Σκοποβολή με περίστροφο

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #198230

    Συλλογοι της ΣΚΟΕ εδώ:
    http://www.skoe.gr/index.php?option=com_co…9&Itemid=27

    Α) πας σε συλλογο με:
    -φωτοτυπια ταυτοτητας
    -4 φωτο
    -αιτηση εγγραφης στην ΣΚΟΕ (θα σου δωσει ο συλλογος)
    -υπευθυνη δηλωση ότι «Δεν ειμαι γραμμενος σε άλλο Σωματειο Εσωτερικου η Εξωτερικου, και δεν εμπιπτω στις απαγορευτικες διαταξεις του Ν. 2725/99».
    -το ποσο εγγραφης/συνδρομης το οποιο ποικίλει από συλλογο σε συλλογο.

    Β) θα σου δωσουν δελτιο υγειας αθλητη της ΣΚΟΕ το οποιο θα πας σε παθολογο και θα το επιστρεψεις στον συλλογο. Αυτό ανανεωνεται κάθε χρονο.

    Γ) μετα από λιγο καιρο θα παρεις αριθμο και αργοτερα το δελτιο σκοπευτη στα χερια σου (1+μηνας).

    Δ) αναλογως τον συλλογο κάθε φορα που θα πηγαινεις θα δινεις καποιο αντιτιμο.
    Πχ 20€ για ένα κουτι (50τμχ) 9×19 mm.

    E) αδεια αγορας/κατοχης εκδιδει η ΓΑΔΑ κατοπιν εισηγησης της ΣΚΟΕ. θα πρεπει να εχεις μια ανανεωση δελτιου δηλαδη να εχεις κλεισει ένα χρονο και συμμετοχη τουλαχιστον σε 6 βασει νομου αγωνες. Επειδη δεν δινονται ευκολα αδειες θα υπολογιζεις τουλαχιστον 10 αγωνες το ετος για να εισαι σιγουρος. Η δραστηριοτητα σου ελεγχεται κάθε εξαμηνο και εάν σταματησεις να συμμετεχεις σε αγωνες τοτε η αδεια ανακαλειται.
    Αγωνας σημαινει μινιμουμ 2×50 (9x19mm) + 10€ παραβολο υπερ της ΣΚΟΕ δηλαδη 50€ . αρα θες περιπου 1000€ το ετος για αγωνες, γιατρους κλπ για να συντηρεις την αδεια κατοχης. Η γνωμη μου είναι ότι μονο αν ασχοληθει καποιος σοβαρα πηγαινει για αγορα (γυρω στα 700€).

    ΣΤ) ωραια ενασχοληση αλλα προσοχη σε τι συλλογο θα πας. Να υπαρχει τις πρωτες φορες μονιμως ενας εκπαιδευτης διπλα σου, να τηρουντε οι κανονες ασφαλειας και εν αναγκη να παιρνουν πισω τα δελτια εάν καποιος είναι cowboy, να σου εχουν παρελκομενα εάν δεν θες δικα σου (ωτοασπιδες, γυαλια κλπ) και να εχουν αρκετα πιστολια να δοκιμασεις μεχρι να βρεις ποιο σου καθεται.

    Ζ) σχετικα με την κατοχη απ οτι ξερω μεχρι χθες που ημουν στον συλλογο, πλην χρηματοκιβωτιου για την φυλαξη του πιστολιου σπιτι σου δεν εχει αλαξει κατι. Παντως από την στιγμη που καποιος ασχοληθει, εχει ένα χρονο τουλαχιστον για να αποφασισει αν θα παει γι αγορα. Εννοειται πως επιτρεπεται μονο η μεταφορα στο σκοπευτηριο και πισω σε βαλιτσακι…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #242032

    Συλλογοι της ΣΚΟΕ εδώ:
    [url=”http://www.skoe.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=27″]http://www.skoe.gr/index.php?option=com_co…9&Itemid=27[/url]

    Α) πας σε συλλογο με:
    -φωτοτυπια ταυτοτητας
    -4 φωτο
    -αιτηση εγγραφης στην ΣΚΟΕ (θα σου δωσει ο συλλογος)
    -υπευθυνη δηλωση ότι «Δεν ειμαι γραμμενος σε άλλο Σωματειο Εσωτερικου η Εξωτερικου, και δεν εμπιπτω στις απαγορευτικες διαταξεις του Ν. 2725/99».
    -το ποσο εγγραφης/συνδρομης το οποιο ποικίλει από συλλογο σε συλλογο.

    Β) θα σου δωσουν δελτιο υγειας αθλητη της ΣΚΟΕ το οποιο θα πας σε παθολογο και θα το επιστρεψεις στον συλλογο. Αυτό ανανεωνεται κάθε χρονο.

    Γ) μετα από λιγο καιρο θα παρεις αριθμο και αργοτερα το δελτιο σκοπευτη στα χερια σου (1+μηνας).

    Δ) αναλογως τον συλλογο κάθε φορα που θα πηγαινεις θα δινεις καποιο αντιτιμο.
    Πχ 20€ για ένα κουτι (50τμχ) 9×19 mm.

    E) αδεια αγορας/κατοχης εκδιδει η ΓΑΔΑ κατοπιν εισηγησης της ΣΚΟΕ. θα πρεπει να εχεις μια ανανεωση δελτιου δηλαδη να εχεις κλεισει ένα χρονο και συμμετοχη τουλαχιστον σε 6 βασει νομου αγωνες. Επειδη δεν δινονται ευκολα αδειες θα υπολογιζεις τουλαχιστον 10 αγωνες το ετος για να εισαι σιγουρος. Η δραστηριοτητα σου ελεγχεται κάθε εξαμηνο και εάν σταματησεις να συμμετεχεις σε αγωνες τοτε η αδεια ανακαλειται.
    Αγωνας σημαινει μινιμουμ 2×50 (9x19mm) + 10€ παραβολο υπερ της ΣΚΟΕ δηλαδη 50€ . αρα θες περιπου 1000€ το ετος για αγωνες, γιατρους κλπ για να συντηρεις την αδεια κατοχης. Η γνωμη μου είναι ότι μονο αν ασχοληθει καποιος σοβαρα πηγαινει για αγορα (γυρω στα 700€).

    ΣΤ) ωραια ενασχοληση αλλα προσοχη σε τι συλλογο θα πας. Να υπαρχει τις πρωτες φορες μονιμως ενας εκπαιδευτης διπλα σου, να τηρουντε οι κανονες ασφαλειας και εν αναγκη να παιρνουν πισω τα δελτια εάν καποιος είναι cowboy, να σου εχουν παρελκομενα εάν δεν θες δικα σου (ωτοασπιδες, γυαλια κλπ) και να εχουν αρκετα πιστολια να δοκιμασεις μεχρι να βρεις ποιο σου καθεται.

    Ζ) σχετικα με την κατοχη απ οτι ξερω μεχρι χθες που ημουν στον συλλογο, πλην χρηματοκιβωτιου για την φυλαξη του πιστολιου σπιτι σου δεν εχει αλαξει κατι. Παντως από την στιγμη που καποιος ασχοληθει, εχει ένα χρονο τουλαχιστον για να αποφασισει αν θα παει γι αγορα. Εννοειται πως επιτρεπεται μονο η μεταφορα στο σκοπευτηριο και πισω σε βαλιτσακι…

    Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα, όχι ακριβώς. Από την στιγμή που σου χορηγηθεί η άδεια η οποία ισχύει γιά τρία χρόνια κι έχεις αποκτήσει το όπλο της αρεσκείας σου κάθε έξι μήνες πρέπει να την ανανεώνεις στην ΓΑΔΑ, δεν είναι τίποτα ,απλά μιά σφραγίδα σου βάζουν επάνω στην άδεια και πληρώνεις 5-7 € δεν θυμάμαι καλά, δεν ελέγχουν την δραστηριότητα σου όσων αφορά τους αγώνες. Αυτό γίνεται πρίν την λήξη της άδειας όταν ζητήσεις από την ΣΚΟΕ χαρτί με τους αγώνες που έχεις κάνει, πρέπει να έχεις πραγματοποιήσει 24 τουλάχιστον αγώνες μέσα σε τρία χρόνια. Τώρα ο κάθε αγώνας κοστίζει τουλάχιστον 100 φυσίγγια Χ 0.3 €=30 € + 10 € παράβολο ΣΚΟΕ =40 € Χ 24 αγώνες 960 € την τριετία + συνδρομές του συλλόγου που είσαι μέλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    C_GRIP στις #199100

    Καλησπέρα σας
    Επιτρέψτε μου μία διευκρίνιση σχετική με το ελάχιστο απαιτούμενο πλήθος αγώνων ανά τριετία, για τη διατήρηση της άδειας κατοχής σκοπευτικού ραβδωτού όπλου χειρός κατηγορίας Β’ (δηλ. πιστολιού ή/και περιστρόφου με διαμέτρημα μεγαλύτερο των 0,22”).

    Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1273 του 2005 (άρθρο 1), απαιτούνται τουλάχιστον 15 αγώνες κι όχι 24. Δηλαδή κατά μέσο όρο, 5 αγώνες ανά έτος.
    Αυτό μειώνει αρκετά το ελάχιστο ετήσιο κόστος κατοχής τέτοιου όπλου σε σχέση με αυτό που πριν αναφέρθηκε, στο επίπεδο των ~ 200€ συν τη συνδρομή στον εκάστοτε Σύλλογο και τα παράβολα.
    Ελπίζω να βοήθησα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    valas στις #237846

    εάν έχω πάρει πιστόλι αλλά σταμάτησα τους αγώνες λογο κρίσης και δεν έχω κάνει ανανέωση εδώ και ένα χρόνο και δεν έχω νέα σκοπευτική ταυτότητα (ΔΕΣΚ 2012) τι γίνεται?
    Συγνώμη που ρωτάω κάπως απότομα αλλά ξέρω πολλούς ανέργους με πιστόλια που δεν τους καίγεται καρφί. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #237834

    εάν έχω πάρει πιστόλι αλλά σταμάτησα τους αγώνες λογο κρίσης και δεν έχω κάνει ανανέωση εδώ και ένα χρόνο και δεν έχω νέα σκοπευτική ταυτότητα (ΔΕΣΚ 2012) τι γίνεται?
    Συγνώμη που ρωτάω κάπως απότομα αλλά ξέρω πολλούς ανέργους με πιστόλια που δεν τους καίγεται καρφί. :lol:

    Λογικά θα σε βρούνε μόλις λήξη η άδεια οπλοκατοχής.
    Που σημαίνει ότι θα κατασχεθεί το όπλο μέχρι να περάσουν δυο χρόνια – για να το πουλήσεις ή αν περάσουν και δεν το πουλήσεις θα πάει υπέρ του κράτους δηλ. Της αστυνομίας.

    ΠΡΟΣΕΞΕ όμως να πηγαίνεις να παρουσιάζεσαι στα εξάμηνα στην αστυνομία – στην Υποδ/νση γιατί αν δεν πας κινδυνεύεις με ποινική δίωξη.
    Εδώ στην Αθήνα έχει συμβεί δυο φορές που ξέρω προσωπικά … περισσότερα στοιχεία για ευνοήτους λόγους δεν αναφέρω.

    Το καλύτερο κατά την άποψη μου είναι …. παρά την όποια κατάσταση σου να ανανεώσεις το δελτίο ΔΕΣΚ και την συνδρομή σου στο σύλλογο, ας μην κάνεις αγώνες, προκείμενου να έχεις τον χρόνο μέχρι την λήξη της άδειας να πουλήσεις το όπλο κανονικά και να μην έχεις άλλα προβλήματα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    valas στις #199767

    ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ κατατοπιστικός

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #498209

    Αν και εχει 4 χρονια ανενεργο το συγκεκριμενο θεμα, το βρηκα τυχαια και καλο ειναι να πουμε μερικα πραγματα σωστα και οχι στο περιπου ή στο “ετσι νομιζω”. Με τους νομους δεν υπαρχει “ετσι νομιζω”…

     

    1)Για να κανει σκοποβολη καποιος πρεπει να ειναι μελος σκοπευτικου συλλογου.

    2)για να αγορασει δικο του ραβδωτο πυροβολο οπλο, ο σκοπευτης, πρεπει να ειναι μελος τουλαχιστον ενα χρονο.

    Ο αριθμος των αγωνων που απαιτουνται για να δωθει αδεια αγορας οπλου, εξαρτωνται απο α)το τι κατηγοριας οπλο θελεις να αγορασεις (Α ή Β) και β) απο το αν ειναι πρωτο σου οπλο ή οχι.

    ο νομος δινει στους σκοπευτες το δικαιωμα κατοχης εως 5 οπλων μικρου διαμετρηματος (22αρια-αδεια τυπου Α δηλαδη) και εως 2 μεγαλου διαμετρηματος (ολα τα υπολοιπα διαμετρηματα-αδεια τυπου Β δηλαδη). Και αυτο γιατι ενας σκοπευτης μπορει να ασχολειται με διαφορετικα αγωνισματα. Πχ με τυφεκιο 22αρι στα 50 μετρα, περιστροφο 38αρι στα 25 μετρα,τυφεκιο 308 στα 300 μετρα και ελευθερο πιστολι, δηλαδη διαφορετικο 22αρι , για τα 50 μετρα κτλ κτλ

    ετσι, αν θελεις να αγορασεις το πρωτο σου οπλο και ειναι τυπου Α, τοτε πρεπει να εχεις συμμετασχει σε 4 αγωνες. Αν ειναι το δευτερο σου οπλο που θες να αγορασεις και ειναι τυπου Α, τοτε πρεπει να εχεις συμμετασχει σε 6 αγωνες, μεσα σε ενα χρονο πριν την ημερομηνια αγορας…

    αντιστοιχα, αν προκειται για το πρωτο σου οπλο και ειναι τυπου Β, πρεοει να εχεις κανει 6 αγωνες, ενω αν ειναι δευτερο οπλο τυπου Β, πρεπει να εχεις κανει 8 αγωνες κατα τους τελευταιους 12 μηνες.

    3) Η αδεια κατοχης εχει 3ετη ισχη και ειναι προσωπικη. Σε αντιθεση με το βλακωδες συστημα αδειων που υπαρχει στα λειοκανα, στα ραβδωτα σκοπευτικα οπλα η αδεια ειναι μια και συμπεριλαμβανονται σε αυτην ολα τα οπλα που κατεχει ενας σκοπευτης.

    Επισης, η τριετη αυτη αδεια καθε 6 μηνες χρειαζεται θεωρηση (με παραβολο των 3 ευρω) και καθε 33 μηνες χρειαζεται ανανεωση (με παραβολα των 18 ευρω).

    Ενω δηλαδη η αδεια εχει ισχη 36 μηνων, η ανανεωση πρεπει να γινεται καθε 33 μηνες. Διαφορετικα σχηματιζεται δικογραφια εις βαρος σου απο την αστυνομια.

    σε περιπτωση που η αδεια ανακληθει ή δεν ανανεωθει, εισαι υποχρεωμενος να πουλησεις η να μεταβιβασεις τα οπλα σου σε αλλο σκοπευτη, συλλογο ή εμπορο εντος διετιας ή να φροντισεις βα βγαλεις νεα αδεια εντος διετιας. Δθαφορετικα, μετα το περας 2 ετων τα περουσιακα σου στοιχεια, δηλαδη τα οπλα σου, κατασχονται απο την αστυνομια.

    4)οι συλλογοι εχουν διαφορετικο κοστος/συνδρομη. Γνωριζω συλλογους με 300 ευρω συνδρομη τον χρονο (συνηθως συλλογοι πρακτικης σκοποβολης) και αλλους με 100 ευρω συνδρομη.

    επισης υπαρχει και η συνδρομη προς την σκοε 25 ευρω και φυσικα καθε χρονο υπαρχει κ ενα ακομα κοστος απο τον σκοπευτη. Η επισκεψη στον ψυχιατρο.

    5) οι αγωνες που απαιτουνται για την ανανεωση της αδειας ειναι 15 στην τριετια για τα οπλα τυπου Β και 9 στην τριετια για τα οπλα τυπου Α.

    ετσι, σκοπευτης που κατεχει δυο 22αρια πιστολια και δυο 9αρια πιστολια, θα πρεπει να συμμετεχει τουλαχιστον σε 15 αγωνες με οπλα τυπου Β (οπως τα 9αρια πχ) και αλλους 9 αγωνες με τα 22αρια του. Μονο τοτε μπορει να ανανεωσει την αδεια του!

    6) και κλεινω με αυτο.

    τα περιστροφα ειναι αρκετα καλα οπλα για σκοποβολη σταθερου στοχου στα 25 μετρα. Υπαρχουν και καλυτερα ομως. Πιο “καθαροαιμα” αγωνιστικα. Οπως πχ τα 22αρια και τα  32αρια πιστολια βαλτερ ή χάμερλι.

    τα αεροβολα επισης ειναι ενας καλος και φθηνος τροπος (οχι και τοσο φθηνος στην αγορα τους ομως) για να μαθει κανεις σκοποβολη. Ειδικα στο πιστολι…στο τυφεκιο που μιλαμε για αποστασεις 300 μετρων με αερα, ηλιο, συννεφια κτλ καθως και διαφορετικες στασεις (πρινηδον, γονυπετως και ορθιως) η “βοηθεια ” του αεροβολου σε εναν σκοπευτη ειναι λιγο πιο περιορισμενη…

    Τελος, εχω να πω οτι η σκοποβολη ειναι ενα μαλλον βαρετο αθλημα για τον θεατη, αλλα πολυ ωραιο και συναρπαστικο για τον σκοπευτη.

    Ειναι ομως αρκετα “προβληματικο” στην χωρα μας. Ειδικα για οσους θελουν να ασχοληθουν με αγωνισματα τυφεκιου και δεν ειναι αθηναιοι (εγω για οαραδειγμα), περαστικα τους..

    Φυσικα υπαρχει και η πρακτικη σκοποβολη, που ειναι αρκετα πιο ευκολη σημερα, για διαφορους λογους και εδω και μερικα χρονια ειναι και αρκετα πιο πολυπληθης.

    και επισης -για να επανερθουμε και στο θεμα μας- υπαρχουν και στην πρακτικη σκοποβολη καποιοι πιο..ρετρο τυποι, που ριχνουν με περιστροφα αντι για πιστολια.

    αυτα τα ολιγα κ απο μενα, με 4 χρονια καθηστερηση κ απουσια απο το αρτεμις😄

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #498240

    Οι ελάχιστοι αγώνες που απαιτούνται είναι 4 για την Α’ κατηγορία  και 6 για την Β’.

    Το μείζον θέμα είναι ότι αν υποβάλλεις αίτηση διαθέτοντας μόνο τον ελάχιστο αριθμό αγώνων θα σε απορρίψουν. Στο σύλλογο που αθλούμαι, έχω δει περίπτωση απόρριψης αίτησης αθλητή ο οποίος είχε 12 αγώνες κατά το τελευταίο έτος. Προσωπικά την αίτηση την υπέβαλα κατά το 3ο έτος και ενώ είχα 14 αγώνες το τελευταίο πλήρες έτος (πριν την ημερομηνία της αίτησης).

    Πρόκειται δηλαδή για ακόμη μια κατάφορη παραβίαση των κανονισμών από την πλευρά της Πολιτείας σε βάρος του αθλήματος της σκοποβολής, μιας και σχεδόν πάντα οι απορρίψεις είναι μη στοιχειοθετημένες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #498247

    Σωστα, 4 αγωνες για Α κατηγοριας και 6 για β κατηγοριας, αν ειναι πρωτο οπλο. Αν ειναι απο δευτερο οπλο κ πανω, αυηανονται κατα 2.

    για παραδειγμα, αν θες ενα οπλο α κατηγοριας, θα κανεις 4 αγωνες με οπλο α κατηγοριας. Αν ομως μετα απο ενα χρονο θες να παρεις κ οπλο β κατηγοριας, τοτε πρεπει να κανεις αλλους 8 αγωνες (κ οχι 6) με οπλο β κατηγοριας.

    πολλοι (ειδικα παλιοι σκοπευτες) νομιζουν οτι οι αγωνες με οπλα β κατηγοριας καλυπτουν κ τα οπλα α κατηγοριας. Κατι τετοιο δεν ισχυει!

    Οσο για το αν δινουν αδειες η οχι, εν μερη συμφωνω. Και εξηγω:

    συνηθως δινουν. Καποιες λιγες φορες κανουν τους δυσκολους, ομως αν πας με δικηγορο μια χαρα παιρνεις την αδεια.

    πριν 13 χρονια πηγε παλαιο μελος του συλλογου μου να βγαλει αδεια για τυφρκιο β κατηγοριας. Του αρνηθηκαν με την δικαιολογια οτι “αφου εχει ο συλλογος σου, γιατι να παρεις δικο σου;”

    την αλλη μερα ξαναπηγε με δικηγορο.σε 7 μερες ειχε την αδεια στα χερια του…

    οι νομοι πρεπει να τηρουνται απο ολους. Πολιτες, στρατιωτικους, αστυνομικους, πολιτικους και δικαστες. Τελος

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων