτουν σύνθετα ζητήματα που σηκώνουν πολλή (πάρα πολλή) συζήτηση για την αγαθότητά τους.

    Τα παραπάνω δεν τα λέω επειδή έχω φοβίες ή σαν αναμεταδότης τηα Αποκάλυψης του Ιωάννη, τα λέω επειδή τα έχω σπουδάσει και έχω παρακολουθήσει βαθιές αναλύσεις απο ειδικούς επί του σχεδιασμού και διαχείρισης ασφάλειας/ προσωπικών δεδομένων κτλ. Δε θέλω να τρομάξω κανέναν, ούτε να το παίξω ειδήμων. Θα ήταν όμως πιο συνετό όσοι προσπαθούν να πείσουν τους υπόλοιπους να είναι πρώτα σίγουροι ότι αυτό που υποστηρίζουν είναι σωστό. Δεν αρκεί απλά μια γενικότερη ιδέα περί "σωστού-λάθους" ή "πρακτικότητας". Και επειδή το ζήτημα αυτό έχει πολλά νεφελώματα και ερμηνίες, η προσπάθεια επιρροής προς τη μία η την άλλη κατεύθυνση είναι επικίνδυνη. Ειδικά όταν στρέφεται σε ανθρώπους που δε γνωρίζουν ή δεν έχουν τη δυνατότητα να ερευνήσουν όσο χρειάζεται.

    Τέλος, αν (λέμε τώρα) αύριο ψηφιστεί ένας νόμος να βάλουμε και στους ανθρώπους ένα ανάλογο σύστημα, πάντα για το καλό τους, θα πουν τα ίδια αυτοί που το θέλουν τώρα για τους σκύλους (ναι, ξέρω, κινδυνολογίες, αλλά τι θα έλεγαν? θα το έβαζαν επειδή το λέει ο νόμος?) ?

    Πάντα συναδελφικά και φιλικά, χωρίς καμία πρόθεση να θίξω κάποιον ή να το παίξω κύρηκας και ειδικός. Θέλω μόνο να επιστήσω την προσοχή στο κομμάτι που αφορά τις προτροπές και τα επιχειρήματα γιατί τό ζήτημα είναι και πολύπλοκο και σημαντικό.

    φιλε μου οι 151 βουλευτες εκπροσωπουν το συνολο των ψηφοφορων,που εμεις τους δωσαμε το δικαιωμα να αποφασιζουν για εμας, ειναι το συνταγμα μας,ειναι η δημοκρατια και παντα θα περνανε νομοι που δεν θα αρεσουν στην μειοψηφεια!!ας μην τους ψηφιζαμε ή ας μην φιφηζαμε παντα κρινοντας απο το κομμα που αντιπροσωπευει ο καθενας ή τι ρουσφετι μπορει να μας κανει!!

    εγω παντως θα χαιρομουνα παρα πολυ να υπηρχε ενα τσιπ,ας μην ειναι πανω μας,που να μην χρειαζεται να κουβαλαω ταυτοτητες και καρτες μαζι μου για να παω σε μια τραπεζα,να μην κραταω διαβατηριο για να ταξιδεψω,να πληρωνω τους λογαριασμους απο εκει και να αναβω ακομα και το αυτοκινητο με αυτο χωρις να χρειαζεται να εχω κλειδια!!!
    τελος παντων ξεφυγα!!!

    λοιπον θα σου πω γιατι ειμαι υπερ του τσιπ στους σκυλους!!
    ειμαι υπερ, γιατι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν κυνηγοι που μπορουν να βοηθησουν οπως μπορουν!!
    ετσι πριν μερικους μηνες, καθως ημουν υπηρεσια,σταματαει η ομαδα μου ενα υποπτο αυτοκινητο που το οδηγουσε ενας γυφτος!!αφου εγινε ο ελεγχος ακουω να λενε οτι δεν βρηκαν τιποτα μονο 2 σκυλους κρυμενους στα κουτια πισω και κατω απο τους τροχους του φορτηγου!!εγω αμεσως κινητοποιηθηκα πιστευοντας οτι ηταν κλεμμενοι,αφου ειδικα τα σκυλια ηταν ενα ποιντερ 7-8 χρονων και ενα γκεκακι χρονιαρικο, ετσι λοιπον παιρνοντας την ευθυνη πανω μου τον παμε προσαγωγη στο τμημα και καλαμε να ερθει και ενας κτηνιατρος με σκανερ για να αποδειξουμε την αξιοποινη πραξη!!
    το αποτελεσμα ηταν να μην ανιχνευτει τσιπ στους σκυλους,εμενα να με κοροιδευουν οι υπολοιποι οτι βλεπω φαντασματα και ο γυφτος προσπαθησει να βγει και απο πανω για την ταλαιπωρια!!!

    επειδη τα σκυλια ηταν σιγουρα κλεμμενα αν ειχαν ενα τσιπ θα ειχαν γυρισει στα αφεντικα τους!!! αντιθετα τωρα εφυγε ο γυφτος μαζι με τα σκυλια!!!
    οποιος θελει ας μην βαλει,παντως να γνωριζετε οτι αν ενωθουμε και κανουμε κατι ολοι μαζι θα μπορουσαμε να πετυχουμε πολλα!!αν κανει ο καθενας οτι νομιζει δεν θα παμε πουθενα και θα μας μεινει στο τελος το κυνηγι μονο μεσω του ιντερνετ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #177783

    σου ξαναλέω, δεν έχω σκοπό να καταλύσω τη δημοκρατία και το κοινοβούλιο. Οι βουλευτές όμως είναι και αυτοί άνθρωποι και κάνουν λάθη. Για να μη συνυπολογίσουμε ότι άγονται και φέρονται από διάφορους και ότι υπακούουν στο κομματικό χαλινάρι, άσχετα με το αν συμφωνούν ή όχι. Με δεδομένα αυτά, γίνονται λάθη, κακόβουλες ενέργειες και κατάλυση της βουλευτικής ελευθερίας. Ας τα παραβλέψουμε όμως.

    Νομίζεις ότι για την καθιέρωση του τσιπ ρωτήθηκε η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων? Πιστεύεις ότι έχει ενημερωθεί σε βάθος και έχει συμφωνήσει η πλειοψηφία της κοινωνίας για το θέμα? Νομίζεις ότι επειδή εξελέγησαν οι βουλευτές έχουν δικαίωμα για 4 χρόνια να κάνουν ότι τους καπνίσει και να μη δίνουν λογαριασμό σε κανέναν? Είσαι σίγουρος ότι τα τσιμπάκια έιναι η μόνη λύση και δεν υπάρχει εναλλακτική ανάλογης αποτελεσματικότητας χωρίς χ΄ρηση τσιπ? Είσαι σίγουρος ότι τα μέτρα χρησιμοποιούνται όπως ορίζει ο νόμος και ότι ποτέ δεν καταπατά το νόμο το ίδιο το κράτος? Σε βεβαιώνει κανείς για τη νόμιμη χρήση των μέτρων και για το ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν αλλιώς? Έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στις αρχές που έχουν δυνατότητα ελέγχου ότι θα κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει? Έχεις τη σιγουρία ότι αυτοί που ελέγχουν τις ελεγκτικές αρχές έχουν τη θέληση ή τα μέσα να κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει? Γνωρίζεις τον ορισμό προσωπικών δεδομένων και της καταπάτησής τους? Γνωρίζεις τι είναι και πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα RFID τσιπάκια? Αν δεν ήταν ακριβώς όπως σου λένε, θα ήθελες να μάθεις σε τι διαφέρουν? Αν με κάποιο τέτοιο μέσο παραβιάζονταν κάποια προσωπικά σου δεδομένα, πάντα για το καλό σου, θα σε ενοχλούσε ή θα έλεγες "ως αδερφέ, δεν έχω και τίποτα να κρύψω, ας τα παραβιάζουν και λίγο αν είναι να εξυπηρετούμαι"?

    Παρόμοιες ερωτήσεις μπορώ να σου αραδιάσω άλλες 100. Μην απαντήσεις εδώ, γιατί είναι πολλές. Σκέψου το μόνος σου και ίσως δεις ότι δεν πρέπει να μιλάμε με σιγουριά για αυτά τα πράγματα. Ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα, που οι νόμοι έχουν παραθυράκια για να αερίζονται, στην επιβολή και τις ερμηνίες υπάρχει πολλές φορές ελαστικότητα και μερικές φορές ωμή καταπάτηση από το ίδιο το κράτος χωρίς να δίνονται εξηγήσεις και να καταλογίζονται ευθύνες.

    Ενδεικτικά σου αναφέρω ότιοι κάμερες παρακολούθησης της κυκλοφορίας είχαν χρησιμοποιηθεί για παρακολούθηση ανθρώπων σε διαδήλωση (παράνομο), γεγονός που είχε σαν αποτέλεσμα την παραίτηση του προέδρου της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων. Δεν ίδρωσε κανένα αυτί πάντως.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ασπαζόμαστε χωρίς δεύτερη σκέψη τεχνολογίες που δε γνωρίζουμε τι έιναι, πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν και το σημαντικότερο, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ότι θα χρησιμοποιηθούν όπως έχιε οριστεί, τώρα ή στο μέλλον. Εμένα αυτά τα πραγματα με φοβίζουν, γιατί η σχέση εμπιστοσύνης που έχω με το κράτος δε μπορεί να βασίζεται σε σκοτάδια, ψιλά γράμματα και παρανομίες από τη μεριά της πολιτείας. Και θέλω οι αρχές που έχουν οριστεί για την προστασία μου και τον έλεγχο των φορέων του κράτους, να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και όχι να ευνουχίζονται κατά το δοκούν από την πολιτεία. Μέχρι τότε, ας φάνε τα τσιπάκια και τις κάμερες αυτοί που τα γουστάρουν. Εγώ δε θα πάρω.

    Τώρα το να είναι κάποιος υπερ ή κατά για τον εαυτό του, είναι σεβαστό. Το σε πόσο βάθος γνωρίζει αυτό που υποστηρίζει, είναι δευτερεύον πράμα στον τόπο μας. Το σημαντικό είναι να έχει άποψη και τη διατυμπανίζει. Να προσπαθεί όμως κάποιος να πείσει ή να επιβάλλει τα πιστεύω του σε καποιον άλλο, ειδικά αν δε γνωρίζει, είναι και αντιδημοκρατικό και επικίνδυνο.

    Εγώ δε σου λέω "βάλε" ή "μη βάζεις". Σου λέω "είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι κάνεις και ότι η όποια επιλογή σου είναι η σωστή?"

    Επειδή του λούσαμε το θέμα για τις κλοπές σκύλων, μήπως να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό για τα τσιπάκια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #291396

    Νομίζεις ότι για την καθιέρωση του τσιπ ρωτήθηκε η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων? Πιστεύεις ότι έχει ενημερωθεί σε βάθος και έχει συμφωνήσει η πλειοψηφία της κοινωνίας για το θέμα? Νομίζεις ότι επειδή εξελέγησαν οι βουλευτές έχουν δικαίωμα για 4 χρόνια να κάνουν ότι τους καπνίσει και να μη δίνουν λογαριασμό σε κανέναν? Είσαι σίγουρος ότι τα τσιμπάκια έιναι η μόνη λύση και δεν υπάρχει εναλλακτική ανάλογης αποτελεσματικότητας χωρίς χ΄ρηση τσιπ? Είσαι σίγουρος ότι τα μέτρα χρησιμοποιούνται όπως ορίζει ο νόμος και ότι ποτέ δεν καταπατά το νόμο το ίδιο το κράτος? Σε βεβαιώνει κανείς για τη νόμιμη χρήση των μέτρων και για το ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν αλλιώς? Έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στις αρχές που έχουν δυνατότητα ελέγχου ότι θα κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει? Έχεις τη σιγουρία ότι αυτοί που ελέγχουν τις ελεγκτικές αρχές έχουν τη θέληση ή τα μέσα να κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει? Γνωρίζεις τον ορισμό προσωπικών δεδομένων και της καταπάτησής τους? Γνωρίζεις τι είναι και πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα RFID τσιπάκια? Αν δεν ήταν ακριβώς όπως σου λένε, θα ήθελες να μάθεις σε τι διαφέρουν? Αν με κάποιο τέτοιο μέσο παραβιάζονταν κάποια προσωπικά σου δεδομένα, πάντα για το καλό σου, θα σε ενοχλούσε ή θα έλεγες "ως αδερφέ, δεν έχω και τίποτα να κρύψω, ας τα παραβιάζουν και λίγο αν είναι να εξυπηρετούμαι"?

    Παρόμοιες ερωτήσεις μπορώ να σου αραδιάσω άλλες 100. Μην απαντήσεις εδώ, γιατί είναι πολλές. Σκέψου το μόνος σου και ίσως δεις ότι δεν πρέπει να μιλάμε με σιγουριά για αυτά τα πράγματα. [u]Ειδικά[/u] σε μια χώρα σαν την Ελλάδα, που οι νόμοι έχουν παραθυράκια για να αερίζονται, στην επιβολή και τις ερμηνίες υπάρχει πολλές φορές ελαστικότητα και μερικές φορές ωμή καταπάτηση από το ίδιο το κράτος χωρίς να δίνονται εξηγήσεις και να καταλογίζονται ευθύνες.

    μπορει και να μας φορολογησουν αργοτερα!!
    σεβομαι αυτα που λες και ισως γνωριζω καποια πραγματα,αλλα δυστυχως ειμαι κατα της συζητησης ολων αυτων και περι ιδεολογιων, ετσι παρολο που εχω απαντησει στον εαυτο μου,εδω και πολλα χρονια σε παρομοια θεματα και ισως ειμαι και απολυτος σε καποια δεν μου αρεσει να τα συζηταω,για κυνηγι πολυ ευχαριστως!
    απλα θα πω οτι ο ανθρωπος ειναι προγραμματισμενος για την απολυτη καταστροφη και θα πρεπει να ειναι ελεγχομενος!αλλα απο την αλλη θελω να πιστευω στην ουτοπικη πλευρα και στα τελεια συστηματα,γιατι αν ξεκινησουμε και λεμε για το τι ειναι σωστο ωστε να το εφαρμοζουμε θα επικρατουσε η απολυτη αναρχια,ποτε δεν υπαρχουν 2 δρομοι,υπαρχουν και αλλοι!!

    τελος ειμαι υπερ σε οτιδηποτε μπορει να με βοηθησει,εστω και ελαχιστα, να ξαναβρω τον συντροφο μου!!
    ισως γιατι 2 φορες μεχρι τωρα πηγα να παρω τα σκυλακια για κυνηγι και εμεινα με τις αλυσιδες μονο!!!
    παντως στα αυτοκινητα τα ακριβα που εφαρμοζεται,εχει επιτυχια!!
    μακαρι αργοτερα να υπαρχει τσιπακι που να συνδεεται με δορυφορο και να μας δειχνει με το που γινεται η κλοπη που ακριβως βρισκεται και ο σκυλος! :D αν και υπαρχει!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #177786

    Δυστυχως ο neos_toyfekaleyris εχει απολυτο δικιο.
    Δυστυχως λιγοι σκεφτονται ολα αυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #177787

    Πράγματι ξέφυγε η συζήτηση από το θέμα.Μιλώντας λοιπόν για το συγκεκριμένο τσιπάκι του σκύλου κι όχι γενικότερα για κάθε είδους τσιπάρισμα και τεχνολογία θεωρώ ότι πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας.Τα υπόλοιπα ας τα πούμε αλλού ευχαρίστως π.χ.η υποχρεωτική χρήση της κάρτας του πολίτη θα καταπατάει κάθε ανθρώπινη ελευθερία κι ας μην φοράμε κανένα τσιπάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #291383

    Δυστυχως ο neos_toyfekaleyris εχει απολυτο δικιο.
    Δυστυχως λιγοι σκεφτονται ολα αυτα.

    δυστυχως,πολλοι ειναι αυτοι που τα ξερουν και τα σκεφτονται αλλα λιγοι που κανουν κατι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #177793

    ΑΚΡΙΒΩΣ.
    Και οσο γινεται μεγαλυτερο το μαντρωμα θα γινονται ολο και λιγοτεροι.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων