Κόψιμο κάνης

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 31 έως 36 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #177765

    Από ότι ξέρω οι κάννες στα δίκανα είναι ρυθμισμένες να συγκλίνουν στα 30 με 40 μέτρα ανάλογα τον κατασκευαστή αλλά και το όπλο (αν είναι κυνηγετικό ή σκοπευτικό).
    Θεωρητικά μετά από κόψιμο κάνης σε δίκανο θα πρέπει να γίνει πάλι η ρύθμιση τους, πρακτικά δέν νομίζω να κερδίζεις και κάτι εκτός αν "κυνηγάς" την τελειότητα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #177777

    να σου πω, κι εγώ μπερδεμένος είμαι λίγο, δεν έχω ποσοτικά δεδομένα να συγκρίνω. Σκέφτομαι όμως ότι μια μικρή απόκλιση στα στόμια των καννών, στα 35-40 μέτρα μπορεί να γίνεται σημαντική

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #291328

    Η οποιαδηποτε νομιμη μετατροπη ΠΡΕΠΕΙ να γινει απο επαγγελματια οπλουργο ο οποιος θα σου δωσει βεβαιωση που θα περιγραφει την μετατροπη πχ.κοψιμο και θα αναφερει τα καινουργια στοιχεια πχ.μηκος χ εκατοστα.
    Το χαρτι αυτο θα συνοδευει την αδεια κατοχης μεχρι να ερθει η ωρα της ανανεωσης.Τοτε παραδιδεται μαζι με την αδεια στο τμημα ασφαλειας και η καινουργια που θα βγει (ανανεωμενη) θα αναφερει και τα καινουργια στοιχεια.
    Ελπιζω να βοηθησα

    Φιλικα Νικος

    ΥΓ. …"σπιτικο" κοψιμο με σιδηροπριονο ΔΕΝ παιζει :P

    [font=”Century Gothic”]όπως τα λέει ο φίλος "Νικολάκις" είναι…… :D [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #177836

    Μπορεί κάποιες άδειες κατοχής όπλου να μην αναγράφουν μήκος κάννης, όμως, πιθανότατα, το μήκος της κάννης αναγράφεται στο δελτίο πώλησης το οποίο διατηρεί η αστυνομία στο αρχείο του όπλου. Οπότε, αν ποτέ αποφασίσουν να ψηφιοποιήσουν και να οργανώσουν τα αρχεία τους, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

    Με το σκεπτικό αυτό, είναι καλύτερα η κοπή της κάννης να γίνει από οπλουργό και να δοθεί μια βεβαίωση που θα αναφέρει ότι η επέμβαση έγινε λόγω μη αναστρέψιμης ζημιάς στο στόμιο της κάννης, καθώς και το μήκος της κάννης πριν και μετά την επέμβαση.

    Η πραγματικότητα είναι, από όσο γνωρίζω και εγώ, ότι οι οπλουργοί κόβουν τις κάννες χωρίς πολλές διατυπώσεις, αρκεί βέβαια να μένει επαρκές μήκος κάννης, άνω των 50εκ και επαρκές συνολικό μήκος όπλου, άνω των 100 εκατοστών.

    Οποιος κάνει τον κόπο να ρωτήσει κάποιο αστυνομικό τμήμα ή κάποιον οπλουργό, ας μας ενημερώσει σχετικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #177995

    Πέρα από τη Νομική διάσταση του ζητήματος, στην οποία μπορεί να βρεθεί λύση, υπάρχει και η πρακτική.

    Πρακτικά, μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα, το κόψιμο της κάννης είναι εφικτό και κοστίζει περίπου 50€, για το Saiga, μαζί με την επανατοποθέτηση των σκοπευτικών. Το πρόβλημα είναι, ότι δεν κατάφερα να βρω κάποιο κατάστημα το οποίο να αναλαμβάνει τη διάνοιξη νέου σπειρώματος τσοκ για το εν λόγω όπλο. Υπενθυμίζω ότι το σπείρωμα του Saiga είναι αριστερόστροφο και έχει ιδιαίτερο βήμα. Αν κάποιος έχει υπόψη του κάποιον ειδικευμένο οπλουργό, ο οποίος να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο, ας μας ενημερώσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #177996

    Μίλησα και εγώ με οπλουργούς για να ανοιξουν νέο σπείρωμα (ονόματα δέν λέμε) και από ότι κατάλαβα έχουν μαύρα μεσάνυχτα.
    Δέν νομίζω να υπάρχει οπλουργός στην Ελλάδα που να έχει τέτοια εργαλεία και τεχνογνωσία.

    Για να περάσεις νέο σπέιρωμα χρειάζεσαι τα παρακάτω.

    1) http://store.carolinashooterssupply.com/se…0X.75-LH/Detail
    2) http://store.carolinashooterssupply.com/se…LE-SAIGA/Detail
    3) έναν μικρό οδηγό που εφαρμόζει μέσα στην κάνη και δίνει την σωστή κατεύθυνση

    Την διαδικασία την εξηγεί εδώ http://www.youtube.com/watch?v=1q9vZYl49yw

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 31 έως 36 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων