Κόψιμο κάνης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #291769

    αφού έχει συριακό αριθμό η κάννη πάνω.

    Ο αριθμός σειράς δεν σχετίζεται με το μήκος. Επίσης δεν έχουν όλες οι κάννες σειριακό αριθμό.

    Το θέμα είναι ότι όντος απαγορεύετε αλλά ξέρω πολλούς που έχουν κόψει κάννες και κανένας δεν έχει βρει τον μπελά του. λες και θα βγάλει μέτρο ο μπάτσος να μετράει, αριθμούς κοιτάνε πάντα.

    Όπως ανέφερα και πριν, δεν προκύπτει απαγόρευση από κάποια διάταξη, εκτός και αν υπάρχουν διατάξεις τις οποίες αγνοώ (και οι οποίες είναι υπεράνω του ιδίου του Νόμου). Το όργανο το οποίο θα ενεργήσει τον έλεγχο έχει δικαίωμα να μετρήσει το μήκος, με την ίδια λογική με την οποία έχει δικαίωμα να απαιτήσει την είσοδο φυσιγγίων στην αποθήκη για να εξακριβώσει εάν αυτή δέχεται περισσότερα από δύο.

    Υπάρχουνε τρόποι πολλοί και με απόδειξη αγοράς νέας κάννης κτλ

    Η κάννη αποτελεί στοιχειώδες λειτουργικό μέρος του όπλου. Η αγορά νέας κάννης απαιτεί αίτηση και έκδοση άδειας αγοράς και στη συνέχεια κατοχής, όπως ακριβώς γίνεται και με το ίδιο το όπλο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #177604

    H κάνη που θέλω να κόψω είναι επάνω σε ένα παλαιό Saiga και έχει μήκος 61cm. Θέλω να την κάνω 53.
    Δέν έχει αριθμό σειράς. Είδα μερικοί το συζητήσατε και αυτό.

    Διάβασα και τον νόμο και δέν είδα να προκύπτει κάτι περίεργο.
    Βεβαίως την όλη μετατροπή σκέφτομαι να την κάνω μόνος μου. Έχω τα κατάλληλα εργαλεία για το κόψιμο και για να φτιάξω το στέμμα της κάνης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #291764

    H κάνη που θέλω να κόψω είναι επάνω σε ένα παλαιό Saiga και έχει μήκος 61cm. Θέλω να την κάνω 53.
    Δέν έχει αριθμό σειράς. Είδα μερικοί το συζητήσατε και αυτό.

    Διάβασα και τον νόμο και δέν είδα να προκύπτει κάτι περίεργο.
    Βεβαίως την όλη μετατροπή σκέφτομαι να την κάνω μόνος μου. Έχω τα κατάλληλα εργαλεία για το κόψιμο και για να φτιάξω το στέμμα της κάνης.

    Όντως το Saiga, δεν έχει αριθμό στην κάννη. Τώρα, υπάρχουν δύο εκδοχές με δύο διαφορετικές λύσεις.

    1. Η ΑΚΚΟ δεν αναφέρει μήκος κάννης. Κόβεις την κάννη και δεν λές κουβέντα σε κανέναν. Και φυσικά κανείς δεν μπορεί να σου μιλήσει μιας και το τελικό μήκος είναι εντός του προβλεπόμενου από το Νόμο ορίου.

    2. Η ΑΚΚΟ αναφέρει μήκος κάννης. Πάς και ρωτάς στο Α.Τ. της περιοχής σου. Αν σου πουν ότι απαγορεύεται, ή ότι δεν γίνεται κτλ, τότε υποβάλεις αίτηση και ζητάς να σου γνωστοποιηθούν εγγράφως οι διατάξεις της Νομοθεσίας οι οποίες απαγορεύουν μια τέτοια πράξη. Εάν σου πουν ότι επιτρέπεται θεωρώ ότι θα πρέπει αναγκαστικά να το αναθέσεις σε οπλουργό και ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

    Όπως και να έχει, ενημέρωσέ μας ότι και αν γίνει γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον. Όντας κάτοχος Saiga 410 μου έχει περάσει κι εμένα από το μυαλό μια τέτοια κίνηση, αλλά σε αυτό είμαι μάλλον τυχερός μιας και η δική μου ΑΚΚΟ, δεν αναφέρει μήκος κάννης.

    Αν το κάνεις μόνος σου, το πρόβλημα στην πορεία θα είναι το πρόσθιο σκοπευτικό (εάν έχεις την ΑΚ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #291754

    Όντως το Saiga, δεν έχει αριθμό στην κάννη. Τώρα, υπάρχουν δύο εκδοχές με δύο διαφορετικές λύσεις.

    1. Η ΑΚΚΟ δεν αναφέρει μήκος κάννης. Κόβεις την κάννη και δεν λές κουβέντα σε κανέναν. Και φυσικά κανείς δεν μπορεί να σου μιλήσει μιας και το τελικό μήκος είναι εντός του προβλεπόμενου από το Νόμο ορίου.

    2. Η ΑΚΚΟ αναφέρει μήκος κάννης. Πάς και ρωτάς στο Α.Τ. της περιοχής σου. Αν σου πουν ότι απαγορεύεται, ή ότι δεν γίνεται κτλ, τότε υποβάλεις αίτηση και ζητάς να σου γνωστοποιηθούν εγγράφως οι διατάξεις της Νομοθεσίας οι οποίες απαγορεύουν μια τέτοια πράξη. Εάν σου πουν ότι επιτρέπεται θεωρώ ότι θα πρέπει αναγκαστικά να το αναθέσεις σε οπλουργό και ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

    Όπως και να έχει, ενημέρωσέ μας ότι και αν γίνει γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον. Όντας κάτοχος Saiga 410 μου έχει περάσει κι εμένα από το μυαλό μια τέτοια κίνηση, αλλά σε αυτό είμαι μάλλον τυχερός μιας και η δική μου ΑΚΚΟ, δεν αναφέρει μήκος κάννης.

    Αν το κάνεις μόνος σου, το πρόβλημα στην πορεία θα είναι το πρόσθιο σκοπευτικό (εάν έχεις την ΑΚ).

    Πείρα τηλ στο Α.Τ σήμερα αλλά ο υπέυθηνος λείπει σε άδεια και εννοείτε όπως είπες θα τα ζητήσω και γραπτός.
    Ούτε εμένα η ΑΚΚΟ αναφέρει μήκος κάνης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #291751

    Πείρα τηλ στο Α.Τ σήμερα αλλά ο υπέυθηνος λείπει σε άδεια και εννοείτε όπως είπες θα τα ζητήσω και γραπτός.
    Ούτε εμένα η ΑΚΚΟ αναφέρει μήκος κάνης.

    :P TΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ? :P
    ΣΩΘΗΚΕΣ ΤΩΡΑ….ΣΤΟ ΑΤ ΚΑΤΑ 999.9999% ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΠΤΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΓΑΔΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΛΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ :D ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #291721

    :P TΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ? :P
    ΣΩΘΗΚΕΣ ΤΩΡΑ….ΣΤΟ ΑΤ ΚΑΤΑ 999.9999% ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΠΤΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΓΑΔΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΛΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ :D ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ

    Έχουν δεν έχουν είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν, εφόσον έχουν παραλάβει έγγραφη αίτηση η οποία φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.

    Έτσι, σύμφωνα με το Άρθρο 4 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας (Ν.2690/99), η οποιαδήποτε Δημόσια Υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει σε έγγραφη αίτηση εντός 50 ημερών, εφόσον από ειδικές διατάξεις δεν προβλέπονται μεγαλύτερες προθεσμίες για την περίπτωση της αίτησης. Εάν για την απάντηση χρειάζεται να επιληφθούν περισσότερες από μία υπηρεσίες, τότε η προθεσμία παρατείνεται κατα 10 ημέρες (δηλ. στις 60).

    Οπότε ναι, καλό Σεπτέμβρη, αλλά έστω και τότε θα έχουμε μια απάντηση η οποία θα είναι σαφής και δεν θα χωρά αμφισβήτηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #291720

    Έχουν δεν έχουν [u]είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν[/u], εφόσον έχουν παραλάβει έγγραφη αίτηση η οποία φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.

    Έτσι, σύμφωνα με το Άρθρο 4 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας (Ν.2690/99), η οποιαδήποτε Δημόσια Υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει σε έγγραφη αίτηση εντός 50 ημερών, εφόσον από ειδικές διατάξεις δεν προβλέπονται μεγαλύτερες προθεσμίες για την περίπτωση της αίτησης. Εάν για την απάντηση χρειάζεται να επιληφθούν περισσότερες από μία υπηρεσίες, τότε η προθεσμία παρατείνεται κατα 10 ημέρες (δηλ. στις 60).

    Οπότε ναι, καλό Σεπτέμβρη, αλλά έστω και τότε θα έχουμε μια απάντηση η οποία θα είναι σαφής και δεν θα χωρά αμφισβήτηση.

    Ακριβώς. Πέρνει αριθμό πρωτοκόλου και κάποια στιγμή σου απαντάνε.
    Μόνο χρόνο και υπομονή θέλει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #291714

    Ακριβώς. Πέρνει αριθμό πρωτοκόλου και κάποια στιγμή σου απαντάνε.
    Μόνο χρόνο και υπομονή θέλει…

    Σίγουρα.

    Πάντως από τη στιγμή που η κάννη σου δεν έχει αριθμό και η ΑΚΚΟ δεν αναφέρει μήκος, έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει λόγος να μπλεχτείς με Αστυνομίες και αιτήσεις. Κάνε ότι γουστάρεις και μη δίνει λογαριασμό πουθενά.

    Θα πρέπει πάντως να είσαι προσεκτικός, από τη στιγμή που σκοπεύεις να το κάνεις μόνος σου και να σιγουρευτείς ότι ξέρεις τι κάνεις. Οι βόλτες στα τσόκ της Saiga είναι "ανάποδες" και με ιδιαίτερο βήμα. Κυκλοφορούν όμως τσόκ προέκτασης (αν δεν κάνω λάθος 10 και 15cm), οπότε πάλι την μακραίνεις άν το επιθυμείς.

    Ενημέρωσέ μας όταν τελειώσεις. Είναι άκρως ενδιαφέρον εγχείρημα και το σκέφτομαι κι εγώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #177615

    μείωση του μήκους της κάννης γίνεται νόμιμα (αρκεί να μην είναι πιο κοντή απο 50 cm). Σου δίνει και μια βεβαίωση ο οπλουργός και τέλος. Για επεξηγήσεις μη μπλέκεις με αστυνομίες, εκτός και αν έχεις κάποιον γνωστό ή είσαι σε κάποια επαρχία που είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Πάρε τηλέφωνο στον Παπατσαρούχα, Κούρκουλο και λοιπούς που κάνουν τέτοιες δουλειές και απο εκεί θα σε κατευθύνουν άμεσα και με σαφήνεια. Τις αιτήσεις και τα τοιαύτα άφησέ τα για καμιά χώρα με σοβαρή αστυνομία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #177712

    Πέρσι συνόδευσα τον συνκυνηγό μου σε Α.Τ. της Αττικής για να ανανεώσει δυο άδειες κατοχής που είχαν λήξει.
    Σας πληροφορώ ότι ο αρμόδιος αστυνομικός έβγαλε μεζούρα και προς μεγάλη μου έκπληξη μέτρησε τα μήκη των
    καννών. Παρότι το πνεύμα και το γράμμα του νόμου είναι γνωστό σε όλους μας (ελάχιστο μήκος 53 εκ.),
    αναρωτιέμαι τι θα είχε συμβεί αν ο αστυνομικός διαπίστωνε ότι το μήκος της κάννης δεν συμφωνεί με το
    αναγραφόμενο στην άδεια κατοχής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #291503

    Πέρσι συνόδευσα τον συνκυνηγό μου σε Α.Τ. της Αττικής για να ανανεώσει δυο άδειες κατοχής που είχαν λήξει.
    Σας πληροφορώ ότι ο αρμόδιος αστυνομικός έβγαλε μεζούρα και προς μεγάλη μου έκπληξη μέτρησε τα μήκη των
    καννών. Παρότι το πνεύμα και το γράμμα του νόμου είναι γνωστό σε όλους μας (ελάχιστο μήκος 53 εκ.),
    αναρωτιέμαι τι θα είχε συμβεί αν ο αστυνομικός διαπίστωνε ότι το μήκος της κάννης δεν συμφωνεί με το
    αναγραφόμενο στην άδεια κατοχής.

    Η δικές μου άδειες κατοχής δέν αναγράφουν μήκος κάννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #291493

    Η δικές μου άδειες κατοχής δέν αναγράφουν μήκος κάννης.

    Βεβαια η αδεια μεσα γραφει , απαγωρευεται η καθε μετατροπη του οπλου .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #177742

    Κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα: Αν το μήκος της κάννης μειωθεί σημαντικά (πάνω από 10-15 εκατοστά) δε χρειάζεται πάλι ρύθμιση στη σύγκλιση των καννών?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #291461

    Κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα: Αν το μήκος της κάννης μειωθεί σημαντικά (πάνω από 10-15 εκατοστά) δε χρειάζεται πάλι ρύθμιση στη σύγκλιση των καννών?

    Αυτό ισχύει για δίκαννα μόνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #291444

    ε ναι, για τα δίκαννα λέω. Της καραμπίνας η κάννη πώς να συγκλίνει με άλλη κάννη? :D Χρειάζεται όμως ή όχι?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων