Ημερομηνία Παραγωγής και Διάρκεια Ζωής Φυσιγγίων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #180979

    τα φυσίγγια τα φυλάμε στο κουτί τους ή χύμα σε ένα κουτί όλα στη ντουλάπα ή φοριαμό ασφαείας;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #282746

    τα φυσίγγια τα φυλάμε στο κουτί τους ή χύμα σε ένα κουτί όλα στη ντουλάπα ή φοριαμό ασφαείας;

    στο φόρουμ έχουν γραφτεί διάφορες τεχνικές από απλές μέχρι … πολύ extreme.

    Συνήθως αυτοί που αποθηκεύουνε πολλά φυσίγγια τα φυλάνε μέσα σε φελιζολένιο κουτί με το καπάκι του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    KARALEPE στις #193571

    Γειας παιδιά!! Έχω στην κατοχή μου αρκετά παλιά φυσσίγια και είμαι λίγο μπερδεμένος…Μας τα έδωσε η γυναίκα ένοσ φίλου μας που πέθανε…Λοιπόν έχει απ όλα, χαρτινα, πλαστικά, δράμια, πιο ψιλά και απ όλα…Από μάρκες chevollet, κάτι γαλλικά, άλλα ιταλικά, rottwail μαύρα, 3Α, R8, Δορκάς κόκκινα, ρώσικα και γενικότερα διάφορα πολλά απο τα οποία ουτε καν ξέρω τι έχουν μέσα…τα περισσότερα δεν έχουν μεγάλο μεταλλικο μέρος, αρκετά μικρό θα έλεγα…Λοιπόν έριξα κάτι 4αρια,5αρια και 6αρια σε κάτι παπιά και δεν έγινε τίποτα, και σε κάτι γκάργκες απο πάνω μου και πάλι τζίφος…Άσε που οι κάννες μου γεμίζουν πυρίτιδα υπερβολικά, άκομα και μετά από μια βολή..Μέσα σε όλα ομως αυτά είχε ένα άθικτο κουτί star hellas 6αρια και σήμα πάνω στο κουτί ένα ελάφι..Ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ τα υπόλοιπα, με μεγάλο μεταλλικό μέρος και φαινόταν ολοκαίνουρια γενικότερα..Λοιπόν με άφησαν απίστευτα ικανοποιημένο, ήταν τέλεια! Δυστηχώς δεν υπάρχουν πια μάλλον… Μήπως τα ξέρεις κάπιοσ φίλος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #253280

    ένα άθικτο κουτί star hellas

    Αν υπάρχουν και miss pelloponisos θα τα προτιμήσω :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    KARALEPE στις #253278

    Αν υπάρχουν και miss pelloponisos θα τα προτιμήσω :angry:

    Με έκανες και γέλασα τώρα…Κάτι θα κάνουμε και για σένα…. :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #193572

    ΦΙΛΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΑΡ ΕΛΛΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΤΑ ΨΩΝΙΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..
    ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΩΡΑΣ…
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΓΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΩΦΟΡΙΑ…
    ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΜΕ Α ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΚΟΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ 3 ΤΣΙΧΛΕΣ…
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    KARALEPE στις #253277

    ΦΙΛΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΑΡ ΕΛΛΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΤΑ ΨΩΝΙΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..
    ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΩΡΑΣ…
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΓΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΩΦΟΡΙΑ…
    ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΜΕ Α ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΚΟΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ 3 ΤΣΙΧΛΕΣ…
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ

    Ευχαριστώ φίλε μου, θα ψάξω και κατα εδώ να δω μήπως και τα βρω… Ε προφανώς δεν θα είναι τα ίδια αφού θα είναι και επανακυκλοφορία, αλλά άμα τα βρώ θα τα πάρω οπωσδήποτε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #253275

    εγω τοσο τα μπαρουτια οσο κ τα φυσιγγια τα αποθηκευω μεσα σε ενα παλιο ψυγειο(εκτος λειτουργειας εννοειται :angry: ) με αφυγραντηρες μεσα…μια χαρα διατηρουνται ολα…τα παλιοτερα που εχω βεβαια ειναι 5-6 χρονων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #193604

    Στα lambro λέει 20οC και 60% υγρασία σταθερά. Δεν ξέρω γιατί και πόσο σωστό είναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #253141

    ΦΙΛΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ [color=”#FF0000″]ΣΤΑΡ ΕΛΛΑΣ[/color] ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΤΑ ΨΩΝΙΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..
    ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΩΡΑΣ…
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΓΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ [color=”#FF0000″]ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ[/color] ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΩΦΟΡΙΑ…
    ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ [color=”#FF0000″]ΜΕ Α ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΚΟΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ 3 ΤΣΙΧΛΕΣ.[/color]..
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ


    [font=”Verdana”]
    Ενα κουτί είχα πάρει πριν 14-15 χρόνια. Μου τα σύστησε κι εμένα για φτηνά τσιχλοφύσεκα ένας μαγαζάτορας εδώ στα Χανιά (αυτό το μαγαζί έχει κλείσει τώρα και αρκετά χρόνια). Το κουτί δεν έγραφε κανένα στοιχείο, ούτε ποιος τα έφτιαχνε, ούτε που, ούτε πόσα γραμμάρια σκάγια έχουν!!! Μόνο το νούμερο (8) και μπροστά ΣΤΑΡ-ΕΛΛΑΣ και στο πλάι: 25 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ (!!!!). :angry:
    Από ότι θυμάμαι είχα ρίξει 5-6 μόνο και δεν μου άρεσαν καθόλου, βροντούσαν παράξενα, και κλωτσούσαν υπερβολικά, παρόλο που έριχνα με καραμπίνα αερίων.
    Τώρα που αναφέρθηκαν, πήγα στην αποθήκη και τα βρήκα, και από περιέργεια έκοψα ένα:
    Κάλυκας μαύρος, με 8 χιλ. μέταλλο που στη βάση γράφει FALCOCCI ITALIA, καψούλι μάλλον το 616, σκάγια 33,2 γραμ. (17,2 σκάγια/γραμ. – σύνολο 570 σκάγια).
    Αυτό που με παραξένεψε περισσότερο ήταν η πυρίτιδα: όχι μόνο δεν ήταν η Α1 Γαλλίας, αλλά και δεν μοιάζει με καμιά από τις πυρίτιδες που ξέρουμε. Είναι σε πολύ μικροσκοπικά φυλλίδια, σχεδόν σαν σκόνη, με γυαλιστερό γκριζόμαυρο χρώμα, και βάρος … 1,86 γραμμάρια !!! :angry:
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470647

    ειχα παρει περσυ ενα κουτι σταρ ελλας 9αρια για τσιχλες αλλα δεν μου αρεσαν , η καννη εγινε μαυριλα και οι τσιχλες δεν πεφτανε ουτε στα 20 μετρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    shooter_gr στις #472267

    ΦΙΛΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΑΡ ΕΛΛΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΤΑ ΨΩΝΙΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..
    ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΩΡΑΣ…
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΓΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΩΦΟΡΙΑ…
    ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΜΕ Α ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΚΟΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ 3 ΤΣΙΧΛΕΣ…
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ

    Καλησπέρα,

    Σε καμία περίπτωση δεν είναι γεμισμένα με Α Γαλλίας όπως ανέφερε και ο steve. Ο τυπάς από τον Πύργο που τα φτιάχνει, εισάγει τις ισπανικές μπαρούτες (psb, csb κλπ) και όπως καταλαβαίνεις σίγουρα έχει μία απ αυτές μέσα. Στην Ελλάδα ο καθένας λέει ό,τι θέλει.

    Τα έριξα και γω πριν λίγο καιρό που μου τα έδωσε φίλος και είχα πολύ άσχημα αποτελέσματα. Δεν μου άρεσαν καθόλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #472294

    Ξέρει κανείς αν είναι σύνηθες σύμπτωμα στα πολυκαιρισμένα φυσίγγια το να αφήνουν πολλά κατάλοιπα μέσα στην κάννη και αν πέρα από το ενοχλητικό του πράγματος είναι και επικίνδυνο αυτό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #472298

    Ως προς τα κατάλοιπα στην κάννη, θα έλεγα ναι. Όταν πρωτοξεκίνησα με ένα παλιό μονόκαννο του πατέρα μου, έριχνα φυσίγγια 10-ετίας και βάλε. Ακόμα θυμάμαι την κάπνα και την μπόχα από μια τουφεκιά σε μια ζεστή μέρα, αρχές Σεπτέμβρη, για τρυγόνια, λές και έριξα με μαυρομπάρουτο :yahoo: . Δε νομίζω να είναι επικίνδυνα πάντως. Η παραπανίσια υγρασία που έχουν τα πολυκαιρισμένα φυσίγγια μάλλον μειώνουν τις πιέσεις της τουφεκιάς αντί να τις αυξάνουν. Ηλιοθεραπεία σε μια ηλιόλουστη μέρα είναι το φάρμακο για παλιά φυσίγγια, είχα διαβάσει από ένα παλιό μέλος εδώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #472300

    σταρ ελλας τα εριχνα πολη παλλια με το δυκανο κατι εκαναν με καραμπινα μονο στοις μαυρες σκοτοναν που περναγαν στα 5 με 10 μετρα για τωρα δεν ξερο τοτε παντως δεν πηγαιναν καλα απλα εγω τα επαιρνα επειδη ηταν φτυνα και τα εριχνα με δυκανο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων