Κυαλια και η σημασια τους στο κυνηγι!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #179703

    Ρε παιδιά ήμαρτον δεν λέει ο άνθρωπος ότι βλέπει τα ορτύκια με τα κιάλια, απλώς κάθεται σε ένα ύψωμα σκανάρει την μορφολογία του εδάφους και πάει εκεί που νομίζει ότι μπορεί να κρύβεται το ορτύκι, η τσίχλα, η μπεκάτσα ο λαγός κτλ, τι επιτυχία έχει αυτό δεν ξέρω αλλά σίγουρα το έχω κάνει και εγώ…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #179707

    ενα παραδειγμα εδωσα μπορει να ηταν και θεμα τυχης.
    μην το παιρνετε τοις μετροιτοις οτι κυνηγαω ορτυκια με κυαλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #284400

    ενα παραδειγμα εδωσα μπορει να ηταν και θεμα τυχης.
    μην το παιρνετε τοις μετροιτοις οτι κυνηγαω ορτυκια με κυαλια.

    Τα χρησιμοποιώ μόνο στα εκπαιδευτικά λαγοκυνήγια για διάφορους λόγους.Στο πραγματικό κυνήγι συνήθως δεν είμαι μόνος και όλο και κάποιος από εμάς έχει τα σκυλιά από κοντά.Μόνο βάρος δίνουν,δεν βλέπω όφελος στο αποτέλεσμα.
    Ατυχές το παράδειγμα με τα ορτύκια αλλά συγχωρείσαι,όπως συγχωρείται και ο συνάδελφος που φοβήθηκε μη μακελέψεις τα ορτύκια… :) με τα κυάλια :lol: :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    217
    vagelisb στις #180373

    Εγω τα εχω μονιμα στο αμαξι και τα χρησιμοποιο στην αναζητηση καινουργιου κυνηγοτοπου στη μπεκατσα.Βλεπω δηλαδη τα γυρο μεροι και αν μου γεμιζουν το ματι τα ψαχνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #284373

    Τα χρησιμοποιώ μόνο στα εκπαιδευτικά λαγοκυνήγια για διάφορους λόγους.Στο πραγματικό κυνήγι συνήθως δεν είμαι μόνος και όλο και κάποιος από εμάς έχει τα σκυλιά από κοντά.Μόνο βάρος δίνουν,δεν βλέπω όφελος στο αποτέλεσμα.
    Ατυχές το παράδειγμα με τα ορτύκια αλλά συγχωρείσαι,όπως συγχωρείται και ο συνάδελφος που φοβήθηκε μη μακελέψεις τα ορτύκια… :) με τα κυάλια :lol: :D

    [font=”Comic Sans MS”]ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΠΕΡΑΣΜΑ
    Κ ΤΑ ΣΗΚΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ ΜΟΥ
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΡΤΥΚΙΑ.
    ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
    ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΥΑΛΙΑ.
    ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΩ ΜΠΑΣ Κ ΣΚΟΤΩΣΩ
    ΚΑΝΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΠΕΤΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ,
    ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΤΑ ΚΥΑΛΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.
    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΡΙΞΙΑ ΠΗΡΑ
    15 Κ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ 20,ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΕΛΕΙΟ!!!!!
    :D :lol: :lol:
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #283478

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΠΕΡΑΣΜΑ
    Κ ΤΑ ΣΗΚΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ ΜΟΥ
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΡΤΥΚΙΑ.
    ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
    ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΥΑΛΙΑ.
    ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΩ ΜΠΑΣ Κ ΣΚΟΤΩΣΩ
    ΚΑΝΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΠΕΤΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ,
    ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΤΑ ΚΥΑΛΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.
    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΡΙΞΙΑ ΠΗΡΑ
    15 Κ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ 20,ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΕΛΕΙΟ!!!!!
    :lol: :lol: :lol: [/b][/font]

    Αφου ξερουμε τι φονικο οπλο ειναι το κυαλι. Αλλα θελει τεχνη στο ριξιμο. :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #462536

    Καλησπερα στην παρεα.
    Γραφω εδω διοτι δεν βρηκα καποιο αλλο τοπικ σχετικο με τα κιαλια.
    Θελω να αγορασω κιαλια κι επειδη δεν ειχα ποτε ουτε εχω ασχοληθει ποτε θα ηθελα την βοηθεια σας.
    Θα τα χρησιμοποιω κυριως στα εκπαιδευτικα του λαγου και στα ανιχνευτικα για τρυγονια αλλα και στην θαλασσα σε ψαρεμα με σκαφος.Δεν θελω να ειναι τελειως φτηνιαρικα αλλα ουτε κι επαγγελματικα.Για παραδειγμα ειδα σε περιοδικο τα steiner τα navigator τα οποια βγαινουν καπου στα 300 ευρω κι απ οτι γραφει ειναι ανθεκτικα στις δυσκολες συνθηκες της θαλασσας..Μεχρι εκει μπορω να διαθεσω.
    Εαν καποιος φιλος τα εχει θα ηθελα τις εντυπωσεις του η απο οποιαδηποτε αλλη μαρκα.
    Καθε αποψη δεκτη.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #462538

    Στα κυάλια όλη η αξία είναι στην ποιότητα των οπτικών και την κατασκευή των μηχανισμών. Υπάρχουν και φθηνότερα από τα Steiner όπως υπάρχουν και ακριβότερα. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να επιδιώξεις να δείς μέσα από τα κυάλια που σε ενδιαφέρουν ο ίδιος και να μην αρκεστείς στις εντυπώσεις άλλων. Η οπτική αντίληψη των πραγμάτων δεν είναι η ίδια από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κανόνισε να επισκευτείς καταστήματα που έχουν κυάλια και ζήτησε να δείς μέσω αυτών για να πάρεις μια ιδέα για τις δυνατότητές τους. Εσύ θα τα χρησιμοποιήσεις πρωταρχικά και ύστερα κάποιος άλλος.

    Αυτό που πρέπει να κάνεις πρίν κάθε δοκιμή είναι να συγκεκριμενοποιήσεις τις επιλογές σου – με άλλα λόγια να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις να κουβαλάς πάνω σου και για ποιό σκοπό. Θέλεις μεγάλες μεγεθύνσεις για παρατηρήσεις μακρυνών αντικειμένων; Θέλεις πρακτικότητα στη μεταφορά; (μικρό όγκο και βάρος)

    Τα 7×35, 8×30, 8×32 είναι καλές επιλογές για γενική χρήση. Καλή μεγέθυνση για άνετη παρατήρηση χωρίς στήριξη των χεριών, καλή φωτεινότητα και λογικό μέγεθος και βάρος για κουβάλημα σε κάθε μέρος. Τα μεγάλα, ογκώδη και βαριά κυάλια με τους μεγάλους αντικειμενικούς φακούς και τις μεγάλες μεγεθύνσεις είναι καλά αλλά δεν είναι για κουβάλημα στον κυνηγότοπο όλη μέρα.

    Σε κάθε μοντέλλο υπάρχει μια αρίθμηση όπως π.χ. 7×35 – ο πρώτος αριθμός αντιστοιχεί στον συντελεστή μεγέθυνσης των κυαλιών και το δεύτερο στην διάμετρο των αντικειμενικών φακών (των εμπρόσθιων = αυτών που “βλέπουν” πρός το αντικείμενο που παρατηρούμε).
    Μεγάλος συντελεστής μεγέθυνσης = χαμηλότερη φωτεινότητα του ειδώλου που βλέπουμε (της εικόνας) = περιορισμένο εύρος παρατήρησης του πεδίου (ότι βλέπουμε απ’ άκρη σ’ άκρη)
    Μικρός συντελεστής μεγέθυνσης = μεγαλύτερη φωτεινότητα του ειδώλου = μεγαλύτερο εύρος παρατήρησης
    Μικρός σε διάμετρο αντικειμενικός φακός = μικρότερη φωτεινότητα ειδώλου
    Μεγάλος σε διάμετρο αντικειμενικός φακός = μεγαλύτερη φωτεινότητα ειδώλου

    Ο συνδυασμός μεγεθών φακών, μεγεθύνσεων και τεχνολογιών αιχμής στα πολύ καλά οπτικά καταλήγει σε όλη αυτή την πληθώρα κυαλιών που υπάρχουν στην αγορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #462574

    Σ ευχαριστω φιλε μου για την αμεση και εμπεριστατωμενη απαντηση.
    Σωστη η συμβουλη σου να τα πιασω ο ιδιος στα χερια μου και να κοιταξω αλλα στην επαρχια που μενω δεν νομιζω να υπαρχουν και πολλες επιλογες,ισως να μην εχουν και καθολου κυαλια στα καταστηματα κι απο την αλλη ακομη και να βρω σε καποιο καταστημα και να δοκιμασω δεν νομιζω να μπορεσω να καταλαβω και πολλα πραγματα μεσα στην πολη.
    Επειδη δεν θα τα κραταω και πολυ ωρα στα χερια μου δεν νομιζω να εχω προβλημα με λιγο παραπανω βαρος.
    Εκτος απο τα steiner πια αλλη μαρκα γνωριζεις η οποια να ειναι στην ιδια περιπου ποιοτητα και ισως και σε χαμηλοτερη τιμη;
    Σ ευχαριστω και παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #462578

    Ποιότητες υπάρχουν πολλές και μάρκες άλλες τόσες. Είναι τόσα πολλά που μπορούν να λεχθούν που δεν χωράνε σε λίγα μηνύματα, τέλος πάντων. Κάτι άλλο που αλλάζει επίσης και καθορίζει και την χρηματική κατηγορία είναι η σχεδίαση και κατασκευή των πρισμάτων στο εσωτερικό των κυαλιών – τα φθηνότερα κυάλια έχουν τα πρίσματα υπο γωνία σε σχέση με τους φακούς κι αυτό τους δίνει μεγαλύτερο όγκο (τα λεγόμενα porro prism) ενώ τα ακριβότερα έχουν τα πρίσματα σε ευθεία γραμμή με τους φακούς (λέγονται και roof prism). Αυτό που μπορεί να διαφέρει επίσης είναι το σύστημα εστίασης – σε άλλα κυάλια υπάρχει βίδα ρύθμισης της εστίασης αναλόγως της απόστασης, σε άλλα η εστίαση γίνεται αυτόματα από το μάτι μας (με την προσαρμογή του) σε ένα όριο αποστάσεων ενώ υπάρχουν και κυάλια με μηχανισμό σταθεροποίησης της εικόνας (της Canon). Υπάρχουν επίσης κυάλια με ενσωματωμένη πυξίδα (τα Steiner και άλλα), με ενσωματωμένο αποστασιόμετρο laser για το κυνήγι με ραβδωτό κλπ κλπ – όλα βέβαια με το ανάλογο κόστος.

    Στην χαμηλή κλίμακα τιμών υπάρχουν μοντέλλα από πολλές εταιρείες του χώρου των οπτικών όπως Nikon, Pentax, Olympus, Bushnell, Tasco κλπ. Πολλά απ’ αυτά (να μην πώ σχεδόν όλα) κατασκευάζονται στην Κίνα και παρέχουν ότι και η τιμή τους. Οι φακοί είναι της χαμηλής κατηγορίας, οι μηχανισμοί ρύθμισης/εστίασης το ίδιο, τα περισσότερα δεν έχουν πιστοποιημένη αδιαβροχοποίηση για την θάλασσα και είναι καλά για όσο δουλεύουν – άν χαλάσουν το κόστος επιδιόρθωσης (άν δέχονται επιδιόρθωση) μπορεί και να ισούται με την αγορά άλλου ενός καινούριου ζευγαριού κυαλιών.

    Όσο ανεβαίνουμε σε τιμές ανεβαίνει και η ποιότητα. Όλες σχεδόν οι γνωστές εταιρείες οπτικών έχουν και μια γκάμα μοντέλλων”υψηλής ποιότητας” – υπάρχουν βέβαια και τα “ιερά τέρατα” του χώρου όπως η Zeiss, η Swarovski, τα Leica όπου οι τιμές “απογειώνονται”.

    Το πρόβλημα που θέτεις το αντιμετωπίζουμε όλοι – καταστήματα με μεγάλη γκάμα τέτοιων προϊόντων και δυνατότητα δοκιμής τους υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό. Εδώ τρέχεις από μαγαζί σε μαγαζί να δείς ότι έχει διαθέσιμο, τώρα με την κρίση της αγοράς δε η ποικιλία έχει μικρύνει κι άλλο.

    Άν η σοβαρή αδιαβροχοποίηση με αντοχή σε επαφή με θαλασσινό νερό και πτώση στη θάλασσα είναι μέσα στις προτεραιότητές σου ξεκίνα απ’ αυτό. Στην ξηρά δεν πρόκειται να έχεις τέτοια προβλήματα. Τα Steiner έχουν γράψει ιστορία για την αντοχή τους και σίγουρα δεν είναι ποτέ λάθος επιλογή. Θα τα πάρεις μια φορά και θα τους αλλάξεις τα φώτα στη χρήση χωρίς λύπηση, έχουν και αρκετά μεγάλη εγγύηση σε χρόνο άν θυμάμαι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #462585

    και εγώ,μόλις τον προηγούμεο χρόνο ασχολήθηκα με την απόκτηση κάτι τέτοιου, βασική προυπόθεση,επειδή θέλω να το έχω μόνιμα πάνω μου, ήταν ο μικρός όγκος και το βάρος,οπώτε η έρευνα μου περιορίστηκε σε μονοκυάλια, και μου πήρε αρκετό χρόνο να αποφασίσω, καταρχάς όντος βρίσκεις απίστευτα πράγματα,αποστασιόμετρα,κυάλια νυχτερινής,παπάδες…..μπήκα πολλές φορές σε πειρασμό για κάτι έξτρα…αλλά για το κυνήγι, με την σημερινή του μορφή,το κάθε τι επιπλέον στο οπτικό βοήθημα σε κατατάσει και λαθροθήρα.
    Κατέληξα σε ένα μικρού όγκου 8χ25 barr and stroud, αδιάβροχο, τουλάχιστον έτσι δείχνει και έτσι λέει και φέτος στο νησί το καταευχαριστήθηκα, φοβερό ανατομικό κράτημα, πανάλαφρο και πολύ καλούς φακούς για τα δεδομένα του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #462602

    Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις.
    Φιλε μου accuracy lover συγχαρητηρια για τις γνωσεις σου.Το κατεχεις απ οτι φαινεται το θεμα.Εγω ειμαι στο αλλο ακρο,δεν ασχοληθηκα ποτε.Εδω και χρονια το εχω στο μυαλο μου να παρω ενα ζευγαρι καλα κυαλια.Δεν μου ειναι και τοσο απαραιτητα αλλα σε αρκετες περιπτωσεις εαν τα ειχα θα με διευκολυναν.Καποια στιγμη ειδα στο διαδυκτιο ενα βιντεο οπου δοκιμαζαν κυαλια τα οποια νομιζω ηταν γερμανικα (μαρκα δεν θυμαμαι).Τα πατησαν με ενα φορτηγακι 4χ4 τα πεταξαν απο το αυτοκινητο ενω ετρεχε,τα εδεσαν απο πισω με ενα σχοινι και ετρεχε,τα πεταξαν μεσα σε μια λιμνη και στο τελος τα τουφεκισαν με καραμπινα και χοντρα σκαγια.Μετα απο ολες αυτες τις δοκιμασιες τα κυαλια συμφωνα με τα λεγομενα τους δεν ειχαν παθει τιποτα.Πραγματικα εντυπωσιαστηκα αν και δεν το πολυπιστεψα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #462607

    Μάλλον εννοείς αυτό το βίντεο που αναφέρεται στα κυάλια της Zeiss και που υπάρχει ήδη στο forum σε παλιότερη συζήτηση στο θέμα “Κυάλια” – κατηγορία “Εξοπλισμός” στην ενότητα “Περί όπλων”:

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/kialia/#post-434783

    Οι εταιρείες όπλων και αξεσουάρ κυνηγιού-σκοποβολής αντιλήφθηκαν μάλλον την δύναμη του μέσου του διαδικτύου γι’ αυτό και τις βλέπουμε να διαφημίζονται σε ένα σωρό βιντεάκια που “ανεβαίνουν” στο YouTube σαν χορηγοί, σπόνσορες, διαφημιζόμενοι κλπ και να διαθέτουν τα προϊόντα τους για δοκιμές.

    Μακάρι να υπήρχε η οικονομική ευχέρεια σε όλους μας ώστε να μπορούσαμε να αποκτήσουμε και να χρησιμοποιούμε ποιοτικά κυάλια υψηλής κλάσης – και τα μάτια μας δεν θα κουράζαμε και θα είχαμε την καλύτερη δυνατή παρατήρηση. Άν μάλιστα είχαμε κι ένα εργοστάσιο οπτικών στην χώρα μας ίσως να φτιάχναμε ακόμα καλύτερα πράγματα και σε πιό προσγειωμένες τιμές (αυτό όμως είναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία κι έτσι άς το αφήσουμε).

    Θα σε συμβούλευα να εστιάσεις το ενδιαφέρον σου σε κυάλια που έχουν έναν καλό συντελεστή φωτεινότητας – έτσι θα μπορείς να παρατηρείς πράγματα ακόμα και σε όχι τόσο καλές φωτιστικές συνθήκες και τα μάτια σου δεν θα κουράζονται προσπαθώντας να ξεδιακρίνουν τα είδωλα που βλέπουν. Τα κυάλια τύπου “compact” (τα συμπαγή δηλαδή) που χωράνε και στην τσέπη του μπουφάν, ζυγίζουν λίγο και υπόσχονται πολλά είναι μια λύση αλλά όχι η καλύτερη. Τέτοια έχω κι εγώ εδώ και κάτι χρόνια, ένα ζευγάρι Pentax 8×24 UCF αγορασμένα κάπου στο 2001, όχι αδιάβροχα κι ενώ έχουν καλή χρωματική απόδοση (το άσπρο φαίνεται άσπρο κι όχι μπέζ ή υποκίτρινο ή θαλασσί ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) παρ’ όλα αυτά λόγω χαμηλού συντελεστή φωτεινότητας είναι κουραστικά στη χρήση με μειωμένο φωτισμό. Τα ήθελα όμως συμπαγή κι έτσι τα πήρα. Άν αγόραζα τώρα θα έπαιρνα σίγουρα κάτι άλλο.

    Ο συντελεστής φωτεινότητας των οπτικών μέσων παρατήρησης (κυάλια, τηλεσκόπια, διόπτρες κλπ) βρίσκεται ώς εξής: διαιρούμε το νούμερο που αντιστοιχεί στο μέγεθος του αντικειμενικού φακού διά του συντελεστή μεγέθυνσης και κατόπιν υψώνουμε εις το τετράγωνο. Παράδειγμα:

    Κυάλια 8×24 – 24 διά του 8 = 3, 3 εις το τετράγωνο = 9 άρα ο συντελεστής φωτεινότητας των κυαλιών αυτών είναι 9

    Κυάλια 8×21 – 21 δια του 8 = 2,625 2,625 εις το τετράγωνο = 6,89 άρα ο συντελεστής φωτεινότητας των κυαλιών αυτών είναι 6,89

    Kυάλια 8×30 – 30 δια του 8 = 3,75 3,75 εις το τετράγωνο = 14,06 άρα ο συντελεστής φωτεινότητας των κυαλιών αυτών είναι 14,06

    Κυάλια 8×42 – 42 δια του 8 = 5,25 5,25 εις το τετράγωνο = 27,56 άρα ο συντελεστής φωτεινότητας των κυαλιών αυτών είναι 27,56

    Κυάλια 10×50 – 50 δια του 10 = 5 5 εις το τετράγωνο = 25 άρα ο συντελεστής φωτεινότητας των κυαλιών αυτών είναι 25

    Άν δείς για σύγκριση τα κλασσικά κυάλια θαλάσσης πολλών εταιρειών αυτά είναι συνήθως τα 7×50 κι έχουν φωτεινότητα 51,02

    Δεν μπορεί να τα έχει όλα κανείς, αλλού κερδίζει κι αλλού χάνει κάτι – λύσεις όμως υπάρχουν αρκεί να ξέρουμε τι θέλουμε και για ποιό σκοπό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    aprilia125 στις #462619

    να μου πεις οτι ειδες παπια καθησμενα σε νερο και τα ζουμαρεις να δεις τι παπια ειναι το δεχομαι αλλα τα ορτυκια που ειναι κριμενα στο θαμνο σε καλαμποκια σε τρυφυλι θελω να μου πεις πως τα βλεπεις με τα κιαλια σε καρτερι τρυγονιου να δεις καλα που ειναι αλλος κυνηγος μηπως ντουφεκιστητε το βλεπωαλλου πουθενα δεν χρειαζονται και προπαντων να δεις ορτυκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #462627

    να μου πεις οτι ειδες παπια καθησμενα σε νερο και τα ζουμαρεις να δεις τι παπια ειναι το δεχομαι αλλα τα ορτυκια που ειναι κριμενα στο θαμνο σε καλαμποκια σε τρυφυλι θελω να μου πεις πως τα βλεπεις με τα κιαλια σε καρτερι τρυγονιου να δεις καλα που ειναι αλλος κυνηγος μηπως ντουφεκιστητε το βλεπωαλλου πουθενα δεν χρειαζονται και προπαντων να δεις ορτυκια

    Πολύ ετεροχρονισμένη η απάντησή σου φίλε – η συζήτηση για τα ορτύκια & τα κυάλια στο κυνήγι τους σταμάτησε τον Σεπτέβριο του 2011 (πρίν 3 χρόνια), διάβασε τα μηνύματα και θα δείς.
    Αναρωτιέμαι σε ποιόν απαντάς, πουθενά δεν συζητήθηκε τώρα το θέμα παρατήρησης ορτυκιών με κυάλια στο κυνήγι, αλλού είναι πλέον η συζήτηση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων