Ρίξ’ τε μία ματιά σ’ αυτό το Beretta

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48472

    ’ουτς, πολύ στεγνό δώσιμο ρε Μίμη!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #48473

     Πωπω… οντως φυτιλια τεραστια…

    Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες. Τι ακριβως παιχτηκε και αποχωριστηκε ο Λεωνιδας τη Beretta;;;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #48476

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ,ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ,ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ…ΑΚΡΕΣ….ΘΕΩΡΗΣΕ  ΑΣΚΟΠΗ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ .ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ,ΤΟ AFTER SALES ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48477

    Βίκτωρα, η Vitoria έκανε εμπλοκές στις κατακόρυφες ντουφεκιές. Όπως καταλαβαίνεις, ένα καρτεροντούφεκο και πόσο μάλλον ένα όπλο για υδρόβια, είναι απαράδεκτο να μπλοκάρει στις συγκεκριμένες ντουφεκιές που είναι ρουτίνα στο καρτέρι. Στο σκοπευτήριο δούλευε ρολόι και μάλλιστα μέχρι και με 24 γραμμάρια.

    Το έψαξα λοιπόν λιγάκι, και θεώρησα ότι φταίει το ύψος του εξωστήρα, στον οποίον δεν “έβρισκε” πολύ καλά ο πάφυλας του κάλυκα, ώστε να πάρει ικανή ώθηση για να αφήσει την θαλάμη. Είπα λοιπόν στον Κούρκουλο να φροντίσει ώστε ο πάφυλας να χτυπάει καλύτερα στον εξωστήρα. Έφαγε λοιπόν λίγο τον οδηγό στην κεφαλή του κλείστρου, κατέβασε λίγο τον εξωλκέα και αύξησε την γωνία του ελατηρίου του. Αυτό ήταν! Το όπλο έκανε ό,τι εμπλοκές έκανε και πριν συν αρκετές ακόμα. Όταν του το ξαναπήγα, μου είπε ότι όλα τα αδρανείας αυτού του μηχανισμού (SL 80) έχουν πρόβλημα στις κατακόρυφες ντουφεκιές και κακώς του είπα να πειράξει τον εξωστήρα και τον εξωλκέα. Το όπλο το επανέφερε στην προηγούμενη λειτουργική του κατάσταση, αλλά πώς μπορώ να το εμπιστευτώ γνωρίζοντας ότι λόγω μηχανισμού θα μου παραφυλάει η εμπλοκή στην γωνία την πλέον ακατάλληλη στιγμή;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48480


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από JIMPAP στίς 23 Νοέμβριος 2004


    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ,ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ,ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ…ΑΚΡΕΣ….ΘΕΩΡΗΣΕ  ΑΣΚΟΠΗ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ .ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ,ΤΟ AFTER SALES ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ!!!!!!


    [/indent]

    Δημήτρη, το ότι εγώ διάλεξα να ενεργήσω εκτός εγγύησης, είναι δική μου επιλογή που βασίζεται σε προσωπικούς λόγους. Ήθελα να αποφύγω να συγχυστώ, μπλέκοντας σε έναν φαύλο κύκλο με τις αντιπροσωπείες, ένα έργο που έχω δυστυχώς ξαναδεί. Προτιμώ να πάω σε έναν οπλουργό που εμπιστεύομαι, και ξέρω ότι θα σεβαστεί και εμένα και το όπλο μου, και ότι θα είναι διαρκώς σε συνεργασία μαζί μου μέχρι να βρεθεί η λύση.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #48481

    Λεωνίδα ,

    Αυτό ισχύει για όλα τα αυτογεμή με μηχανισμό αδρανείας (Benelli , Beretta , Breda ) ή μόνο στο συγκεκριμένο όπλο;

    Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αγοράσω την Benelli Centro Supersport για σκοπευτήριο και κυνήγι και διαβάζοντας τα λεγόμενα σου προβληματίστηκα.

    Όσο αφορά το UGB25 , άποψη μου είναι ότι αν και ενδιαφέρον το πείραμα , δεν θα έχει επιτυχία το μπαστάρδεμα Super Pose και αυτογεμούς.

    Ευχαριστώ

    Γιάννης Ανδρούτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #48486

    Και η VITORIA είχε τον παλιό μηχανισμό;;;!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48487

    Ναι Τριαντάφυλλε, αυτόν έχει παραχωρήσει η Benelli στην Beretta, τον καινούριο τον χρησιμοποιεί ακόμα στα όπλα της. Και είναι και λογικό, αν έβγαινε ένα όπλο ίδιο με τα σημερινά Benelli στα μισά χρήματα, θα δημιουργείτο πρόβλημα, αφού ουσιαστικά όλα του ιδίου ομίλου είναι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #48496

    Λεωνίδα …γιατί στα μισά χρήματα … θεωρείς ότι η Beretta πουλάει φτηνά για τηνποιότητα της. Ρωτάω με ειλικρινή αγνοια.

    Παντως ο κουμπαρος μου πρόσφατα αγόαρασε την raptor και έχει ΑΠΕΙΡΕΣ εμπλοκές. Την Κυριακή το κακό συναίβει και σε λαγό στην 2η σφαίρα. Σε δοκιμές που κάναμε η απαναλήψημότητα των εμπλοκών είναι 1 στις 2 καραμπινιές με όποια ταχύτητα και ρίξεις. Πιστέυω πώς πρόκειται για πρόβλημα συγχρονισμού.

    Το όπλο ετοιμάστηκε για επιστροφή και χρήση εγγύησης με όλα όσα σημαίνει αυτό. Στην ουσία θα χαθεί η κυνηγετική χρονιά για τον κουμπαρο. Σημειώνω επίσης ότι στο κοντακι στο σημείο που είναι χαραγμένη η ψαθα (εκεί που ενώνεται) με το κοντακι έχει σκασει αυτο το φιλμ που έχει για την προστασία. Σαν ξεφλούδισμα .. και μιλάμε ότι η χρήση του όπλου είναι ελαχιστη. Αλλο πρόβλημα που είδα και δεν μου αρεσε είναι ότι στο σημείο που μπαίνει η ταπα για την μειώση των σφαιρών στον γεμιστήρα ψηλά εκεί που δένει και του λουρί επώμισης … το ψευτομεταλλικό δαχτυλίδι που υπάρχει φέυγει από την παπια με το παραμικρό εμφανίζοντας απαραδεκτο κόψιμο και σκασμένο ξύλο. Για το δαχτυλίδι που πρέπει να αλλαζεις αναλογα τις γομώσεις δεν το συζητω καθώς δεν αποκρύπτεται απο τον αγοραστή.

    Παντως πολύ πιθανόν να πρόκειται περί συγκεκριμμένου προβληματικού όπλου …πραμα που επίσης δεν είναι και τόσο αποδεκτό όταν μάλιστα πρόκειται για σχετικα νέο όπλο που θέλει να αποκτήσει και το καλό όνομα. Το κακό είναι πως στην αγορά αυτού του όπλου είχα συναινέσει και παροτρύνει τον Κουμπαρο .. ο οποίος μου το χαρίζει λεει να για παλούκι να στηρίξω τα αμπελια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #338098

    Λεό κατ’αρχήν φίλε καλορίζικο το καινούργιο παιχνίδι.

    Πρόσφατα αγόρασα και εγώ μια καινούργια 391. ΄Πριν την αγορά της ήμουν και εγώ ανάμεσα σε Franchi και Beretta. Για προσωπικούς λόγους και μόνο αγόρασα την Beretta.

    Τώρα για το θέμα της Vitoria, δανεισμένη τεχνολογία από την Benelli είναι. Εκεί σταματούν ΟΛΑ  Το είπα πάλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48504

    Αλέξανδρε, με την Vitoria που σου πούλησα δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, ποτέ δεν μου έκανε εμπλοκή. Ελπίζω να μην σου πέρασε καν από το μυαλό ότι θα σε εξαπατούσα ποτέ από πρόθεση. Όσον αφορά το ότι σε “πήρα τηλέφωνο και σε παρακαλούσα”!!!, νομίζω ότι θα έπρεπε να θυμάσαι ότι είδα την αγγελία που είχες βάλει στο e-artemis ότι ψάχνεις για φθηνή καραμπίνα για δεύτερο όπλο και σου πρότεινα το δικό μου. Τέλος πάντων, επειδή αυτά που διαβάζω -ειδικά από εσένα- με στενοχωρούν αφάνταστα, μπορείς να μου την ξαναπουλήσεις στα ίδια χρήματα, όποτε θέλεις.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #48513

    Θα μου επιτρέψετε να έχω τις αντιρήσεις μου στο ότι το πρόβλημα που παρουσίασε η Vitoria του Λεωνίδα είναι γενικευμένο πρόβλημα των SL 80 αλλά και των τωρινών Vitoria.

    Χθες ήμουν στον οπλουργό μου και είχαμε την συζήτηση για τις καραμπίνες αυτές. Μάλιστα δυο άτομα απο την παρέα έχουν “λιώσει” από 2 SL ο καθένας και ήθελαν να αγοράσουν Vitoria. Οι άλλοι δυο ήταν ήδη κάτοχοι εδώ και αρκετό καιρό. Κλασσικοί καρτεριτζήδες τσιχλάδες.

    Δεν είχαν κανένα πρόβλημα . Επίσης ο οπλουργός υποστηρίζει ότι δεν του έχει πάει κανεις Vitoria με πρόβλημα εμπλοκών.

    Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα για το όπλο που αγόρασες Αλέξανδρε. Πιστεύω πως αστειευόσουν.

    Αν θες την ανταλλάσω με την Breda συν ένα τσοκάκι spreader δώρο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48515

    Ρε παιδιά, είναι απλό το πράγμα. Αν την πούλαγα λόγω εμπλοκών, είναι δυνατόν να ξανάπερνα το ίδιο ακριβώς όπλο σε παραλλαγή; Αυτό είναι παράλογο. Το ότι έχουν προδιάθεση να μπλοκάρουν στις κατακόρυφες ντουφεκιές, από τον Κούρκουλο το πρωτάκουσα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #48517

     Παντως μου φαινεται αδυνατο να το εκανε κανεις και να το πουλουσε εν γνωσει του οτι εχει προβλημα. Ισως το εκανε καποιος προσπαθωντας να ξεφορτωθει ενα οπλο, σε καποιον αγνωστο που δε θα το παιρνε χαμπαρι αμεσως. Αλλα να το δωσεις σε γνωστο, που μπορει να σε βρει οποιαδηποτε στιγμη δεν ειναι κουφο;;;

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #48518

    ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ …ΤΥΧΕΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΟΠΛΟ. ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ Ο ΛΕΟ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ VITORIA ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ(GAMO)ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΛΕΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟ.

     ΑΛΕΞ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ  ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? KAΘΩΣ ΑΠΟ  ΟΣΟ ΞΕΡΩ , ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ  ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΤΗΝ ΕΙΧΕ Ο ΛΕΟ……

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ  ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΝΗΜΑ.ΚΑΘΩΣ ΘΕΩΡΩ ΛΟΓΙΚΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΙ!!!!!

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων